Czy rtg zęba jest płatne? Poznaj odpowiedź.

Rtg zęba to badanie, które pozwala zdiagnozować różnego rodzaju rozwijające się stany chorobowe oraz ocenić strukturę korzeni zębowych. Czy rtg zęba jest płatne? Jest to badanie, za które często trzeba zapłacić.

Na czym polega rtg zębów?

Jest to badanie przeprowadzane w pracowni radiologa, podczas którego prześwietla się ząb przy pomocy promieni rentgenowskich. Dzięki badaniu można łatwo ocenić, w jakim stanie są zęby oraz tkanka żuchwy, szczęki i najbliższych stawów. Dzięki przeprowadzonemu badaniu lekarz stomatolog jest w stanie zapoznać się ze stanem wewnętrznych struktur zębowych oraz podjąć leczenie, jeśli jest wymagane.

Rtg panoramiczne zębów – wskazania

Zaleca się wykonanie badania RTG zębów w przypadku, kiedy zachodzą podejrzenia występowania próchnicy, braku zawiązków zębowych bądź też przy podejrzeniu różnego rodzaju toczących się zmian chorobowych oraz stanów zapalnych. Prześwietlenie wykonuje się również w celu sprawdzenia stanu korzeni zębowych oraz przy diagnozowaniu zmian o charakterze nowotworowym.

RTG jest także badaniem, które wykonuje się przed planowanym usunięciem zębów, podjęciem leczenia kanałowego lub też przed zabiegami protetycznymi.

Wskazaniem do badania są także urazy twarzoczaszki – dzięki zdjęciu rentgenowskiemu można ocenić, jaki jest zakres uszkodzeń. Panoramiczne zdjęcie rtg obejmuje całą szczękę, najbliższe stawy oraz zatoki szczękowe. Wszystkie te elementy widoczne są na jednym zdjęciu. Zwyczajne zdjęcie RTG pokazuje zazwyczaj maksymalnie cztery zęby na jednym zdjęciu – więc jak widać, badanie panoramiczne ma o wiele większy zasięg.

Co można zdiagnozować na podstawie RTG zęba?


Zmiany w zębach spowodowane przez próchnicę widoczne są na zdjęciu RTG zęba w postaci białych plam. RTG zęba pozwala też zobaczyć stan implantów, korzeni zębowych oraz określić wady zgryzu, co jest szczególnie przydatne przed leczeniem ortodontycznym. Na zdjęciu RTG zęba widać także tkanki miękkie twarzy i podniebienia, co pozwala zdiagnozować ewentualne zmiany chorobowe w tych miejscach.

Ile kosztuje RTG zęba?

Wiele osób zastanawia się, czy RTG zęba jest płatne. Oczywiście, ubezpieczeni pacjenci mogą liczyć na refundację kosztów badania, trzeba jednak liczyć się z dłuższym czasem oczekiwania na prześwietlenie. Osoby, które chcą uzyskać zdjęcie szybciej, mogą zdecydować się na wykonanie badanie prywatnie, co nie jest wygórowanym kosztem.

Cena zrobienia zdjęcie rentgenowskiego, jeśli chodzi o zęby zazwyczaj nie przekracza kilkudziesięciu złotych. Z reguły cena badania wynosi poniżej pięćdziesięciu złotych. Badanie panoramiczne jest nieco droższe i tutaj trzeba liczyć się z wydatkiem około osiemdziesięciu złotych.

O ile na badanie pojedynczych zębów można uzyskać refundację z NFZ, o tyle prześwietlenie panoramiczne nie jest już refundowane i pacjent musi za nie zapłacić z własnej kieszeni.

Podsumowując, badanie rentgenowskie zębów potrzebne jest w wielu sytuacjach – zarówno w celach diagnostycznych, jak i także przed planowanymi zabiegami. Na szczęście koszt zdjęcie RTG nie jest wygórowany.