Implanty zębowe, najlepsza alternatywa dla osób mających problem z uzębieniem

W dzisiejszych czasach każdy bardziej lub mniej świadomie podąża za różnej maści modą. Chcemy wyglądać pięknie a co najważniejsze czuć się pięknie. Medycyna estetyczna oraz ogólny rozwój technologiczny dają nam wiele możliwości. Żyjemy w czasach gdzie praktycznie każda dolegliwość może spotkać się z pomocą ze strony fachowców. I to właśnie do ekspertów powinniśmy w pierwszej kolejności zgłaszać się z naszymi problemami również tymi związanymi z uzębieniem. To nic wstydliwego pójść po poradę do stomatologa czy ortodonty. Przeciwnie to brak dbania o siebie i przyczynianie się tym samym do chociażby problemów z uzębieniem powinniśmy uważać za faux pas. Jeśli Ty lub ktoś z Twojego otoczenia ma problemy z zębami dojrzałym i świadomym wyborem będzie podjęcie działania w tym kierunku.

Dlaczego implanty zębowe są najlepszą metodą odbudowy uzębienia?

Na implanty zębowe powinniśmy zdecydować się w wielu powodów. Należą one do stabilnego oraz rodzaju stałego uzupełnienia odtwarzającego powstałe przez lata braki w naszym uzębieniu.
Same implanty wyglądają oraz są odczuwalne w jamie ustnej tak samo jak w przypadku prawdziwych zębów. Mają to do siebie, że utrzymują tkankę kostną wraz z dziąsłami w niezmiennej pozycji zapewniając tym samym wysiej jakości estetykę uśmiechu oraz dalej podkreślają naturalne rysy twarzy. Kolejną zaletą jest to iż same w sobie nie wymagają szlifowania zębów aby je przymocować. Są również polecane gdyż potrafią wyeliminować dyskomfort oraz uczucie niepewności często związane z luźnymi, niezbyt dobrze dopasowanymi protezami.
Implanty są wykonywane z najwyższej jakości materiałów i nie wymagają do utrzymania ich w jamie ustnej absolutnie żadnych klejów.

Co to są implanty zębowe

Implanty zębowe charakteryzują się strukturą umożliwiającą po prostu odtworzenie zęba, którego straciliśmy. Implant stanowi swoistą podstawę konstrukcji gdyż jest on śrubą wszczepianą w miejsce, w którym to wcześniej znajdował się naturalnie korzeń zęba. Na samym implancie montuje się tak zwaną koronę protetyczną, która jest dopasowana do reszty uzębienia kolorystycznie. W dzisiejszym świecie medycyna posunęła się bardzo do przodu. Sama stomatologia pozwala na wykonywanie implantów z różnej tekstury materiałów. Do ostatecznego wyboru jest uprawniony stomatolog, który kieruje się doświadczeniem oraz uwzględnia w miarę możliwości oczekiwania pacjenta. Ważna jest budowa anatomiczna kości. Ostatecznie to jakim implant zakupi klient jest uzależnione również od jego środków finansowych.

Jak dbać o implanty zębowe

Tuż po samym zabiegu wszczepienia implantu zębowego należy zdecydowanie przestrzegać zaleceń, które przyczynią się do zmniejszenia dolegliwości oraz będą miały wpływ na przyspieszenie gojenia się. Kiedy będziemy po wykonaniu zabiegu nie powinniśmy spożywać posiłków przez kilka godzin. Kiedy minie około siedem dni od wszczepienia implantów, nasze dbanie o higienę jamy ustnej powinno wrócić do normalności. I tak dbanie o naszą jamę ustną powinno odbywać się co najmniej dwa razy dziennie. Najczęściej zalecane są stosowanie miękkich, manualnych szczoteczek czyszczenia korony, przydatne będzie stosowanie bakteriobójczej pasty do zębów.

Czy złamany ząb można przykleić? Co robić w niespodziewanej sytuacji?

Myślisz o tym, czy złamany ząb można przykleić? Okazuje się, że w niektórych przypadkach przyklejenie zęba może okazać się skomplikowaną sytuacją. Na pewno warto byłoby w takiej sytuacji wiedzieć, czym skleić złamany ząb. Bardzo możliwe, że na własną rękę trudno będzie to zrobić, więc tę wiedzę w szczególności powinien posiadać stomatolog. Jeśli nie jesteś w stanie podjąć działań na własną rękę, to zastanów się także, jak uratować złamany ząb.

