Jak długo nosić aparat ortodontyczny?

Aparat ortodontyczny bywa koniecznością dla osób z wadami zgryzu, jeśli chcą one pochwalić się prostym, równym uśmiechem. Jak długo nosić aparat ortodontyczny? No właśnie, warto więc dowiedzieć się nieco na temat jego noszenia. Jeszcze do niedawna niewiele osób decydowało się na jego założenie, obecnie jest coraz bardziej popularny, a jego ceny – bardziej przystępne, niż kiedyś.

Jak działa aparat ortodontyczny?

Aparat ortodontyczny działa w ten sposób, że wywiera nacisk na wyznaczone partie zębów i bardzo powoli powoduje ich przemieszczanie w obrębie szczęki. Proces ten trwa czasem bardzo długo. Bywa tak, że korygowanie wad zgryzu może trwać nawet ponad dwa lata, a czasem dłużej, jeśli chodzi o ciężkie przypadki. W czasie przesuwanie zęba powstaje wolne miejsce, w którym nawarstwia się tkanka kostna. W miejscu, w które przesuwa się ząb, powoli ona zanika. Korzystanie z aparatu ortodontycznego powinno odbywać się więc pod ścisłym nadzorem specjalisty, który będzie kontrolował ten proces.

Aparat ortodontyczny – rodzaje

Jeśli chodzi o aparaty ortodontyczne, istnieje wiele ich rodzajów, które dobierane są w zależności od tego, jaka wada uzębienia występuje. Rodzaj aparatu dobierany jest też w zależności od wieku pacjenta. Najczęściej spotykany podział to ten na aparaty stałe i ruchome. Pierwsze z nich można wyjmować i zazwyczaj stosuje się je u dzieci w ciągu nocy. Zazwyczaj nosi się go przez dwa lata po kilkanaście godzin na dobę. Aparat ten ma niewielki wpływ na same zęby, niemniej jednak dobrze niweluje wady szczęki. Z czasem można go wymienić na aparat stały. Ten typ aparatu radzi sobie nawet z najcięższymi postaciami wad gryzu i bardzo skutecznie prostuje zęby, chociaż ten proces oczywiście musi nieco potrwać.

Tradycyjny aparat ortodontyczny zbudowany jest z metalowych pierścieni. Są one mocowane na zębach oraz zamkach, zakładanych od zewnątrz zębów. Przez zamki przebiega drut, którego zadaniem jest naprowadzenie zębów na właściwe miejsce.

Aparaty ortodontyczne można stosować u dzieci i dorosłych. Nie warto zaniedbywać leczenia, bowiem wada z czasem może się pogłębić, a nieleczona – prowadzić nawet do próchnicy.

Czas trwania leczenia ortodontycznego

Jeśli chodzi o czas, przez jaki pacjent nosi aparat, bywa on bardzo różny. Większość pacjentów nie może doczekać się momentu, w którym będzie mogła zdjąć aparat. Wszystko dlatego, że jego stosowanie wymaga zmiany codziennych nawyków i czyni utrudnionym spożywanie niektórych pokarmów. Do tego trzeba przygotować się na regularne wizyty w gabinecie ortodontycznym.

Zazwyczaj okres leczenia wad zgryzu trwa od roku do nawet dwóch lat. Zęby przemieszczają się bardzo powoli, dlatego w przypadku ciężkich wad leczenie może zająć jeszcze więcej czasu. Co ciekawe, u dzieci proces leczenia wad zgryzu trwa o wiele krócej, bowiem zęby o wiele łatwiej poddają się naciskowi aparatu. Czas leczenie u osób dorosłych jest znacznie wydłużony. Jak widać, wady zgryzu lepiej korygować we wczesnym wieku, kiedy jest to o wiele mniej skomplikowane.

Leczenie ortodontyczne potrafi być bardzo długotrwałe, niemniej jednak jego skutki zdecydowanie wynagradzają wszelkie trudy i niedogodności.

Czy paradontoza wyklucza implanty?

