Czy proteza może uczulać?

Protetyka stomatologiczna oferuje rewelacyjne rozwiązania, pozwalające na skuteczne odbudowanie uzębienia. Dzięki rozwiązaniom takim jak proteza zębowa, istnieje możliwość odbudowania uzębienia niezależnie od tego, w jakim stopniu ono ucierpiało. Na pomoc ze strony protez zębowych może liczyć każdy – osoba, która utraciła kilka zębów, a nawet cały łuk zębowy! To ich ogromna zaleta. Niemniej jednak, istnieją pewne przeciwwskazania co do protez, dlatego warto jest je rozważyć przed wykorzystaniem takiego rozwiązania. 

 

Jednym z pytaniem, które zadaje się przy tego typu sytuacji, jest „czy proteza może uczulać?”. Zastanowienie się nad tym, czy proteza akrylowa może uczulać, może uchronić pacjenta przed różnymi niekorzystnymi konsekwencjami zdecydowania się na ten rodzaj leczenia bez uprzedniego wykonania badań. Jest to ryzykowne, dlatego warto jest dowiedzieć się, z czego zrobiona jest proteza zębowa, aby wiedzieć, czy proteza może uczulać.

 

Z czego zrobiona jest proteza zębowa?

 

Jeśli zastanawiasz się, z czego zrobiona jest proteza zębowa, to ten akapit jest dla ciebie. Okazuje się, że do składu protezy zaliczają się między innymi jony niklu. W składzie protezy może znajdować się także kobalt, rtęć, pallad, miedź, srebro, a także platyna czy tytan. W składzie protezy akrylowej znajduje się również akryl, stanowiący właściwie główny składnik takiej protezy zębowej. 

 

Jak więc widać, skład najpopularniejszych protez może być bardzo bogaty. Natomiast może okazać się, że w przypadku niektórych pacjentów będzie można wykorzystać protezy typu acronowego czy też acetalowego. Ten rodzaj protez jest szczególnie rekomendowany pacjentom, którzy zastanawiają się, czy proteza może uczulać. W przypadku uczulenia na akryl czy też inne metale, zawierające się w składzie tradycyjnych protez, warto jest rozważyć alternatywny rodzaj protez, by być w stanie skutecznie uporać się z bezlitosnym problemem, jakim jest częściowe lub całkowite bezzębie.

 

Czy proteza akrylowa może uczulać?

 

Na pewno zastanawiasz się, czy proteza może uczulać. Jak dowiedziałeś się w poprzednim akapicie, okazuje się, że odpowiedź na pytanie, czy proteza może uczulać, brzmi „tak”. Jest to bardzo niekomfortowe i niewygodne, gdyż może okazać się, że pacjent wykonał już rozwiązanie protetyczne i chce je założyć, a dopiero wtedy okazuje się, że nie ma takiej możliwości. To bardzo trudna sytuacja, jednak niestety w takiej sytuacji będzie trzeba wykonać nową protezę. 

 

W przypadku pojawienia się alergii, a konkretnie – sygnałów oznaczających reakcje alergiczne, koniecznie trzeba zareagować. Pacjenci, u których pojawią się reakcje alergiczne związane z protezą, mogą spodziewać się następujących objawów – pieczenie, zaczerwienienie, obrzęk, grudki na śluzówce i nie tylko. Okazuje się, że jest to uzależnione od tego, w którym miejscu umiejscowiona jest proteza. W takiej sytuacji konieczne jest jak najszybciej zareagować i skontaktować się z lekarzem stomatologiem, aby jak najszybciej zlikwidować reakcję alergiczną.

Rodzaje protez ruchomych

Proteza ruchoma to komfortowe rozwiązanie protetyczne. Cechą charakterystyczną dla protez jest to, że można je wyciągać z jamy ustnej w dowolnym momencie. Proteza jest stosowana w wielu przypadkach, na przykład wtedy, gdy pacjent boryka się z problemem częściowego braku uzębienia w szczęce. 

 

Może się także zdarzyć, że pacjent nie posiada wszystkich zębów – w takim przypadku protezy również się sprawdzą. Jak więc państwo widzą, proteza posiada wiele zastosowań i jest wysoce uniwersalna, dlatego warto jest rozważyć jej zastosowanie podczas leczenia protetycznego. Sprawdź, czym jest proteza ruchoma i jakie są jej rodzaje. 

