Co jeść mając aparat ortodontyczny? Podpowiadamy!

Wada zgryzu to problem, który może skutecznie uprzykrzyć nam, pacjentom, życie. Wady zgryzu powodują różne nieprzyjemne sytuacje, na przykład to, że przez to nie ma możliwości dokładnego wyczyszczenia zębów. Oznacza to, że pacjent nie będzie miał możliwości dokładnego zadbania o zęby, co, niestety, przełoży się na rozwój chorób i nie tylko.

 

Z tego powodu konieczne jest, aby jak najszybciej zażegnywać wszelkie wady zgryzu. Można to zrobić z aparatem ortodontycznym – na przykład stałym. Stały aparat ortodontyczny to dobre rozwiązanie w przypadku większości wad zgryzu. Niemniej jednak, jego wykorzystanie wiąże się z pewnymi wyrzeczeniami. Chciałoby się żyć z aparatem i mieć możliwość robienia tego, co bez niego – niestety, to nie przejdzie! Warto zapoznać się z listą wyrzeczeń, czyli to, co jeść mając aparat ortodontyczny, czego nie jeść aparat ortodontyczny i czego unikać mając aparat ortodontyczny. Dowiesz się także, aparat ortodontyczny czego nie można pić. 

 

Czego unikać mając aparat ortodontyczny?

 

Nim zdecydujesz się na leczenie ortodontyczne, powinieneś wiedzieć, co jeść mając aparat ortodontyczny, a także, aparat ortodontyczny czego nie można pić. Jeśli podejmiesz leczenie ortodontyczne bez rozeznania w tym zakresie, to tym bardziej powinieneś szybko poprawić znajomość tej kwestii, gdyż bez tego może okazać się, że leczenie ortodontyczne będzie utrudnione.

 

W ciągu pierwszych dni noszenia aparatu będziesz zastanawiać się, co jeść mając aparat ortodontyczny. Dieta na starcie może być dość restrykcyjna, uboga w pokarmy trudne do zgryzienia i nie tylko. Przykładem dań, które warto wtedy spożywać są zupy, koktajle i kremy na przykład warzywne. Warto jest unikać produktów, które mogą utykać między drutami. Z tego powodu, warto jest unikać maku, otrębów i innych produktów, które mogłyby utykać między drutami. 

 

Czy wiesz już. co jeść mając aparat ortodontyczny? Powinieneś wiedzieć, jak wygląda ta kwestia, gdyż sprawi to, żę łatwiej będzie ci się odbywało leczenie ortodontyczne. Możesz łatwo sprawić, że nie będzie to kojarzyło się z nieprzyjemnościami, a ze świetną przygodą! Oceń, czy jesteś skłonny do tak znaczącej zmiany diety.

 

Czego nie jeść z aparatem ortodontycznym?

 

Nosząc aparat ortodontyczny, powinieneś też wiedzieć, czego nie jeść aparat ortodontyczny. Jeśli zastanawiasz się, czego nie jeść aparat ortodontyczny – na pierwszym miejscu są słodycze. Sprawiają one, że próchnica rozwija się w zastraszającym tempie, dlatego jej unikanie jest niezwykle ważne. Nosząc aparat na pewno będziesz też używać specjalnych gumek aparatu, które niestety są podatne na zmianę koloru. W takiej sytuacji, warto jest unikać takich produktów jak wino, kawa czy soki owocowe. Opcjonalnie, jeśli nie chcesz z nich rezygnować, to można na przykład wybrać ciemne gumki, na których nie będzie widać przebarwień.

 

Jak widzisz, powinieneś wiedzieć co jeść mając aparat ortodontyczny. Jest to istotna wiedza, która pomoże ci łatwiej przebyć leczenie ortodontyczne.

Czas leczenia nakładkami Clear Aligner

Aparat ortodontyczny to już od dawna rozwiązanie, które pozwala nam na prostowanie zgryzu w taki sposób, abyśmy byli z niego w pełni zadowoleni i nie powodował on żadnych problemów zdrowotnych. Na całe szczęście, w dzisiejszych czasach istnieje szereg ciekawych i znacznie bardziej estetycznych rozwiązań, jakimi są chociażby nakładki Clear Aligner! Dziś opowiemy wam nie tylko o tym, jak nakładki Clear Aligner mogą stać się waszym ulubionym rozwiązaniem ortodontycznym, ale też, jakie są zalety ich wykorzystywania i jak wygląda leczenie przy ich wykorzystaniu!

Czym jest niewidoczny aparat ortodontyczny Clear Aligner?