 

A czy złamany ząb boli? To też jest zależne od sytuacji, z którą w danym momencie zderzy się pacjent. Niemniej jednak, warto mieć całkowite rozeznanie w tym zakresie, czy złamany ząb można przykleić, a także czy to, że złamany ząb boli, jest naturalne. 

 

Niestety, złamanie zęba może spotkać każdego z nas. Szczególnie narażone są na to osoby, które uprawiają sporty – na przykład jeżdżą rowerem czy też na deskorolce. Może także zdarzyć się, że niefortunnie przewrócimy się, czy też ktoś nas uderzy – to też zwiększa ryzyko złamania zęba. To pokazuje, że dbanie o profilaktykę zębów jest ważne, ale może nie uchronić nas od wizyty u dentysty.

 

Czy złamany ząb boli?

 

Ważnym pytaniem jest, czy złamany ząb boli? Okazuje się, że taki ząb niestety może zaboleć – szczególnie wtedy, gdy przy takim złamaniu ucierpi miazga zęba. Niestety jest to stosunkowo powszechne i trudno jest uniknąć złamania w takiej sytuacji. Jeśli uderzymy w coś bardzo mocno, albo odwrotnie – to ktoś w nas uderzy bardzo mocno, to uszkodzenie miazgi nie wydaje się wcale czymś, z czym dany pacjent nie będzie się zmagać.

 

Na szczęście, nawet złamanie zęba nie oznacza, że konieczne okaże się jego wyrwanie z zębodołu. Taki ząb, nawet z uszkodzoną miazgą, w dalszym ciągu może posłużyć do odbudowy protetycznej. Do odbudowania wykorzystuje się na przykład korony protetyczne. Jeśli jednak miazga nie zostanie naruszona, to odpowiedź na pytanie „czy złamany ząb można przykleić” najprawdopodobniej będzie brzmieć „tak”. 

 

Czym skleić złamany ząb?

 

Wiesz już, czy złamany ząb można przykleić. Skoro wiesz już, czy złamany ząb można przykleić, to warto także wiedzieć, jak uratować złamany ząb poprzez jego sklejenie. Po utracie części zęba, powinno się tę część jak najszybciej zabezpieczyć ząb w soli fizjologicznej, mleku lub w wodzie. Taki ząb można przechowywać w lodówce nawet przez 2-3 dni, wtedy w dalszym ciągu nada się do odbudowy, jednak im szybciej zareagujemy, tym lepiej. 

 

Warto jest wykorzystać do odbudowy własny ząb – pod warunkiem, że nie doszło do uszkodzenia miazgi. W takiej sytuacji możliwe będzie odbudowanie go z wykorzystaniem naturalnego materiału, zamiast z korzystania z kompozytu, który może wyróżniać się na tle zębów. Złamanie zęba warto jest kontrolować, nawet poprzez zwrócenie uwagi dentyście podczas wizyty kontrolnej, aby się mu przyjrzał. Robi się to po to, by uniknąć sytuacji, w której miazga zacznie obumierać. Jest to absolutnie niewskazane, a jeśli tak się zdarzy, to trzeba szybko zareagować, by przeprowadzić leczenie kanałowe. 

 

Czy na krzywe zęby można założyć licówki? Prawdy i mity o krzywym uzębieniu

Każdy z nas chciałby mieć piękny, zdrowo wyglądający uśmiech. Niestety, w niektórych przypadkach okaże się to niemożliwe. Dodatkowo, czasem może dojść po prostu do zaniedbań, nawet mimo możliwości. Z tego powodu, zamiast podejmować działania w zakresie leczenia wady, niektórzy ludzie zastanawiają się, czy na krzywe zęby można założyć licówki, czy też jak zamaskować krzywe zęby. Ciekawa jest także kwestia, czy krzywe zęby są dziedziczne. Niezależnie od tego, jeśli mamy wadę zgryzu, to warto coś z tym zrobić, bo konsekwencje mogą być nieprzyjemne w skutkach.

