Budowa makroskopowa zęba

Choć zęby są niezwykle ważną częścią ciała dla każdego człowieka, to jednak mało kto zastanawia się nad tym, jak prezentuje się budowa makroskopowa zęba. A przecież wykorzystywane są one nie tylko do żucia i rozdrabniania pokarmów, lecz stanowią także bardzo ważną część estetyczną twarzy. Poznanie tego, jak są zbudowane i z jakich tkanek się składają, może pomóc utrzymywać je w dobrym stanie i odpowiednio o nie dbać. Jak to więc wygląda w szczegółach, czyli jak zbudowane są zęby i co powinno się o nich wiedzieć w tym zakresie?

Struktura zęba

Jak zatem prezentuje się budowa makroskopowa zęba? Jaka jest jego widoczna gołym okiem struktura i z jakiego powodu jest to tak ważne? Jak się okazuje, ząb składa się tak naprawdę jedynie z trzech elementów, które wyróżniane są na podstawie tego, jak prezentują się wizualnie. Od czego więc należy zacząć?

Dla pacjenta najważniejszą częścią zęba jest oczywiście jego korona. To ten fragment, który wystaje poza dziąsło i używany jest do jedzenia. Korona zęba zaliczana jest do najtwardszych części, ponieważ znajduje się w niej niezwykle mocna i trwała tkanka, czyli szkliwo. Jej zadaniem jest ochrona głębiej położonych części przed zniszczeniem. Jak jednak każdy doskonale wie, w wyniku oddziaływania na szkliwo bakterii i wydzielonych przez nie kwasów, na powierzchni powstawać mogą ubytki, które z czasem przeradzać się będą w próchnicę.
Kolejnym po koronie zęba jego fragmentem jest szyjka. Jest to część, która łączy koronę z korzeniem zęba. Oczywiście szyjka nie jest widoczna, ponieważ cały czas znajduje się w dziąśle. Wiedzieć jednak trzeba, że w pewnych sytuacjach, czyli np. przy chorobie przyzębia, dziąsło może się cofnąć, odsłaniając szyjkę zębową. Jest to sytuacja bardzo niebezpieczna, która może doprowadzić do stanu zapalnego, a nawet do rozchwiania i wypadnięcia danego zęba.

Oczywiście budowa makroskopowa zęba nie kończy się na tych dwóch elementach. Ostatnim, prawdopodobnie najważniejszym jest korzeń zęba. Jest to element, który utrzymuje ząb w kości, a także stabilizuje go i zabezpiecza przed wypadnięciem. Co ciekawe, korzeń musi charakteryzować się niewielkim rozchwianiem. Jeśli byłby całkowicie stabilny i sztywno osadzony w kości, naprężenia na zębach podczas żucia byłyby tak duże, że groziłoby to ich popękaniem. Lekkie ruchy korzenia powodują, że siły towarzyszące żuciu i naciskowi na zębach są amortyzowane i nie stanowią żadnego zagrożenia.

Z jakich tkanek składa się ząb?

Oczywiście budowa makroskopowa zęba, czyli ta widoczna gołym okiem, to nie wszystko, co warto wiedzieć o tym niezwykle ważnym elemencie ludzkiego ciała. Kluczową sprawą jest dowiedzenie się, co kryje się wewnątrz zęba, czyli z jakich konkretnie składa się on tkanek. Jak się okazuje, w przypadku budowy zęba od strony jego tkanek, wyróżnić można aż cztery elementy. Mowa tu jest więc o szkliwie, zębinie, miazdze oraz cemencie. Czym się one charakteryzują?
Jak można się bez trudu domyślić, zdecydowanie najlepiej znane jest szkliwo. To właśnie o tej tkance często mówi się w reklamach zachęcających do częstego mycia zębów. Nie ma co się dziwić, to szkliwo jest tkanką mającą kontakt z jedzeniem, cukrami i drobnoustrojami, a przez to jako pierwsze narażone jest na zniszczenie. Co ciekawe, szkliwo jest uważane za najtwardszą tkankę w ludzkim organizmie, znacznie twardszą niż np. kość. Wymaga jednak szczególnego traktowania i częstego mycia, ponieważ wydzielane przez bakterie kwasy stopniowo je uszkadzają, powodując ubytki i dostawanie się stanu zapalnego do tkanek położonych niżej. Co ciekawe, szkliwo jest jedyną tkanką w ludzkim zębie, która nie jest unerwiona. Dzięki temu nie odczuwamy bólu podczas żucia lub picia. Z drugiej strony z racji tego, że kontakt ze szkliwem nie boli, nie czujemy, jak jest ono niszczone. Dlatego też tak ważne są regularne wizyty u stomatologa, aby można było skontrolować stan szkliwa.

Drugą po szkliwie tkanką w zębie jest zębina. Jest to główna część zęba, która stanowi jego rdzeń. Składa się w większości z substancji organicznych i poprzecinana jest szeregiem kanalików dostarczających składniki odżywcze z miazgi. Co ciekawe, zębina jest produktowa przez całe życie.

