Czy po leczeniu kanałowym ząb ciemnieje?

Każdy doskonale wie, jak ważne jest odpowiednie dbanie o swoje zęby. Regularne i dokładne ich mycie zapewnia nie tylko świeży oddech, lecz także zabezpieczenie zębów przed powstawaniem na nich próchnicy. A nawet jeśli już dojdzie do jej pojawienia się na zębach, profilaktyczne wizyty u dentysty będą w stanie takie kłopoty szybko rozwiązań, zanim przerodzą się w coś poważniejszego. Czasem jednak w wyniku zaniedbania stanu zębów problem rozrasta się do tak dużego poziomu, że konieczne jest leczenie kanałowe. Wiele osób zastanawia się wtedy, czy po leczeniu kanałowym ząb ciemnieje.

Czy ząb po leczeniu kanałowym zmienia kolor?

Jeśli ktoś chce się dowiedzieć, czy po leczeniu kanałowym ząb ciemnieje, a jeśli tak, to, jak można sobie z tym poradzić, w pierwszej kolejności powinien zrozumieć, na czym polega taka forma leczenia i z jakiego powodu w wyniku jego przeprowadzania może dojść do zmiany barwy zęba.

Prawdopodobnie każdy wie, jak wygląda próchnica zęba. Jest to ubytek w szkliwie, który przedostaje się do coraz głębszych fragmentów zęba, niszcząc go i rozkruszając. Jeśli próchnica dojdzie do miazgi zębowej, czyli silnie unerwionej części zęba, wtedy pacjent zaczyna odczuwać ogromny ból. Co bardzo ważne, zakażona miazga zębowa nie ma umiejętności zregenerowania się, nawet po usunięciu próchnicy. Powoduje to, że jedyną formą leczenia jest usunięcie próchnicy razem z miazgą. A z racji tego, że miazga umieszczona jest nie tylko w zębie, lecz także w dochodzących do niego kanałach nerwowych, leczenie to nazywane jest kanałowym.

Co jednak z najważniejszym pytaniem, czyli czy po leczeniu kanałowym ząb ciemnieje? Jak się okazuje, istnieje takie ryzyko i co najważniejsze taki efekt zdarza się stosunkowo często. Z racji tego, że miazga zębowa odżywia dany ząb w składniki odżywcze, tlen i mikroelementy, jej brak oznacza posiadanie martwego zęba. Jeśli do zęba nie dostarcza się składników odżywczych, z czasem zacznie on ciemnieć.

Jak wybielić zęby po leczeniu kanałowym?

Czy po leczeniu kanałowym ząb ciemnieje? Jak się niestety okazuje, jest to dość powszechne zjawisko, które spotyka praktycznie każdego pacjenta, u którego przeprowadzone zostało takie leczenie. O ile przebarwienie to nie jest specjalnie dużym problemem, jeśli mowa o zębach trzonowych, tak już jednak ciemne zęby przednie mogą oznaczać znaczne pogorszenie się estetyki uśmiechu. Z tego też powodu wielu pacjentów zastanawia się nad tym, jak można wybielić zęby po leczeniu kanałowym. Czy są jakieś polecane metody w tym zakresie?

Przede wszystkim wiedzieć trzeba to, że ząb, który ciemnieje w wyniku leczenia kanałowego, nie nabiera przebarwień zewnętrznych, jak np. zęby, które zmieniają barwę z powodu picia dużej ilości kawy lub palenia papierosów. Zmiana koloru w tym wypadku następuje od środka. Oznacza to, że do wybielenia takiego zęba zupełnie nieskuteczne będą tradycyjne metody wybielania, czyli np. paski wybielające czy też pasty do zębów ze składnikiem wybielającym. Konieczne jest zastosowanie o wiele lepszego rozwiązania w tym zakresie.

Zdecydowanie najlepszą metodą wybielenia zęba, który ściemniał po leczeniu kanałowym, jest podanie specjalnego środka wybielającego do jego wnętrza. W tym celu należy oczywiście dany ząb otworzyć, a następnie bardzo dokładnie i precyzyjnie zabezpieczyć jego kanały. Jest to bardzo ważne, ponieważ substancja wybielająca może być potencjalnie niezwykle niebezpieczna dla organizmu, jeśli przedostałaby się do krwioobiegu. Po podaniu środka wybielającego ząb należy zabezpieczyć opatrunkiem. Nie ma sensu zakładać stałej plomby, ponieważ substancja wybielająca musi być podana kilkukrotnie, aż do osiągnięcia zakładanego wybielenia zęba.

Oczywiście nie jest to jedyna metoda walki z przebarwieniem powstałym w wyniku leczenia kanałowego. Często pacjenci obawiają się podawania substancji wybielającej do zęba czy też nie chcą wielokrotnie powtarzać samego zabiegu wybielania. W takim wypadku polecane są np. licówki, czyli specjalne nakładki na zęby, które montuje się na nie przy pomocy silnego kleju.

Na czym polega odbudowa zęba po leczeniu kanałowym?

Czy po leczeniu kanałowym ząb ciemnieje? Zdecydowanie tak jest takie ryzyko, że ząb znacznie zmieni swoją barwę. Jak długo to może zając? Oczywiście wiele tu zależy od pacjenta, lecz przeważnie w mniej niż rok po zabiegu zaczną się pojawiać pierwsze problemy ze zmianą barwy zęba.

Na sam koniec dowiedzieć się jeszcze trzeba jednej bardzo ważne rzeczy. Chodzi w tym wypadku oczywiście o to, na czym polega odbudowa zęba po leczeniu kanałowym. Standardowo i najczęściej stosowane jest zwykłe wypełnienie, tak samo, jak przy klasycznym usuwaniu próchnicy. Czasem jednak ząb jest na tyle zniszczony, że wymagana jest jego rekonstrukcja. W takim wypadku stosuje się na zębie koronę protetyczną, która do złudzenia przypomina prawdziwy ząb. Oczywiście tak odbudowany ząb może być normalnie użytkowany i nie trzeba bać się o jego uszkodzenie. Dzięki temu pacjent może komfortowo korzystać z pięknego, białego i w pełni zdrowego zęba.