 

Przede wszystkim, wada zgryzu to problem estetyczny. Prosty uśmiech zawsze wygląda atrakcyjniej, jednak ze względu na pytanie, czy krzywe zęby sś dziedziczne, może okazać się, że nie każdy z nas otrzyma taki właśnie uśmiech. Prócz tego, pod względem funkcjonalności taki uśmiech jest nieco upośledzony. Wada zgryzu sprzyja różnorakim chorobom, ze względu na to, że w przypadku zębów objętych wadą zgryzu kamień nazębny rozwija się bardzo szybko. A jak wiadomo, płytka nazębna i kamień nazębny to źródło chorób. 

 

Jeśli jednak nie chcesz zdecydować się na leczenie ortodontyczne, powinieneś dowiedzieć się, czy na krzywe zęby można założyć licówki. O tym dowiesz się w dalszej części artykułu.

 

Czy krzywe zęby są dziedziczne?

 

Kwestia tego, czy krzywe zęby są dziedziczne, jest bardzo interesująca. Okazuje się, że geny mają wpływ na to, jak rosną nam zęby. Nie jest to oczywiście jedyny wyznacznik tego, bo w przypadku zaniedbania rodziców, czy też naszego zaniedbania, również może dojść do rozwoju takiej wady zgryzu. Najważniejsze w tym, jak rosną nasze zęby, jest właśnie to, jak o nie dbamy. Geny rodziców, a konkretnie jednego rodzica (bo ujawniają się geny tylko jednego rodzica) są istotne, ale nie najważniejsze. Geny mogą mieć wpływ na przykład na wytrzymałość zębów – dlatego jedni pacjenci dbają o zęby i mają z nimi permanentny problem, a inni pacjenci w ogóle nie przykładają do tego uwagi i cieszą się brakiem chorób w obrębie zębów.

 

Jak zamaskować krzywe zęby?

 

Na pewno zastanawiasz się, jak w takiej sytuacji można zareagować. Istotnym pytaniem jest, czy na krzywe zęby można założyć licówki? Odpowiedź na pytanie „czy na krzywe zęby można założyć licówki” jest prosta – okazuje się, że jest taka możliwość! Nie stanowi to rozwiązania problemu, ale pozwoli go zamaskować. Warto jednak mimo wszystko zdecydować się na leczenie aparatem ortodontycznym, i dopiero wtedy wybrać licówki.

 

Jeśli posiadasz wadę zgryzu, to w zasadzie jedyne skuteczne rozwiązanie, pozwalające na zredukowanie widoczności. Możesz na przykład zastosować pewne sztuczki kosmetyczne, lub związane z ubiorem, pozwalające opcjonalnie na odwrócenie uwagi od twojego uśmiechu. Do takich sztuczek należy na przykład makijaż oczu, noszenie okularów czy też noszenie dużych kolczyków. Niemniej jednak, wszystko się sprowadza do tego, że tak czy siak konieczne będzie przeprowadzenie leczenia ortodontycznego. 

Palenie papierosów, a trwałość implantu stomatologicznego

Jeśli mielibyśmy powiedzieć o jednej rzeczy, którą wszyscy lekarze odradzają jednym tchem, to byłyby to papierosy. Papierosy, a konkretnie – tytoń to jeden z najpopularniejszych czynników, powodujących różne schorzenia, nowotwory i nie tylko. Palenie papierosów niesie za sobą wiele niekorzystnych konsekwencji, mogących ujawnić się w najmniej oczekiwanym momencie.

 

Dym papierosowy ma szczególnie negatywne działanie na jamę ustną, gdyż przechodzi on między innymi przez nią. Po drodze powoduje ogólne pogorszenie stanu jamy ustnej – zmianę koloru zębów i ich osłabienie, nowotwory w obrębie jamy ustnej. Podobne sytuacje mogą być związane z implantami stomatologicznymi, a rozsądnie jest im zapobiegać.

 

Dowiedz się, czy palenie papierosów może niekorzystnie wpłynąć na to, w jaki sposób przebiega osteointegracja implantu i czy implant stomatologiczny może krócej utrzymać się w jamie ustnej przez to, że pacjent nałogowo pali papierosy.

 

Czy palenie papierosów może wpłynąć na trwałość implantu stomatologicznego?

 

Implanty stomatologiczne stosuje się w przypadku, gdy pacjent ma częściowy lub całkowity ubytek z uzębieniu. Dotyczy to całkowitej utraty zęba, a nie jedynie jego części – bo w takim przypadku stosuje się wypełnienia onlay, inlay czy też korony protetyczne. 