Paradontoza to wbrew pozorom wcale nie tak rzadka choroba, jak mogłoby się wydawać. Coraz większa ilość z nas nie dba o to, aby regularnie czyścić swoje uzębienie, przez co dochodzi do powstawania zmineralizowanych złogów kamienia nazębnego, powstałego z płytki nazębnej. Dziś jednak aby znacząco zwiększyć waszą wiedzę na temat tego, czym jest paradontoza, przygotowaliśmy odpowiedzi na ogromną ilość pytań, z jakimi dziś będziemy się zmagać. Czy paradontoza wyklucza implanty i dlaczego? Czym spowodowana jest paradontoza i jak ją leczyć? Paradontoza czego unikać? Sprawdźmy to w dzisiejszym artykule na temat paradontozy!

Czym spowodowana jest paradontoza?

Paradontoza to choroba tkanek przyzębia, mająca wpierw postać stanu zapalnego w miejscu zetknięcia dziąsła z zębem. Tworzy się tam kamień nazębny, który gdy będzie się rozrastać, może doprowadzić do niezwykle trudnych sytuacji.

Czym spowodowana jest paradontoza? Otóż jest to bardzo proste — głównym winowajcą niezmiennie pozostaje niewłaściwa higiena jamy ustnej. Jeżeli nie będziemy poprawnie realizować szczotkowania i nitkowania, to na naszych zębach gromadzić się będzie płytka nazębna, która z czasem mineralizuje się.

„Paradontoza- czego unikać?” to pytanie, którego wręcz nie sposób zadać przy chęci zatrzymania i unikania rozwoju. Przede wszystkim warto unikać gromadzenia się płytki nazębnej, ale to nie tylko. Poza tym warto zmodyfikować swoją dietę i wzbogacić ją o miedź, wapń, witaminę C i koenzymy.

Odpowiedzmy więc na pytanie, czy paradontoza wyklucza implanty? Otóż nie tyle, co je wyklucza, ale też nie jest na nią lekarstwem. Jak się okazuje, nie wystarczy wstawić implanty zębów, aby paradontoza zębów przestawała dawać o sobie znać. Jeżeli nie wyleczymy paradontozy to będzie ona wracać stale! Czy paradontoza wyklucza implanty? Tak, jeżeli nie będzie wyleczona!

Czy paradontoza jest odwracalna?

Skoro widzicie, że paradontoza może wrócić, to nie sposób zapytać: czy paradontoza jest odwracalna? Otóż szanse na pozytywne rozpatrzenie i wyleczenie choroby zależne są od tego, w jakim etapie rozwoju się ona znajduje. Najczęściej jednak zdarza się tak, że paradontoza jest możliwa do wyleczenia. Jeżeli chodzi o wczesną fazę wystarczy skorzystać z tradycyjnych metod usuwania kamienia nazębnego, do których niewątpliwie należy skaling lub też opcjonalnie — kiretaż Z ich pomocą można nie tylko zlikwidować powstały nalot, ale też nawet to aby zatrzymać rozwój choroby! Jeżeli jednak paradontoza rozwinie się, niezbędna będzie wizyta y chirurga stomatologicznego, który być może będzie musiał wykorzystać opcję, jaką jest sterowana regeneracja kości. Jest ona stosowana w momencie, gdy dojdzie do uszkodzenia kości szczęki lub żuchwy. To jednak zalecane rozwiązanie wyłącznie w momencie, gdy paradontoza zniszczyła już nasze uzębienie!

Mamy nadzieję, że wiecie już, czy paradontoza wyklucza implanty oraz jak sobie z nią radzić w razie ewentualnych zmian w okolicach nie tylko samych zębów, ale też i przyzębia!

Ile nosi się aparat na zęby? Odpowiadamy na to pytanie

Aparat ortodontyczny to komfortowy sposób leczenia wad zgryzu. W obecnych czasach stanowi on najskuteczniejszą formą leczenia wszelkich wad związanych z ułożeniem zębów. Czasami leczenie ortodontyczne łączy się z operacją z zakresu chirurgii stomatologicznej. Niemniej jednak, warto jest podjąć takie leczenie — bo zamiast zmagać się z wadą zgryzu i jej konsekwencjami przez całe życie, można nosić aparat przez… no właśnie, ile nosi się aparat na zęby? I ile najkrócej można nosić aparat ortodontyczny? Na pytanie „ile nosi się aparat ortodontyczny” postaramy się udzielić odpowiedzi w tym artykule.