Pod zębiną znajduje się niezwykle wrażliwa i ważna część zęba, czyli miazga. To właśnie w niej znajdują się kanały zębowe, które dostarczają do wyżej położonych cześć zęba składniki odżywcze w tym tlen. Jeśli stan zapalny zęba powstający w wyniku ataku próchnicy dotrze do miazgi, uratowanie go może okazać się niemożliwe. Często w takiej sytuacji stosowany jest zabieg zatrucia zęba, czyli usunięcie z niego miazgi.
Na sam koniec wymienić jeszcze trzeba ostatni fragment zęba, czyli cement. Jego niewielkie ilości pokrywają korzeń zęba, stabilizując go i wzmacniając.

Z czego zbudowany jest korzeń zęba?

Jak więc widać, budowa makroskopowa zęba jest naprawdę ciekawa i bardzo skomplikowana. Na sam koniec dowiedzieć się jeszcze trzeba, jak prezentuje się budowa korzenia zęba. Jak się okazuje, w skład korzenia zębowego zaliczyć można cement korzeniowy, czyli substancję podobną do kości, która stabilizuje ząb, a także zębinę i miazgę. Korzeń jest niezwykle ważnym elementem dla stabilizacji i zabezpieczenia pozycji zęba.

Zabieg podniesienia zwarcia z odbudową zębów

Piękny i zdrowy uśmiech jest atrybutem, którym każdy chętnie chciałby się cieszyć i chwalić. Braki lub nieprawidłowości w uzębieniu bywają natomiast częstym źródłem kompleksów zarówno u ludzi młodych jak i u tych w podeszłym wieku.

Wiadomo, że na stan zębów wpływ ma nie tylko prawidłowa higiena jamy ustnej, ale w ogromnej mierze decyduje o tym po prostu ich żywotność, która zależy między innymi od genetyki, ogólnego stanu zdrowia organizmu, nawyków i zwyczajów żywieniowych oraz nierzadko okoliczności wypadków, w których może dojść do utraty całego lub części zęba. Właśnie utrata zębów (zwłaszcza bocznych), obniżenie wypełnień poprzez ich spłaszczenie czy bruksizm (nawykowe, nadmierne i nieświadome zaciskanie i zgrzytanie zębami) prowadzą do zachwiania prawidłowego zwarcia zębów.

Te wszystkie czynniki mogą w efekcie prowadzić do wad zgryzu psującego nie tylko sam wygląd uzębienia, ale przede wszystkim zakłócającego lub utrudniającego jego prawidłowe funkcje i zadania.

Nierzadko może to także wywoływać inne dolegliwości w postaci bólu mięśni żujących, trzaskania lub bólu stawu skroniowo-żuchwowego oraz bólów głowy lub barku.

Diagnoza

Nieprawidłowości w obrębie tego bardzo ważnego nie tylko dla rozdrabniania pokarmu aparatu prowadzą do dyskomfortu, który odczuwa sam pacjent, jednak konkretną pomoc w jego usunięciu może zaproponować tylko specjalistyczny gabinet stomatologiczny.

To właśnie tam dentysta oceni skalę ubytków powodujących dysfunkcje w obrębie zgryzu proponując zabieg podniesienia zwarcia z odbudową zębów.

Polega on na odbudowie i przywróceniu utraconej wysokości zębów kompozytami oraz uzupełnieniem protetycznym brakujących zębów.

Nieprawidłowości w obrębie styku powierzchni zębowych przeciwstawnych łuków zębowych są wadą dotykającą wielu pacjentów. Prowadzą do nich zarówno wady wrodzone i nabyte zgryzu, nawyki i choroby psychosomatyczne takie jak bruksizm, jak i te spowodowane ubytkami i naturalnym procesem ścierania zębów. postępującym wraz z wiekiem.

Leczenie

Proces podniesienia zwarcia z odbudową zębów jest kompleksową rekonstrukcją prowadzącą do przywrócenia prawidłowego stanu i ułożenia aparatu zgryzu, dzięki czemu będzie on sprawnie wykonywać swoje funkcje i wpływać na estetykę pięknego wyglądu.

Służy temu między innymi w pierwszej kolejności odtworzenie bardziej naturalnych zębów.

W tym celu pierwsze wizyty w gabinecie stomatologa skupiają się na odbudowie utraconej wysokości zębów kompozytami oraz uzupełnieniem protetycznym braków w uzębieniu. Dzięki temu dochodzi do podniesienia zwarcia z odbudową zębów, co w efekcie likwiduje nieprawidłowości w obrębie kontaktów zębów, zapobiega ich przeciążeniom w odcinku przednim i bocznym, rozluźnia napięte mięśnie w obrębie stawów żuchwowych i twarzy, chroniąc tym samym zęby przed dalszą lub ponowna destrukcją.

Czas leczenia

Zabieg podniesienia zwarcia z odbudową zębów nie należy do operacji łatwych i szybkich. Niewątpliwie jednak efekt daje spektakularną przemianę zarówno w sensie zdrowia, jak i wyglądu pacjenta.

Czas potrzebny do podniesienia zwarcia z odbudową zębów zależy od stopnia nieprawidłowości i skali ubytków w obrębie uzębienia.

Przy niewielkim defekcie wystarczająca będzie korekta w postaci uzupełnienia ubytków startych powierzchni zębów światłoutwardzalnymi kompozytami. W poważniejszych przypadkach konieczna może okazać się zaawansowana protetyka proponująca różne rozwiązania uzupełnienia braków w uzębieniu. Mogą to być implanty, licówki, protezy czy mostki. Wybór uzależniony będzie od potrzeb pacjenta i tego na jaką opcję finansową może sobie pozwolić.