 

Proteza częściowa

 

Pierwsza z protez, o jakiej warto wspomnieć, to protezy częściowe. Jej nazwa wynika z tego, jaki obszar obejmuje. Protezy częściowe obejmują zaledwie część zębów, co jednak w zupełności wystarczy tym, którzy mają częściowe, a nie całkowite braki w uzębieniu.

 

Protezy częściowe, ze względu na to, do jakiej grupy są kierowane, są warte rozważenia. Za sprawą jednego rozwiązania pacjent jest w stanie kompleksowo rozwiązać problem swojego bezzębia, co jest bardzo komfortowe.

 

Warto sprecyzować, co oznacza częściowy brak w uzębieniu. Oznacza to, że pacjent nie posiada jednego lub kilku zębów, a całkowity – że w górnej i/lub dolnej linii zębów nie posiada zębów w ogóle. 

 

Proteza akrylowa

 

Protezy akrylowe stanowią większość protez, które są w użytku. Taka nazwa pochodzi od materiału, z którego protezy są z reguły wykonywane. Otóż większość protez wykonuje się z masy akrylowej – plastycznego materiału, który można przetwarzać zgodnie ze swoimi potrzebami. Jest to bardzo wygodne, dlatego też protetycy zdecydowali właśnie o wykorzystaniu akrylu w produkcji protez.

 

Proteza szkieletowa

 

Protezy szkieletowe to protezy, które do mocowania wykorzystują naturalne zęby pacjenta. Można je także zamocować na implantach stomatologicznych. Takie protezy charakteryzują się tym, że są bardzo komfortowe w użytkowaniu, gdyż są dobrze ustabilizowane. Taki rodzaj stabilizacji nie jest osiągalny w przypadku protez osiadających, które sporadycznie mogą przesuwać się, a nawet wypadać.

 

Proteza całkowita

 

Protezy całkowite są szczególnym rodzajem protez, gdyż stanowią one pomoc dla wszystkich pacjentów, chcących jednym rozwiązaniem załatwić problem braku zębów w górnej lub dolnej linii zębów. To bardzo wygodne rozwiązanie, zwłaszcza, że można je ustabilizować na implantach. Protezy całkowite wyglądają całkiem atrakcyjnie i są wygodne na co dzień.

 

Protezy zębów ruchome

Protezy ruchome to sposób na to, by przywrócić funkcjonalność uśmiechu za pomocą jednego, sprytnego rozwiązania. Z pomocą protez ruchomych pacjent jest w stanie zrekonstruować ubytek każdego stopnia – nawet, jeśli pacjentowi brakuje wszystkich zębów, to jest on w stanie zrekonstruować je z pomocą protez.

 

Protezy ruchome warto jest zastosować, gdyż oferują one bardzo zadowalający efekt. Dowiedz się, czym są protezy ruchome i w jakich przypadkach się je stosuje. 

 

Protezy ruchome częściowe

 

Protezy dzieli się na dwa rodzaje. Jednym z nich są protezy częściowe, które odpowiadają na potrzeby pacjentów, mających ubytek wynoszący kilka zębów. Nie da się ukryć, że rekonstruowanie takich ubytków z pomocą implantu stomatologicznego mogłoby okazać się dość drogie, dlatego proteza idealnie wpisuje się w potrzeby osób, które jednocześnie chcą oszczędzić trochę pieniędzy.

 

Proteza ruchoma może być osiadająca, można ją także ustabilizować na korzeniach zębów czy też na samych zębach pacjenta. Nie da się ukryć, że proteza, która wykorzystuje naturalne zęby pacjenta, cieszy się największym zadowoleniem wśród pacjentów – jest ona świetnie ustabilizowana, przez co nie zachodzi ryzyko, że taka proteza przemieści się w jamie ustnej.

 

Protezy ruchome całkowite

 

Innym rodzajem protez, o którym chcielibyśmy opowiedzieć, są protezy całkowite. Protezy całkowite, adekwatnie do swojej nazwy, odpowiadają na potrzeby pacjentów, którzy z różnych przyczyn utracili swoje naturalne zęby w całości. Proteza ruchoma całkowita jest w stanie sprawić, że całkowity ubytek, obejmujący wszystkie zęby znajdujące się albo w górnej, albo w dolnej linii zębów, da się w mniejszym lub większym stopniu zrekonstruować z pomocą rozwiązania, jakim jest proteza. 

