Kortykotomia efekty i zalecenia po zabiegu

Zdrowe, białe i proste zęby to marzenie niemal każdego. To, jaki mamy uśmiech, w dużej mierze wpływa na naszą prezencję. Osoby z niedoskonałym uzębieniem często borykają się z kompleksami. Nierzadko prowadzą one do unikania uśmiechania się, a czasem nawet do mówienia z zasłanianiem ręką ust. Dlatego warto korzystać z pomocy specjalistów.

Kortykotomia – co to jest?

Najczęściej kwestia pięknego uśmiechu sprowadzana jest do bieli zębów. Tymczasem równie istotne jest zachowanie prawidłowego zgryzu. Z tego powodu wielu pacjentów decyduje się na noszenie aparatu ortodontycznego. Nie zawsze to jednak wystarczy. Bywają przypadki, gdy niezbędne są dodatkowe zabiegi.

Duża część osób, która decyduje się na korektę zgryzu, boryka się z pewnym problemem. Druty z aparatu oddziałują na zęby z pewną siłą, co czasami prowadzi do odczuwania bólu. I tu z pomocą przychodzi pewien zabieg. Kortykotomia efekty przynosi natychmiastowo, zapewniając pacjentowi ulgę. Jest to zabieg, który polega na wykonaniu nacięcia na blaszce kostnej. Dzięki temu zlikwidowane lub ograniczone zostają opory kostne, co znacznie ułatwia przeprowadzanie leczenia ortodontycznego, w tym również w formie noszenia aparatu nazębnego.

Kortykotomia – przebieg zabiegu

Osoby, które obawiają się zabiegu z powodu strachu przed bólem, nie mają powodu do zmartwień. Pacjent zostaje bowiem znieczulony. Pierwszym etapem operacji jest otworzenie dziąsła. Następnie specjalista przy pomocy małej piły piezoelektrycznej dokonuje nacięcia blaszki kostnej. Odbywa się to w orientacji pionowej względem korzenia zęba. Na końcu należy zaszyć otwarte dziąsło.

Zabieg kortykotomii – efekt

Usługa tego typu polecana jest osobom, które odbywają leczenie ortodontyczne. Kortykotomia efekty daje kojące. Przede wszystkim zmniejsza ból odczuwany przez pacjenta w trakcie noszenia aparatu.

Co więcej, nacięcie pionowe blaszki kostnej ułatwia przesuwanie się zębów. Dzięki temu łatwiej o korektę krzywego uzębienia. Kortykotomia znacznie przyspiesza leczenie ortodontyczne i skraca czas potrzebny na noszenie aparatu. Przeprowadzenie tego zabiegu w dużym stopniu zmniejsza też ryzyko powstawania resorpcji korzenia zębowego.

Coraz częściej ortodonci zwracają również uwagę na fakt, że kortykotomia efekty ma także w przypadku walki z recesją, czyli zanikiem szyjek zębowych. U pacjentów, u których przeprowadzono ten zabieg, ryzyko cofającego się dziąsła znacznie spadło.

Czy kortykotomia jest dla każdego?

Nie jest to zabieg, który specjalista może zaproponować każdemu. Najczęściej przyjmuje się, że przeprowadza się go na pacjentach powyżej dwudziestego roku życia. Choć nie wiek jest tu najistotniejszy.

Chodzi o to, by pacjent miał w pełni ukształtowane kości szczęki. Dlatego bariera dwudziestu lat jest symboliczna, najczęściej bowiem w tym wieku proces ten się kończy. Należy jednak mieć na uwadze, że jest to kwestia indywidualna. Dlatego niektórzy pacjenci będą mogli poddać się kortykotomii w młodszym wieku, a inni będą musieli poczekać jeszcze dłużej.

Bruksizm – jak leczyć?

Wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, że zgrzytają zębami, co jednak nie pozostaje bez konsekwencji. Pojawia się szereg nieprzyjemnych symptomów typu ból głowy, mięśni żuchwy. W celu dowiedzenia się, czy występuje problem z bruksizmem, niezbędne jest odwiedzenie stomatologa. Oceni on dokładnie stan jamy ustnej i postawi trafną diagnozę, po czym zaproponuje optymalne rozwiązanie. Pora zastanowić się nad tym, bruksizm jak leczyć, jakie są jego przyczyny i czym się objawia.

Czym jest bruksizm?

Bruksizm to nieświadome zaciskanie i zgrzytanie zębami, co następuje głównie nocą, ale u niektórych problem pojawia się także w ciągu dnia. W przypadku bruksizmu mówi się o dysfunkcji, zbyt szybkim i zbędnym poruszaniu mięśniami żucia. Tego typu przypadłość pojawia się u dorosłych i dzieci, osób w różnym wieku. Często objawy nie są nawet odczuwane, a u innych stają się wręcz uporczywe. Zgodnie ze statystykami to kobiety częściej borykają się ze zgrzytaniem zębami. Objawy bruksizmu mają postać startych zębów, nadwrażliwych dziąseł, bólu karku i pleców, bólu szczęki, zaburzeń słuchu, kwadratowego kształtu twarzy z mocno zarysowanymi mięśniami żucia. U niektórych pojawiają się także bóle ucha, szumy uszne, problemy z żuciem, trzaski w stawach podczas przeżuwania pokarmu.