Niewątpliwie pomimo uciążliwości i czasu, który trzeba poświęcić na wizyty w gabinecie stomatologicznym, rehabilitacja i przywracanie prawidłowego uzębienia niosą za sobą wiele korzyści dla zdrowia i samopoczucia. Pozwalają bowiem zlikwidować nieprawidłowe kontakty zębowe, przeciążenia w odcinku przednim i bocznym, pozbyć się takich dolegliwości jak bóle w obrębie stawów żuchwowych i skroni, promieniujących często aż do ucha, co powoduje duże napięcie mięśniowe twarzy.

Dodatkowymi terapiami, jakie może zalecić dentysta przy okazji zdiagnozowania dysfunkcji prowadzących do wad zgryzu może być konieczność zastosowania szyny terapeutycznej, która zmniejsza skutki zgrzytania zębami, czyli ich nadmiernemu ścieraniu i ponownym ubytkom.

Często dla podkreślenia efektu odzyskania sprawności aparatu jamy ustnej i pięknego uśmiechu, który niewątpliwie stanowi o całym wyglądzie, jest zabieg wybielania zębów, który w jeszcze większym stopniu uwypukli kompleksowe zabiegi rehabilitacyjne uzębienia.

Dzisiejsza medycyna pozwala na rekonstrukcję strat spowodowanych zarówno wypadkami jak i naturalnym zużywaniem się powierzchni zębów z upływem czasu, na który nie mamy wpływu. To właśnie nowoczesna stomatologia przychodzi z pomocą tam, gdzie często pacjent napotyka dyskomfort, ból i niedogodności sprawiające trudności w codziennym funkcjonowaniu.

Warto skorzystać z oferty zabiegów podniesienia zwarcia z odbudową zębów, które przywracają zdrowie i radość życia.

Objawy zgrzytanie zębami

Większość osób przyzwyczajona jest do tego, że problemy z zębami dotyczą tylko i wyłączne nieprawidłowej higieny jamy ustnej. Pojawiać się wtedy może kamień nazębny, ubytki w szkliwie czy też różnego rodzaju choroby dziąseł. Jak się jednak okazuje, ilość ewentualnych kłopotów z zębami może być znacznie większa. Nie da się ukryć, że ogromnym problemem dla wielu osób jest zgrzytanie zębami. Objawy zgrzytanie zębami – jak rozpoznać tę przypadłość, dlaczego jest ona tak niebezpieczna, a co najważniejsze, jak sobie można z nią poradzić? Innymi słowy, wszystko, co trzeba wiedzieć o zgrzytaniu zębami, aby uchronić się przed tą chorobą.

Co może być przyczyną zgrzytania zębami?

Objawy zgrzytanie zębami – chcąc poznać wszystkie najważniejsze informacje w zakresie objawów, które towarzyszą zgrzytaniu zębami, trzeba się najpierw dowiedzieć możliwie jak najwięcej o tej przypadłości. Czym więc ona jest, kto może na nią cierpieć, a co najważniejsze, co jest przyczyną jej pojawiania się?
Bruksizm, bo tak konkretnie nazywa się choroba polegająca na zgrzytaniu zębami, to bardzo niebezpieczna przypadłość, która może dotknąć osobę w każdym wieku. Cierpią na nią zarówno kobiety, jak i mężczyźni, często pojawia się także u małych dzieci, lecz również u osób zupełnie dorosłych.

Dlaczego bruksizm jest tak niebezpieczny i na czym konkretnie polega? Objawy zgrzytanie zębami – kiedy się pojawiają? Jak się okazuje, zdecydowanie najczęściej zgrzytanie zębami pojawia się w nocy, gdy pacjent śpi. Dzieje się to mimowolnie i często osoby chorujące na tę przypadłość przez długi czas nie zdają sobie sprawy z posiadanego problemu. Zdarza się tak, że zwracają im na to uwagę budzeni przez odgłosy zgrzytania partnerzy lub też choroba diagnozowana jest podczas kontrolnej wizyty u dentysty. Specjalista zauważa wtedy powstałe w wyniki choroby uszkodzenia zębów, a te jak się okazuje, mogą być naprawdę bardzo poważne. Nieleczony bruksizm wiąże się bowiem z ogromnym zniszczeniem zębów. Może powstać nie tylko ich starcie, lecz również może dojść do ich popękania, a często nawet połamania. W wyniku tej choroby w skrajnych przypadkach można nawet całkowicie utracić zęby.

