Co to jest skaling zębów i czemu jest wskazany?

Odpowiednia higiena jamy ustnej zapewnia możliwość długiego cieszenia się zdrowym uśmiechem. Regularne mycie zębów to nie wszystko – bez wątpienia warto jest dowiedzieć się, czym jest skaling zębów i dlaczego warto go wykonywać.

Na czym polega skaling zębów?

Skaling zębów stanowi jeden z kilku zabiegów, które wchodzą w skład standardowej profilaktyki zębów. Jego głównym celem jest oczyszczenie szkliwa z kamienia nazębnego. Kamień nazębny może przerodzić się w parandontozę lub próchnicę, dlatego niezwykle ważne jest, aby regularnie redukować jego poziom.

Podczas skalingu kamień zębowy jest usuwany z różnych części zębów – z okolic dziąseł i szyjek zębowych. Skaling określa się mianem zabiegu chirurgicznego, jednak stopień jego złożoności jest bardzo niski. Skaling nie wymaga poświęcenia dużego nakładu czasu.

Skaling posiada bardzo ważną rolę w profilaktyce. Skaling z reguły wykonuje się w pakiecie z piaskowaniem zębów.

Dlaczego skaling jest ważny?

Kamień nazębny może przerodzić się m.in. w próchnicę, która w konsekwencji może doprowadzić nawet do nieodwracalnego zapalenia miazgi. Jest to bolesna choroba, zdecydowanie bardziej bolesna, niż skaling, często wymagająca leczenia kanałowego. Nagromadzony kamień nazębny prowadzi także do paradontozy – jednym z objawów tej choroby jest ruchomość zębów, a nawet ich wypadanie.

Skaling jest ważny, ponieważ pozwala zapobiegać powstawaniu powyższych chorób. Porównując zabieg leczenia kanałowego do skalingu, skaling zębów jest zdecydowanie bardziej przyjemny.

Prócz względów zdrowotnych, pojawiają się także względy estetyczne. Kamień nazębny przyjmuje formę ciemnego nalotu, który nie wygląda dobrze. Skaling pozwala go usunąć i warto jest to zrobić – zęby na pewno zyskają na wyglądzie. Skaling jest ważny przed wykonaniem wybielania zębów – skaling gwarantuje dużo większe efekty po wybielaniu.

Czy skaling zębów boli?

Pacjentom zdarza się bać niektórych zabiegów stomatologicznych. Jest to całkowicie uzasadnione i nie ma powodu do tego, by wstydzić się swoich lęków. Warto pamiętać o tym, że każdy stomatolog dba o to, by każdy, wykonywany przez niego zabieg, przyniósł jak najlepszy efekt.

Najlepszy efekt może zostać osiągnięty tylko wtedy, gdy pacjent nie czuje dyskomfortu. Ingerencja w organizm pacjenta bywa bolesna – jednak skaling zębów należy do grupy zabiegów, przy których odczucia wahają się między delikatnym bólem a zwykłym uczuciem dyskomfortu.

Z reguły przy skalingu nie stosuje się znieczulenia, ale jeśli pacjent wyrazi taką chęć, skaling jak najbardizej może odbyć się z zastosowaniem miejscowego znieczulenia.