Co oznacza żółty kolor języka? Jak usunąć żółty nalot na języku?

Co oznacza żółty kolor języka? Jak usunąć żółty nalot na języku?

Nienaturalny kolor języka np. żółty, często wynika z prozaicznych przyczyn. Zazwyczaj taki objaw nie jest powodem do niepokoju. Może świadczyć o nieprawidłowej higienie jamy ustnej, paleniu tytoniu, czy też spożyciu barwiących pokarmów. Jednak gdy barwnik nie schodzi przez dłuższy czas, wtedy warto skonsultować się z lekarzem, ponieważ żółty nalot na języku może wynikać z poważnych problemów zdrowotnych np. zakażenia grzybicą, jak również z rozwoju infekcji. Często też oprócz zmiany wyglądu języka pojawiają się inne niepokojące objawy. Jak powinien wyglądać zdrowy język i dlaczego może zmienić swoją barwę? Kiedy powinniśmy udać się do lekarza? Czy nalot na języku może mieć inny kolor niż żółty? Na te i podobne pytania odpowiedzi znajdziesz w tym tekście.

Co oznacza żółty język?

W większości przypadków żółty nalot na języku wynika z różnych nawyków. Osad może się pojawić przy niewłaściwej higienie jamy ustnej lub jej całkowitym braku. Na powierzchni języka zaczynają gromadzić się bakterie, które wytwarzają żółty barwnik. Zmiana koloru jest też skutkiem palenia papierosów, a także gdy dana osoba zaczyna w nadmiarze spożywać niektóre produkty żywieniowe. Język barwią takie przyprawy jak kurkuma i curry. Do zmiany jego koloru przyczynia się też wypijanie w dużych ilościach kawy i herbaty. Żółty język może być przyczyną nieprawidłowej diety oraz odwodnienia.
Podczas infekcji górnych dróg oddechowych np. w trakcie przeziębienia oddychanie przez nos staje się bardzo utrudnione. W takim przypadku pacjent oddycha przez otwarte usta, co prowadzi do wysychania języka, na którym pojawia się żółty nalot. Osad często występuje również w wyniku przyjmowania antybiotyków po zakończonej kuracji.
Naturalnym objawem jest zmiana koloru języka po usunięciu zęba, za co są odpowiedzialne substancje wpływające na gojenie się rany.

Przyczyny żółtego nalotu na języku – jelita i wątroba

Pojawienie się żółtego języka nie musi wywoływać zaniepokojenia, ponieważ przyczyny mogą być dość prozaiczne, jak te opisane wyżej. Po pewnym czasie objawy znikają i wszystko wraca do normy. Jednak gdy tak się nie dzieje, wtedy być może nalot na języku jest spowodowany chorobą lub też schorzeniem. W takiej sytuacji najlepiej jest skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu. Zbada on pacjenta i postawi diagnozę lub zleci wykonanie dalszych specjalistycznych badań.

Jeśli żółtemu nalotowi na języku towarzyszą dodatkowe objawy np. ból brzucha oraz nieprzyjemny i najczęściej gorzki posmak w ustach, to może oznaczać, że mamy do czynienia z problemami z układem pokarmowych. Gdy pojawia się również uczucie pieczenia i palenia, zlokalizowane w przełyku, klatce piersiowej, a także za mostkiem i czasami promieniuje w kierunku gardła, wtedy jest duże prawdopodobieństwo wystąpienia refluksu żołądkowo-przełykowego. Żółty nalot na języku pojawia się w wyniku zarzucania kwasu żołądkowego do przełyku oraz jamy ustnej.

Podobny objaw, a także dodatkowe jak bóle brzucha, wzdęcia i niestrawność, to dolegliwości charakterystyczne dla zakażenia bakterią Helicobacter pylori. Przy pierwszych objawach należy udać się do lekarza lub zlecić wykonanie badań, ponieważ w przypadku zaniedbania leczenia może dojść do osłabienia organizmu, złego samopoczucia psychicznego, wystąpienia wrzodów żołądka i dwunastnicy, a w skrajnym przypadku nawet do nowotworu.

Żółty nalot na języku może być wynikiem działania toksyn. Dzieje się tak, gdy zostaje zaburzone prawidłowe funkcjonowanie wątroby, której zadaniem jest neutralizowanie szkodliwych dla organizmu substancji. W takiej sytuacji może dojść do groźnych dla zdrowia powikłań np. wystąpienia infekcji, zakażeń bakteryjnych i grzybiczych, a także zaburzeń metabolicznych.

Jak pozbyć się żółtego nalotu na języku?

Istotną kwestią jest ustalenie przyczyn wystąpienia żółtego nalotu na języku. Jeśli przypadłość ta wynika z powodu chorób i schorzeń jakie trawią organizm, wtedy należy podjąć się ich wyleczenia. Należy wcześniej przeprowadzić badania i udać się do właściwego specjalisty. Specyfiki jakie mogą zostać zastosowane to:

  • preparaty wpływające na zahamowanie wydzielania kwasu żołądkowego (refluks żołądkowo-przełykowy, Helicobakter pylori),
  • medykamenty zawierające fosfolipidy i ostropest plamisty (zaburzenia funkcjonowania wątroby),
  • sole bizmutu i inne leki przeciwbakteryjne (Helicobakter pylori),
  • leki przeciwgrzybicze.