Jak więc widać bruksizm to naprawdę bardzo poważna choroba. Warto więc dowiedzieć się teraz, jakie mogą być jej przyczyny. Co powoduje bruksizm? Jak się okazuje, powodów może być naprawdę bardzo wiele. Często bruksizm pojawia się już u niemowlaków, lecz w tym wypadku jest to dość naturalne zjawisko, ponieważ spowodowane jest przez rosnące pierwsze mleczaki lub też przez nieprawidłowo wykształcone mięśnie i nerwy. W takim wypadku bruksizm samoistnie szybko mija. Problem jednak robi się wtedy, gdy zgrzytanie zębami pojawi się u dorosłej już osoby. Najczęściej spowodowane jest to nieprawidłowym zgryzem, czyli sytuacją, gdy zęby na siebie nachodzą. Co więcej, powodem może być ułamany lub też brakujący ząb. To jednak niejedyna przyczyna, ponieważ bardzo często bruksizm spowodowany jest przez ogromny stres, a także niektóre choroby neurologiczne, takie jak choroba Huntingtona czy Parkinsona. Zgrzytanie zębami może być również spowodowane przyjmowaniem niektórych leków psychotropowych. Często powodem tej choroby są np. przyjmowane antydepresanty. Na koniec warto jeszcze zauważyć, że bruksizm może powstać z powodu nadwrażliwości mięśni twarzy.

Objawy zgrzytanie zębami

Jak więc widać po powyższym opisie bruksizm to naprawdę niezwykle poważna przypadłość, która może się zakończyć nawet częściowym lub całkowitym utraceniem pewnych zębów. Warto się więc dowiedzieć, jakie są objawy tej przypadłości, aby można było szybko zareagować i udać się do specjalisty po pomoc w celu zastosowania odpowiedniego leczenia. Objawy zgrzytanie zębami – jak najłatwiej rozpoznać tę chorobę?
Zdecydowanie najczęściej pojawiającym się objawem tej przypadłości jest głośne, wyraźnie słyszalne przez innych domowników zgrzytanie. Dźwięk ten jest bardzo charakterystyczny, więc partner lub partnerka bez trudu usłyszą go w nocy.

Innym często spotykanym objawem jest budzenie się w nocy z silnie zaciśniętymi zębami. Co bardzo ważne, wiele osób po takim wybudzeniu się ma poważne trudności, aby poluzować szczękę.
Objawy zgrzytanie zębami – starte zęby. Na koniec warto jeszcze zauważyć, że bardzo typowym, niezwykle często spotykanym objawem w przypadku zaawansowanego bruksizmu, są starte zęby. Takie ślady na zębach bez trudu dostrzeże każdy stomatolog podczas zwykłej kontroli. Często zmiany są bardzo subtelne, lecz na tyle charakterystyczne, że postawienie diagnozy będzie bardzo proste dla każdego doświadczonego specjalisty.

Zgrzytanie zębami – jak sobie z nim poradzić?

Analizując bruksizm, da się od razu zauważyć, że jest to choroba niebezpieczna, a także bardzo podstępna, ponieważ z wielu przypadkach pacjent może zareagować dopiero wtedy, gdy uszkodzenia jego zębów są już naprawdę poważne. Mimo jednak tego istnieje wiele bardzo skutecznych metod leczenia tej przypadłości. Jak może wyglądać proces leczenia bruksizmu?

Najważniejszą sprawą, od której należy rozpocząć leczenie zgrzytania zębami, jest przeanalizowanie i poprawne zdiagnozowanie powodu, z którego bruksizm się pojawia. W zależności od źródła powinno zostać zastosowane inne leczenie. Jeśli więc powodem pojawienia się bruksizmu jest np. wada zgryzu, leczenie powinno polegać w pierwszej kolejności na zastosowaniu aparatu ortodontycznego, który będzie w stanie wyrównać i uporządkować linię zębów.

Innym często spotykanym powodem zgrzytania zębami jest nadmierny stres pacjenta. W tym wypadku konieczne jest zastosowanie odpowiedniego leczenia zmniejszającego stres, a także zalecana jest zmiana trybu życia. Co bardzo ważne, poleca się w tym wypadku np. zwiększenie i unormowanie liczby przesypianych godzin.
Co bardzo ciekawe, ostatnimi czasy doskonałym pomysłem na leczenie zgrzytania zębami jest wstrzykiwanie w mięśnie żuchwy botoksu. Substancja ta powoduje zmniejszenie aktywności połączeń nerwowych, co często skutkuje uspokojeniem pacjenta i jego nocnego odruchu pocierania zębami.

Czy proteza może uczulać?

Protetyka stomatologiczna oferuje rewelacyjne rozwiązania, pozwalające na skuteczne odbudowanie uzębienia. Dzięki rozwiązaniom takim jak proteza zębowa, istnieje możliwość odbudowania uzębienia niezależnie od tego, w jakim stopniu ono ucierpiało. Na pomoc ze strony protez zębowych może liczyć każdy – osoba, która utraciła kilka zębów, a nawet cały łuk zębowy! To ich ogromna zaleta. Niemniej jednak, istnieją pewne przeciwwskazania co do protez, dlatego warto jest je rozważyć przed wykorzystaniem takiego rozwiązania. 

 

Jednym z pytaniem, które zadaje się przy tego typu sytuacji, jest „czy proteza może uczulać?”. Zastanowienie się nad tym, czy proteza akrylowa może uczulać, może uchronić pacjenta przed różnymi niekorzystnymi konsekwencjami zdecydowania się na ten rodzaj leczenia bez uprzedniego wykonania badań. Jest to ryzykowne, dlatego warto jest dowiedzieć się, z czego zrobiona jest proteza zębowa, aby wiedzieć, czy proteza może uczulać.

 

Z czego zrobiona jest proteza zębowa?