Jakie są przyczyny bruksizmu?

Przed odpowiedzeniem sobie na pytanie, bruksizm jak leczyć, warto zastanowić się nad tym, co jest przyczyną problemu. Zwykle wynika on ze stresu, ale przyczyn może być więcej. Jeśli ciało pozostaje długotrwale w napięciu, do czego dochodzi przy podwyższonym kortyzolu, to niestety następuje zbyt silne napięcie mięśniowe. Wady zgryzu także mogą przyczynić się do bruksizmu, to samo dotyczy usunięcia zębów mądrości, zaburzenia snu, problemów ze stawem skroniowo-żuchwowym. Nawet nietolerancje pokarmowe mogą przyczynić się do wystąpienia problemu ze zgrzytaniem zębów, to samo dotyczy częstego żucia gumy, źle zbilansowanej diety.

Bruksizm jak leczyć?

Obecnie jest wiele metod leczenia bruksizmu, w zależności od stadium dysfunkcji. Najczęściej nie wdraża się leczenia farmakologicznego, wystarczająca jest przykładowo szyna relaksacyjna, fizjoterapia stomatologiczna. Kluczowe staje się rozluźnienie mięśni, aby nie dochodziło do nadmiernego napięcia i zaciskania zębów. Najczęściej podczas leczenia bruksizmu współpracuje się z różnymi specjalistami, czasem nawet psychologiem, gdy źródło problemu leży w psychice pacjenta. Pomocne są szyny zgryzowe, dzięki którym możliwe staje się przeciwdziałanie ścieraniu zębów.

Oczywiście nie rozwiązuje to problemu, ale zapobiega konsekwencjom bruksizmu. Jego leczenie musi być wieloetapowe i holistyczne w celu uzyskania satysfakcjonujących efektów. Kluczowe staje się oczywiście zredukowanie stresu, stosuje się rozmaite techniki relaksacji, terapię manualną mającą formę masażu. Każdy przypadek trzeba oczywiście traktować indywidualnie, fizjoterapeuta stomatologiczny dobiera ćwiczenia do obecnego stanu pacjenta, które ma on wykonywać samodzielnie w domu.

Krzywy zgryz u dziecka leczenie

Problemy z zębami nie muszą dotyczyć tylko ludzi dorosłych, którzy w wyniku swoich zaniedbać walczą z próchnicą czy też innymi poważnymi przypadłościami. Coraz częściej zauważa się bowiem silny trend, gdy z różnego typu schorzeniami muszą walczyć także dzieci. Szczególnie często kłopot stanowi zły zgryz. Krzywy zgryz u dziecka leczenie — jak powinno wyglądać?

Zły zgryz u dzieci – dlaczego jest tak groźny?

Wielu rodziców nie zdaje sobie sprawy z tego, jak wielkim zagrożeniem dla ich dzieci może być nieprawidłowy zgryz. Jak się jednak okazuje, stanowi on naprawdę bardzo poważne kłopoty. Krzywy zgryz u dziecka leczenie — dlaczego nieprawidłowo ułożone zęby są tak niebezpieczne?
Żeby móc zrozumieć, jak wielkim zagrożeniem jest nieprawidłowy zgryz, w pierwszej kolejności dowiedzieć się należy, jak on w ogóle powstaje. Mało który rodzic wie, że najczęściej jest to wynik po prostu różnego typu zaniedbań z ich strony.

Przykładowo bardzo popularnym powodem powstawania krzywego zgryzu jest stosowanie nieprawidłowego smoczka, a także podawanie dziecku zbyt długo jedzenia z butelki. Nie da się również zaprzeczyć, że wada zgryzu może być spowodowana obgryzaniem przez dziecko paznokci lub kredek. To właśnie z tego powodu tak ważne jest, aby reagować na wszelkie tego rodzaju zachowania i starać się oduczyć od nich dziecko.

Z jakiego jednak powodu leczenie zgryzu u dzieci jest ważne? Nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, lecz zły zgryz może prowadzić do szeregu naprawdę poważnych komplikacji zdrowotnych. Mowa tu jest o zbyt szybko pojawiającym się kamieniu nazębnym, często atakującej próchnicy, a także nadmiernym ścieraniu się zębów, co może powodować ich ukruszenia i ułamania.

Ortodoncja dziecięca – jak wygląda leczenie?

Jak zatem widać po powyższym opisie, konsekwencje zaniedbania krzywego zgryzu mogą być naprawdę bardzo poważne. Nic więc dziwnego, że gdy tylko rodzice zauważą u swojego malucha problemy ze zgryzem, bardzo szybko starają się szukać informacji na temat metod jego usunięcia. Krzywy zgryz u dziecka leczenie – jakie metody są najlepsze?

Kluczowe w tym wypadku jest to, aby możliwie jak najwcześniej udać się o pomoc do specjalisty. Tam po sprawdzeniu stanu zębów podjęta zostanie decyzja w zakresie zastosowania konkretnej metody leczenia. Zdecydowanie najczęściej jednak montowany jest dziecku po prostu aparat ortodontyczny, który będzie musiał być noszony przez kilka lat, często nawet do wieku nastoletniego. W skrajnych przypadkach, gdy zmiana położenia zębów będzie zbyt duża i grozić może licznymi powikłaniami zdrowotnymi, podejmowana jest decyzja o chirurgicznej interwencji. Takie kroki podejmowane są jednak stosunkowo rzadko.