Jak usunąć przebarwienia z zębów?

Każdego dnia wiele osób zadaje sobie pytanie, jak wybielić zęby. Jak się bowiem okazuje, problem ten jest zdecydowanie powszechniejszy, niż może się wydawać. Wiele osób może sądzić, że to rozchwiane zęby, choroby przyzębia czy też po prostu próchnica spędzają sen z powiek pacjentom, lecz to właśnie nieestetyczne przebarwienia na zębach są ogromnym problemem. Z tego też powodu koniecznie należy dowiedzieć się, jakie są przyczyny powstawania takich przebarwień, a także jak się je powinno usuwać.

Poznaj przyczyny

Zanim przejdzie się do tego, jak usunąć przebarwienia z zębów, w pierwszej kolejności dowiedzieć się trzeba tego, z jakiego powodu pojawiają się one na zębach. Jakie są przyczyny powstawania nieestetycznych przebarwień na powierzchni zębów?
Jak się okazuje, przyczyny powstawania przebarwień na zębach mogą być bardzo zróżnicowane. Przede wszystkim zacząć trzeba od tego, że duże znaczenie ma grubość obecnego na zębach szkliwa. Im będzie go więcej, tym zęby będą bielsze. Zmniejszanie się grubości szkliwa może być uwarunkowane genetycznie, lecz może być spowodowane także wieloma najróżniejszymi czynnikami. Co więc konkretnie powoduje, że zęby tracą swój piękny biały kolor?
Po pierwsze wiedzieć trzeba to, że zęby mogą się przebarwiać nie tylko u dorosłych, lecz również u dzieci. Co więcej, takie zjawisko nie dotyczy wszystkich zębów, lecz może dotknąć dosłownie pojedyncze zęby, podczas gdy inne nadal będą pięknie się prezentowały. Zdecydowanie najczęstszym powodem pojawiania się takiego problemu jest nieprawidłowa dieta. Wystarczy tylko, że obecna w nim będzie zbyt duża ilość cukru, a zęby mogą powoli tracić swój piękny kolor. Co więcej, za powstawanie przebarwień w bardzo dużym stopniu odpowiadają także różnego rodzaju silnie barwiące produkty. Warto więc wymienić w tym wypadku przede wszystkim kawę oraz wino, lecz duży wpływ na barwę zębów będzie miało także to, jak często i w jakich ilościach będzie się spożywało np. buraki. Nie da się zaprzeczyć także temu, że kolosalne znaczenie dla wyglądu zębów ma to, czy pali się papierosy. Palacze w znacznie większym stopniu zmagają się z przebarwienia na zębach niż osoby, które stronią od tytoniu. Na koniec warto się jeszcze dowiedzieć, że niezwykle negatywny wpływ na kolor zębów ma to, czy i jak dużo pije się alkoholu.
Rzecz jasna nie tylko sama dieta odpowiada za przebarwienia na zębach. Oprócz tego duże znaczenie ma to, jakie i w jakich ilościach przyjmuje się leki. Oczywiście spore znaczenie ma również to, jak poszczególne zęby były leczone, ponieważ pewnego rodzaju wypełnienia mogą z czasem nieestetycznie zmieniać kolor, co rzecz jasna negatywnie odbije się również na barwie zęba, w którym się ono znajduje. Bez względu jednak na to, jaki jest konkretnie powód zmiany koloru zęba, warto dowiedzieć się, jak usunąć przebarwienia z zębów i które metody są polecane.

Metody usuwania przebarwień

Jak więc widać po powyższym opisie, zmiana koloru zębów może mieć wiele zróżnicowanych przyczyn. Począwszy od przyjmowanych leków, po kiepsko wykonane wypełnienie czy też oczywiście skończywszy na diecie. Bez względu jednak na to, jaki jest tego powód, koniecznie trzeba się dowiedzieć, jak usunąć przebarwienia z zębów. Jak można to zrobić najlepiej?
Proces wybielania zębów warto rozpocząć od metod zdecydowanie najprostszych, a także najtańszych. Mowa tu jest więc przede wszystkim o odpowiedniej korekcie diety, czyli wyeliminowaniu z niej nadmiernej ilości cukru, a także ograniczenia alkoholu, wina czy też np. silnie barwiących buraków. Po tej czynności następnie można przejść do stosowania specjalnej wybielającej pasty do zębów. Dzięki odpowiedniemu składowi może ona przyczynić się do tego, że zęby zostaną nieco wybielone.
Oczywiście pasta do zębów to metoda najprostsza, a przez to nie ciesząca się dużym uznaniem z powodu niepewnej skuteczności. Jak usunąć przebarwienia z zębów zdecydowanie skuteczniej? Bardzo ciekawą domową metodą na wybielenie zębów jest stosowanie specjalnych pasków i żelów wybielających. Jak to dokładnie działa? Paski tego rodzaju kupić może w każdej aptece. Po rozpakowaniu należy przykleić je na zęby i pozostawić przez około 30 minut. Taki zabieg należy realizować przez kilka bądź kilkanaście dni, najlepiej dwa razy każdego dnia.
Jak jednak można się bez trudu domyślił, wszelkiego rodzaju domowe metody wybielania zębów nie mogą się równać z tym, jakie efekty osiąga się dzięki stosowaniu odpowiednich zabiegów w gabinecie stomatologicznym. W pierwszej kolejności warto zacząć od scalingu, czyli usuwaniu przy pomocy specjalnej końcówki kamienia nazębnego. W wielu przypadkach to właśnie on odpowiada w dużej mierze za przebarwienie i możliwe dzięki temu jest skuteczne pozbycie się nieestetycznego kolory z zębów. Inną ciekawą propozycją jest także piaskowanie zębów, czyli poddawanie je działaniu powietrza oraz niezwykle drobnego piasku. Taki zabieg pozwala skutecznie usunąć z zębów wszelkie zanieczyszczenie, a także przebarwienia.
Zdecydowanie najlepszą metodą jest jednak laserowe wybielanie zębów. W tym wypadku na zęby nakładany jest specjalny żel, który następnie naświetlany jest promieniem lasera. W wyniku reakcji chemicznej dochodzi do skutecznego wybielenia zębów.
Na koniec warto jeszcze mieć na uwadze to, że wygląd zębów dość dobrze można poprawić, stosując np. licówki czy też korony.