Na samym początku należy wyjaśnić, czym są nakładki Clear Aligner.  Jest to przezroczysty aparat, będący ciekawą alternatywą dla tradycyjnego aparatu ortodontycznego. Są one całkowicie przezroczyste, estetyczne i co najważniejsze — komfortowe podczas noszenia. Leczenie zgryzu przy ich pomocy jest bardzo proste. Nakładki Clear Aligner wykonywane są w trzech zróżnicowanych twardościach — soft, medium i hard. Każde nakładki Clear Aligner są wykonane ze specjalnego materiału termoformowalnego, co gwarantuje niezwykle skuteczne rezultaty!

Zalety leczenia nakładkami Clear Aligner

Zalety leczenia przy pomocy rozwiązania, jakim są nakładki Clear Aligner, są zróżnicowane. Przede wszystkim, ich przezroczystość sprawia, że zapewniają one niezwykły komfort (zwłaszcza psychiczny) pacjentowi. Co więcej, nie utrudniają one w żaden sposób komunikacji, przez co te nakadki docenią wszyscy z was, którzy na co dzień zajmują się kontaktem z klientami.  Komfort noszenia tej nakładki jest również doceniany przez pacjentów, przez co Clear Aligner nie powoduje uczucia bólu, ani nie podrażnia błony śluzowej. Przy okazji należy wspomnieć, że nakładki Clear Aligner można wyjąć w każdym momencie, co znacząco wpływa na prostotę higieny jamy ustnej, jak i samej nakładki

Aparat Clear Aligner – leczenie

Leczenie aparatami Clear Aligner jest zróżnicowane i tak naprawdę najwięcej zależy tu od typu i wielkości wady zgryzu, obecnej w jamie ustnej pacjenta. Pamiętajcie jednak o tym, że efekty uzyskać można w znacznie szybszy sposób niż w przypadku. Leczenie, jakie prowadzi się przy pomocy nakładki Clear Aligner, opiera się na noszeniu trzech różnych nakładek o różnej twardości, co wywiera inne siły na zęby. Jeżeli będziemy trzymać się zaleceń lekarza stomatologa, to już po pierwszej fazie leczenia przy pomocy Clear Aligner, czyli całym tygodniu z noszeniem nakładki soft, zauważymy konkretne rezultaty! Ciężko o prostsze rozwiązanie!

Najważniejsze informacje o aparatach na zęby

Ortodoncja, pomimo tego, że jest dość znana wśród pacjentów, nadal kojarzy się niemalże wyłączenie z zakładaniem tradycyjnego aparatu ortodontycznego. To właśnie dlatego, w dzisiejszym artykule odpowiemy na najpopularniejsze z pytań dotyczących samej ortodoncji oraz udowodnimy, że wcale nie ma się czego obawiać w przypadku oddania się w ręce doświadczonego ortodonty!

Kiedy warto wybrać się do ortodonty?

Przede wszystkim warto odpowiedzieć na pytanie: kiedy należy wybrać się do ortodonty, który, gdy będzie to oczywiście potrzebne, założy aparat ortodontyczny? Odpowiedź na to pytanie nie jest tak jednoznaczna. Pierwsza wizyta w takim gabinecie powinna mieć miejsce nie później niż po 6 roku życia. To właśnie wtedy wyrzynanie rozpoczynają zęby stałe i na postawie już kilku z nich ortodonta może ocenić czy aparat będzie koniecznością!

Czy można założyć aparat ortodontyczny osobie dorosłej?

Co jednak z dorosłymi? Czy aparat dla nich to realna możliwość, nawet jeżeli posiadają oni komplet zębów stałych? Otóż tak, jednak należy pamiętać o jednej kwestii — aparat założony u osoby dorosłej, będzie potrzebował znacznie więcej czasu, aby doprowadzić zęby do pożądanego ustawienia. Dlaczego? Otóż kości utrzymujące zęby są bardziej uwapnione, przez co aparat potrzebuje więcej czasu, aby przemieścić zęby do pożądanej pozycji.

Dlaczego warto mieć prosty zgryz?

Mogłoby się wydawać, że prosty zgryz ma jedynie walory czysto estetyczne, jednak sytuacja ma się zgoła inaczej. Prosty zgryz ma także sporo pozytywnych konsekwencji na tle zdrowotnym, a należą do nich między innymi:

Mniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia próchnicy Łatwiejsza higiena jamy ustnej Właściwe, bardziej naturalne ścieranie się zębów Zmniejszone ryzyko wystąpienia zwyrodnień stawu skroniowo-żuchwowego Odpowiedniejsze i dokładniejsze przeżuwanie pokarmów

Czy prostowanie zębów boli?