 

Proteza całkowita najczęściej wykonywana jest z akrylu, gdyż materiał ten świetnie wpisuje się w specyfikę rozwiązania, jakim jest proteza. Jest stosunkowo wytrzymały i bardzo plastyczny, dlatego łatwo jest dopasować go do pacjenta i opcjonalnie wprowadzać w nim dalsze zmiany – oczywiście, nie na własną rękę, gdyż tak można uszkodzić protezę.

 

Higiena protezy zębów

 

Proteza ruchoma może być czyszczona bardzo prostymi metodami. Niewymagane są skomplikowane metody, które mogłyby nawet doprowadzić do uszkodzenia rozwiązania, jakim jest proteza. W zupełności wystarczy, że proteza będzie czyszczona z pomocą ciepłej wody i pasty antybakteryjnej. Pod żadnym pozorem proteza nie może być czyszczona z wykorzystaniem pasty do zębów, gdyż może to doprowadzić do jej uszkodzenia.

Jakie protezy zębowe wybrać: stałe czy ruchome?

Protetyka jest jednym z działów stomatologii, który w codziennym życiu ma ogromne znaczenie. Ubytki w uzębieniu to problem, z którym w pewnym momencie każdy może mieć do czynienia. Jest to łatwy do rozwiązania problem, jednak aby go rozwiązać, potrzeba chęci i braku lęku ze strony pacjenta. Warto też być świadomym tego, jakie rozwiązania protetyczne są obecnie dostępne na rynku stomatologicznym.

 

Jednymi z najpopularniejszych rozwiązań protetycznych są protezy zębowe. Wyróżnia się dwie kategorie protez – stałe i ruchome. Protezy zębowe stałe są mocowane na stałe, natomiast protezy zębowe ruchome można wyciągać z jamy ustnej. Dowiedz się, czym są protezy stałe i ruchome, a także dlaczego warto jest zdecydować się na którąkolwiek z nich. 

 

Rodzaje i zalety protez ruchomych

 

Protezy ruchome wyróżniają się tym, że można je wyciągać z jamy ustnej. Stanowi to pewną wygodę, gdyż w ten sposób pacjent jest w stanie utrzymać wysoki poziom higieny jamy ustnej. Brak ciała obcego w postaci protezy ruchomej ułatwia wykonanie codziennych czynności, mających na celu poprawę stanu higieny jamy ustnej.

 

Protezy ruchome charakteryzują się uniwersalnością. Można je zastosować zarówno wtedy, gdy pacjent nie ma ani jednego zęba, ale także wtedy, gdy luka w zębach obejmuje zaledwie kilka zębów. To stanowi pewną zaletę, jednak warto jest także wiedzieć, że protezy ruchome należy ściągać przed snem i spać bez nich.

 

Stomatolog jest w stanie zaoferować pacjentowi następujące rodzaje protez – szkieletowa i nakładowa. Proteza szkieletowa jest precyzyjnie mocowania w oparciu o zęby naturalne pacjenta. Wykorzystanie zębów jako filarów zwiększa stabilność całego rozwiązania, co jest sporą zaletą. Protezy nakładowe mocuje się na korzeniach zębów, które nie mogły zostać wykorzystane jako filar.

 

Rodzaje i zalety protez stałych

 

Protezy stałe swoją nazwę zawdzięczają sposobowi mocowania. Ze względu na to, że ich mocowane jest permanentne, nazywa się je stałymi. Proteza stała jest bardzo wygodna – nie trzeba jej wyciągać z jamy ustnej, co zmniejsza szansę na jej przesuwanie, nieplanowane opuszczenie jamy ustnej, gdyż jest ona wysoce stabilna. 

 

Proteza może być zamocowana na implantach. Proteza na implantach jest świetnie ustabilizowana, przez co wielu pacjentów wahających się nad zastosowaniem takiego rozwiązania będzie bardzo zadowolonych.