Która opcja to najlepszy sposób na wybielenie zębów?

Skoro już wiadomo, jak usunąć przebarwienia z zębów, warto się teraz dowiedzieć, które z powyższych rozwiązań jest najlepsze i na które konkretnie powinno się zdecydować.
Jak bez trudu można to zauważyć, decyzja w tym wypadku nie jest prosta. Jak się jednak okazuje, nie da się polecić jednego konkretnego rozwiązania tego problemu. Wszystko bowiem w tym wypadku zależy od tego, jakie ma się środki na wybielanie zębów, a także jaki jest ich stan. W przypadku początkowych zmian i pierwszych oznak przebarwień naprawdę dobre rezultaty może przynieść stosowanie prostej wybielającej pasty do zębów. Jeśli jednak ma się do czynienia z naprawdę poważną sytuacją, najlepiej wtedy sięgnąć po najskuteczniejsze rozwiązania, czyli laserowe wybielanie. Co prawda jest ono bardzo kosztowne, lecz przynosi najlepsze rezultaty.

Dlaczego kruszą się zęby?

Jednym z najczęstszych problemów, przez które pacjenci zgłaszają się do gabinetów stomatologicznych, jest ukruszony ząb. Niestety, choć mogłoby się wydawać, że jest to sytuacja rzadka, to dojść może do niej bardzo łatwo. Wystarczy twardszy kawałek jedzenia, by na zębie pojawił się ubytek. Niektórzy pacjenci lekceważą ukruszony ząb, tymczasem jest to bardzo poważny błąd. Każdy, nawet najmniejszy ubytek, należy natychmiast uzupełnić w celu zapobiegnięcia jego rozwojowi.

Ukruszony ząb – przyczyny

Badania jednoznacznie wykazują, że jedną z najczęstszych przyczyn, jeśli chodzi o kruszące się zęby, są ubytki próchnicowe. Niestety, higiena jamy ustnej wciąż pozostawia wiele do życzenia u mnóstwa osób, na skutek czego dochodzi do rozwoju bakterii, a w następstwie do pojawienia się zmian próchnicowych. Zniszczone przez próchnicę zęby są znacznie osłabione, dlatego często dotyczą ich urazy mechaniczne.

Pacjenci zadający pytanie, dlaczego kruszą się zęby, powinni wiedzieć, że jest to problem, z którym zmaga się ogromna liczba osób. Ubytki mogą pojawić się u osób, u których w jamie ustnej są martwe zęby. Te, które nie posiadają nerwów, są o wiele bardziej narażone na uszkodzenia mechaniczne. Warto także wiedzieć o tym, że przyczyną kruszenia się zębów może być niedobór witaminy D. W końcu to ona odpowiedzialna jest za wchłanianie wapnia, który bezpośrednio wpływa na twardość zębów.

Ukruszony ząb może być także spowodowany przez nieleczone wady zgryzu, powodujące niewłaściwe ułożenie zębów w jamie ustnej.

Przyczyn, dlaczego kruszą się zęby, jest tak naprawdę bardzo wiele. Warto wspomnieć również o kwasowej erozji szkliwa, zażywaniu narkotyków czy też choćby biżuterii. Nawet tak niewinny przedmiot jak kolczyk w języku czy też w jamie ustnej może mieć wpływ na kondycję zębów.

Leczenie ukruszonego zęba

Wiedząc już, dlaczego kruszą się zęby, pora odpowiedzieć na pytanie, w jaki sposób się je leczy. Przede wszystkim, nie warto zwlekać z wizytą u dobrego stomatologa. Ignorowanie ukruszonego zęba może doprowadzić do powstania poważnych schorzeń, które będą wymagać długiego i skomplikowanego procesu leczenia. Wszystko dlatego, że ukruszenie zęba bardzo często odsłania miazgę zębową, bardzo podatną na przenikanie różnego rodzaju bakterii. Mogą one spowodować szybki rozwój próchnicy, a także bolesny stan zapalny.

Nowoczesne gabinety stomatologiczne dysponują różnego rodzaju metodami, dzięki którym szybko i skutecznie można pozbyć się problemu ukruszonego zęba. Bardzo często sytuację udaje się naprawić już w trakcie jednej wizyty.

Na początku stomatolog z pewnością zajmie się wygładzaniem ostrej krawędzi ukruszonego zęba. Wykorzysta w tym celu specjalny, stomatologiczny pilnik. Następnie przeprowadzi fluorowanie powierzchni zębów, co zabezpiecza ją przed szkodliwym wpływem bakterii. Kiedy powyższe działania zostaną zakończone, przyjdzie pora na przywrócenie kształtu uszkodzonego zęba. Stomatolog może w tym celu wykorzystać kilka metod. To, na jaką się zdecyduje, zależne jest od wielu czynników – między innymi wielkości ubytku.

To czy ukruszony ząb w ogóle nadaje się do naprawy, zależne jest od tego, jakich rozmiarów jest uszkodzenie. Liczy się także czas, który upłynął od momentu ukruszenia do zgłoszenia się do gabinetu stomatologicznego. Zdecydowana większość ubytków, z którymi pacjenci zgłaszają się do gabinetów stomatologicznych, jest niewielka i można pozbyć się ich w trakcie jednej wizyty. Czasem jednak – kiedy uszkodzenie jest bardzo duże i rozległe – konieczne może okazać się założenie korony bądź też licówek. Wielu pacjentów decyduje się również na implanty, które jednak są rozwiązaniem bardzo drogim i nierefundowanym.