 

Jeśli zastanawiasz się, z czego zrobiona jest proteza zębowa, to ten akapit jest dla ciebie. Okazuje się, że do składu protezy zaliczają się między innymi jony niklu. W składzie protezy może znajdować się także kobalt, rtęć, pallad, miedź, srebro, a także platyna czy tytan. W składzie protezy akrylowej znajduje się również akryl, stanowiący właściwie główny składnik takiej protezy zębowej. 

 

Jak więc widać, skład najpopularniejszych protez może być bardzo bogaty. Natomiast może okazać się, że w przypadku niektórych pacjentów będzie można wykorzystać protezy typu acronowego czy też acetalowego. Ten rodzaj protez jest szczególnie rekomendowany pacjentom, którzy zastanawiają się, czy proteza może uczulać. W przypadku uczulenia na akryl czy też inne metale, zawierające się w składzie tradycyjnych protez, warto jest rozważyć alternatywny rodzaj protez, by być w stanie skutecznie uporać się z bezlitosnym problemem, jakim jest częściowe lub całkowite bezzębie.

 

Czy proteza akrylowa może uczulać?

 

Na pewno zastanawiasz się, czy proteza może uczulać. Jak dowiedziałeś się w poprzednim akapicie, okazuje się, że odpowiedź na pytanie, czy proteza może uczulać, brzmi „tak”. Jest to bardzo niekomfortowe i niewygodne, gdyż może okazać się, że pacjent wykonał już rozwiązanie protetyczne i chce je założyć, a dopiero wtedy okazuje się, że nie ma takiej możliwości. To bardzo trudna sytuacja, jednak niestety w takiej sytuacji będzie trzeba wykonać nową protezę. 

 

W przypadku pojawienia się alergii, a konkretnie – sygnałów oznaczających reakcje alergiczne, koniecznie trzeba zareagować. Pacjenci, u których pojawią się reakcje alergiczne związane z protezą, mogą spodziewać się następujących objawów – pieczenie, zaczerwienienie, obrzęk, grudki na śluzówce i nie tylko. Okazuje się, że jest to uzależnione od tego, w którym miejscu umiejscowiona jest proteza. W takiej sytuacji konieczne jest jak najszybciej zareagować i skontaktować się z lekarzem stomatologiem, aby jak najszybciej zlikwidować reakcję alergiczną.

Rodzaje protez ruchomych

Proteza ruchoma to komfortowe rozwiązanie protetyczne. Cechą charakterystyczną dla protez jest to, że można je wyciągać z jamy ustnej w dowolnym momencie. Proteza jest stosowana w wielu przypadkach, na przykład wtedy, gdy pacjent boryka się z problemem częściowego braku uzębienia w szczęce. 

 

Może się także zdarzyć, że pacjent nie posiada wszystkich zębów – w takim przypadku protezy również się sprawdzą. Jak więc państwo widzą, proteza posiada wiele zastosowań i jest wysoce uniwersalna, dlatego warto jest rozważyć jej zastosowanie podczas leczenia protetycznego. Sprawdź, czym jest proteza ruchoma i jakie są jej rodzaje. 

 

Proteza częściowa

 

Pierwsza z protez, o jakiej warto wspomnieć, to protezy częściowe. Jej nazwa wynika z tego, jaki obszar obejmuje. Protezy częściowe obejmują zaledwie część zębów, co jednak w zupełności wystarczy tym, którzy mają częściowe, a nie całkowite braki w uzębieniu.

 

Protezy częściowe, ze względu na to, do jakiej grupy są kierowane, są warte rozważenia. Za sprawą jednego rozwiązania pacjent jest w stanie kompleksowo rozwiązać problem swojego bezzębia, co jest bardzo komfortowe.

 

Warto sprecyzować, co oznacza częściowy brak w uzębieniu. Oznacza to, że pacjent nie posiada jednego lub kilku zębów, a całkowity – że w górnej i/lub dolnej linii zębów nie posiada zębów w ogóle. 

 

Proteza akrylowa

 

Protezy akrylowe stanowią większość protez, które są w użytku. Taka nazwa pochodzi od materiału, z którego protezy są z reguły wykonywane. Otóż większość protez wykonuje się z masy akrylowej – plastycznego materiału, który można przetwarzać zgodnie ze swoimi potrzebami. Jest to bardzo wygodne, dlatego też protetycy zdecydowali właśnie o wykorzystaniu akrylu w produkcji protez.

 

Proteza szkieletowa

 

Protezy szkieletowe to protezy, które do mocowania wykorzystują naturalne zęby pacjenta. Można je także zamocować na implantach stomatologicznych. Takie protezy charakteryzują się tym, że są bardzo komfortowe w użytkowaniu, gdyż są dobrze ustabilizowane. Taki rodzaj stabilizacji nie jest osiągalny w przypadku protez osiadających, które sporadycznie mogą przesuwać się, a nawet wypadać.

 

Proteza całkowita

 

Protezy całkowite są szczególnym rodzajem protez, gdyż stanowią one pomoc dla wszystkich pacjentów, chcących jednym rozwiązaniem załatwić problem braku zębów w górnej lub dolnej linii zębów. To bardzo wygodne rozwiązanie, zwłaszcza, że można je ustabilizować na implantach. Protezy całkowite wyglądają całkiem atrakcyjnie i są wygodne na co dzień.