 

Higiena protez stomatologicznych

 

Proteza powinna być czyszczona w odpowiedni sposób, by służyła pacjentowi jak najdłużej. Najważniejszą zasadą, do której należy się bezwzględnie stosować, jest niekorzystanie z pasty do zębów celem wyczyszczenia protez.

 

Mogłoby się to w pewnym stopniu wydawać uzasadnione, jednak faktem jest, że czyszczenie protez pastą do zębów może sprawić więcej szkód, niż pożytku. Pasty do zębów, zwłaszcza te wybielające, posiadają dużą ilość składnika ścierającego, który dla protez mógłby okazać się wysoce szkodliwy. Rozsądniej jest stosować pasty antybakteryjne, dedykowane do protez, które usuną wszelkie niepożądane zanieczyszczenia z protezy – także te niewidoczne gołym okiem.

 

Jak mocować protezę stałą?

Proteza stała stanowi świetnie rozwiązanie dla pacjentów, którzy decydują się na wypełnienie całkowitego ubytku w uzębieniu. Na protezę stałą decydują się pacjenci, którym zależy na stabilnym wypełnieniu ubytku i uniknięciu powstawania wad, które są nieodłączną częścią noszenia protezy ruchomej. Dowiedz się, czym jest proteza stała i dlaczego warto zdecydować się właśnie na nią.

Jak mocuje się protezę?

Mocowanie protezy z reguły kojarzy się z zastosowaniem odpowiedniego kleju protetycznego. W przypadku stałych protez takie zabiegi są absolutnie zbędne. Z pomocą protezy stałej możliwe jest korzystanie z dobrodziejstw tego rozwiązania protetycznego, przy jednoczesnym braku konieczności zmagania się z wadami tradycyjnych protez ruchomych.

Stabilizacja protezy stałej zazwyczaj odbywa się z zastosowaniem implantów stomatologicznych. Proteza ustabilizowana w ten sposób zapobiega zanikaniu tkanki kostnej, a także redukuje ryzyko powstawania podrażnień, wad wymowy, problemów z przeżuwaniem. Za użyciem implantów stoi szereg zalet, dlatego warto jest rozważyć implantację i dalsze zastosowanie protezy stałej.

W gabinetach stomatologicznych wyróżnia się kilka form mocowania protezy na implantach. Jedną z nich jest belka Doldera – mocuje się ją na 2, 3 lub 4 implantach, następnie stosuje się ją jako podstawę dla protezy. Proteza mocowana w ten sposób musi posiadać odpowiednie elementy zatrzaskowe, mające zapewnić odpowiednią stabilizację.

Pacjenci mogą się zdecydować również na protezę na zatrzaskach typu Locator. Przy tym rozwiązaniu stomatolog przykręca do implantów zatrzaski Locator, na których bezpośrednio mocuje się protezę. Warto jest przedyskutować ze stomatologiem zasadność każdej z powyższych metod i ocenić, która z nich najlepiej wpisze się w potrzeby danego pacjenta.

Mocowanie protezy pod lupą

Protezy mogą być mocowane na różne sposoby. Przed podejściem do wykorzystania tego rozwiązania protetycznego, warto jest zapoznać się z tematem implantów i leczenia implantologicznego.

Implanty, które są stosowane do montażu protezy, są całkowicie bezpieczne dla zdrowia pacjenta. Ich biokompatybilność jest w stanie zagwarantować najwyższy poziom stabilizacji, ze względu na zachodzący wokół implantów proces osteointegracji.

Czy wszczepianie implantów boli? Wbrew pozorom – nie! Zabieg wszczepiania implantów odbywa się z zastosowaniem znieczulenia miejscowego, dlatego pacjent nie odczuwa żadnego bólu podczas wykonywanego zabiegu. Implantacji nie należy się bać.

 

Jak dbać o protezy ruchome?

Protezy ruchome to rodzaj wypełnienia protetycznego, które wymaga od pacjenta szczególnej uwagi. Niepoprawne użytkowanie protezy ruchomej może doprowadzać do jej szybkiego zużywania, a w konsekwencji – uszkodzenia. Dowiedz się, w jaki sposób należy pielęgnować protezę ruchomą – tak, aby jej czas przydatności był jak najdłuższy.