Zalecenia po leczeniu wady zgryzu

Pamiętać trzeba, że nawet najlepsze leczenie na nic się zda, jeśli nie będzie się pamiętało o kilku bardzo ważnych sprawach po jego zakończeniu. Przykładowo zawsze po zdjęciu aparatu ortodontycznego specjaliści zalecają, aby jeszcze przez jakiś czas regularnie zakładać specjalne nakładki na zęby. Wystarczy tylko nosić je kilka godzin dziennie, aby zęby ustabilizować.

Niewidzialny aparat na zeby

Białe i proste zęby wyglądają pięknie. Jednak nie każdy ma szczęście, aby mieć ładny zgryz. Niestety już u najmłodszych zęby mleczne zaczynają rosnąć krzywo. Jeśli rodzice nie podejmą interwencji, to wówczas zęby stałe również będą rosły w niewłaściwych miejscach, a to w konsekwencji może doprowadzić nawet to uszkodzenia ruchomości szczęki.

Na pewno nie wolno lekceważyć wad zgryzu, gdyż te nie tylko wyglądają mało estetyczne, ale również mogą powodować różne problemy zdrowotne. Warto zatem jak najszybciej udać się na wizytę do gabinetu ortodontycznego, aby przeprowadzić szczegółowe badania i rozpocząć leczenie. Najpopularniejszą metodą jest oczywiście stały aparat ortodontyczny. Jednak nie każdy chce nosić przez minimum dwa lata taki widoczny aparat. Dodatkowo może powodować on dyskomfort podczas codziennego funkcjonowania. Warto zatem pomyśleć o innym rozwiązaniu. Dobrą opcją jest niewidzialny aparat na zeby. Co to takiego jest? Ile kosztuje taki aparat?

Niewidzialny aparat ortodontyczny – co to jest?

Coraz więcej osób decyduje się na leczenie wad zgryzu innymi metodami niż noszenie stałego aparatu. W ostatnim czasie bardzo popularne stały się nakładki do prostowania. Jest to przeźroczysty niewidzialny aparat na zeby, który wyciąga się podczas jedzenia i picia, a także do mycia zębów. Noszenie aparatu nakładkowego jest dużo przyjemniejsze niż aparatu stałego. Nie jest on praktycznie widoczny, a leczenie trwa znacznie krócej.

Ogólnie się przyjmuje, że nakładki są noszone mniej więcej połowę krócej, niż ma to miejsce w przypadku stałego aparatu. Oprócz nakładek można wybrać także niewidzialny aparat na zeby lingwalny. Jest to aparat taki sam jak stały, ale mocuje się go po wewnętrznej stronie zębów. Zatem nie jest on widoczny. Z tej metody korzysta spora liczba osób, które chcą wyprostować zęby, ale przy okazji nie chcą pokazywać, że noszą aparat.

Niewidzialny aparat ortodontyczny – czy warto?

Niewidzialny aparat na zeby jest skutecznym rozwiązaniem problemów występujących ze zgryzem. Można na co dzień normalnie funkcjonować i nie trzeba się obawiać, że ktoś zauważy taki aparat na zębach. Do wyboru są różne opcje, dzięki czemu pacjent może zdecydować, która metoda jest dla niego odpowiednia.

Oczywiście wszystko odbywa się po szczegółowych badaniach przeprowadzonych przez ortodontę. To w sumie lekarz daje pacjentowi konkretne opcje do wyboru. Wybierając aparat nakładkowy, można w znacznie krótszym czasie cieszyć się pięknym uśmiechem. Dodatkowo w każdej chwili można taki aparat ściągnąć. Pacjent poznaje koszt leczenia na samym początku, a więc może zdecydować, czy stać go na taką terapię. Wizyty odbywają się mniej więcej co około dwa miesiące, ale są bezpłatne. Nakładki powinny być zmieniane co 10 dni, chyba że lekarz zaleci inaczej.

W przypadku aparatu lingwalnego można liczyć również na szybsze efekty, a więc krótszy czas leczenia. Jedynie na początku pacjenci mogą mieć problemy z wyraźną mową. Językiem często w pierwszych dniach zahacza się o aparat, co może doprowadzić do delikatnych podrażnień. Jednak są to detale, a piękny uśmiech wymaga niekiedy poświęceń.

Niewidzialny aparat ortodontyczny – cena

Ceny aparatów ortodontycznych są różne i ciężko jest określić, ile będzie kosztować całkowite leczenie. Przede wszystkim każdy przypadek jest inny, a więc i koszt będzie różny w zależności od wybranej metody, długość leczenia czy ilości wykonanych badań laboratoryjnych. Jeśli chodzi o aparat nakładkowy, to cena może wynieść od około 6000 złotych do nawet 22 000 złotych. Rozbieżność jest dość duża. Na szczęście ten koszt można poznać przed rozpoczęciem leczenia, co dla wielu osób jest bardzo istotne.