Ile kosztuje odbudowa zęba?

Wielu pacjentów zadających sobie pytanie, dlaczego kruszą się zęby, zastanawia się również, ile może kosztować ich naprawa.
Mnóstwo osób zwleka z wizytą w gabinecie stomatologicznym z uwagi na to, że wydaje im się, że koszt naprawy ukruszonego zęba będzie bardzo wysoki. Trzeba jednak wiedzieć, że jeśli uszkodzenie jest stosunkowo niewielkie, jego naprawa nie będzie zbyt kosztowna. Aby wypełnić drobne uszkodzenia, dentysta zapewne wykorzysta specjalny kompozyt – w tym przypadku koszt wizyty nie powinien przekraczać 300 zł. Wielu pacjentów decyduje się również w porozumieniu ze stomatologiem na licówki, które są jednak nieco droższym rozwiązaniem. Ich założenie może kosztować pacjenta nawet 1500 zł za jeden ząb. Warto jednak w tym miejscu zaznaczyć, że oba powyższe rozwiązania stosowane są jedynie w przypadku żywych zębów.

Jeśli u pacjenta doszło do martwicy zęba, zazwyczaj ostatnią deską ratunku są korony protetyczne. Ich koszt jest podobny do kosztu licówek. Jeśli zastosowanie powyższych metod leczenia jest niemożliwe, pacjentowi bardzo często pozostaje jedynie leczenie implantologiczne. Tutaj jednak trzeba dysponować naprawdę sporym budżetem, ponieważ ostateczny koszt zabiegu może wynieść nawet kilka tysięcy złotych za jeden ząb. Warto także wspomnieć o tym, że przed wyborem konkretnej metody leczenia, lekarz stomatolog zapewne zaleci pacjentowi wykonanie zdjęcia rtg, co nieco podniesie koszty leczenia.

Podsumowując, kruszące się zęby mogą być nie lada problemem. Dlatego zamiast zadawać sobie pytanie, dlaczego kruszą się zęby, warto zastanowić się, jak takiej sytuacji zapobiec. Przede wszystkim, pomóc może odpowiednia higiena jamy ustnej – zastąpienie tradycyjnej szczoteczki szczoteczką soniczną, stosowanie nici dentystycznych oraz płukanek do jamy ustnej. Koniecznie trzeba zadbać także o regularne odwiedzanie gabinetu stomatologicznego w celu przeprowadzenia kontroli – przynajmniej raz do roku.

Warto zwrócić uwagę na swój sposób odżywiania – aby zęby były mocne i zdrowe, należy dostarczać im minerałów i witamin wspomagających ich dobrą kondycję. Mowa tutaj między innymi o witaminie a i d, a także wapniu, synku, żelazie czy też fluorze.

Jak widać, w przypadku kruszących się zębów o wiele lepiej zapobiegać problemowi, niż później go leczyć. Jeśli jednak do ubytku już dojdzie – nie należy zwlekać z wizytą u lekarza stomatologa.

Bonding zębów – na czym polega?

Obecnie wiele osób zadaje sobie pytanie, na czym polega bonding zębów? Bonding zębów jest nieinwazyjną metodą szybkiej naprawy wyglądu uzębienia. Zastosowanie kompozytu nie tylko szybko odbuduje zęby, ale także pozwoli poprawić ich koloryt. Jest to metoda bardzo łatwa w stosowaniu oraz przynosząca dość szybką zmianę kształtu uzębienia. Efekt estetyczny tejże metody jest czasowy.

Zabieg polegać będzie na pokryciu zęba cieniutką warstwą kompozytu, który wykonany jest z żywicy. Warto podkreślić, że jest to bardzo skuteczny sposób na przywrócenie pięknego uśmiechu. Różnica w wyglądzie naszego uzębienia jest dostrzegalna od razu po zabiegu – jest to rozwiązanie, które gwarantuje piękny wygląd uzębienia już po jednej wizycie stomatologicznej.

Bonding zębów – charakterystyka zabiegu

Podczas zabiegu dochodzi do złączenia tkanki twardej zęba z kompozytem w postaci żywicy. Sam proces odbudowy można podzielić na kilka etapów:

 • wyczyszczenie powierzchni zębów przez stomatologa – przygotowanie do dalszych działań
 • stosunkowo niewielkie preparowanie zębów – nie w każdej sytuacji pomniejszenie powierzchni zębów jest niezbędne
 • wytrawienie szkliwa za pomocą kwasu o łagodnym działaniu – trwa najczęściej kilkadziesiąt sekund i ma na celu stworzenie mikroskopijnych wgłębień – sam proces nie będzie wpływać negatywnie na szkliwo
 • wytrawienie szkliwa kwasem o łagodniejszym działaniu – trwa przeważnie pół minuty i ma na celu stworzenie mikroskopijnych wgłębień
 • nałożenie specjalnej żywicy kompozytowej
 • nałożenie stosownego kompozytu – ostatnią warstwą jest materiał, który został stosownie dobrany do uzębienia klienta
 • utwardzenie przy pomocy lampy stomatologicznej – kompozyt na zęby utwardzany jest przy pomocy specjalnej lampy polimeryzacyjnej. Po wcześniejszym nadaniu ostatecznego kształtu, żywica również przechodzi proces wygładzania i cechuje się polerowaną powierzchnią.

Wskazania do bondingu

Wiele osób zastanawia się na czym polega bonding zębów oraz jakie są wskazania do zabiegu. Bonding zębów zalecany jest przede wszystkim w przypadku stosunkowo niewielkich problemów z uzębieniem. Jest to bardzo skuteczna metoda w odbudowie kompozytowej, zwłaszcza w przypadku zniekształceń bądź złamania korony zęba. Warto podkreślić, że ta metoda pozwala na szybką walkę z nierównymi zębami lub gdy dojdzie do pęknięcia zęba.

