Zęby na 4 implantach

Metoda All-on-4 to szybkie i precyzyjne leczenie pozwalające przywrócić piękny uśmiech w przypadku osób, które nie mają zębów. Koncepcja All-on-4 to uproszczona, minimalnie inwazyjna i skuteczna metoda wymiany całego łuku w przypadku całkowitej bezzębności lub groźby utraty zębów. Chodzi o natychmiastowe zaopatrzenie całej szczęki w implantowaną protezę zębową. Zęby na 4 implantach są zakotwiczane w częściowo pochylonej pozycji w kości szczęki. Po zakończeniu implantacji natychmiast otrzymuje się tymczasową protezę zębową w formie mostu.

Nowoczesna proteza na 4 implantach

W metodzie All on 4 dentysta wszczepia 4 implanty w kości szczęki – 2 w obszarze zębów przednich i 2 w obszarze zębów bocznych. Tylne implanty zakotwicza się pod kątem do 45 stopni. Dzięki takiemu ukośnemu rozmieszczeniu nie jest wymagana dodatkowa odbudowa kości, a istniejąca tkanka kostna jest optymalnie wykorzystywana. Ostateczne zęby mogą być wykonane za pomocą protezy stałej lub mostu. Co odróżnia zęby na 4 implantach od innych zabiegów implantologicznych?

Metoda ta pozwala zapewnić pacjentom nowe zęby stałe w ciągu zaledwie jednej wizyty. W przeciwieństwie do innych metod stosuje się mniejszą liczbę implantów. W przypadku standardowych protez zębowych mocowanych za pomocą mostu wymagane jest co najmniej 6 implantów w żuchwie dolnej, a nawet co najmniej 8 implantów w żuchwie górnej. W metodzie All on 4 tylko cztery implanty są zakotwiczone w kości szczęki. Ponadto ta metoda leczenia często eliminuje konieczność wcześniejszej odbudowy kości. Implanty są zakotwiczone w szczęce z nachyleniem, aby jak najlepiej wykorzystać tkankę kostną.

Dlatego też metoda zapewnia doskonałą przyczepność i wysoką wytrzymałość nawet w przypadku wąskich kości szczęki. Nowa i innowacyjna metoda All-on-4 oferuje wiele korzyści. Ta koncepcja pozwala znacznie skrócić czas leczenia. Zęby na 4 implantach to także doskonała biokompatybilność, trwałość, niższe koszty dzięki mniejszej liczbie implantów, natychmiastowe zaopatrzenie w tymczasowy most i możliwość zastosowania leczenia nawet w przypadku niewielkiej ilości tkanki kostnej. Tak wiele zalet wskazuje na to, że jest to idealny wybór dla każdego.

Protezy na implantach – czy warto?

Zęby na 4 implantach to sprawdzone rozwiązanie długoterminowe, wysoka estetyka, naturalny wygląd oraz dokładność dopasowania. Pacjenci praktycznie nie czują różnicy w ustach, a więc mogą normalnie funkcjonować. All on 4 to również szybkie gojenie się, co jest również bardzo istotne. A czy ta koncepcja ma jakieś wady? Jest to stosunkowo nowe podejście do stosowania stałych protez dentystycznych, a więc nie przeprowadzono jeszcze szeroko zakrojonych badań długoterminowych. Wadą może być to, że trzeba odpowiednio dbać i pielęgnować taką protezę. Problemem dla niektórych może być też koszt.

Ciężko jest podać kwotę, jaką trzeba zapłacić za takie leczenie. Każdy przypadek jest inny i ostateczną sumę można poznać po przeprowadzeniu szczegółowych badań. Koszt leczenia zależy od zakresu usług stomatologicznych i rodzaju protezy. W zależności od tego, czy chce się wymienić górną, czy dolną szczękę, obowiązują różne ceny. Jednak koncepcja All-on-4 jest tańsza w porównaniu z innymi standardowymi produktami, ponieważ dentysta używa mniejszej liczby implantów. Fakt, że nie jest wymagana wcześniejsza odbudowa kości, również przyczynia się do niższej ceny.

Ponadto nie trzeba przeprowadzać uciążliwych kontroli i pojawiać się wielokrotnie w gabinecie lekarza. Średnio przyjmuje się, że całe leczenie kosztuje mniej więcej 22 000 złotych, ale może też wynieść ponad 30 000 złotych lub więcej.

Jak przebiega leczenie metodą All on 4?

Każde leczenie z wykorzystaniem koncepcji All-on-4 wymaga wcześniejszej szczegółowej konsultacji i badań. Dentysta wraz z pacjentem obiektywnie ocenia korzyści, potencjalne ryzyko i inne opcje. Jeśli pacjent kwalifikuje się do leczenia, lekarz wyjaśnia w rozmowie wstępnej przebieg operacji i przygotuje szczegółowy plan kosztów i leczenia. Aby przygotować się do zabiegu, dentysta najpierw usuwa wszystkie pozostałe i nienadające się zęby.

Następnie podczas tej samej sesji terapeutycznej wszczepia implanty. Pacjentowi po zabiegu zapewniony zostaje tymczasowy most, który zostanie przymocowany do wcześniej założonych implantów i pozwoli w pełni mówić, jeść i śmiać się, aż do momentu otrzymania ostatecznej protezy. Ten pierwszy i decydujący zabieg trwa zwykle od 1 do 2 godzin. Faza gojenia jest jednym z najważniejszych etapów leczenia. Zazwyczaj są to 3 miesiące. Jednak okres ten może się różnić w zależności od konkretnego przypadku i może trwać do 6 miesięcy.

Po mniej więcej tygodniu dentysta wyciąga nici i przeprowadza kontrolę procesu gojenia. Po prawidłowym i całkowitym zagojeniu implantów powstaje indywidualna, dopasowana proteza zębowa. Zęby na 4 implantach to doskonały sposób, aby szybko cieszyć się pięknym uśmiechem. Należy pamiętać, aby dwa lub trzy razy w roku udać się na wizytę kontrolną. Przeprowadzane są przy tej okazji dokładne badania i profesjonalne czyszczenie.