Proteza stała stanowi świetnie rozwiązanie dla pacjentów, którzy decydują się na wypełnienie całkowitego ubytku w uzębieniu. Na protezę stałą decydują się pacjenci, którym zależy na stabilnym wypełnieniu ubytku i uniknięciu powstawania wad, które są nieodłączną częścią noszenia protezy ruchomej. Dowiedz się, czym jest proteza stała i dlaczego warto zdecydować się właśnie na nią.
Jak mocuje się protezę?
Mocowanie protezy z reguły kojarzy się z zastosowaniem odpowiedniego kleju protetycznego. W przypadku stałych protez takie zabiegi są absolutnie zbędne. Z pomocą protezy stałej możliwe jest korzystanie z dobrodziejstw tego rozwiązania protetycznego, przy jednoczesnym braku konieczności zmagania się z wadami tradycyjnych protez ruchomych.
Stabilizacja protezy stałej zazwyczaj odbywa się z zastosowaniem implantów stomatologicznych. Proteza ustabilizowana w ten sposób zapobiega zanikaniu tkanki kostnej, a także redukuje ryzyko powstawania podrażnień, wad wymowy, problemów z przeżuwaniem. Za użyciem implantów stoi szereg zalet, dlatego warto jest rozważyć implantację i dalsze zastosowanie protezy stałej.
W gabinetach stomatologicznych wyróżnia się kilka form mocowania protezy na implantach. Jedną z nich jest belka Doldera – mocuje się ją na 2, 3 lub 4 implantach, następnie stosuje się ją jako podstawę dla protezy. Proteza mocowana w ten sposób musi posiadać odpowiednie elementy zatrzaskowe, mające zapewnić odpowiednią stabilizację.
Pacjenci mogą się zdecydować również na protezę na zatrzaskach typu Locator. Przy tym rozwiązaniu stomatolog przykręca do implantów zatrzaski Locator, na których bezpośrednio mocuje się protezę. Warto jest przedyskutować ze stomatologiem zasadność każdej z powyższych metod i ocenić, która z nich najlepiej wpisze się w potrzeby danego pacjenta.
Mocowanie protezy pod lupą
Protezy mogą być mocowane na różne sposoby. Przed podejściem do wykorzystania tego rozwiązania protetycznego, warto jest zapoznać się z tematem implantów i leczenia implantologicznego.
Implanty, które są stosowane do montażu protezy, są całkowicie bezpieczne dla zdrowia pacjenta. Ich biokompatybilność jest w stanie zagwarantować najwyższy poziom stabilizacji, ze względu na zachodzący wokół implantów proces osteointegracji.
Czy wszczepianie implantów boli? Wbrew pozorom – nie! Zabieg wszczepiania implantów odbywa się z zastosowaniem znieczulenia miejscowego, dlatego pacjent nie odczuwa żadnego bólu podczas wykonywanego zabiegu. Implantacji nie należy się bać.