 

Implanty protetyczne świetnie zastępują naturalny korzeń zęba, dlatego ich zastosowanie staje się coraz powszechniejsze. Ze względu na to, że inne rozwiązania protetyczne nie są w stanie jeszcze zaoferować tak wysokiego poziomu rekonstrukcji braków w uzębieniu, a także wysokiej efektywności. Niestety, istnieją pewne czynniki, które obniżają skuteczność leczenia z wykorzystaniem implantów stomatologicznych.

 

Jednym z najważniejszych czynników, który wpływa na to, jak implant się przyjmie, jest to, czy pacjent pali papierosy, czy też spożywa inne wyroby tytoniowe. Papierosy mają ogromny wpływ na to, jak przebiega proces gojenia – zarówno po zabiegu wszczepienia implantu, czy też po innych zabiegach. 

 

Zostało udowodnione naukowo, że papierosy mają bezpośredni wpływ na to, jak wygląda skuteczność leczenia implantologicznego w przypadku nałogowych palaczy papierosów. Okazało się, że implanty stomatologiczne przyjmują się dużo rzadziej u pacjentów, którzy palą papierosy.

 

Odsetek odrzuceń implantu przy założeniu, że pacjent pali od 31 do 40 papierosów dziennie, wynosi nawet 10%. Oznacza to, że co 10 pacjent, który pali papierosy w takiej ilości, musi liczyć się z tym, że implant nie przyjmie się.

 

Ważne informacje o implantach stomatologicznych

Implanty zębowe to rewelacyjne rozwiązanie, które wykorzystuje się w leczeniu implantologicznym. Zabieg, w którym wszczepia się implanty, pozwala na uzyskanie kompleksowego rozwiązania, które w sposób zbliżony do naturalnego jest w stanie przywrócić funkcjonalność uzębienia. Dowiedz się, czym są implanty zębów i dlaczego warto wszczepić implanty.

 

Czym jest implant zęba?

 

Implanty zębów od strony wizualnej można porównać do śrub – implanty są wizualnie mocno zbliżone, tytanowe nawet kolorystycznie. Implant zęba jest wykorzystywany w przypadku, gdy zębodół jest całkowicie oczyszczony – nie znajduje się w nim ząb, korzeń ani inne ciała obce. Za sprawą rozwiązania, jakim jest implant, jesteśmy w stanie stworzyć swego rodzaju konstrukcję, która całkowicie funkcjonuje i wygląda prawie jak naturalny ząb. 

 

Implanty zębowe – przeciwwskazania

 

Nie jest tak, że pacjent jest w stanie każdorazowo wszczepić sobie implant. Implant nie może być zastosowany u osób, które, przede wszystkim, z różnych powodów utraciły tkankę kostną w miejscu, w którym potencjalnie miał pojawić się implant. Dzieje się tak między innymi dlatego, że ubytek był niewypełniony na tyle długo, że doszło do procesów, podczas których tkanka kostna zanikła. Jest to jednak tymczasowe przeciwwskazanie, można je wykluczyć z pomocą terapii przewidującej zrekonstruowanie tkanki kostnej, bądź zastosowanie materiału kościozastępczego.

 

Prócz tego, implanty nie są stosowane u kobiet w ciąży, u diabetyków, a także w przypadku, gdy pacjent ma problem z krzepnięciem krwi. Nie można także zastosować implantu, gdy w miejscu wszczepienia znajduje się stan zapalny. 

 

Ile trwa wszczepienie implantu?

 

Implant wszczepia się w krótkim czasie, jednak całkowity proces leczenia trwa dużo dłużej. Wszczepianie rozwiązania protetycznego, jakim jest implant, zajmuje nie więcej, niż 30 minut, jednak całkowity czas leczenia, w którym wykorzystuje się implanty, może rozciągnąć się nawet do kilkunastu miesięcy. Wynika to z faktu, że implant musi uzyskać odpowiednią stabilność w zębodole, aby implant mógł stanowić podstawę dla korony protetycznej.

 

Czy implant można wszczepić każdemu?

 

Implant jest rozwiązaniem protetycznym wysoce uniwersalnym. Niestety, implant nie może zostać wszczepiony każdemu. Implant może zostać wszczepiony w przypadku, gdy jakość kości jest odpowiednia. Bez tego, implant nie zyska odpowiedniej stabilności. Implanty wówczas wszczepia się po przejściu zabiegu, który ma służyć rekonstrukcji kości.