Ile nosi się aparat ortodontyczny?

Nie sposób zaprzeczyć, iż leczenie ortodontyczne z wykorzystaniem aparatu na zęby to obecnie najlepsza droga do wyleczenia wad zgryzu. Zdarza się jednak, że pacjenci, gdy już dowiedzą się, ile nosi się aparat na zęby, tracą swój entuzjazm i stopniowo wycofują się z tego pomysłu. Dobrze jest wiedzieć, ile nosi się aparat na zęby, by być w stanie odpowiednio przygotować się do tego psychicznie.

Przede wszystkim zacznijmy od wyróżnienia form leczenia ortodontycznego. Najczęściej w przypadku dzieci stosuje się aparat ruchomy — niestety nie obejmuje on każdego rodzaju wady zgryzu. Nie stosuje się go w przypadku, gdy dzieci zmagają się ze skomplikowanymi wadami. Taki aparat nie oferuje możliwości obracania i przesuwania zębów, dlatego jego zastosowanie jest dość wąskie.

Czas trwania leczenia z wykorzystaniem takiego aparatu ustalany jest przez ortodontę — z reguły mówi się o dwóch latach noszenia aparatu ruchomego zgodnie z zaleceniami lekarza. W przypadku, gdy pacjent nie będzie współpracować i, przykładowo, będzie nosić aparat rzadziej, niż zostało to określone przez ortodontę, czas trwania leczenia przedłuży się.

Prócz tego, stosuje się aparat stały, przy którym zdecydowanie łatwiej o efekty. Przede wszystkim nie ma wątpliwości co do tego, czy pacjent będzie nosić taki aparat — z racji przymocowania aparatu na stałe, nie ma potrzeby dbania o regularność noszenia go. Współpraca między pacjentem a lekarzem ortodontą gwarantuje rewelacyjne efekty w stosunkowo krótkim czasie — większości pacjentów w zupełności wystarczą dwa lata noszenia aparatu ortodontycznego, by zniwelować wadę zgryzu. Po noszeniu aparatu następuje jednak okres retencji — czyli noszenia aparatu retencyjnego, którego głównym celem jest utrwalenie uzyskanego efektu.

Ile najkrócej można nosić aparat ortodontyczny?

Dwa lata noszenia aparatu ortodontycznego mogą dla wielu pacjentów nie brzmieć zbyt zachęcająco. Niestety przyspieszenie leczenia ortodontycznego nie jest możliwe — trzeba poświęcić na nie dokładnie tyle czasu, ile zostało zalecone przez lekarza. Zazwyczaj takie leczenie trwa od 1,5 roku do 2 lat — istnieją jednak pewne odstępstwa w jedną i drugą stronę, choć jest to kwestia konkretnego przypadku. Dobry ortodonta będzie w stanie określić przybliżony czas trwania leczenia jeszcze przed rozpoczęciem go — wtedy możesz określić, czy się na nie zdecydujesz.

Co jeść mając aparat ortodontyczny? Podpowiadamy!

Wada zgryzu to problem, który może skutecznie uprzykrzyć nam, pacjentom, życie. Wady zgryzu powodują różne nieprzyjemne sytuacje, na przykład to, że przez to nie ma możliwości dokładnego wyczyszczenia zębów. Oznacza to, że pacjent nie będzie miał możliwości dokładnego zadbania o zęby, co, niestety, przełoży się na rozwój chorób i nie tylko.

 

Z tego powodu konieczne jest, aby jak najszybciej zażegnywać wszelkie wady zgryzu. Można to zrobić z aparatem ortodontycznym – na przykład stałym. Stały aparat ortodontyczny to dobre rozwiązanie w przypadku większości wad zgryzu. Niemniej jednak, jego wykorzystanie wiąże się z pewnymi wyrzeczeniami. Chciałoby się żyć z aparatem i mieć możliwość robienia tego, co bez niego – niestety, to nie przejdzie! Warto zapoznać się z listą wyrzeczeń, czyli to, co jeść mając aparat ortodontyczny, czego nie jeść aparat ortodontyczny i czego unikać mając aparat ortodontyczny. Dowiesz się także, aparat ortodontyczny czego nie można pić. 