Zatem warto zaznaczyć, iż ukruszone zęby lub złamane można bardzo skutecznie maskować poprzez użycie żywicy kompozytowej. Bond jest także świetnym rozwiązaniem jeśli mowa o przebarwieniach zębów. Odbudowa zębów kompozytem to także bardzo dobra metoda na zmniejszenie bądź całkowite pozbycie się diastemy czy reszty nieestetycznych szpar pomiędzy zębami.

Ile kosztuje bonding zębów?

Na czym polega bonding zębów to bardzo częste pytanie, ale jeszcze częstszym pytaniem jest: ile kosztuje takowy zabieg? Cena bondingu zębów zależeć będzie przede wszystkim od indywidualnego cennika danej placówki oraz od renomy i doświadczenia lekarza. Zwykle pojedynczy bond kosztuje porównywalne do założenia wypełnienia. W przypadku, gdy zabiegowi poddana będzie cała strefa uśmiechu koszt może wzrosnąć do około 1500 złotych.

Jakie leczenie zębów jest refundowane przez nfz?

Ból zęba i konieczność wizyty u stomatologa kojarzy się z koniecznością przygotowania dużej ilości pieniędzy, jednak nie zawsze jest to konieczne. Okazuje się, że część zabiegów jesteśmy w stanie wykonać na NFZ, a najwięcej możliwości mają dzieci oraz osoby niepełnosprawne. Jakie leczenie zębów jest refundowane przez NFZ?

Przegląd jamy ustnej

Jeśli potrzebujemy skontrolować stan naszego uzębienia, ponieważ pojawią się widoczne ubytki, drobny ból np. podczas picia zimnych napojów czy też większy ból, to warto udać się do placówki stomatologicznej mającej kontrakt z NFZ. Ubezpieczenie gwarantuje możliwość wizyty w dowolnym gabinecie stomatologicznym na terenie naszego kraju, a na wizytę jesteśmy się w stanie dostać nawet tego samego dnia, szczególnie jeśli zgłosimy silny ból zęba.

Ubezpieczenie z NFZ gwarantuje możliwość dwóch darmowych wizyt kontrolnych na rok dla osoby dorosłej, wykonania dwóch zdjęć wewnątrzustnych oraz jednego zdjęcia pantomograficznego raz na trzy lata. Natomiast dzieci do lat 18 mogą przejść pięć wizyt kontrolnych na rok, wykonać do 5 zdjęć wewnątrznustnych oraz dwóch pantomograficznych.

Leczenie próchnicy

Próchnica, a więc nadmierne gromadzenie się kamienia nazębnego, to najpowszechniejszy ubytek w naszej jamie ustnej. Ubytek tego typu jest niegroźny we wczesnej fazie, jednak jeśli utrzymuje się przez miesiące czy lata, to może prowadzić do groźnych powikłań, a nawet konieczności usunięcia zęba. Dlatego tak ważne jest codzienne i dokładne mycie zębów, a szczególnie po posiłkach, żeby zapobiegać powstawaniu próchnicy, oraz okresowe wizyty kontrolne wraz z zabiegiem usuwania kamienia nazębnego.

Jeśli dojdzie do próchnicy i ząb wymaga leczenia, to musimy liczyć się ze znacznymi kosztami lub udać się do placówki NFZ, która nie stawia granicy co do ilości leczonych zębów, a jedyne co do rodzaju plomb.

Jakie leczenie zębów jest refundowane przez NFZ? Osoby dorosłe lecząc się na NFZ, mogą otrzymać plomby chemoutwardzalne jedynie na przednich zębach, a więc jedynkach, dwójkach i trójkach, a do pozostałych zębów zostaną zastosowane plomby amalgamatowe. Plomby światłoutwardzalne otrzymają dzieci do lat 18 na przednich zębach oraz osoby niepełnosprawne na wszystkich zębach o ile istnieją ku temu odpowiednie przesłanki medyczne.

Darmowe leczenie zębów dla dzieci

Dzieci to grupa osób, która, poza osobami niepełnosprawnymi, ma największe możliwości leczenia w placówkach posiadających kontrakt z NFZ. Jakie leczenie zębów jest refundowane przez NFZ?

 1. Leczenie i lakierowanie mleczaków oraz zabiegi mające na celu poprawę rozwoju uzębienia u dzieci. Może to być: operacyjne odsłonięcie zatrzymanego zęba, usunięcie powstających zębów, gdy brakuje na nie miejsca i wpłynęłyby na nieprawidłowy rozwój uzębienia oraz resekcję wierzchołków korzeni w zębach przednich. Zabieg lakierowania zębów do 18 roku życia jest całkowicie bezpłatny, natomiast można go wykonać nie częściej niż raz na kwartał.
 2. Leczenie ortodontyczne, a więc leczenie wad zgryzu przysługuje jedynie dzieciom do 12 roku życia, a do 13 roku życia mogą korzystać z leczenia retencyjnego, które ma na celu podtrzymanie efektów wcześniejszego leczenia ortodontycznego.
 3. Leczenie endotyczne, czyli kanałowe. Dzieci do 18 roku życia mają możliwość leczenia wszystkich zębów kanałowo na NFZ, a dorośli mogą leczyć w ten sposób tylko zęby przednie. Podczas leczenia można skorzystać z bezpłatnego znieczulenia.
 4. Dzieci, jak zresztą dorośli, mogą skorzystać z finansowanego przez NFZ zabiegu usuwania kamienia nazębnego raz na rok.

Jak skutecznie wybielać zęby?