 

Prócz tego, implant nie może być wszczepiony, gdy pacjent boryka się z problemem próchnicy, bądź też choruje na inne choroby. W takim przypadku, nim implant zostanie wszczepiony, konieczne jest przeprowadzenie leczenia chorób, mogących utrudniać operację, podczas której wszczepia się implant. Implant nie może być wszczepiony także u kobiet, które są w ciąży – wszczepiony implant, a także proces jego wszczepiania, może być zbyt obciążający dla organizmu. Warto jest być otwartym w tych kwestiach, by uniknąć niekorzystnych skutków ubocznych.

 

Zakładanie implantu stomatologicznego

Implanty zębowe są rozwiązaniem protetycznym, które można wykorzystać jako sposób na odbudowę uśmiechu. Warto jest wiedzieć, że zrekonstruowanie braków w uzębieniu jest ważne nie tylko dlatego, by ładnie wyglądać, ale także po to, by uniknąć wielu problemów – związanych z zaburzeniem symetrii twarzy, wypadaniem zdrowych zębów, zanikiem kości w szczęce i nie tylko. Sprawdź, czym są implanty zębowe i dlaczego warto jest skorzystać z implantów. 

 

Czym jest implant zęba?

 

Implant zęba to tak naprawdę imitacja korzenia zęba, która jest wykonywana z takich materiałów jak tlenek cyrkonu czy też tytan. Wykorzystuje się go po to, by zamocować na nim koronę protetyczną, która docelowo ma imitować, a nawet skutecznie zastępować naturalny ząb. Pod względem funkcjonalności implanty zębów są rewelacyjne, wizualnie implanty zębów z koronami wyglądają jak naturalny ząb.

 

Z czego składa się proces wszczepiania implantu zęba?

 

Proces wszczepiania rozwiązania, jakim jest implant, jest stosunkowo krótki. Aby przejść ten proces, należy przejść kilka etapów. Pierwszym etapem jest diagnostyka, przygotowanie się pod kątem merytorycznym, rozeznanie warunków panujących w jamie ustnej. Potem konieczne jest przygotowanie zębodołu, w który lekarz implantolog wszczepi implant. Następnie, implant jest wszczepiany, a po paru dniach zakłada się na implant śrubę gojącą. Po kilku miesiącach rekonwalescencji na implant mocuje się koronę protetyczną.

 

Etap pierwszy zakładania implantu

 

Podczas pierwszego etapu, lekarz wykonuje niezbędne badania diagnostyczne, mające na celu ocenić, czy implanty mogą zostać wszczepione, a jeśli tak, to w jaki sposób. W tym celu konieczne jest wykonanie zdjęcia pantomograficznego. Następnie, w zębodole wykonuje się dziurę, w którą następnie wszczepia się implant.

 

Etap drugi zakładania implantu

 

Podczas drugiego etapu należy odsłonić implant, a następnie nałożyć na implant śrubę gojącą. Śruba gojąca sprawia, że implant, a konkretnie rana znajdująca się wokół implantu szybciej się goi. Implant potrzebuje 14 dni ze śrubą gojącą, by proces przebiegł prawidłowo. W takim przypadku implant może zostać zastosowany do dalszego leczenia protetycznego.

 

Etap trzeci zakładania implantu

 

Implant następnie wykorzystywany jest jako podstawa korony protetycznej. Implant należy odpowiednio wymierzyć, na przykład z pomocą wycisków z jamy ustnej. Wówczas pod implant zostanie przygotowana dedykowana korona, idealnie pasująca na implant. Aby na implant można było założyć koronę protetyczną, implant musi być odpowiednio ustabilizowany.

 

Jak dbać o implant po zabiegu?

 

Implanty wymagają odpowiedniej pielęgnacji po zabiegu wszczepienia. Bezpośrednio po zabiegu trzeba być szczególnie delikatnym przy higienie miejsc, w których wszczepiono implanty, by nie doszło do uszkodzenia rany. Implanty nie muszą być szczególnie pielęgnowane, wystarczy przestrzegać typowych zaleceń dotyczących odpowiedniej higieny jamy ustnej. Implanty wymagają uwagi, jednak nie są trudne do utrzymania w jamie ustnej. Wystarczy sprawić o higienę jamy ustnej, by implanty pełniły swoją funkcję przez lata. 