Problemy z jedzeniem

Warto pamiętać, że jedzenie z użyciem protezy nie odbywa się tak wydajnie, jak ma to miejsce w przypadku jedzenia z naturalnymi zębami. Jedzenie zbyt twardych pokarmów może powodować podrażnienia, a także uszkodzenia protezy. Posiadając protezę, wskazane jest spożywanie miękkich posiłków, które nie sprawią, że proteza ulegnie złamaniu.

Niedopasowana proteza i ból

Może zdarzyć się, że proteza nie zostanie idealnie dopasowana. Ten stan rzeczy może przerodzić się w stany bólowe, nieprzyjazne dla pacjenta. Reakcja bólowa na protezę powinna być skonsultowana ze stomatologiem, który ponownie zajmie się dopasowaniem protezy do szczęki pacjenta. Aby cieszyć się protezą możliwie długo, nie należy wprowadzać w niej zmian na własną rękę.

Uszkodzenie protezy

Pęknięcie protezy to powszechny problem, który może zdarzyć się w każdej chwili. Nie powinno to stanowić powodu do obaw – każdą protezę da się w mniejszym lub większym stopniu naprawić. Konieczne jest wówczas skonsultowanie się z lekarzem, celem określenia powodu uszkodzenia protezy i przyjęcia jej do naprawy. Pacjenci z reguły mogą liczyć na naprawę protezy jeszcze tego samego dnia.

To, przed czym uczulają wszyscy dentyści, to naprawianie protez na własną rękę. Pacjenci z reguły korzystają z klejów typu „super-glue”, które w pewien sposób łączą złamane elementy, jednak nie jest to idealne spasowanie. Między nimi występuje szczelina, która z czasem może się powiększać, co w konsekwencji doprowadzi do konieczności stworzenia nowej protezy.

Wizyty kontrolne

Wizyty kontrolne są niezwykle ważne, gdy jest się posiadaczem protezy. Niektóre choroby rozwijają się bezobjawowo – na przykład te związane z gromadzeniem bakterii i grzybów. Konieczne jest, aby co najmniej raz na pół roku konsultować się ze stomatologiem, który zapozna się ze stanem jamy ustnej pacjenta i dokładnie przedstawi pacjentowi, z czym dany pacjent ma do czynienia.

Higiena protez

Higiena protezy jest równie ważna, co higiena naturalnych zębów. Po każdym posiłku zaleca się umycie protezy co najmniej z użyciem samej wody, można także użyć szarego mydła i szczoteczek dedykowanych do czyszczenia protez.

 

Co to jest most kompozytowy

Uzupełnienie brakujących zębów jest niezwykle ważne – z przyczyn zdrowotnych i estetycznych. Obecnie pacjenci mają kilka dróg do tego, by uzupełnić swoje uzębienie. Jedną z nich jest most kompozytowy – przyklejany na stałe most protetyczny. Most kompozytowy jest coraz częściej wybierany od protez – co nie dziwi, zważając na szereg oferowanych zalet. Czym jest most kompozytowy i czy warto zdecydować się na montaż mostu kompozytowego?

Charakterystyka mostu kompozytowego

Most kompozytowy jest sposobem na uzupełnienie pojedynczych braków między zębami. Zastosowane materiały z powodzeniem pozwalają na ich używanie przez długi czas. Jeśli natomiast pacjent przewiduje dalsze leczenie, na przykład wstawienie implantów zębowych, mosty kompozytowe mogą zostać zastosowane także jako rozwiązanie tymczasowe.

Umieszczenie mostu odbywa się na sąsiednich zębach. Stabilność montażu gwarantuje zastosowanie żywicy kompozytowej, która jest wytrzymała na działanie czynników zewnętrznych. Żywicą do zębów przytwierdza się specjalne skrzydełka, które mogą być wykonane z metalu lub włókna szklanego.

Zalety mostu kompozytowego

Zastosowanie mostu kompozytowego wiąże się z całkowitym brakiem bólu podczas mocowania. Brak bólu oznacza brak konieczności użycia znieczulenia, na które część pacjentów mogłaby być uczulona. Dla takich właśnie pacjentów most kompozytowy stanowi świetne rozwiązanie.

Aby zaistniała możliwość umieszczenia mostu, nie jest konieczne szlifowanie sąsiadujących zębów. Ta metoda korekty uśmiechu jest nieinwazyjna, nie wymaga poświęcenia zdrowych zębów celem dokonania uzupełnienia.