 

Czego unikać mając aparat ortodontyczny?

 

Nim zdecydujesz się na leczenie ortodontyczne, powinieneś wiedzieć, co jeść mając aparat ortodontyczny, a także, aparat ortodontyczny czego nie można pić. Jeśli podejmiesz leczenie ortodontyczne bez rozeznania w tym zakresie, to tym bardziej powinieneś szybko poprawić znajomość tej kwestii, gdyż bez tego może okazać się, że leczenie ortodontyczne będzie utrudnione.

 

W ciągu pierwszych dni noszenia aparatu będziesz zastanawiać się, co jeść mając aparat ortodontyczny. Dieta na starcie może być dość restrykcyjna, uboga w pokarmy trudne do zgryzienia i nie tylko. Przykładem dań, które warto wtedy spożywać są zupy, koktajle i kremy na przykład warzywne. Warto jest unikać produktów, które mogą utykać między drutami. Z tego powodu, warto jest unikać maku, otrębów i innych produktów, które mogłyby utykać między drutami. 

 

Czy wiesz już. co jeść mając aparat ortodontyczny? Powinieneś wiedzieć, jak wygląda ta kwestia, gdyż sprawi to, żę łatwiej będzie ci się odbywało leczenie ortodontyczne. Możesz łatwo sprawić, że nie będzie to kojarzyło się z nieprzyjemnościami, a ze świetną przygodą! Oceń, czy jesteś skłonny do tak znaczącej zmiany diety.

 

Czego nie jeść z aparatem ortodontycznym?

 

Nosząc aparat ortodontyczny, powinieneś też wiedzieć, czego nie jeść aparat ortodontyczny. Jeśli zastanawiasz się, czego nie jeść aparat ortodontyczny – na pierwszym miejscu są słodycze. Sprawiają one, że próchnica rozwija się w zastraszającym tempie, dlatego jej unikanie jest niezwykle ważne. Nosząc aparat na pewno będziesz też używać specjalnych gumek aparatu, które niestety są podatne na zmianę koloru. W takiej sytuacji, warto jest unikać takich produktów jak wino, kawa czy soki owocowe. Opcjonalnie, jeśli nie chcesz z nich rezygnować, to można na przykład wybrać ciemne gumki, na których nie będzie widać przebarwień.

 

Jak widzisz, powinieneś wiedzieć co jeść mając aparat ortodontyczny. Jest to istotna wiedza, która pomoże ci łatwiej przebyć leczenie ortodontyczne.

Czas leczenia nakładkami Clear Aligner

Aparat ortodontyczny to już od dawna rozwiązanie, które pozwala nam na prostowanie zgryzu w taki sposób, abyśmy byli z niego w pełni zadowoleni i nie powodował on żadnych problemów zdrowotnych. Na całe szczęście, w dzisiejszych czasach istnieje szereg ciekawych i znacznie bardziej estetycznych rozwiązań, jakimi są chociażby nakładki Clear Aligner! Dziś opowiemy wam nie tylko o tym, jak nakładki Clear Aligner mogą stać się waszym ulubionym rozwiązaniem ortodontycznym, ale też, jakie są zalety ich wykorzystywania i jak wygląda leczenie przy ich wykorzystaniu!

Czym jest niewidoczny aparat ortodontyczny Clear Aligner?

Na samym początku należy wyjaśnić, czym są nakładki Clear Aligner.  Jest to przezroczysty aparat, będący ciekawą alternatywą dla tradycyjnego aparatu ortodontycznego. Są one całkowicie przezroczyste, estetyczne i co najważniejsze — komfortowe podczas noszenia. Leczenie zgryzu przy ich pomocy jest bardzo proste. Nakładki Clear Aligner wykonywane są w trzech zróżnicowanych twardościach — soft, medium i hard. Każde nakładki Clear Aligner są wykonane ze specjalnego materiału termoformowalnego, co gwarantuje niezwykle skuteczne rezultaty!