 

Protezy zębów ruchome

Protezy ruchome to sposób na to, by przywrócić funkcjonalność uśmiechu za pomocą jednego, sprytnego rozwiązania. Z pomocą protez ruchomych pacjent jest w stanie zrekonstruować ubytek każdego stopnia – nawet, jeśli pacjentowi brakuje wszystkich zębów, to jest on w stanie zrekonstruować je z pomocą protez.

 

Protezy ruchome warto jest zastosować, gdyż oferują one bardzo zadowalający efekt. Dowiedz się, czym są protezy ruchome i w jakich przypadkach się je stosuje. 

 

Protezy ruchome częściowe

 

Protezy dzieli się na dwa rodzaje. Jednym z nich są protezy częściowe, które odpowiadają na potrzeby pacjentów, mających ubytek wynoszący kilka zębów. Nie da się ukryć, że rekonstruowanie takich ubytków z pomocą implantu stomatologicznego mogłoby okazać się dość drogie, dlatego proteza idealnie wpisuje się w potrzeby osób, które jednocześnie chcą oszczędzić trochę pieniędzy.

 

Proteza ruchoma może być osiadająca, można ją także ustabilizować na korzeniach zębów czy też na samych zębach pacjenta. Nie da się ukryć, że proteza, która wykorzystuje naturalne zęby pacjenta, cieszy się największym zadowoleniem wśród pacjentów – jest ona świetnie ustabilizowana, przez co nie zachodzi ryzyko, że taka proteza przemieści się w jamie ustnej.

 

Protezy ruchome całkowite

 

Innym rodzajem protez, o którym chcielibyśmy opowiedzieć, są protezy całkowite. Protezy całkowite, adekwatnie do swojej nazwy, odpowiadają na potrzeby pacjentów, którzy z różnych przyczyn utracili swoje naturalne zęby w całości. Proteza ruchoma całkowita jest w stanie sprawić, że całkowity ubytek, obejmujący wszystkie zęby znajdujące się albo w górnej, albo w dolnej linii zębów, da się w mniejszym lub większym stopniu zrekonstruować z pomocą rozwiązania, jakim jest proteza. 

 

Proteza całkowita najczęściej wykonywana jest z akrylu, gdyż materiał ten świetnie wpisuje się w specyfikę rozwiązania, jakim jest proteza. Jest stosunkowo wytrzymały i bardzo plastyczny, dlatego łatwo jest dopasować go do pacjenta i opcjonalnie wprowadzać w nim dalsze zmiany – oczywiście, nie na własną rękę, gdyż tak można uszkodzić protezę.

 

Higiena protezy zębów

 

Proteza ruchoma może być czyszczona bardzo prostymi metodami. Niewymagane są skomplikowane metody, które mogłyby nawet doprowadzić do uszkodzenia rozwiązania, jakim jest proteza. W zupełności wystarczy, że proteza będzie czyszczona z pomocą ciepłej wody i pasty antybakteryjnej. Pod żadnym pozorem proteza nie może być czyszczona z wykorzystaniem pasty do zębów, gdyż może to doprowadzić do jej uszkodzenia.

Jakie protezy zębowe wybrać: stałe czy ruchome?

Protetyka jest jednym z działów stomatologii, który w codziennym życiu ma ogromne znaczenie. Ubytki w uzębieniu to problem, z którym w pewnym momencie każdy może mieć do czynienia. Jest to łatwy do rozwiązania problem, jednak aby go rozwiązać, potrzeba chęci i braku lęku ze strony pacjenta. Warto też być świadomym tego, jakie rozwiązania protetyczne są obecnie dostępne na rynku stomatologicznym.

 

Jednymi z najpopularniejszych rozwiązań protetycznych są protezy zębowe. Wyróżnia się dwie kategorie protez – stałe i ruchome. Protezy zębowe stałe są mocowane na stałe, natomiast protezy zębowe ruchome można wyciągać z jamy ustnej. Dowiedz się, czym są protezy stałe i ruchome, a także dlaczego warto jest zdecydować się na którąkolwiek z nich. 

 

Rodzaje i zalety protez ruchomych

 

Protezy ruchome wyróżniają się tym, że można je wyciągać z jamy ustnej. Stanowi to pewną wygodę, gdyż w ten sposób pacjent jest w stanie utrzymać wysoki poziom higieny jamy ustnej. Brak ciała obcego w postaci protezy ruchomej ułatwia wykonanie codziennych czynności, mających na celu poprawę stanu higieny jamy ustnej.

 

Protezy ruchome charakteryzują się uniwersalnością. Można je zastosować zarówno wtedy, gdy pacjent nie ma ani jednego zęba, ale także wtedy, gdy luka w zębach obejmuje zaledwie kilka zębów. To stanowi pewną zaletę, jednak warto jest także wiedzieć, że protezy ruchome należy ściągać przed snem i spać bez nich.

 

Stomatolog jest w stanie zaoferować pacjentowi następujące rodzaje protez – szkieletowa i nakładowa. Proteza szkieletowa jest precyzyjnie mocowania w oparciu o zęby naturalne pacjenta. Wykorzystanie zębów jako filarów zwiększa stabilność całego rozwiązania, co jest sporą zaletą. Protezy nakładowe mocuje się na korzeniach zębów, które nie mogły zostać wykorzystane jako filar.

