Protezy ruchome to rodzaj wypełnienia protetycznego, które wymaga od pacjenta szczególnej uwagi. Niepoprawne użytkowanie protezy ruchomej może doprowadzać do jej szybkiego zużywania, a w konsekwencji – uszkodzenia. Dowiedz się, w jaki sposób należy pielęgnować protezę ruchomą – tak, aby jej czas przydatności był jak najdłuższy.
Problemy z jedzeniem
Warto pamiętać, że jedzenie z użyciem protezy nie odbywa się tak wydajnie, jak ma to miejsce w przypadku jedzenia z naturalnymi zębami. Jedzenie zbyt twardych pokarmów może powodować podrażnienia, a także uszkodzenia protezy. Posiadając protezę, wskazane jest spożywanie miękkich posiłków, które nie sprawią, że proteza ulegnie złamaniu.
Niedopasowana proteza i ból
Może zdarzyć się, że proteza nie zostanie idealnie dopasowana. Ten stan rzeczy może przerodzić się w stany bólowe, nieprzyjazne dla pacjenta. Reakcja bólowa na protezę powinna być skonsultowana ze stomatologiem, który ponownie zajmie się dopasowaniem protezy do szczęki pacjenta. Aby cieszyć się protezą możliwie długo, nie należy wprowadzać w niej zmian na własną rękę.
Uszkodzenie protezy
Pęknięcie protezy to powszechny problem, który może zdarzyć się w każdej chwili. Nie powinno to stanowić powodu do obaw – każdą protezę da się w mniejszym lub większym stopniu naprawić. Konieczne jest wówczas skonsultowanie się z lekarzem, celem określenia powodu uszkodzenia protezy i przyjęcia jej do naprawy. Pacjenci z reguły mogą liczyć na naprawę protezy jeszcze tego samego dnia.
To, przed czym uczulają wszyscy dentyści, to naprawianie protez na własną rękę. Pacjenci z reguły korzystają z klejów typu „super-glue”, które w pewien sposób łączą złamane elementy, jednak nie jest to idealne spasowanie. Między nimi występuje szczelina, która z czasem może się powiększać, co w konsekwencji doprowadzi do konieczności stworzenia nowej protezy.
Wizyty kontrolne
Wizyty kontrolne są niezwykle ważne, gdy jest się posiadaczem protezy. Niektóre choroby rozwijają się bezobjawowo – na przykład te związane z gromadzeniem bakterii i grzybów. Konieczne jest, aby co najmniej raz na pół roku konsultować się ze stomatologiem, który zapozna się ze stanem jamy ustnej pacjenta i dokładnie przedstawi pacjentowi, z czym dany pacjent ma do czynienia.
Higiena protez
Higiena protezy jest równie ważna, co higiena naturalnych zębów. Po każdym posiłku zaleca się umycie protezy co najmniej z użyciem samej wody, można także użyć szarego mydła i szczoteczek dedykowanych do czyszczenia protez.