 

Korony zębowe – ratunek estetyczny dla naszej jamy ustnej

Korony zębowe stosuje się w przypadku, gdy na skutek różnych działań – niekoniecznie zależnych od nas – utracimy część naszego zęba. Korony zębowe stosuje się także wtedy, gdy dojdzie do całkowitej utraty zęba – wówczas taką koronę można zamocować na implancie stomatologicznym. Określenie „korona protetyczna” również oznacza korony zębowe – warto jest wiedzieć, że obydwa określenia można stosować zamiennie.

 

Jeśli uważasz, że wiedza o tym, w jaki sposób zrekonstruować ułamanego czy utraconego zęba przyda ci się, przeczytaj ten artykuł. Korony zębowe to rozwiązanie stomatologiczne, które bardzo często przydaje się i dobrze jest wiedzieć, czym ono jest. 

 

Wskazania do założenia korony protetycznej

 

Korony zębowe to rozwiązanie protetyczne, które stosuje się w określonych sytuacjach. Warto jest zacząć od sytuacji, w której na skutek różnych czynników – choroby, czy też uszkodzenia mechanicznego – pacjent utracił uzębienie. Jeśli tak się stało, to korony zębowe idealnie wpiszą się w potrzeby pacjenta, który ucierpiał.

 

Korony zębowe stosuje się także w połączeniu z implantami stomatologicznymi. Korony zębowe, mocowane na implantach stomatologicznych, umożliwiają uzyskanie konstrukcji funkcjonalnie i estetycznie zbliżonej do naturalnego zęba. To spora zaleta, której aktualnie żadne inne rozwiązanie protetyczne nie doścignęło.

 

Z racji tego, ile kosztuje korona protetyczna, warto jest zastanowić się, czy inne rozwiązanie protetyczne nie rozwiąże naszego problemu. Korony zębowe są bardzo dobre, jednak małe ubytki warto jest rekonstruować z pomocą na przykład wypełnień inlay, czy też tradycyjnych wypełnień.

 

Rodzaje koron zębowych

 

Korony zębowe są wykonywane z różnych materiałów, dlatego rozróżnia się je po tym, z czego zostały wykonane. Pierwszym, stosunkowo popularnym materiałem, z którego wykonywane są korony zębowe, to kompozyt. Korony zębowe wykonane z kompozytu są całkiem tanie, w porównaniu do innych koron, a także oferują atrakcyjny, wytrzymały efekt. Takie korony zębowe są w stanie wytrzymać w jamie ustnej nawet kilka lat, co, zważając na ich cenę, jest bardzo dobrym wynikiem. 

 

Korony zębowe porcelanowe są droższe, jednak oferują jeszcze lepszy efekt, niż korony zębowe wykonane z kompozytu. Korony zębowe tego rodzaju charakteryzują się efektem zbliżonym bardziej do naturalnego zęba, przez co na pierwszy rzut oka są one bardzo trudne do rozróżnienia. Dodatkowo, ten rodzaj koron wytrzyma w jamie ustnej nawet przez kilkanaście lat.

 

Korony akrylowe są najtańsze, jednak mają wąskie zastosowanie. Korony akrylowe stosuje się między zabiegami, jako tymczasowe wypełnienie. Korony akrylowe nie nadają się do codziennego używania – korony akrylowe mają do tego zbyt słabą wytrzymałość.

 

Zalety koron protetycznych

 

Korony zębowe posiadają wiele zalet. Przede wszystkim, korony zębowe mogą poszczycić się sporą wytrzymałością. Korony zębowe bardzo dobrze naśladują naturalny ząb – nawet tańsze warianty. Dodatkowo, korony zębowe są w stanie bardzo dobrze przywrócić pełną funkcjonalność szczęki.

 

Jak wygląda konsultacja implantologiczna?

Leczenie implantologiczne jest stosunkowo długim rodzajem leczenia, mogącym trwać nawet kilkanaście miesięcy. Dzieje się tak ze względu na to, że pewne procesy, które zachodzą w organizmie, zajmują długi czas. Do takich procesów zalicza się między innymi osteointegracja implantu – proces, podczas którego implant łączy się z kością.

