Jak uzupełnić brak jednego zęba?

Niestety wiele osób dorosłych w Polsce ma ubytki w zębach. Niektórym brakuje jednego, a innym nawet kilku. Luki te nie są wypełniane albo z obawy przed dentystą i ewentualnym bólem podczas leczenia, albo z obawy przed kosztami. Zastąpienie brakujących zębów protezą zębową jest bardzo ważne nie tylko ze względów estetycznych, ale także ze względów zdrowotnych. Brakujące zęby pozostawiają puste przestrzenie. Jeśli luka zębowa nie zostanie zamknięta po krótkim czasie za pomocą odpowiedniej protezy, sytuacja może się skomplikować, a sąsiednie zęby zaczną się pochylać do luki. To może z kolei doprowadzić do poważnych wad zgryzu, które mogą utrudniać codzienne funkcjonowanie. Jak uzupełnić brak jednego zęba? Czy istnieją metody na tymczasowe uzupełnienie ubytku? Czy utrata jednego zęba powinna być uzupełniona natychmiast?

Dlaczego tak ważne jest uzupełnianie braków w uzębieniu?

Jeśli luka zębowa nie zostanie zamknięta, trwale wpłynie to na funkcję żucia, a także zagrozi sąsiadującym zębom. Z biegiem czasu zęby dookoła luki będą się pochylać, gdyż zabraknie im podparcia. To z kolei prowadzi do nieprawidłowego obciążenia kości szczęki, która coraz bardziej się odkształca, w wyniku czego w najgorszym przypadku sąsiednie zęby będą mogły zacząć się chwiać. Również przeciwległe zęby reagują na lukę. Nie mają przeciwciśnienia podczas żucia, wrastają w szczelinę, co może prowadzić do dalszych komplikacji. Często brak jednego zęba w tylnej części łuku jest bagatelizowany ze względu na to, że jest ona niewidoczna.

Niestety taka postawa może nieść ze sobą negatywne skutki zdrowotne. Problemy mogą zacząć się pojawiać na sąsiadujących zębach z luką, a więc należy jak najszybciej uzupełnić ten brak. Jak uzupełnić brak jednego zęba, aby nie doszło do powikłań? A możliwe powikłania obejmują przewlekłe napięcie w okolicy szyi lub żuchwy, a także utratę zęba spowodowaną zmniejszeniem się kości szczęki. Bakterie odpowiedzialne za próchnicę i zapalenie przyzębia mogą również osiedlać się i namnażać w miejscach, które często są trudno dostępne za pomocą szczoteczki. Dlatego tak ważne jest uzupełnianie braków nawet jednego zęba.

Jak wypełnić brakujący ząb?

Jest kilka metod, którymi można uzupełnić brak jednego zęba. Wybór konkretnej metody zależny jest od paru czynników. Przede wszystkim wypełnianie ubytków zależy od zasobności portfela. Można na uzupełnienie jednego zęba wydać kilka set złotych, a także parę tysięcy. Rodzaj metody zależy także od umiejscowienia luki i stanu zdrowia pacjenta. Jak uzupełnić brak jednego zęba, aby zapobiec powstawaniu kolejnych problemów. Jedną z metod jest zastosowanie mostu. Jest on przymocowany do dwóch zębów sąsiednich, zapewniając w ten sposób niezbędne przeciwciśnienie podczas żucia. Można również zdecydować się na koronę lub implanty.

Najlepszym, a zarazem najdroższym zabiegiem jest właśnie wstawienie implantu, w którym sztuczny korzeń zęba wykonany z tytanu lub ceramiki zostaje umieszczony w kości. Gojenie najczęściej zajmuje około kilku tygodni. Implant zastępuje naturalny korzeń zęba i zapewnia stymulację tkanki, która przeciwdziała degradacji kości. Następnie do wrastającego implantu przymocowana jest korona, most lub proteza i może być ona obciążona jak normalny ząb. Decydując się na implant, można doskonale uzupełnić braki, a także dopasować zęba do pozostałych. Prawidłowo wstawiony implant jest bardzo wytrzymały, a pacjent nie odczuwa żadnej różnicy podczas normalnego codziennego funkcjonowania i żucia.

Jak ukryć braki w uzębieniu?

Wiadomo już, jak uzupełnić brak jednego zęba, ale może są inne metody, aby zrobić to mniejszym nakładem kosztów? Aby zaoszczędzić na uzupełnianiu braków w uzębieniu, najlepiej jest zadbać o prawidłową higienę jamy ustnej i regularnie odwiedzać gabinet dentystyczny. Wówczas wszelkie zmiany będą mogły być wykryte szybko, a usunięcie zęba i powstanie luki będzie ostatecznością. Można szybko ukryć braki w uzębieniu lub ubytki, które nie wyglądają estetycznie. Jedną z metod jest zastosowanie tymczasowych implantów kosmetycznych, które można stworzyć samodzielnie z termoplastycznych granulek. Jest to oczywiście metoda na krótki czas, aby zakryć brak w przypadku wyjścia na ważne spotkanie.

Granulki są wykonane z biodegradowalnego materiału, który nie wywołuje reakcji alergicznych. Jak uzupełnić brak jednego zęba tymczasowo? Można także zaopatrzyć się w sztuczne zęby. Są to specjalne nakładki, które można samodzielnie w domu nałożyć na łuk zębowy. Niska cena zachęca do skorzystania z takiego rozwiązania, choć jak w przypadku granulek powinna być to chwilowa naprawa ubytku. Do kupienia są także tymczasowe implanty, które można szybko i prosto samodzielnie wykonać w domu.

Dużym plusem jest możliwość korzystania kilkukrotnie z takiego uzupełnienia. Jeśli ktoś nie chce korzystać z kosmetycznych nakładek czy granulek, może udać się do gabinetu stomatologicznego i poprosić o protezę natychmiastową. Powstaje ona w ciągu zaledwie dwóch do trzech wizyt u stomatologa i może być noszona do czasu wykonania stałego wypełnienia.