Pytanie to stawiamy sobie już od wielu lat. Każdy z nas chce pochwalić się pięknym uśmiechem. W dzisiejszym świecie, to właśnie zęby są naszą wizytówką. To, jaki uśmiech zaprezentujemy innym, zależy wyłącznie od nas i naszych działań. Ważne, aby od początkowych lat dbać o nie poprzez odpowiednią higienę. W jej zakres wchodzi już nie tylko mycie oraz nitkowanie uzębienia, ale powszechne staje się wybielanie zębów. Jak skutecznie wybielać zęby? Ważna jest profilaktyka, siła woli i przestrzeganie zasad, które specjalista od wybielania nam przekaże. Jeśli zadbamy o nasze zęby stosując się do wskazówek specjalisty, będziemy mogli cieszyć się pięknym uśmiechem długie lata. Jednak informacji, jak skutecznie wybielać zęby możemy szukać również w innych źródłach, np. w internecie.

Po co wybielać zęby?

Obecnie powyższe pytanie wydaje się wręcz retoryczne. Wybielanie zębów jest dziś po prostu czymś naturalnym, modnym, czymś czego chce większość dbających o siebie ludzi. Dbanie o piękny uśmiech to inwestowanie w najlepszą wizytówkę, jaką jest nasz wygląd. Wybielanie zębów to genialny sposób na uzyskanie śnieżnobiałego uśmiechu. Jest to zdecydowanie kusząca opcja dla osób palących papierosy. Niestety przebarwienia naszych zębów stanowią bardzo częsty problem estetyczny, a to właśnie zabieg wybielania zębów jest najbardziej optymalną, zachowawczą opcją, aby móc cieszyć się hollywoodzkim uśmiechem. Warto wybielać zęby dla samego siebie. To inwestycja w nasze zdrowie, zarówno fizyczne jak i psychiczne. W zdrowym ciele zdrowy duch. Piękny uśmiech to pewność siebie.

Metody wybielania zębów w gabinecie

Aby móc skorzystać z danej metody wybielania, warto wiedzieć, jakie są wskazania do wybielania, a są one następujące:

 • rozjaśnienie zębów ze względów stricte estetycznych,
 • usuwanie przebarwień. Także tych obecnych w tkankach zębów od momentu aż się wyrżną, również tych pojawiających się z wiekiem.
 • usuwanie przebarwień innego typu, spowodowanych czynnikami wrodzonymi czy farmakologicznymi, ale i urazami.
  Należącym do najskuteczniejszych i najszybciej wybieranych metod wybielania zębów, jest profesjonalny zabieg wykonywany właśnie w gabinecie Z powodzeniem stosowany jest u pacjentów cierpiących na nadwrażliwość. Zarówno czas jak i koszt wybielania zębów są uzależnione od metody, którą zaleca lekarz stomatolog. Wśród najbardziej popularnych sposobów na rozjaśnianie naszego uśmiechu, są metoda nakładkowa, wybielanie z użyciem lamp, a także założenie na powierzchnię zębów licówek ceramicznych.

Koszt wybielania zębów

Wiele osób myśli nad tym, ile może kosztować wybielanie zębów u stomatologa. Jedno jest pewne, koszt jest zawsze uzależniony od indywidualnego przypadku. Każdy pacjent jest inny, potrzebuje specjalnego podejścia. Przypadki są różne. Koszt zależy także od takich stałych, jak metoda, materiały i produkty wybielające. To właśnie dentysta najlepiej wie, jak skutecznie wybielać zęby, zatem należy mu zaufać. W koszt całej usługi wpisana jest konsultacja, jak i cena samego zabiegu. Kształtuje się ona na poziomie około 600 złotych. Należy pamiętać, że efekt jest trwały i utrzymuje się nawet do kilku lat. Jest to zatem niewygórowana cena za piękny i zdrowy uśmiech.

Ile kosztuje wybielanie zębów u dentysty?

Koszt wybielenia zębów u stomatologa zależy od regionu, w którym będziemy przeprowadzać fachowe wybielanie zębów. Koszt wybielania metodą nakładkową z użyciem żelu rozjaśniającego waha się od 500 zł do nawet 1000 zł za 2 łuki. Natomiast cena rozjaśniania zębów u stomatologa metodą beyond wynosi od 900 zł do 1200 zł. Jeśli przed rozjaśnianiem zębów u stomatologa zalecane jest usunięcie kamienia nazębnego lub higienizacja. W tym przypadku musimy doliczyć koszt tego typu rozwiązania. Ceny higienizacji wahają się od 200 do 300zł. Teraz mniej więcej wiemy, ile kosztuje wybielanie zębów u dentysty.

Jeśli decydujemy się na rozjaśnianie zębów to koniecznie wybierzmy wybielanie zębów u polecanego dentysty. Koszt wybielania nie należy do najtańszych, jednak można mieć pewność, że zabieg zostanie wykonany profesjonalnie, jak również technika żelu wybielającego będzie na pewno dobrana odpowiednio do naszych zębów. Nie należy też zapominać o leczeniu stomatologicznym przed rozjaśnianiem zębów, aby zapobiec jakimkolwiek problemom w trakcie całego procesu wybielania zębów.

Na czym polega wybielanie zębów u dentysty?

Wybielanie zębów polega na eliminacji barwników tzw. chromoforów. Znajdują się one na powierzchni lub wewnątrz twardych tkanek zębów. Ma to na celu przywrócenie im naturalnej bieli. Istnieją środki wybielające przeznaczone do fachowego stosowania przez lekarzy stomatologów w miejscu pracy oraz takie, które mogą być stosowane przez klientów samodzielnie, pod kierunkiem lekarza stomatologa.

Najbardziej powszechnie sposoby wybielania zębów, to metoda
nakładkowa, wykonywana pod okiem lekarza przez klienta w domu,
gabinetowa, wykonywana przez specjalistę stomatologa lub higienistkę w miejscu pracy oraz z wykorzystaniem preparatów dostępnych w aptekach. Wyłącznie z zaleceniami lekarza.