 

Nim jednak pacjent przystąpi do leczenia implantologicznego, konieczne jest przeprowadzenie konsultacji implantologicznej. Konsultacja implantologiczna to rodzaj wizyty u implantologa, podczas której pacjent dowiaduje się, w jaki sposób leczenie implantologiczne może zostać przeprowadzone; dodatkowo pacjent dowie się, jakie przeszkody stoją na drodze do wszczepienia implantu.

 

Dowiedz się, na czym polega konsultacja implantologiczna i dlaczego jej rola w procesie leczenia jest niezwykle ważna. Z tego artykułu dowiesz się, czym jest konsultacja implantologiczna i jak wygląda badanie przed implantacją.

 

Wywiad na konsultacji

 

Pierwsza konsultacja implantologiczna polega na ogólnym zbadaniu pacjenta, zebraniu informacji na temat stanu zdrowia pacjenta, zabiegach które przeszedł i nie tylko. W tym celu implantolog przeprowadza swojego rodzaju ankietę, podczas której padają takie pytania jak: czy pacjent zmaga się z osteoporozą, jakie leki przyjmuje na co dzień, a także jakie operacje pacjent odbywał w ciągu ostatnich dziesięciu lat.

 

Konsultacja implantologiczna to także rozwiewanie wątpliwości pojawiających się z drugiej strony, czyli od strony pacjenta. Na takiej wizycie pacjent może dowiedzieć się, na jaki sposób leczenia może liczyć, jaki będzie potencjalny koszt leczenia implantologicznego, jakie czynności trzeba podjąć, aby uzyskać ostateczny zadowalający efekt.

 

Badanie kliniczne przeprowadzane przez implantologa

 

Badanie kliniczne przeprowadzane przez implantologa jest konieczne, by zweryfikować pewne istotne czynniki. Przede wszystkim, za sprawą takiego badania implantolog jest w stanie zweryfikować jakość tkanek miękkich – grubość, kolor i nie tylko. Podczas badania klinicznego pacjent może dowiedzieć się także, jak wygląda poziom jego codziennej higieny jamy ustnej i jakie efekty udaje się dzięki niej uzyskać.

 

Celem uzyskania jeszcze większej ilości informacji, między innymi na temat jakości tkanki kostnej, wykonywane jest badanie pantomografem. Zdjęcie pantomograficzne jest nieocenionym źródłem informacji, pozwalającym na dowiedzenie się między innymi grubości błony śluzowej czy wysokości wyrostka zębodołowego. W przypadku implantacji to istotna informacje.

 

Implanty tytanowe czy cyrkonowe?

Implanty stomatologiczne są rozwiązaniem protetycznym, które coraz częściej stosuje się w ramach wypełnienia luk w uzębieniu. Implanty sprawdzą się szczególnie wtedy, gdy pacjent potrzebuje przeprowadzić skuteczne leczenie, które przyniesie mu długotrwały, zadowalający efekt, najlepiej gwarantujący odczucia zbliżone do naturalnego zęba.

 

Nie inaczej jest w przypadku implantów. Implanty są w stanie sprawić, że pacjent nawet nie będzie czuć, że zamiast naturalnego zęba w jamie ustnej znajduje się implant. To spora zaleta, którą warto jest mieć na uwadze, przy podejmowaniu ostatecznej decyzji o tym, na jakie rozwiązanie protetyczne się zdecydujemy.

 

Istnieją dwa rodzaje implantów. Implanty cyrkonowe to stosunkowo nowy typ implantów, a implanty tytanowe są implantami stosowanymi już od lat. Dowiedz się, czym charakteryzują się poszczególne rodzaje implantów i dlaczego warto jest rozważyć każdy z nich. 

 

Implanty zębów cyrkonowe

 

Na rynku równolegle funkcjonują dwa rodzaje implantów stomatologicznych. Implanty tytanowe, najpopularniejsze, obecne na rynku stomatologicznym od wielu lat, a także implant cyrkonowy – mniej popularny, ale równie funkcjonalny i posiadający szereg atrakcyjnych zalet. 

 

Implant cyrkonowy charakteryzuje się innym kolorem, niż w przypadku implantu tytanowego. Jego kolor jest jaśniejszy, bardziej atrakcyjny, niż implant tytanowy. W ten sposób niweluje się pewną wadę implantów, która objawia się po obniżeniu linii dziąseł – w takim przypadku ujawnia się szary, nieatrakcyjny kolor implantu, dlatego fakt, że kolor implantu cyrkonowego jest zbliżony do koloru zęba, stanowi ogromną zaletę.