Zalety leczenia nakładkami Clear Aligner

Zalety leczenia przy pomocy rozwiązania, jakim są nakładki Clear Aligner, są zróżnicowane. Przede wszystkim, ich przezroczystość sprawia, że zapewniają one niezwykły komfort (zwłaszcza psychiczny) pacjentowi. Co więcej, nie utrudniają one w żaden sposób komunikacji, przez co te nakadki docenią wszyscy z was, którzy na co dzień zajmują się kontaktem z klientami.  Komfort noszenia tej nakładki jest również doceniany przez pacjentów, przez co Clear Aligner nie powoduje uczucia bólu, ani nie podrażnia błony śluzowej. Przy okazji należy wspomnieć, że nakładki Clear Aligner można wyjąć w każdym momencie, co znacząco wpływa na prostotę higieny jamy ustnej, jak i samej nakładki

Aparat Clear Aligner – leczenie

Leczenie aparatami Clear Aligner jest zróżnicowane i tak naprawdę najwięcej zależy tu od typu i wielkości wady zgryzu, obecnej w jamie ustnej pacjenta. Pamiętajcie jednak o tym, że efekty uzyskać można w znacznie szybszy sposób niż w przypadku. Leczenie, jakie prowadzi się przy pomocy nakładki Clear Aligner, opiera się na noszeniu trzech różnych nakładek o różnej twardości, co wywiera inne siły na zęby. Jeżeli będziemy trzymać się zaleceń lekarza stomatologa, to już po pierwszej fazie leczenia przy pomocy Clear Aligner, czyli całym tygodniu z noszeniem nakładki soft, zauważymy konkretne rezultaty! Ciężko o prostsze rozwiązanie!

Najważniejsze informacje o aparatach na zęby

Ortodoncja, pomimo tego, że jest dość znana wśród pacjentów, nadal kojarzy się niemalże wyłączenie z zakładaniem tradycyjnego aparatu ortodontycznego. To właśnie dlatego, w dzisiejszym artykule odpowiemy na najpopularniejsze z pytań dotyczących samej ortodoncji oraz udowodnimy, że wcale nie ma się czego obawiać w przypadku oddania się w ręce doświadczonego ortodonty!

Kiedy warto wybrać się do ortodonty?

Przede wszystkim warto odpowiedzieć na pytanie: kiedy należy wybrać się do ortodonty, który, gdy będzie to oczywiście potrzebne, założy aparat ortodontyczny? Odpowiedź na to pytanie nie jest tak jednoznaczna. Pierwsza wizyta w takim gabinecie powinna mieć miejsce nie później niż po 6 roku życia. To właśnie wtedy wyrzynanie rozpoczynają zęby stałe i na postawie już kilku z nich ortodonta może ocenić czy aparat będzie koniecznością!

Czy można założyć aparat ortodontyczny osobie dorosłej?

Co jednak z dorosłymi? Czy aparat dla nich to realna możliwość, nawet jeżeli posiadają oni komplet zębów stałych? Otóż tak, jednak należy pamiętać o jednej kwestii — aparat założony u osoby dorosłej, będzie potrzebował znacznie więcej czasu, aby doprowadzić zęby do pożądanego ustawienia. Dlaczego? Otóż kości utrzymujące zęby są bardziej uwapnione, przez co aparat potrzebuje więcej czasu, aby przemieścić zęby do pożądanej pozycji.

Dlaczego warto mieć prosty zgryz?

Mogłoby się wydawać, że prosty zgryz ma jedynie walory czysto estetyczne, jednak sytuacja ma się zgoła inaczej. Prosty zgryz ma także sporo pozytywnych konsekwencji na tle zdrowotnym, a należą do nich między innymi:

Mniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia próchnicy Łatwiejsza higiena jamy ustnej Właściwe, bardziej naturalne ścieranie się zębów Zmniejszone ryzyko wystąpienia zwyrodnień stawu skroniowo-żuchwowego Odpowiedniejsze i dokładniejsze przeżuwanie pokarmów

Czy prostowanie zębów boli?

Pacjenci gabinetów stomatologicznych często obawiają się tego, że samo prostowanie zębów będzie zabiegiem bolesnym, ciągnącym się niemalże w nieskończoność. Nie jest to do końca prawda, gdyż największy dyskomfort powoduje okres przyzwyczajania się do aparatu. Zwykle trwa on około tygodnia, a jego źródłem jest fakt tego, że zęby nie są przystosowane do sił, jakie działają na nie poprzez obecność aparatu. Zwykle po tym okresie dyskomfort ustępuje, a może on powrócić w momencie wizyty kontrolnej, na której zakłada się nowy łuk.

