Obecnie wiele osób zadaje sobie pytanie, na czym polega bonding zębów? Bonding zębów jest nieinwazyjną metodą szybkiej naprawy wyglądu uzębienia. Zastosowanie kompozytu nie tylko szybko odbuduje zęby, ale także pozwoli poprawić ich koloryt. Jest to metoda bardzo łatwa w stosowaniu oraz przynosząca dość szybką zmianę kształtu uzębienia. Efekt estetyczny tejże metody jest czasowy.
Zabieg polegać będzie na pokryciu zęba cieniutką warstwą kompozytu, który wykonany jest z żywicy. Warto podkreślić, że jest to bardzo skuteczny sposób na przywrócenie pięknego uśmiechu. Różnica w wyglądzie naszego uzębienia jest dostrzegalna od razu po zabiegu – jest to rozwiązanie, które gwarantuje piękny wygląd uzębienia już po jednej wizycie stomatologicznej.
Bonding zębów – charakterystyka zabiegu
Podczas zabiegu dochodzi do złączenia tkanki twardej zęba z kompozytem w postaci żywicy. Sam proces odbudowy można podzielić na kilka etapów:
- wyczyszczenie powierzchni zębów przez stomatologa – przygotowanie do dalszych działań
- stosunkowo niewielkie preparowanie zębów – nie w każdej sytuacji pomniejszenie powierzchni zębów jest niezbędne
- wytrawienie szkliwa za pomocą kwasu o łagodnym działaniu – trwa najczęściej kilkadziesiąt sekund i ma na celu stworzenie mikroskopijnych wgłębień – sam proces nie będzie wpływać negatywnie na szkliwo
- wytrawienie szkliwa kwasem o łagodniejszym działaniu – trwa przeważnie pół minuty i ma na celu stworzenie mikroskopijnych wgłębień
- nałożenie specjalnej żywicy kompozytowej
- nałożenie stosownego kompozytu – ostatnią warstwą jest materiał, który został stosownie dobrany do uzębienia klienta
- utwardzenie przy pomocy lampy stomatologicznej – kompozyt na zęby utwardzany jest przy pomocy specjalnej lampy polimeryzacyjnej. Po wcześniejszym nadaniu ostatecznego kształtu, żywica również przechodzi proces wygładzania i cechuje się polerowaną powierzchnią.
Wskazania do bondingu
Wiele osób zastanawia się na czym polega bonding zębów oraz jakie są wskazania do zabiegu. Bonding zębów zalecany jest przede wszystkim w przypadku stosunkowo niewielkich problemów z uzębieniem. Jest to bardzo skuteczna metoda w odbudowie kompozytowej, zwłaszcza w przypadku zniekształceń bądź złamania korony zęba. Warto podkreślić, że ta metoda pozwala na szybką walkę z nierównymi zębami lub gdy dojdzie do pęknięcia zęba.
Zatem warto zaznaczyć, iż ukruszone zęby lub złamane można bardzo skutecznie maskować poprzez użycie żywicy kompozytowej. Bond jest także świetnym rozwiązaniem jeśli mowa o przebarwieniach zębów. Odbudowa zębów kompozytem to także bardzo dobra metoda na zmniejszenie bądź całkowite pozbycie się diastemy czy reszty nieestetycznych szpar pomiędzy zębami.
Ile kosztuje bonding zębów?
Na czym polega bonding zębów to bardzo częste pytanie, ale jeszcze częstszym pytaniem jest: ile kosztuje takowy zabieg? Cena bondingu zębów zależeć będzie przede wszystkim od indywidualnego cennika danej placówki oraz od renomy i doświadczenia lekarza. Zwykle pojedynczy bond kosztuje porównywalne do założenia wypełnienia. W przypadku, gdy zabiegowi poddana będzie cała strefa uśmiechu koszt może wzrosnąć do około 1500 złotych.