Most kompozytowy znajduje swoje zastosowanie między innymi u dzieci. Most kompozytowy stanowi sposób na tymczasowe uzupełnienie braków – młodsi pacjenci będą mogli przesunąć wszczepienie implantu lub zastosowanie stałego mostu nawet o kilka lat.

Wady mostu kompozytowego

Most kompozytowy posiada liczne zalety, jednak warto jest także wspomnieć o jego wadach. Sposób mocowania jest jednocześnie zaletą i wadą – co prawda jest bezbolesny, ale należy liczyć się z tym, że może dojść do jego odklejenia. Aby zredukować ryzyko odklejenia mostu, warto jest stosować się do zaleceń stomatologa, dotyczących pielęgnacji mostu.

Posiadanie mostu kompozytowego wiąże się z koniecznością zwracania szczególnej uwagi na miejsca, w których został on przyklejony. Nieodpowiednia profilaktyka jamy ustnej może spowodować, że miejsca styku mostu i zęba mogą zostać zaatakowane przez próchnicę.

Most protetyczny czy proteza ruchoma – co wybrać?

Protetyka stwarza pacjentom wiele dróg do tego, by wypełnić luki w uzębieniu. Możliwość wyboru w takiej sprawie jest niezwykle ważna, gdyż przypadki pacjentów są różne i nie u każdego pacjenta sprawdzą się określone formy leczenia protetycznego.

Jedną z dróg do odbudowania uśmiechu są protezy i mosty. Most protetyczny i proteza ruchoma mogą być zastosowane wyłącznie wtedy, gdy pacjent posiada naturalne zęby. Dowiedz się, które rozwiązanie jest lepsze – most protetyczny czy proteza ruchoma?

Zalety i wady mostu protetycznego

Most protetyczny to jedna z droższych form leczenia protetycznego. Faktem jest, że na zastosowanie protezy ruchomej może pozwolić sobie większe grono pacjentów. Warto jednak uwzględnić zalety mostu protetycznego i ocenić, czy warto do niego dopłacić.

Most protetyczny jest na zębach montowany na stałe. Estetyka takiego rozwiązania stoi na wysokim poziomie. Dodatkową korzyścią, wynikającą z tego sposobu montażu, jest większa siła żucia, niż ma to miejsce w przypadku protezy ruchomej. Oznacza to, że jedzenie twardych posiłków będzie łatwe, nieobarczone tak dużym ryzykiem uszkodzenia mostu, w porównaniu do protezy ruchomej.

Most protetyczny wymaga oszlifowania zębów filarowych – montuje się go na zębach znajdujących się po lewej i prawej stronie luki zębowej. Bez wątpienia zalicza się to do minusów – w przypadku, gdy taki ząb zostanie uszkodzony podczas szlifowania, będzie trzeba podjąć leczenie kanałowe.

Jakie problemy mogą wystąpić z protezą ruchomą?

Proteza ruchoma podlega swobodnemu wkładaniu i wyciąganiu przez pacjenta. Stanowi to pewną zaletę w odniesieniu do sytuacji, kiedy pacjent posiada most protetyczny, ponieważ dzięki temu utrzymanie protezy higieny na wysokim poziomie jest bardzo łatwe. Ruchomość protezy niesie za sobą również wady, które u niektórych pacjentów mogą całkowicie wykluczyć ją z zastosowania.

Proteza ruchoma nie ma tak dużej stabilności, jak most protetyczny. Przypadkowe wypadnięcie protezy, na przykład podczas śmiania się, nie jest tylko sceną wyjętą rodem z komedii. To poważna wada, która sprawia, że proteza na co dzień nie jest komfortowa w używaniu.

Z racji tego, że proteza ruchoma jest oparta tylko na dziąsłach, siła żucia jest dużo mniejsza, niż ma to miejsce w przypadku, gdy pacjent posiada most protetyczny. Oznacza to, że konieczne jest wyeliminowanie części produktów z diety, gdyż próba ich konsumpcji może spowodować, że proteza zostanie uszkodzona.

Zdarza się również, że proteza może utrudniać oddychanie. Podobnie w przypadku czucia smaków – proteza obniża odczucia podczas jedzenia, co niekorzystnie przekłada się na jakość spożywania posiłków.