Czy są aparaty ortodontyczne niewidoczne?

Doskonale rozumiemy też tych z was, którzy odczuwają dyskomfort wynikający z obecności i samej „widoczności” aparatu. Moglibyście się zastanawiać — czy istnieje jakiś aparat ortodontyczny niewidoczny? Okazuje się, że tak! Są to tak zwane aparaty estetyczne, których zamki wykonywane są z praktycznie przezroczystego materiału, który zlewa się z kolorem naturalnego szkliwa. Sprawia to, że jedyne co jest widoczne na powierzchni zęba to łuk aparatu odpowiedzialny za wywieranie siły. Pamiętajcie jednak, że ten łuk aparatu również może być przezroczysty, co zdecydowanie wpływa na jego ogólną estetykę!

 

Clear Aligner – zalety i charakterystyka

Ortodoncja ma dla wielu z nas ogrom ciekawych rozwiązań, mogących przywrócić piękny i nienaganny uśmiech. Doskonale jednak zrozumiemy wszystkich was, którzy niekoniecznie są zadowoleni z tego, jakie wrażenia estetyczne oferują klasyczne aparaty ortodontyczne, stąd też gwarantujemy wam to — istnieją inne, równie skutecznie rozwiązania, a świetnym przykładem mogą okazać się nakładki Clear Aligner. Dziś dowiecie się, czym są nakładki Clear Aligner, komu je zalecamy i co najważniejsze — jakie są ich zalety!

Czym są nakładki ortodontyczne Clear Aligner?

Nakładki ortodontyczne Clear Aligner to nic innego jak zestaw nakładek na zęby o zróżnicowanej grubości, dzięki czemu możliwe jest osiągnięcie zadowalających efektów w znaczne krótszym czasie niż w przypadku tradycyjnego leczenia. Muszą być one dopasowane do kształtu uzębienia pacjenta, gdyż tylko tak te nakładki będą mogły być niezwykle skuteczne. Możecie się też zastanawiać jak to możliwe, że są one tak skuteczne? Otóż te nakładki bazują na kwestii grubości. Gdy będzie ona więc grubsza, Clear Aligner będzie wywierał większą siłę na zęby, prostując zgryz pacjenta. Komu zalecane są nakładki Clear Aligner?

Ważne jest także zrozumienie tego, kto może skorzystać z rozwiązania, jakim są nakładki Clear Aligner. Otóż przyniosą one najwięcej korzyści w momencie gdy pacjent ma do czynienia z diastemą (przerwą pomiędzy sąsiadującymi zębami) czy też stłoczeniami zębów. To jednak nie wszystko! Są one skuteczne w leczeniu wad pokroju zgryzu otwartego czy krzyżowego. Jak widać, nakładki Clear Aligner są niezwykle niepozorne w skutecznym leczeniu. Clear Aligner jest także stosowany w… zatrzymywaniu efektów po „tradycyjnym” leczeniu ortodontycznym. Jego użycie jest uzasadnione w momencie, gdy zostało ono zakończone i zęby mają jeszcze tendencje do powrotu do pierwotnego ustawienia. To właśnie te niepozorne nakładki Clear Aligner są w stanie zatrzymać ten proces! Aparat Clear Aligner – zalety

Jakie jednak zalety oferują swoim użytkownikom aparaty Clear Aligner? Otóż przede wszystkim, są one niemalże całkowicie niewidoczne, co daje niezwykły komfort podczas jego używania. Te nakładki są bardzo estetyczne, a pacjent nie musi obawiać się tego, że ktoś zauważy jego sposób leczenia. Dzięki swojej prostej budowie, nakładki Clear Aligner, utrudniają one także codziennego funkcjonowania, a mówienie staje się bardzo proste. Okres przystosowywania się do niego będzie wręcz minimalnie krótki! Sprawia to, że każdy pacjent, u którego możliwe jest zastosowanie Clear Aligner, ceni sobie prostotę użytkowania oraz co ważniejsze — niespotykany wcześniej komfort!