Pacjenci gabinetów stomatologicznych często obawiają się tego, że samo prostowanie zębów będzie zabiegiem bolesnym, ciągnącym się niemalże w nieskończoność. Nie jest to do końca prawda, gdyż największy dyskomfort powoduje okres przyzwyczajania się do aparatu. Zwykle trwa on około tygodnia, a jego źródłem jest fakt tego, że zęby nie są przystosowane do sił, jakie działają na nie poprzez obecność aparatu. Zwykle po tym okresie dyskomfort ustępuje, a może on powrócić w momencie wizyty kontrolnej, na której zakłada się nowy łuk.

Czy są aparaty ortodontyczne niewidoczne?

Doskonale rozumiemy też tych z was, którzy odczuwają dyskomfort wynikający z obecności i samej „widoczności” aparatu. Moglibyście się zastanawiać — czy istnieje jakiś aparat ortodontyczny niewidoczny? Okazuje się, że tak! Są to tak zwane aparaty estetyczne, których zamki wykonywane są z praktycznie przezroczystego materiału, który zlewa się z kolorem naturalnego szkliwa. Sprawia to, że jedyne co jest widoczne na powierzchni zęba to łuk aparatu odpowiedzialny za wywieranie siły. Pamiętajcie jednak, że ten łuk aparatu również może być przezroczysty, co zdecydowanie wpływa na jego ogólną estetykę!

 

Clear Aligner – zalety i charakterystyka

Ortodoncja ma dla wielu z nas ogrom ciekawych rozwiązań, mogących przywrócić piękny i nienaganny uśmiech. Doskonale jednak zrozumiemy wszystkich was, którzy niekoniecznie są zadowoleni z tego, jakie wrażenia estetyczne oferują klasyczne aparaty ortodontyczne, stąd też gwarantujemy wam to — istnieją inne, równie skutecznie rozwiązania, a świetnym przykładem mogą okazać się nakładki Clear Aligner. Dziś dowiecie się, czym są nakładki Clear Aligner, komu je zalecamy i co najważniejsze — jakie są ich zalety!

Czym są nakładki ortodontyczne Clear Aligner?

Nakładki ortodontyczne Clear Aligner to nic innego jak zestaw nakładek na zęby o zróżnicowanej grubości, dzięki czemu możliwe jest osiągnięcie zadowalających efektów w znaczne krótszym czasie niż w przypadku tradycyjnego leczenia. Muszą być one dopasowane do kształtu uzębienia pacjenta, gdyż tylko tak te nakładki będą mogły być niezwykle skuteczne. Możecie się też zastanawiać jak to możliwe, że są one tak skuteczne? Otóż te nakładki bazują na kwestii grubości. Gdy będzie ona więc grubsza, Clear Aligner będzie wywierał większą siłę na zęby, prostując zgryz pacjenta. Komu zalecane są nakładki Clear Aligner?

Ważne jest także zrozumienie tego, kto może skorzystać z rozwiązania, jakim są nakładki Clear Aligner. Otóż przyniosą one najwięcej korzyści w momencie gdy pacjent ma do czynienia z diastemą (przerwą pomiędzy sąsiadującymi zębami) czy też stłoczeniami zębów. To jednak nie wszystko! Są one skuteczne w leczeniu wad pokroju zgryzu otwartego czy krzyżowego. Jak widać, nakładki Clear Aligner są niezwykle niepozorne w skutecznym leczeniu. Clear Aligner jest także stosowany w… zatrzymywaniu efektów po „tradycyjnym” leczeniu ortodontycznym. Jego użycie jest uzasadnione w momencie, gdy zostało ono zakończone i zęby mają jeszcze tendencje do powrotu do pierwotnego ustawienia. To właśnie te niepozorne nakładki Clear Aligner są w stanie zatrzymać ten proces! Aparat Clear Aligner – zalety

Jakie jednak zalety oferują swoim użytkownikom aparaty Clear Aligner? Otóż przede wszystkim, są one niemalże całkowicie niewidoczne, co daje niezwykły komfort podczas jego używania. Te nakładki są bardzo estetyczne, a pacjent nie musi obawiać się tego, że ktoś zauważy jego sposób leczenia. Dzięki swojej prostej budowie, nakładki Clear Aligner, utrudniają one także codziennego funkcjonowania, a mówienie staje się bardzo proste. Okres przystosowywania się do niego będzie wręcz minimalnie krótki! Sprawia to, że każdy pacjent, u którego możliwe jest zastosowanie Clear Aligner, ceni sobie prostotę użytkowania oraz co ważniejsze — niespotykany wcześniej komfort!