Pacjenci, którzy zdecydują się na niewidzialny aparat na zeby lingwalny, muszą liczyć się z kosztem około 9000 złotych. Jednak to nie wszystko. Do tego dochodzą jeszcze wizyty kontrolne, które są płatne oraz po zdjęciu aparatu stałego bardzo często jest wymagane jeszcze noszenie retainera, który także generuje kolejne koszty. Ogólnie się przyjmuje, że za niewidzialny aparat ortodontyczny płaci się trochę mniej niż za aparat stały. Wszystko jest jednak ustalane indywidualnie.

Ile trwa leczenie niewidzialnym aparatem ortodontycznym?

Leczenie wad zgryzu jest dość czasochłonnym procesem. Długość terapii zależna jest przede wszystkim od wielkości wady. Jeśli zęby nie są mocno krzywe, to czasami wystarcza pół roku, aby doprowadzić zgryz do perfekcji. W innych wypadkach konieczne jest noszenie nakładek lub aparatu lingwalnego przez okres nawet dwóch lat. Takie kwestie są omawiane zawsze podczas spotkania z ortodontą.

Po przeprowadzeniu szczegółowej diagnostyki lekarz daje pacjentowi kilka opcji do wyboru i wyjaśnia, jakie są plusy i minusy każdego z rozwiązań. Pacjent z pomocą lekarza powinni wspólnie zdecydować, który aparat wybrać, a następnie wdrożyć leczenie. Im szybciej aparat będzie założony, tym wcześniej będzie się można cieszyć pięknymi i prostymi zębami. Również szybsze podjęcie leczenia pozwala zniwelować koszty.

Progenia – co to jest?

Szacuje się, iż ok. 60% osób mieszkających w Polsce ma wady zgryzu. Często nie jest to jedynie problem estetyczny, choć oczywiście krzywe zęby mogą prowadzić do poważnych kompleksów na tle wyglądu. Wady zgryzu powodują przede wszystkim poważne konsekwencje w obrębie skroniowo-rzuchwowym i mogą być przyczyną wielu chorób jak choćby próchnica, uporczywy ból głowy, wady wymowy, czy choroby przyzębia lub układu pokarmowego. Jedną z często występujących wad zgryzu jest progenia – co to jest? Co może być przyczyną jej powstawania? W jaki sposób ją leczyć? Na te wszystkie pytania postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule.

Czym jest progenia?

Progenia – co to jest? Najprościej mówiąc, to wrodzona wada kostna zgryzu zaliczana do przodozgryzów (wad doprzednich). Profesjonalnie nazywana jest przodożuchwiem morfologicznym. W przeciwieństwie do wielu innych wad zgryzu, z jakimi możemy mieć do czynienia, progenia jest wadą szkieletową. Objawia się przede wszystkim wydłużoną żuchwą oraz zachodzeniem dolnej szczęki na górną. Jakie są główne, widoczne objawy progenii?
Główną cechą charakterystyczną tej wady zgryzu jest wysunięta broda oraz dolna warga. W przypadku zaawansowanego stadium tej choroby może ona nawet prowadzić do zmiany rysów twarzy, sprawiać, iż wygląd osoby dotkniętej tym schorzeniem będzie nienaturalny.

Jakie konsekwencje może nieść za sobą ta wada zgryzu? Choć wiele osób uważa wady zgryzu różnego rodzaju za problem natury czysto estetycznej, skutki progenii są dużo bardziej poważne. Niestety, prowadzi ona do szeregu nieprawidłowości zdrowotnych i oraz poczucia dyskomfortu w codziennym życiu. Jest ona odpowiedzialna np. za nieprawidłową pracę stawów skroniowo-żuchwowych. Może w efekcie prowadzić do problemów z żuciem, gryzieniem, jedzeniem czy nawet z mówieniem. Chory może cierpieć też na kłopoty z oddychaniem, szczególnie w nocy podczas snu. Progenia często prowadzi też do poczucia suchości jamy ustnej i gardła, paradontozy i próchnicy, a także zwiększa podatność na infekcje górnych dróg oddechowych. Ten ostatni problem może wynikać z tego, iż osoby dotknięte progenią częściej oddychają w nieprawidłowy, niefizjologiczny sposób.

Co jest przyczyną progenii?

Progenia – co to jest i co jest jej przyczyną powstania? Najprościej mówiąc, jest ona wadą zgryzu wrodzoną o podłożu genetycznym. Nie możemy więc mieć żadnego wpływu na to, czy ona wystąpi, a jedynie leczyć ją i nie starać się nie doprowadzić do jej ciężkiego stanu. Można ją zaobserwować już na etapie wczesnego dzieciństwa, gdy dopiero kształtują się zęby. Za przyczynę rozwinięcia się tej wady uznaje się również zbyt długie karmienie dziecka butelką czy używanie przez nie smoczka. Może ona dotknąć też te maluchy, które zbyt długo spożywały miękkie, papkowate jedzenie, oraz miały nieprawidłowe nawyki wieku niemowlęcego. Jednym z nich może być zbyt częste oddychanie przez usta. Widać więc, jak ważne jest kształtowanie odpowiednich nawyków już u dzieci poniżej pierwszego roku życia. Jest to szczególnie istotne, gdyż nieleczona progenia może prowadzić do przykrych konsekwencji, a jej wczesne objawy trudno jest zauważyć u małych dzieci. Można więc z łatwością je przegapić i doprowadzić do poważnego stanu tej wady zgryzu.