 

Rodzaje i zalety protez stałych

 

Protezy stałe swoją nazwę zawdzięczają sposobowi mocowania. Ze względu na to, że ich mocowane jest permanentne, nazywa się je stałymi. Proteza stała jest bardzo wygodna – nie trzeba jej wyciągać z jamy ustnej, co zmniejsza szansę na jej przesuwanie, nieplanowane opuszczenie jamy ustnej, gdyż jest ona wysoce stabilna. 

 

Proteza może być zamocowana na implantach. Proteza na implantach jest świetnie ustabilizowana, przez co wielu pacjentów wahających się nad zastosowaniem takiego rozwiązania będzie bardzo zadowolonych.

 

Higiena protez stomatologicznych

 

Proteza powinna być czyszczona w odpowiedni sposób, by służyła pacjentowi jak najdłużej. Najważniejszą zasadą, do której należy się bezwzględnie stosować, jest niekorzystanie z pasty do zębów celem wyczyszczenia protez.

 

Mogłoby się to w pewnym stopniu wydawać uzasadnione, jednak faktem jest, że czyszczenie protez pastą do zębów może sprawić więcej szkód, niż pożytku. Pasty do zębów, zwłaszcza te wybielające, posiadają dużą ilość składnika ścierającego, który dla protez mógłby okazać się wysoce szkodliwy. Rozsądniej jest stosować pasty antybakteryjne, dedykowane do protez, które usuną wszelkie niepożądane zanieczyszczenia z protezy – także te niewidoczne gołym okiem.

 

Jak mocować protezę stałą?

Proteza stała stanowi świetnie rozwiązanie dla pacjentów, którzy decydują się na wypełnienie całkowitego ubytku w uzębieniu. Na protezę stałą decydują się pacjenci, którym zależy na stabilnym wypełnieniu ubytku i uniknięciu powstawania wad, które są nieodłączną częścią noszenia protezy ruchomej. Dowiedz się, czym jest proteza stała i dlaczego warto zdecydować się właśnie na nią.

Jak mocuje się protezę?

Mocowanie protezy z reguły kojarzy się z zastosowaniem odpowiedniego kleju protetycznego. W przypadku stałych protez takie zabiegi są absolutnie zbędne. Z pomocą protezy stałej możliwe jest korzystanie z dobrodziejstw tego rozwiązania protetycznego, przy jednoczesnym braku konieczności zmagania się z wadami tradycyjnych protez ruchomych.

Stabilizacja protezy stałej zazwyczaj odbywa się z zastosowaniem implantów stomatologicznych. Proteza ustabilizowana w ten sposób zapobiega zanikaniu tkanki kostnej, a także redukuje ryzyko powstawania podrażnień, wad wymowy, problemów z przeżuwaniem. Za użyciem implantów stoi szereg zalet, dlatego warto jest rozważyć implantację i dalsze zastosowanie protezy stałej.

W gabinetach stomatologicznych wyróżnia się kilka form mocowania protezy na implantach. Jedną z nich jest belka Doldera – mocuje się ją na 2, 3 lub 4 implantach, następnie stosuje się ją jako podstawę dla protezy. Proteza mocowana w ten sposób musi posiadać odpowiednie elementy zatrzaskowe, mające zapewnić odpowiednią stabilizację.

Pacjenci mogą się zdecydować również na protezę na zatrzaskach typu Locator. Przy tym rozwiązaniu stomatolog przykręca do implantów zatrzaski Locator, na których bezpośrednio mocuje się protezę. Warto jest przedyskutować ze stomatologiem zasadność każdej z powyższych metod i ocenić, która z nich najlepiej wpisze się w potrzeby danego pacjenta.

Mocowanie protezy pod lupą

Protezy mogą być mocowane na różne sposoby. Przed podejściem do wykorzystania tego rozwiązania protetycznego, warto jest zapoznać się z tematem implantów i leczenia implantologicznego.

Implanty, które są stosowane do montażu protezy, są całkowicie bezpieczne dla zdrowia pacjenta. Ich biokompatybilność jest w stanie zagwarantować najwyższy poziom stabilizacji, ze względu na zachodzący wokół implantów proces osteointegracji.

Czy wszczepianie implantów boli? Wbrew pozorom – nie! Zabieg wszczepiania implantów odbywa się z zastosowaniem znieczulenia miejscowego, dlatego pacjent nie odczuwa żadnego bólu podczas wykonywanego zabiegu. Implantacji nie należy się bać.

 

Jak dbać o protezy ruchome?

Protezy ruchome to rodzaj wypełnienia protetycznego, które wymaga od pacjenta szczególnej uwagi. Niepoprawne użytkowanie protezy ruchomej może doprowadzać do jej szybkiego zużywania, a w konsekwencji – uszkodzenia. Dowiedz się, w jaki sposób należy pielęgnować protezę ruchomą – tak, aby jej czas przydatności był jak najdłuższy.

