Czy można wybielać licówki kompozytowe?

Licówki kompozytowe są od lat cenione przez pacjentów, poszukujących okazji i sposobu na zmianę wyglądu i kształtu zęba. Po ich założeniu można w stosunkowo prosty sposób zmienić to, jak prezentuje się ząb. Niestety z uwagi na wykorzystany materiał, prędzej czy później może dojść do sytuacji, w której licówka straci swój początkowy wygląd. W takim wypadku warto przemyśleć wybielanie licówki kompozytowej… ale czy na pewno jest to możliwe? Sprawdźmy to!

Czym są licówki kompozytowe?

Licówki kompozytowe to bardzo ciekawe rozwiązanie z zakresu protetyki. Jeżeli zależy wam na szybkiej zmianie wyglądu zęba, to właśnie licówki powinny się stać się waszym przyjacielem. Czym one jednak są? Otóż same licówki to bardzo cienkie płatki przyklejane do wcześniej oszlifowanej powierzchni zęba, wykonane w tym przypadku z kompozytu. To dokładnie ten sam materiał, który stomatolog wykorzystuje w tworzeniu wypełnień kompozytowych, czyli tak zwanych plomb!

Niestety, kompozyt ma także swoje wady, o których należy wspomnieć. Mimo tego, że jest on niezwykle plastyczny, to ma on jednorodny kolor, który z czasem zmienia się… na gorsze. Spory wpływ ma na to nasza dieta. Jeżeli nie stronimy od wysoce barwiących produktów, takich jak kawa, herbata czy także wszelkie wyroby tytoniowe — prędzej czy później stracą one swoją idealną barwę, a my będziemy martwić się tym, jak naprawić ich wygląd.

Czy licówki kompozytowe można wybielić?

Pozostaje zadać pytanie, które jest tytułem dzisiejszego artykułu: czy licówki kompozytowe mogą być wybielane? Otóż z uwagi na specyfikę używanego w licówce materiału, jej wybielanie jest niemożliwe. Zamiast tego, zalecamy jednak poddanie się zabiegom higienicznym w gabinecie stomatologicznym. Mowa tutaj o usunięciu płytki nazebnej, jak i kamienia nazębnego, czyli skalingowi plus piaskowaniu. Po tym, jak pozbędziemy się tych osadów, zęby powinny stać się bielsze i bardziej lśniące. Ta metoda ma jednak swoje limity i jeżeli nie zadowoli was uzyskany kolor — warto rozważyć wymianę licówki.