Gdy już znamy odpowiedź na pytanie progenia – co to jest, to warto zastanowić się, czy, i jak leczyć tę wadę?

Leczenie progenii

Znamy już odpowiedź na pytanie progenia – co to jest. Problem ten, pomimo iż jest wadą zgryzu wrodzoną, można jednak z powodzeniem wyleczyć. Kurację najlepiej jest zacząć jak najszybciej i w jak najwcześniejszym stadium rozwoju choroby, można wtedy liczyć na dobre i trwałe efekty.

Leczenie progenii opiera się na współpracy przynajmniej dwóch specjalistów – ortodonty oraz chirurga szczękowego. Techniki leczenia zależą od stadium rozwoju tej wady zgryzu.

W przypadku lekkiego stanu może wystarczyć leczenie zachowawcze. Trwa ono z reguły od sześciu miesięcy do dwóch lat i polega na założeniu aparatu ortodontycznego. Warto podkreślić, iż najczęściej jest to niestety tylko wstęp do przeprowadzenia zabiegu chirurgicznego. W trakcie trwania kuracji z założonym aparatem ortodontycznym wada zgryzu może wizualnie się pogłębić. Dzieje się tak dlatego, że dolne zęby niejako kładą się na te górne. Chodzi o to, by w taki sposób ustawić zęby w jamie ustnej, by przeprowadzenie operacji stało się możliwe.

Kolejnym etapem leczenia progenii jest przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego. Polega o na skróceniu kości żuchwy w taki sposób, by pasowały one idealnie do szczęki. Istnieje kilka metod zrealizowania takiej operacji.
Pierwszą z nich jest metoda Obwegesera – Dal Ponta. Pozwala ona na korektę większości deformacji w obrębie żuchwy. Innym sposobem będzie pionowe obustronne przecięcie gałęzi żuchwy. Można wykonać także genioplastykę. Jest to operacyjna korekta bródki, którą wykonuje się wewnątrz ust. Dzięki temu nie pozostają żadne ślady, blizny na powierzchni skóry twarzy. Zabieg ten pozwala na cofnięcie, wysunięcie lub symetryczne ustawienie kości bródki.

Sposób leczenia progenii ustalany jest przez specjalistów. Po operacji pacjent musi przez jakiś czas pozostać w szpitalu na obserwacji. Przyjmuje również leki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Później nosi specjalne szyny przez okres około czterech tygodni. Pomogą one w ustawieniu zębów i żuchwy w odpowiedniej pozycji. Konieczne będzie też spożywanie przez chorego zmiksowanych, półpłynnych pokarmów, do czasu zagojenia się rany. Niezwykle istotne jest dbanie o właściwą higienę jamy ustnej, w przeciwnym razie może dojść do groźnego zakażenia.

Podsumowując, odpowiedź na pytanie progenia – co to jest wymaga dość szczegółowego opisu wady zgryzu. Jak widać, nie jest to jedynie problem natury estetycznej, a choroba, która może nieść za sobą poważne skutki. Ważne jest, by w przypadku wystąpienia progenii rozpocząć leczenie jak najszybciej, najlepiej już w wieku dziecięcym. Możliwe, że wtedy konsekwencje wady nie będą jeszcze tak dotkliwe, a progenię będzie można łatwiej wyeliminować.

Płytka schwarza – charakterystyka i jej zastosowanie

Leczenie wad ortodontycznych u dzieci to proces z oczywistych względów dość skomplikowany. I właśnie dlatego w walce z nimi wybiera się głównie rozwiązania uniwersalne, które zapewniają dużą skuteczność podejmowanych działań leczniczych. Jednym z nich jest tzw. płytka Schwarza.

Płytka Schwarza – co to jest?

Płytka Schwarza to wyjmowany aparat ortodontyczny, który najczęściej stosuje się u dzieci na etapie gwałtownego wzrostu, to jest w wieku 11 – 14 lat. W związku z tym cieszy się ona bardzo dużą popularnością. O jej wyjątkowości świadczy jej specyficzna, czynno-czynnościowa konstrukcja.

Oznacza to, że może ona zawierać wiele różnych, działających aktywnie elementów, a także dostosowywać procesy korygujące do potrzeb konkretnego dziecka. Co ważne, stan uzębienia dziecka powinien być już monitorowany przed 1 rokiem życia malucha.

Dzięki temu efekt przeprowadzonej korekcji będzie jak największy. Warto też zauważyć, że wprowadzenie ruchomej płytki Schwarza daje możliwość rezygnacji z późniejszego noszenia korektora stałego. I właśnie dlatego jej stosowanie przez malucha jest dla niego dużo wygodniejsze i bardziej praktyczne.

Stosowanie aparatu powinno odbywać się w trakcie:

  • snu, gdyż wtedy aktywność dziecka jest praktycznie zerowa,
  • oglądania telewizji, czytania książek, a więc czynności, które nie angażują jamy ustnej.
  • codziennych spacerów, wyjść itd..