 

Prócz tego, w przypadku implantów cyrkonowych nie zachodzi ryzyko pojawienia się reakcji alergicznych. Implanty cyrkonowe są wykonane z materiału, który nie uczula, dlatego stanowi to szansę dla osób, które z różnych powodów nie mogły wykonać implantacji z pomocą implantów tytanowych.

 

Implanty zębów tytanowe

 

Implantacja z użyciem tytanowego implantu jest bardzo podobna, do tej z użyciem implantu cyrkonowego. Obydwa rodzaje implantów nie różnią się znacząco funkcjonalnościami. Zastosowanie implantów tytanowych jest możliwe w większej ilości gabinetów stomatologicznych.

 

Na jaki implant się zdecydować?

 

Pacjenci zastanawiają się, z jakich implantów warto skorzystać. Rekomendujemy dopasowanie implantów do swoich potrzeb i priorytetów – pojedyncze detale są w stanie sprawić, że decyzja o tym, z jakich implantów skorzysta pacjent, ulegnie całkowitej zmianie. 

 

Charakterystyka wypełnień Onlay

W przypadku, gdy pacjent zderza się z problemem częściowego ubytku w zębie, należy poszukać rozwiązań, które rozwiążą jego kłopot. Niewypełnione ubytki w zębach mogą stanowić miejsce rozwoju paradontozy, protezy i innych skomplikowanych w leczeniu chorób. Zamiast ryzykować, rozsądniej jest uniknąć powstania chorób i zabezpieczyć miejsce, w którym doszło do ubytku.

 

Onlay to rodzaj wypełnień, nazywanych również wkładami koronowymi. Za sprawą wypełnień Onlay pacjent jest w stanie estetycznie zapełnić braki, które wynikły na skutek różnych uszkodzeń. Sprawdź, czy wypełnienia Onlay wpisują się w twoje potrzeby i dlaczego warto jest z nich skorzystać. 

 

Z czego wykonane są wypełnienia Onlay?

 

Wypełnienia Onlay to rodzaj wypełnień, które wykonuje się z różnych materiałów. Nie zawsze jest tak, że finansowo pacjent jest w stanie pozwolić sobie na określony typ wypełnień – na szczęście, w przypadku wypełnień typu Onlay, można wybrać alternatywne, tańsze rozwiązanie w postaci wypełnienia kompozytowego.

 

Wkłady koronowe wykonane z kompozytu charakteryzują się zadowalającą trwałością i dobrym efektem estetycznym. Pacjentowi, którem zależy na tym, by uzyskany efekt był jak najlepszy, rekomendujemy wkłady koronowe wykonane z porcelany stomatologicznej.

 

Kompozyt charakteryzuje się trwałością wynoszącą do kilku lat, dodatkowo efekt nie wygląda tak naturalnie, jak ma to miejsce w przypadku porcelany stomatologicznej. Porcelana stomatologiczna oferuje wytrzymałość na poziomie do kilkunastu lat, a dodatkowo wygląda bardzo naturalnie – trudno jest poznać, czy to porcelana, czy też naturalny ząb.

 

Wskazania do wypełnień Onlay

 

Wkłady koronowe to rozwiązanie protetyczne, które warto jest użyć w kilku następujących przypadkach. Przede wszystkim, wkład koronowy typu On lay nada się wtedy, gdy pacjent częściowo utracił, na przykład ukruszył ząb. Nie jest jednak tak, że ten rodzaj wkładów stosuje się w przypadku każdego zęba.  Warto jest wiedzieć, w przypadku których zębów warto jest zastosować wkład koronowy.

 

On lay to rodzaj wypełnienia, który dotyczy między innymi zębów siecznych. Zdarza się, żę tracą one swój kąt sieczny, który jest niezbędny do ich prawidłowego funkcjonowania. Z pomocą wkładu koronowego protetyk jest w stanie go przywrócić.

 

Ile kosztuje Onlay?

 

Wkład kompozytowy to niedrogie rozwiązanie, jednak jest ono nieco droższe, niż tradycyjne wypełnienie kompozytowe. Dobrze jest porównać obydwie te ceny. On lay może kosztować nawet 400-800 złotych, gdzie za tradycyjne wypełnienie kompozytowe płaci się maksymalnie 150-200 złotych.