Implanty zębowe są obecnie jednym z najważniejszych rozwiązań protetycznych. Wszystko za sprawą zalet, które oferują – ten poziom stabilności i wygody jest praktycznie nieosiągalny w przypadku innych rozwiązań protetycznych. Dowiedz się, czym są implanty stomatologiczne i dlaczego pacjenci decydują się na skorzystanie z nich.
Implanty zębowe, a protezy zębowe
Implanty zębowe i protezy zębowe są na pewien sposób powiązane. Przede wszystkim – obydwa rozwiązania (protezy i implanty) stanowią sposób na częściowe lub całkowite bezzębie. Warto jednak zwrócić uwagę, że protezy i implanty mogą łączyć się w leczeniu protetycznym. Protezy osadzone na implantach charakteryzują się większą stabilnością, są wygodniejsze dla pacjenta.
Ile kosztuje implant?
Implanty posiadają zróżnicowane ceny, w zależności od wybranego rodzaju implantu. Jeden implant kosztuje średnio minimum 1700 złotych, a jego cena może sięgnąć nawet 2500-3000 złotych. Do cen leczenia implantologicznego należy doliczyć koszty korony, konsultacji, przeprowadzonych badań.
Przed podejściem do zabiegu implantacji dobrze jest zebrać ofertę z kilku gabinetów stomatologicznych i ocenić, gdzie dany zabieg jest najbardziej opłacalny.
Czy badanie pantomograficzne wystarczy do leczenia implantologicznego?
Teoretycznie wystarczy, jednak w praktyce dużo lepiej jest zaopatrzyć się w obraz z tomografii komputerowej. Wynika to z tego, że implant stanowi konstrukcję trójwymiarową, natomiast obraz uzyskany w ramach badania pantomograficznego jest płaski. Zastosowanie CT w implantologii, nazywanej także tomografią komputerową, umożliwi lepiej opracować drogę leczenia implantologicznego i zapewnić pacjentowi mniejszą szansę na powstanie ewentualnych powikłań pozabiegowych.
Czy zabieg boli?
Po zabiegu implantacji istnieje duża szansa na pojawienie się opuchlizny, obrzęku, bólu. Warto jednak pamiętać, że sam zabieg jest bezbolesny – wynika to z zastosowania znieczulenia miejscowego, które uśmierza wszelki ból, mogący mieć miejsce podczas zabiegu implantacji. Pacjenci po zabiegu implantacji mogą korzystać ze środków, które ograniczają odczuwane dolegliwości pozabiegowe.
Czy po implantacji od razu nakładana jest korona?
Istnieją implanty, które bezpośrednio po zabiegu pozwalają na umieszczenie korony. Implanty z reguły jednak wymagają wygojenia rany, przejścia procesu osteointegracji. Prawdą jest, że na implant po zabiegu montuje się koronę, jednak jest to korona przejściowa. Implant potrzebuje kilku tygodni, a nawet miesięcy na wygojenie.