Płytki nie należy stosować w trakcie jedzenia, gdyż – ze względu na jej pokaźne rozmiary – jest to po prostu niewygodne. Co więcej, płytka Schwarza musi być zdejmowana na czas higieny zębów, gdyż po jej założeniu nie ma możliwości ich dokładnego oczyszczenia.

Aparat ruchomy płytka Schwarza – zastosowanie

Z płytki Schwarza korzysta się zwłaszcza w przypadku zwężeń łuku lub też jego niedorozwoju. Bardzo często płytkę tą stosuje się również u tych dzieci, u których – ze względu na ograniczoną ilość miejsca – pojawiają się stłoczenia wśród zębów stałych. Ważnym elementem płytki są specjalne łapy na zęby, dzięki którym można je (na etapie intensywnego wzrostu) zbliżyć do siebie.

Za pomocą płytki istnieje też możliwość stabilizacji położenia zęba, a także wyeliminowania dobrze wszystkim znanych szpar znajdujących się między zębami. Ważną funkcją płytki jest też możliwość wpłynięcia na położenie pojedynczych zębów, co jest realizowane m.in. poprzez dodawanie pojedynczych sprężynek, nazywanych w środowisku dentystycznym omegą.

Na tym jednak nie koniec! Płytka ta jest również bardzo często wykorzystywana w przypadku wystąpienia cofniętej żuchwy, gdy istnieje konieczność zastosowania specjalnych wodzideł. A jeśli u dziecka występuje tzw. niemowlęcy tryb połykania, to – dzięki zastosowaniu specjalnej blokady na język – możliwe jest wyeliminowanie tej wady w stosunkowo krótkim czasie.

Uwaga! Istnieje możliwość „personalizacji” płytki Schwarza. Dziecko może zamówić model w określonym kolorze lub też ze specjalnym, wytłoczonym obrazkiem. Dzięki temu urządzenie jest znacznie bardziej przyjazne dla dziecka, które odtąd kojarzy je głównie z sympatycznymi postaciami.

Płytka Schwarza dla dorosłych – czy warto?

Stosowanie płytki Schwarza u osób dorosłych jest niezalecane, choć – co trzeba podkreślić – wciąż istnieje taka możliwość. Płytki zdejmowane charakteryzują się mniejszą siłą docisku do zębów, co w konsekwencji prowadzi do osłabienia procesu korekcji uzębienia.

Osoba dorosła, która chce korzystać z aparatu wyjmowanego musi mieć świadomość, że tylko wielogodzinne noszenie aparatu może przynieść jakiekolwiek efekty. Zaleca się nawet, aby w przeciągu doby nosić ów aparat przez 16 – 18 godzin, co oznacza, że powinno się go zdejmować tylko na czas snu i higieny zębów.

Inaczej sprawa wygląda u dzieci znajdujących się na aktywnym etapie wzrostu. U nich uzębienie jest znacznie bardziej podatne na korekcję, gdyż stale podlega procesowi wzrostu. I właśnie dlatego mniejsza siła elementów korygujących może przynieść w ich przypadku znacznie większe korzyści.

O popularności płytki Schwarza (również u osób dorosłych) świadczy to, że jest ona dużo wygodniejsza niż aparat stały. Mało tego – znacznie korzystniej wygląda ona pod kątem cenowym, ale o tym później. W związku z tym, że wykorzystuje ona znacznie mniejszy nacisk niż stały aparat ortodontyczny, nie generuje ona aż tak dużego dyskomfortu. Niestety, specjaliści nie zalecają jej stosowania u osób dorosłych.

Ile kosztuje płytka Schwarza?

Użytkowanie płytki Schwarza jest bardzo proste. Co więcej, poradzi sobie z nią nawet dziecko, aczkolwiek wymagany jest tu specjalny instruktaż ze strony dentysty. Koszt zaprojektowania i nabycia płytki jest stosunkowo niewielki.

Zależy on m.in. od jej stopnia zaawansowania, ale też od kosztów narzucanych przez konkretny gabinet dentystyczny. Zwykle waha się ona w granicach od 400 do maksimum 800 złotych. Oczywiście za tą cenę można zakupić płytkę przeznaczoną dla pojedynczego łuku zębowego.

Podsumowując, płytka Schwarza to pomysłowe i wygodne dla dziecka urządzenie, które ma wiele zalet w porównaniu do stałej płytki ortodontycznej. Nawiasem mówiąc, ta druga jest też znacznie bardziej kosztowna.

Jak długo nosić aparat ortodontyczny?

Aparat ortodontyczny bywa koniecznością dla osób z wadami zgryzu, jeśli chcą one pochwalić się prostym, równym uśmiechem. Jak długo nosić aparat ortodontyczny? No właśnie, warto więc dowiedzieć się nieco na temat jego noszenia. Jeszcze do niedawna niewiele osób decydowało się na jego założenie, obecnie jest coraz bardziej popularny, a jego ceny – bardziej przystępne, niż kiedyś.

Jak działa aparat ortodontyczny?