Problemy z jedzeniem

Warto pamiętać, że jedzenie z użyciem protezy nie odbywa się tak wydajnie, jak ma to miejsce w przypadku jedzenia z naturalnymi zębami. Jedzenie zbyt twardych pokarmów może powodować podrażnienia, a także uszkodzenia protezy. Posiadając protezę, wskazane jest spożywanie miękkich posiłków, które nie sprawią, że proteza ulegnie złamaniu.

Niedopasowana proteza i ból

Może zdarzyć się, że proteza nie zostanie idealnie dopasowana. Ten stan rzeczy może przerodzić się w stany bólowe, nieprzyjazne dla pacjenta. Reakcja bólowa na protezę powinna być skonsultowana ze stomatologiem, który ponownie zajmie się dopasowaniem protezy do szczęki pacjenta. Aby cieszyć się protezą możliwie długo, nie należy wprowadzać w niej zmian na własną rękę.

Uszkodzenie protezy

Pęknięcie protezy to powszechny problem, który może zdarzyć się w każdej chwili. Nie powinno to stanowić powodu do obaw – każdą protezę da się w mniejszym lub większym stopniu naprawić. Konieczne jest wówczas skonsultowanie się z lekarzem, celem określenia powodu uszkodzenia protezy i przyjęcia jej do naprawy. Pacjenci z reguły mogą liczyć na naprawę protezy jeszcze tego samego dnia.

To, przed czym uczulają wszyscy dentyści, to naprawianie protez na własną rękę. Pacjenci z reguły korzystają z klejów typu „super-glue”, które w pewien sposób łączą złamane elementy, jednak nie jest to idealne spasowanie. Między nimi występuje szczelina, która z czasem może się powiększać, co w konsekwencji doprowadzi do konieczności stworzenia nowej protezy.

Wizyty kontrolne

Wizyty kontrolne są niezwykle ważne, gdy jest się posiadaczem protezy. Niektóre choroby rozwijają się bezobjawowo – na przykład te związane z gromadzeniem bakterii i grzybów. Konieczne jest, aby co najmniej raz na pół roku konsultować się ze stomatologiem, który zapozna się ze stanem jamy ustnej pacjenta i dokładnie przedstawi pacjentowi, z czym dany pacjent ma do czynienia.

Higiena protez

Higiena protezy jest równie ważna, co higiena naturalnych zębów. Po każdym posiłku zaleca się umycie protezy co najmniej z użyciem samej wody, można także użyć szarego mydła i szczoteczek dedykowanych do czyszczenia protez.

 

Co to jest most kompozytowy

Uzupełnienie brakujących zębów jest niezwykle ważne – z przyczyn zdrowotnych i estetycznych. Obecnie pacjenci mają kilka dróg do tego, by uzupełnić swoje uzębienie. Jedną z nich jest most kompozytowy – przyklejany na stałe most protetyczny. Most kompozytowy jest coraz częściej wybierany od protez – co nie dziwi, zważając na szereg oferowanych zalet. Czym jest most kompozytowy i czy warto zdecydować się na montaż mostu kompozytowego?

Charakterystyka mostu kompozytowego

Most kompozytowy jest sposobem na uzupełnienie pojedynczych braków między zębami. Zastosowane materiały z powodzeniem pozwalają na ich używanie przez długi czas. Jeśli natomiast pacjent przewiduje dalsze leczenie, na przykład wstawienie implantów zębowych, mosty kompozytowe mogą zostać zastosowane także jako rozwiązanie tymczasowe.

Umieszczenie mostu odbywa się na sąsiednich zębach. Stabilność montażu gwarantuje zastosowanie żywicy kompozytowej, która jest wytrzymała na działanie czynników zewnętrznych. Żywicą do zębów przytwierdza się specjalne skrzydełka, które mogą być wykonane z metalu lub włókna szklanego.

Zalety mostu kompozytowego

Zastosowanie mostu kompozytowego wiąże się z całkowitym brakiem bólu podczas mocowania. Brak bólu oznacza brak konieczności użycia znieczulenia, na które część pacjentów mogłaby być uczulona. Dla takich właśnie pacjentów most kompozytowy stanowi świetne rozwiązanie.

Aby zaistniała możliwość umieszczenia mostu, nie jest konieczne szlifowanie sąsiadujących zębów. Ta metoda korekty uśmiechu jest nieinwazyjna, nie wymaga poświęcenia zdrowych zębów celem dokonania uzupełnienia.

Most kompozytowy znajduje swoje zastosowanie między innymi u dzieci. Most kompozytowy stanowi sposób na tymczasowe uzupełnienie braków – młodsi pacjenci będą mogli przesunąć wszczepienie implantu lub zastosowanie stałego mostu nawet o kilka lat.

Wady mostu kompozytowego

Most kompozytowy posiada liczne zalety, jednak warto jest także wspomnieć o jego wadach. Sposób mocowania jest jednocześnie zaletą i wadą – co prawda jest bezbolesny, ale należy liczyć się z tym, że może dojść do jego odklejenia. Aby zredukować ryzyko odklejenia mostu, warto jest stosować się do zaleceń stomatologa, dotyczących pielęgnacji mostu.

Posiadanie mostu kompozytowego wiąże się z koniecznością zwracania szczególnej uwagi na miejsca, w których został on przyklejony. Nieodpowiednia profilaktyka jamy ustnej może spowodować, że miejsca styku mostu i zęba mogą zostać zaatakowane przez próchnicę.