Zabieg podniesienia zwarcia z odbudową zębów

Zabieg podniesienia zwarcia z odbudową zębów

Piękny i zdrowy uśmiech jest atrybutem, którym każdy chętnie chciałby się cieszyć i chwalić. Braki lub nieprawidłowości w uzębieniu bywają natomiast częstym źródłem kompleksów zarówno u ludzi młodych jak i u tych w podeszłym wieku.

Wiadomo, że na stan zębów wpływ ma nie tylko prawidłowa higiena jamy ustnej, ale w ogromnej mierze decyduje o tym po prostu ich żywotność, która zależy między innymi od genetyki, ogólnego stanu zdrowia organizmu, nawyków i zwyczajów żywieniowych oraz nierzadko okoliczności wypadków, w których może dojść do utraty całego lub części zęba. Właśnie utrata zębów (zwłaszcza bocznych), obniżenie wypełnień poprzez ich spłaszczenie czy bruksizm (nawykowe, nadmierne i nieświadome zaciskanie i zgrzytanie zębami) prowadzą do zachwiania prawidłowego zwarcia zębów.

Te wszystkie czynniki mogą w efekcie prowadzić do wad zgryzu psującego nie tylko sam wygląd uzębienia, ale przede wszystkim zakłócającego lub utrudniającego jego prawidłowe funkcje i zadania.

Nierzadko może to także wywoływać inne dolegliwości w postaci bólu mięśni żujących, trzaskania lub bólu stawu skroniowo-żuchwowego oraz bólów głowy lub barku.

Diagnoza

Nieprawidłowości w obrębie tego bardzo ważnego nie tylko dla rozdrabniania pokarmu aparatu prowadzą do dyskomfortu, który odczuwa sam pacjent, jednak konkretną pomoc w jego usunięciu może zaproponować tylko specjalistyczny gabinet stomatologiczny.

To właśnie tam dentysta oceni skalę ubytków powodujących dysfunkcje w obrębie zgryzu proponując zabieg podniesienia zwarcia z odbudową zębów.

Polega on na odbudowie i przywróceniu utraconej wysokości zębów kompozytami oraz uzupełnieniem protetycznym brakujących zębów.

Nieprawidłowości w obrębie styku powierzchni zębowych przeciwstawnych łuków zębowych są wadą dotykającą wielu pacjentów. Prowadzą do nich zarówno wady wrodzone i nabyte zgryzu, nawyki i choroby psychosomatyczne takie jak bruksizm, jak i te spowodowane ubytkami i naturalnym procesem ścierania zębów. postępującym wraz z wiekiem.

Leczenie

Proces podniesienia zwarcia z odbudową zębów jest kompleksową rekonstrukcją prowadzącą do przywrócenia prawidłowego stanu i ułożenia aparatu zgryzu, dzięki czemu będzie on sprawnie wykonywać swoje funkcje i wpływać na estetykę pięknego wyglądu.

Służy temu między innymi w pierwszej kolejności odtworzenie bardziej naturalnych zębów.

W tym celu pierwsze wizyty w gabinecie stomatologa skupiają się na odbudowie utraconej wysokości zębów kompozytami oraz uzupełnieniem protetycznym braków w uzębieniu. Dzięki temu dochodzi do podniesienia zwarcia z odbudową zębów, co w efekcie likwiduje nieprawidłowości w obrębie kontaktów zębów, zapobiega ich przeciążeniom w odcinku przednim i bocznym, rozluźnia napięte mięśnie w obrębie stawów żuchwowych i twarzy, chroniąc tym samym zęby przed dalszą lub ponowna destrukcją.

Czas leczenia

Zabieg podniesienia zwarcia z odbudową zębów nie należy do operacji łatwych i szybkich. Niewątpliwie jednak efekt daje spektakularną przemianę zarówno w sensie zdrowia, jak i wyglądu pacjenta.

Czas potrzebny do podniesienia zwarcia z odbudową zębów zależy od stopnia nieprawidłowości i skali ubytków w obrębie uzębienia.

Przy niewielkim defekcie wystarczająca będzie korekta w postaci uzupełnienia ubytków startych powierzchni zębów światłoutwardzalnymi kompozytami. W poważniejszych przypadkach konieczna może okazać się zaawansowana protetyka proponująca różne rozwiązania uzupełnienia braków w uzębieniu. Mogą to być implanty, licówki, protezy czy mostki. Wybór uzależniony będzie od potrzeb pacjenta i tego na jaką opcję finansową może sobie pozwolić.

Niewątpliwie pomimo uciążliwości i czasu, który trzeba poświęcić na wizyty w gabinecie stomatologicznym, rehabilitacja i przywracanie prawidłowego uzębienia niosą za sobą wiele korzyści dla zdrowia i samopoczucia. Pozwalają bowiem zlikwidować nieprawidłowe kontakty zębowe, przeciążenia w odcinku przednim i bocznym, pozbyć się takich dolegliwości jak bóle w obrębie stawów żuchwowych i skroni, promieniujących często aż do ucha, co powoduje duże napięcie mięśniowe twarzy.

Dodatkowymi terapiami, jakie może zalecić dentysta przy okazji zdiagnozowania dysfunkcji prowadzących do wad zgryzu może być konieczność zastosowania szyny terapeutycznej, która zmniejsza skutki zgrzytania zębami, czyli ich nadmiernemu ścieraniu i ponownym ubytkom.

Często dla podkreślenia efektu odzyskania sprawności aparatu jamy ustnej i pięknego uśmiechu, który niewątpliwie stanowi o całym wyglądzie, jest zabieg wybielania zębów, który w jeszcze większym stopniu uwypukli kompleksowe zabiegi rehabilitacyjne uzębienia.

Dzisiejsza medycyna pozwala na rekonstrukcję strat spowodowanych zarówno wypadkami jak i naturalnym zużywaniem się powierzchni zębów z upływem czasu, na który nie mamy wpływu. To właśnie nowoczesna stomatologia przychodzi z pomocą tam, gdzie często pacjent napotyka dyskomfort, ból i niedogodności sprawiające trudności w codziennym funkcjonowaniu.

Warto skorzystać z oferty zabiegów podniesienia zwarcia z odbudową zębów, które przywracają zdrowie i radość życia.