Aparat ortodontyczny działa w ten sposób, że wywiera nacisk na wyznaczone partie zębów i bardzo powoli powoduje ich przemieszczanie w obrębie szczęki. Proces ten trwa czasem bardzo długo. Bywa tak, że korygowanie wad zgryzu może trwać nawet ponad dwa lata, a czasem dłużej, jeśli chodzi o ciężkie przypadki. W czasie przesuwanie zęba powstaje wolne miejsce, w którym nawarstwia się tkanka kostna. W miejscu, w które przesuwa się ząb, powoli ona zanika. Korzystanie z aparatu ortodontycznego powinno odbywać się więc pod ścisłym nadzorem specjalisty, który będzie kontrolował ten proces.

Aparat ortodontyczny – rodzaje

Jeśli chodzi o aparaty ortodontyczne, istnieje wiele ich rodzajów, które dobierane są w zależności od tego, jaka wada uzębienia występuje. Rodzaj aparatu dobierany jest też w zależności od wieku pacjenta. Najczęściej spotykany podział to ten na aparaty stałe i ruchome. Pierwsze z nich można wyjmować i zazwyczaj stosuje się je u dzieci w ciągu nocy. Zazwyczaj nosi się go przez dwa lata po kilkanaście godzin na dobę. Aparat ten ma niewielki wpływ na same zęby, niemniej jednak dobrze niweluje wady szczęki. Z czasem można go wymienić na aparat stały. Ten typ aparatu radzi sobie nawet z najcięższymi postaciami wad gryzu i bardzo skutecznie prostuje zęby, chociaż ten proces oczywiście musi nieco potrwać.

Tradycyjny aparat ortodontyczny zbudowany jest z metalowych pierścieni. Są one mocowane na zębach oraz zamkach, zakładanych od zewnątrz zębów. Przez zamki przebiega drut, którego zadaniem jest naprowadzenie zębów na właściwe miejsce.

Aparaty ortodontyczne można stosować u dzieci i dorosłych. Nie warto zaniedbywać leczenia, bowiem wada z czasem może się pogłębić, a nieleczona – prowadzić nawet do próchnicy.

Czas trwania leczenia ortodontycznego

Jeśli chodzi o czas, przez jaki pacjent nosi aparat, bywa on bardzo różny. Większość pacjentów nie może doczekać się momentu, w którym będzie mogła zdjąć aparat. Wszystko dlatego, że jego stosowanie wymaga zmiany codziennych nawyków i czyni utrudnionym spożywanie niektórych pokarmów. Do tego trzeba przygotować się na regularne wizyty w gabinecie ortodontycznym.

Zazwyczaj okres leczenia wad zgryzu trwa od roku do nawet dwóch lat. Zęby przemieszczają się bardzo powoli, dlatego w przypadku ciężkich wad leczenie może zająć jeszcze więcej czasu. Co ciekawe, u dzieci proces leczenia wad zgryzu trwa o wiele krócej, bowiem zęby o wiele łatwiej poddają się naciskowi aparatu. Czas leczenie u osób dorosłych jest znacznie wydłużony. Jak widać, wady zgryzu lepiej korygować we wczesnym wieku, kiedy jest to o wiele mniej skomplikowane.

Leczenie ortodontyczne potrafi być bardzo długotrwałe, niemniej jednak jego skutki zdecydowanie wynagradzają wszelkie trudy i niedogodności.

Czy paradontoza wyklucza implanty?

Paradontoza to wbrew pozorom wcale nie tak rzadka choroba, jak mogłoby się wydawać. Coraz większa ilość z nas nie dba o to, aby regularnie czyścić swoje uzębienie, przez co dochodzi do powstawania zmineralizowanych złogów kamienia nazębnego, powstałego z płytki nazębnej. Dziś jednak aby znacząco zwiększyć waszą wiedzę na temat tego, czym jest paradontoza, przygotowaliśmy odpowiedzi na ogromną ilość pytań, z jakimi dziś będziemy się zmagać. Czy paradontoza wyklucza implanty i dlaczego? Czym spowodowana jest paradontoza i jak ją leczyć? Paradontoza czego unikać? Sprawdźmy to w dzisiejszym artykule na temat paradontozy!

Czym spowodowana jest paradontoza?

Paradontoza to choroba tkanek przyzębia, mająca wpierw postać stanu zapalnego w miejscu zetknięcia dziąsła z zębem. Tworzy się tam kamień nazębny, który gdy będzie się rozrastać, może doprowadzić do niezwykle trudnych sytuacji.

Czym spowodowana jest paradontoza? Otóż jest to bardzo proste — głównym winowajcą niezmiennie pozostaje niewłaściwa higiena jamy ustnej. Jeżeli nie będziemy poprawnie realizować szczotkowania i nitkowania, to na naszych zębach gromadzić się będzie płytka nazębna, która z czasem mineralizuje się.

„Paradontoza- czego unikać?” to pytanie, którego wręcz nie sposób zadać przy chęci zatrzymania i unikania rozwoju. Przede wszystkim warto unikać gromadzenia się płytki nazębnej, ale to nie tylko. Poza tym warto zmodyfikować swoją dietę i wzbogacić ją o miedź, wapń, witaminę C i koenzymy.

Odpowiedzmy więc na pytanie, czy paradontoza wyklucza implanty? Otóż nie tyle, co je wyklucza, ale też nie jest na nią lekarstwem. Jak się okazuje, nie wystarczy wstawić implanty zębów, aby paradontoza zębów przestawała dawać o sobie znać. Jeżeli nie wyleczymy paradontozy to będzie ona wracać stale! Czy paradontoza wyklucza implanty? Tak, jeżeli nie będzie wyleczona!