W innych przypadkach nalotu można się pozbyć zmieniając nawyki na prawidłowe oraz regularnie dbając o higieną jamy ustnej. Ważne jest, żeby myć zęby co najmniej dwa razy dziennie używając szczoteczek międzyzębowych, nici dentystycznych, a także irygatorów. Domowe sposoby na żółty nalot uwzględniają również płukanie jamy ustnej rozcieńczonym roztworem wody utlenionej i odpowiednimi płynami. Należy również przeprowadzać czyszczenie języka specjalnymi skrobaczkami, co pozwoli usunąć znajdujące się tam bakterie. Te czynności higieniczne warto jest wpajać dzieciom, co w dłuższej perspektywie wyjdzie im na zdrowie.

Żółty język może powstać w wyniku spożywania barwiących potraw. Warto więc ograniczyć spożywanie kurkumy, curry, czy też innych pokarmów, które wpływają na zmianę jego barwy. To samo dotyczy wypijania dużej ilości kawy, jak też herbaty. Zamiast nich lepiej jest pić wodę i to w ilościach, które pozwolą na właściwe nawodnienie organizmu.
Warto zrezygnować z palenia wyrobów tytoniowych. W ten sposób nie tylko zniknie przykry zapach z ust, a osad z języka zostanie usunięty, ale również poprawi się zdrowie.

O czym świadczy żółty lub biały nalot na języku?

Żółty nalot na języku jest wynikiem żerowania na jego powierzchni dużej ilości bakterii, a także drożdżaków, które powodują wytwarzanie barwników. Poza tym znajdujące się tam brodawki nitkowate nadmiernie rogowacieją i ulegają złuszczeniu. Przerost flory bakteryjnej wiąże się również z nieprzyjemnym zapachem wydobywającym się z jamy ustnej. Oprócz żółtego nalotu na powierzchni języka może też pojawić się osad o białym kolorze. Jego konsystencja świadczy o tym, czy przypadłość ta jest groźna, czy też bezpieczna dla zdrowia organizmu. Jeśli biały nalot jest jednolity, wtedy nie ma powodu do obaw. Inaczej jest, gdy przybiera on postać plam zbliżonych wygładem do wyschniętej farby. Znaczy to, że mamy do czynienia z leukoplakią, czyli rogowaceniem białym. Może ono wynikać z palenia papierosów, nadmiernego picia alkoholu i podrażnień błony śluzowej w wyniku nieprawidłowo założonych uzupełnień protetycznych. Przypadłość tę określa się jako stan przednowotworowy.
Biały nalot czasami pojawia się nie tylko na języku. Gdy znajduje się także w innych obszarach jamy ustnej, wtedy może świadczyć o infekcjach grzybiczych. Niekiedy też bywa skutkiem osłabienia odporności organizmu.

Dlaczego nasz język zmienia barwę, o czym świadczy zmiana koloru języka?

Nalot na język może przybierać różne kolory, nie tylko żółty, czy biały. Świadczą one o rodzaju przypadłości, choroby lub schorzeniu.

  • Nalot czarny – to tzw. język włochaty. Powstaje w wyniku wydłużenia i rogowacenia brodawek na powierzchni języka. Nie jest to groźna przypadłość, jeśli nie ma związku z chorobami nerek. Najczęściej jest skutkiem przyjmowania leków np. antydepresyjnych, palenia papierosów oraz nadmiernego picia kawy.
  • Nalot pomarańczowy – czasami pojawia się razem z żółtym nalotem, co zwiastuje tworzenie się języka włochatego.
  • Nalot czerwony – Pojawia się przy niedoborach witamin z grupy B. Występuje przy przekrwieniu, szkarlatynie i chorobie Kawasakiego. Dodatkowe objawy to opuchnięty język z bardzo widocznymi brodawkami na jego powierzchni, bóle głowy, przemęczenie.
  • Nalot szary – pojawia się na skutek niedoboru żelaza. Występuje przy niewłaściwej pracy układu immunologicznego.
  • Nalot fioletowy – występuje przy niedoborze witamin z grupy B, a zwłaszcza ryboflawiny i kobolaminy.
  • Nalot zielony – nie jest do końca znana przyczyna jego wystąpienia. Naukowcy przypuszczają, że ma związek ze spożywaniem produktów o zielonym zabarwieniu oraz z chorobami wątroby.

Grzybica jamy ustnej – objawy, leczenie

Biały nalot na języku może wskazywać na grzybicę jamy ustnej. Wyróżnia się kilka jej rodzajów: ostra rzekomobłoniasta, przewlekła zanikowa, ostra zanikowa oraz przewlekła hiperplastyczna. Przyczyną jej wystąpienia jest przeważnie zakażenie drożdżakami z grupy Candida. Objawy  grzybicy to: biały nalot, pieczenie, a także ból języka, suchość w jamie ustnej, nieprzyjemny zapach z ust, pleśniawki, owrzodzenia, ubytki w jamie śluzowej oraz zajady. W trakcie leczenia pacjent przyjmuje preparaty działające miejscowo. Są to np. mikonazol, ketokonazol, jak też nystatyna. W przypadku zaawansowanej postaci zakażenia lekarz przepisuje ogólnoustrojowe leki przeciwgrzybiczne. Należy też wyeliminować z diety cukier, a przyjmować witaminę C oraz płukać jamę ustną mieszaniną soku z cytryny i wody.