Fluor to pierwiastek chemiczny, który wpływa na prawidłowy rozwój i budowę kośćca, a także zębów. Jest niezwykle kluczowy, zwłaszcza jeśli chcemy zadbać o zdrowie własnego uzębienia. Jednak coraz częściej pojawiają się opinie, że fluor jest szkodliwy. Skąd powstało takie przekonanie?
Czy fluor w paście do zębów jest szkodliwy?
Głównie w Internecie pojawia się przekonanie, że fluor jest szkodliwy. Przez to powstają opinie, że pasty do zębów z fluorem przynoszą tragiczne skutki. Jednak prawda jest kompletnie inna. Fluor w odpowiednich dawkach jest bezpieczny i nie niesie żadnego zagrożenia dla życia. Wręcz przeciwnie, albowiem w odpowiednich dawkach wspomaga nasz organizm. Fluor nie tylko zapobiega próchnicy, ale również stymuluje tworzenie się nowej tkanki kostnej. To właśnie jego niedobory negatywnie oddziałują na szkliwo, albowiem wtedy staje się ono cieńsze, mniej odporne i bardziej podatne na wszelkie pęknięcia i urazy mechaniczne.
Fluor faktycznie jest szkodliwy, ale tylko w sytuacji, kiedy go przedawkujemy. Używając pasty do zębów z fluorem lub żeli do fluoryzacji nie musimy się bać, że coś nam się stanie. Stężenie tego pierwiastka w tych produktach nie jest na tyle wysokie, aby zagrażało życiu człowieka. Zawartość fluoru w paście do zębów wynosi 2.25 mg, gdzie śmiertelna dawka dla dorosłego człowieka to 5-10g. Z tego wynika, że nie jest możliwe by fluor obecny w paście mógł jakkolwiek zagrażać życiu człowieka. Pamiętajmy również, że inaczej ma się sprawa w przypadku dzieci, dla których śmiertelna dawka fluoru jest niższa. Jednak zawartość tego pierwiastka chemicznego, w pastach do zębów przeznaczonych dla małych dzieci, jest proporcjonalnie niższa, więc nie musimy się niczego obawiać i śmiało możemy z nich korzystać.
Dentyści i inni specjaliści są zgodni, że rosnące poparcie dla opinii o szkodliwości fluoru może przynieść wiele negatywnych skutków. Wiele ludzi może mieć osłabione szkliwo, które przyczyni się do powstawania poważniejszych chorób. Dodatkowo rozwój człowieka, budowa kośćca i zębów również nie będzie przebiegało prawidłowo. Dentyści ostrzegają przed wierzeniem w fake news i apelują o dokładne sprawdzanie informacji, które do nas docierają. Deklarują również, że należy wszystko stosować z umiarem, a w razie jakichkolwiek wątpliwości zwrócić się do nich. W końcu to oni są specjalistami, którzy znają się na swojej dziedzinie i najlepiej ocenią stan naszych zębów oraz to czego one aktualnie potrzebują.
Czy fluor powoduje raka?
Innym powodem, dla którego powstało przekonanie, że fluor jest szkodliwy to pomysł, że fluor powoduje raka. Nie ma żadnych naukowych badań, które potwierdzałyby takie zjawisko. Ludzie są bardzo podatni na fake news i słysząc, że fluor jest szkodliwy oraz toksyczny nie podjęli próby pogłębienia tematu. Owszem, fluor jest toksyczny, jednak w momencie przedawkowania. Używając fluoru do standardowego, codziennego mycia zębów niemożliwe jest, aby narażać swoje życie. To właśnie niedobór fluoru jest szkodliwy dla naszego szkliwa i rozwoju organizmu. Aby zatruć się fluorem musielibyśmy spożywać pastę do zębów łyżkami.
Warto też wspomnieć, że w produktach, które spożywamy na co dzień znajduje się fluor i to może być kolejny powód, który był podstawą do wyciągnięcia nieodpowiednich wniosków. Jednak mimo wszystko przy standardowej diecie ciężko jest o przedawkowanie fluoru do stopnia, który mógłby zagrażać życiu przeciętnego człowieka.
Czy fluor niszczy mózg?
Podobnie jak z poprzednimi przekonaniami, te również nie jest do końca prawdziwe. Faktycznie fluor może negatywnie wpływać na strukturę mózgu, jednak tylko i wyłącznie w przypadku jego przedawkowania. Opinia, że fluor jest szkodliwy jest bazowana na niedoinformowaniu. Fluor w odpowiednich dawkach korzystnie wpływa na nasz organizm, tak jak każda inna substancja. Wystarczy zachowywać umiar, a wtedy nie będziemy musieli się martwić, że coś niedobrego dzieje się w naszym organizmie. Dodatkowo warto dbać o profilaktykę własnego ciała, dzięki czemu szybko można wykryć jakiekolwiek nieprawidłowości i rozpocząć leczenie.
Pamiętajmy, żeby dokładnie sprawdzać wszystkie informacje, które usłyszymy. Najlepiej, aby znaleźć potwierdzenie wśród specjalistów, którzy znają się na swojej dziedzinie. W ten sposób będziemy żyć w zgodzie z prawdziwymi danymi i nie będziemy musieli martwić się na zapas. Fluor nie jest szkodliwy w odpowiednich ilościach zarówno zdaniem dentystów, jak i innych specjalistów.
Budowanie złych przekonań wśród ludzi może się skończyć bardzo źle. Ludzie przestaną ufać specjalistom, a później przyjdą z dolegliwościami, które można było uniknąć. Przekonanie o szkodliwości fluoru może doprowadzić do niedoborów tego pierwiastka. Wtedy zęby, a dokładniej mówiąc szkliwo, będą osłabione i bardziej podatne na wiele różnych chorób. Wtedy ich leczenie może się okazać długotrwałe i kosztowne, kiedy wystarczyło używać pasty z fluorem, która mogłaby zapobiec takim skutkom, dzięki zapewnianiu odpowiedniej dawki fluoru.