Czy paradontoza jest odwracalna?

Skoro widzicie, że paradontoza może wrócić, to nie sposób zapytać: czy paradontoza jest odwracalna? Otóż szanse na pozytywne rozpatrzenie i wyleczenie choroby zależne są od tego, w jakim etapie rozwoju się ona znajduje. Najczęściej jednak zdarza się tak, że paradontoza jest możliwa do wyleczenia. Jeżeli chodzi o wczesną fazę wystarczy skorzystać z tradycyjnych metod usuwania kamienia nazębnego, do których niewątpliwie należy skaling lub też opcjonalnie — kiretaż Z ich pomocą można nie tylko zlikwidować powstały nalot, ale też nawet to aby zatrzymać rozwój choroby! Jeżeli jednak paradontoza rozwinie się, niezbędna będzie wizyta y chirurga stomatologicznego, który być może będzie musiał wykorzystać opcję, jaką jest sterowana regeneracja kości. Jest ona stosowana w momencie, gdy dojdzie do uszkodzenia kości szczęki lub żuchwy. To jednak zalecane rozwiązanie wyłącznie w momencie, gdy paradontoza zniszczyła już nasze uzębienie!

Mamy nadzieję, że wiecie już, czy paradontoza wyklucza implanty oraz jak sobie z nią radzić w razie ewentualnych zmian w okolicach nie tylko samych zębów, ale też i przyzębia!

Ile nosi się aparat na zęby? Odpowiadamy na to pytanie

Aparat ortodontyczny to komfortowy sposób leczenia wad zgryzu. W obecnych czasach stanowi on najskuteczniejszą formą leczenia wszelkich wad związanych z ułożeniem zębów. Czasami leczenie ortodontyczne łączy się z operacją z zakresu chirurgii stomatologicznej. Niemniej jednak, warto jest podjąć takie leczenie — bo zamiast zmagać się z wadą zgryzu i jej konsekwencjami przez całe życie, można nosić aparat przez… no właśnie, ile nosi się aparat na zęby? I ile najkrócej można nosić aparat ortodontyczny? Na pytanie „ile nosi się aparat ortodontyczny” postaramy się udzielić odpowiedzi w tym artykule.

Ile nosi się aparat ortodontyczny?

Nie sposób zaprzeczyć, iż leczenie ortodontyczne z wykorzystaniem aparatu na zęby to obecnie najlepsza droga do wyleczenia wad zgryzu. Zdarza się jednak, że pacjenci, gdy już dowiedzą się, ile nosi się aparat na zęby, tracą swój entuzjazm i stopniowo wycofują się z tego pomysłu. Dobrze jest wiedzieć, ile nosi się aparat na zęby, by być w stanie odpowiednio przygotować się do tego psychicznie.

Przede wszystkim zacznijmy od wyróżnienia form leczenia ortodontycznego. Najczęściej w przypadku dzieci stosuje się aparat ruchomy — niestety nie obejmuje on każdego rodzaju wady zgryzu. Nie stosuje się go w przypadku, gdy dzieci zmagają się ze skomplikowanymi wadami. Taki aparat nie oferuje możliwości obracania i przesuwania zębów, dlatego jego zastosowanie jest dość wąskie.

Czas trwania leczenia z wykorzystaniem takiego aparatu ustalany jest przez ortodontę — z reguły mówi się o dwóch latach noszenia aparatu ruchomego zgodnie z zaleceniami lekarza. W przypadku, gdy pacjent nie będzie współpracować i, przykładowo, będzie nosić aparat rzadziej, niż zostało to określone przez ortodontę, czas trwania leczenia przedłuży się.

Prócz tego, stosuje się aparat stały, przy którym zdecydowanie łatwiej o efekty. Przede wszystkim nie ma wątpliwości co do tego, czy pacjent będzie nosić taki aparat — z racji przymocowania aparatu na stałe, nie ma potrzeby dbania o regularność noszenia go. Współpraca między pacjentem a lekarzem ortodontą gwarantuje rewelacyjne efekty w stosunkowo krótkim czasie — większości pacjentów w zupełności wystarczą dwa lata noszenia aparatu ortodontycznego, by zniwelować wadę zgryzu. Po noszeniu aparatu następuje jednak okres retencji — czyli noszenia aparatu retencyjnego, którego głównym celem jest utrwalenie uzyskanego efektu.

Ile najkrócej można nosić aparat ortodontyczny?

Dwa lata noszenia aparatu ortodontycznego mogą dla wielu pacjentów nie brzmieć zbyt zachęcająco. Niestety przyspieszenie leczenia ortodontycznego nie jest możliwe — trzeba poświęcić na nie dokładnie tyle czasu, ile zostało zalecone przez lekarza. Zazwyczaj takie leczenie trwa od 1,5 roku do 2 lat — istnieją jednak pewne odstępstwa w jedną i drugą stronę, choć jest to kwestia konkretnego przypadku. Dobry ortodonta będzie w stanie określić przybliżony czas trwania leczenia jeszcze przed rozpoczęciem go — wtedy możesz określić, czy się na nie zdecydujesz.