Zalety wybielania zębów u dentysty

Jeśli już wiemy, ile kosztuje wybielanie zębów u dentysty, to sprawdźmy, jakie zalety ma taki zabieg. Osoby, które zamierzają wybielić zęby w gabinecie stomatologicznym, zazwyczaj decydują się na ten zabieg z powodów wizualnych. Po pierwsze chcą rozjaśnić swoje zęby, szczególnie jeśli ich naturalny kolor jest żółty lub szary. Przebarwienia powstają nie tylko na skutek nawyków żywieniowych typu picie kawy lub herbaty, ale również od chorób genetycznych, schorzeń trzustki czy zaburzeń hormonalnych.

Wady wybielania zębów u dentysty

Głównym wskazaniem do wybielania w gabinecie stomatologicznym są trudne do usunięcia przebarwienia związane z przebiegiem licznych schorzeń. Istnieje jednak szereg przeciwwskazań do specjalistycznego rozjaśniania zębów. Wśród nich jest innowacyjna próchnica, która musi być leczona przed zabiegiem.

Zanim zdecydujemy się na umiejętne rozjaśnianie zębów, powinniśmy skonsultować się z lekarzem stomatologiem, jeśli mamy uszkodzone szkliwo, starte zęby, odsłonięte szyjki zębów, a także dużą ilość wypełnień stomatologicznych lub choroby dziąseł. Zabieg dodatkowo nie może być wykonywany w przypadku silnej nadwrażliwości.

Kolejnym przeciwwskazaniem jest ciąża, a także młody wiek klienta – wybielanie zębów nie jest przeprowadzane u pacjentów poniżej 16 roku życia.

Pytacie – Ile kosztuje wybielanie zębów u dentysty? Teraz już wiesz, na co zwrócić uwagę i ile kosztuje wybielanie zębów u dentysty. Nie jest to tani zabieg, ale warty swojej ceny. Im szybciej zadbamy o nasze uzębienie tym lepiej dla naszego zdrowia.

Czy licówki żółkną? Odpowiadamy na pytania

Czy licówki żółkną — to pytanie jest często zadawane przez osoby, które chcą zastosować licówki w celu poprawy estetyki uzębienia. To właśnie dzisiaj zastanowimy się nad odpowiedzią na pytanie zawarte w pierwszym zdaniu tego akapitu, czyli czy licówki żółkną? Poza tym nie pozostawimy was z niewiedzą w zakresie innych niezwykle ważnych aspektów dotyczących niepozornych licówek! Czy licówki trzeba wymieniać regularnie, czy możemy zaufać ich wyglądowi na całe życie? Jakie licówki wybrać, aby być z nich maksymalnie zachwyconym? Czy licówki żółkną?

Czym czyścić licówki, aby prezentowały się one możliwie najlepiej? Dowiecie się tego już dzisiaj!

Czy licówki trzeba wymieniać?

Same licówki są niczym innym jak bardzo cienkimi płatkami wykonanymi z najróżniejszych materiałów wykorzystywanym w gabinecie stomatologicznym, takim jak porcelana stomatologiczna. Są one bardzo zróżnicowane pod kwestią wyglądu oraz materiału, stąd też, jeżeli zastanawiacie się jakie licówki wybrać, to powinniście zacząć od kontaktu z gabinetem stomatologicznym, umożliwiającym wybór licówki pod względem materiału, wyglądu i co najważniejsze możliwości finansowych.

Zajmy więc pytania: czy licówki trzeba wymieniać oraz, czy licówki żółkną? Otóż jak się okazuje — tak. Nawet w przypadku najlepszych możliwych licówek z największą odpornością na zniszczenia, to i tak co kilkanaście lat będziecie musieli zainteresować się ich wymianą. Licówki z czasem mogą zacząć żółknąć tracić szczelność i pokrywać się nieestetycznej Należy to wziąć pod uwagę przy pierwotnym „montażu” licówki. Prędzej czy później będziecie musieli zainteresować się wymianą licówek. Sami już widzicie, że znacie odpowiedź na pytania dotyczące tego, czy licówki trzeba wymieniać i czy licówki żółkną. Czas zainteresować się tym, jak czyścić licówki!

Czym czyścić licówki?

Skoro wiecie już, czy licówki żółkną to nie sposób nie zadać kluczowego pytania: czym czyścić licówki, aby mogły prezentować się maksymalnie dobrze? Otóż ku waszemu zdziwieniu licówki wcale nie wymagają szczególnego traktowania w zakresie higieny jamy ustnej. Pomimo tego, że na licówce nie powstanie próchnica, tak jednak powinniśmy dbać o szczotkowanie zębów z pomocą najlepszych technik zalecanych przez stomatologów. Poza tym kluczowe jest zadbanie o nitkowanie i płukanie jamy ustnej, dzięki czemu żadne bakterie, aby resztki pokarmów nie będą się osadzać w narażonych na próchnicę przestrzeniach międzyzębowych. Poza tym licówka powinna być traktowana jako normalna część uzębienia.

Skoro znacie już czy licówki mogą żółknąć, czy czym czyścić licówki, to mamy nadzieję, że nie są one już dla was żadną tajemnicą. To jedno z najpopularniejszych i najskuteczniejszych rozwiązań umożliwiających poprawę estetyki uzębienia, jakie zna współczesna stomatologia. Jeżeli więc będziecie zmagać się z nieestetycznym uzębieniem, to zapytajcie swojego stomatologa czy przypadkiem nie zaleca on wykorzystania licówek w naszej jamie ustnej! Być może uda się zmienić wasze życie na lepsze!

Czy można wybielać licówki kompozytowe?

Licówki kompozytowe są od lat cenione przez pacjentów, poszukujących okazji i sposobu na zmianę wyglądu i kształtu zęba. Po ich założeniu można w stosunkowo prosty sposób zmienić to, jak prezentuje się ząb. Niestety z uwagi na wykorzystany materiał, prędzej czy później może dojść do sytuacji, w której licówka straci swój początkowy wygląd. W takim wypadku warto przemyśleć wybielanie licówki kompozytowej… ale czy na pewno jest to możliwe? Sprawdźmy to!

Czym są licówki kompozytowe?

Licówki kompozytowe to bardzo ciekawe rozwiązanie z zakresu protetyki. Jeżeli zależy wam na szybkiej zmianie wyglądu zęba, to właśnie licówki powinny się stać się waszym przyjacielem. Czym one jednak są? Otóż same licówki to bardzo cienkie płatki przyklejane do wcześniej oszlifowanej powierzchni zęba, wykonane w tym przypadku z kompozytu. To dokładnie ten sam materiał, który stomatolog wykorzystuje w tworzeniu wypełnień kompozytowych, czyli tak zwanych plomb!

Niestety, kompozyt ma także swoje wady, o których należy wspomnieć. Mimo tego, że jest on niezwykle plastyczny, to ma on jednorodny kolor, który z czasem zmienia się… na gorsze. Spory wpływ ma na to nasza dieta. Jeżeli nie stronimy od wysoce barwiących produktów, takich jak kawa, herbata czy także wszelkie wyroby tytoniowe — prędzej czy później stracą one swoją idealną barwę, a my będziemy martwić się tym, jak naprawić ich wygląd.

Czy licówki kompozytowe można wybielić?

Pozostaje zadać pytanie, które jest tytułem dzisiejszego artykułu: czy licówki kompozytowe mogą być wybielane? Otóż z uwagi na specyfikę używanego w licówce materiału, jej wybielanie jest niemożliwe. Zamiast tego, zalecamy jednak poddanie się zabiegom higienicznym w gabinecie stomatologicznym. Mowa tutaj o usunięciu płytki nazebnej, jak i kamienia nazębnego, czyli skalingowi plus piaskowaniu. Po tym, jak pozbędziemy się tych osadów, zęby powinny stać się bielsze i bardziej lśniące. Ta metoda ma jednak swoje limity i jeżeli nie zadowoli was uzyskany kolor — warto rozważyć wymianę licówki.

Czy węgiel aktywny wybiela zęby?

Wybielanie zębów to proste zagadnienie — wiele osób decyduje się na skorzystanie z pomocy stomatologa i po krótkim czasie cieszy się pięknym efektem. Niemniej jednak nie każdy jest przekonany do korzystania z usług stomatologów specjalizujących się w zakresie estetyki uśmiechu. Część pacjentów preferuje rozwiązania domowe — łatwo dostępne, tanie i najlepiej skuteczne. Powszechność past wybielających z węglem aktywnym poprawiła świadomość pacjentów na temat tej substancji, niemniej jednak nie jest do końca jasne, jak węgiel aktywny działa na zęby i czy węgiel aktywny wybiela zęby. W tym artykule wyjaśnimy, jak wybielać zęby węglem i na czym polega czyszczenie zębów węglem aktywnym.

 

Czyszczenie zębów węglem aktywnym

 

Zastanówmy się, czy węgiel aktywny wybiela zęby. W tym miejscu warto jest zaznaczyć, że w przypadku węgla aktywnego proces ten polega na starciu osadów z powierzchni zęba, przez co mogą one wydawać się nieco bielsze. Natomiast nie powinno się mówić o pełnoprawnym wybielaniu zębów — takim jak ma miejsce w gabinetach stomatologicznych, gdyż nie jest to tożsame.

 

Wybielanie zębów w gabinecie to proces, który powoduje rozjaśnianie szkliwa, przez co zęby faktycznie stają się jaśniejsze. Tymczasem działanie węgla aktywnego można porównać bardziej do zabiegu piaskowania, dzięki któremu udaje się usunąć osady i przebarwienia z powierzchni zębów. Zaletą tego rozwiązania jest wysoka dostępność — węgiel tego rodzaju można dostać w praktycznie każdej aptece. Dodatkowo węgiel aktywny jest bardzo tani, w związku z tym nie trzeba dużych nakładów pieniężnych, by poprawić estetykę uśmiechu.

 

Mimo tego, że węgiel aktywny powoduje jedynie powierzchowne czyszczenie zębów, to i tak warto skorzystać z węgla aktywnego. Jeśli pijemy dużo kawy, herbaty czy barwne napoje, to taki środek raz na jakiś czas mógłby stanowić ratunek dla estetyki uśmiechu. Dodatkowo warto jest zauważyć, iż węgiel aktywny wykazuje działanie antybakteryjne. Z tego powodu zaleca się, aby zębów bezpośrednio po szczotkowaniu nie przepłukiwać, a po prostu przytrzymać taką papkę przez około 2 minuty.

 

Jak wybielać zęby węglem?

 

Wiesz już, czy węgiel aktywny wybiela zęby. Teraz zastanówmy się, jak wykorzystać węgiel aktywny, aby rozjaśnić nim zęby. Przede wszystkim trzeba zakupić węgiel aktywny — nie jest to duży koszt, podobnie jak w przypadku jego przygotowania do „wybielania”. Natomiast aby przygotować węgiel aktywny do działania, należy go zmieszać z wodą w takim stopniu, by miał on konsystencję pasty. Tak przygotowany węgiel aktywny należy nałożyć na szczoteczkę i szczotkować nim zęby.

 

Węgiel aktywny można stosować zamiennie wraz z normalną pastą do zębów. Takie rozwiązanie powinno się stosować maksymalnie przez kilka dni pod rząd, gdyż węgiel aktywny może spowodować powstawanie nadwrażliwości zębów. Nie jest to pożądane, dlatego kwestia tego, czy węgiel aktywny wybiela zęby, nie powinna być zbyt często rozważana w ciągu roku. Rozsądnie jest korzystać z takiego rozwiązania przez kilka dni, raz na 3-4 miesiące, by oczyścić zęby z osadów.