Czy-po-fluoryzacji-mozna-jesc

Czy po fluoryzacji mozna jesc?

Fluoryzacja to jedna z metod zapobiegania próchnicy. Już od małego istnieje duże prawdopodobieństwo na uszkodzenie naszego szkliwa. Dlatego tak ważna jest codzienna higiena jamy ustnej. Podstawową czynnością jest oczywiście czyszczenie zębów szczoteczką i pastą 2 razy dziennie przez około 2-3 minuty.

Czy po fluoryzacji mozna jesc? Po zabiegu fluoryzacji nie można jeść ani pić przez co najmniej dwie godziny, a także nie możemy myć wieczorem zębów.

Fluoryzacja zębów – co to jest?

Fluoryzacja należy do metod wykorzystywanych w celu zapobiegania powstawaniu ubytków próchniczych na zębach. Metoda ta jest dość skuteczna, gdyż fluor ma bardzo korzystny wpływ na szkliwo zębów. Fluoryzacja zębów (inaczej fluoryzacja) to zabieg wykonywany przy użyciu substancji fluorowych, czyli składnika chemicznego z zespołu fluorków. Wykazuje on wysokie zadanie chemiczne, a także jest niebezpieczny w dużych dawkach. W małych dawkach fluor jest jednak niezbędny do prawidłowego formowania się kości i zębów.

Warto wiedzieć, że sam zabieg fluoryzacji jest całkowicie bezbolesny. Fluoryzację zaczyna się od dokładnego oczyszczenia powierzchni zęba. Gdy do tego dojdzie, przy pomocy odpowiedniego aplikatora nakłada się na zęby specjalne żele, lakiery lub pianki z fluorem. W zależności co doktor ma w swoim wyposażeniu.

Lakierowanie zębów fluorem zmniejsza ryzyko próchnicy, aż do 40% i może być ono przeprowadzane zarówno na zębach mlecznych, jak i stałych. Dlatego warto, aby rodzic był świadomy tego, że może dziecko skierować na taki zabieg.

Czy fluoryzacja jest szkodliwa?

Tylko właściwie wykonana fluoryzacja ma pozytywny wpływ na pacjenta i nie przynosi żadnych negatywnych skutków. Warto wiedzieć, że nadmiar fluoru w organizmie może prowadzić do pogorszenia stanu zdrowia. Nadmiar tego pierwiastka w naszym organizmie może objawiać się między innymi: alergią, zatruciem, słabym wchłanianiem magnezu i jodu oraz ogólnym osłabieniem organizmu.

Nie powinniśmy się bać fluoryzacji. Odpowiednio wykonany zabieg jest również bezpieczny dla dzieci. Często w szkołach podstawowych organizowane są takie akcje, które mają na celu nauczyć dzieci, jak dbać o swoje zęby. Obecnie, aby dziecko przebyło tego typu zabieg, potrzebna jest tylko pisemna zgoda rodzica.

Zalecenia po fluoryzacji

Każdy lekarz na pewno powie, jakie są zalecenia po zabiegu. Aczkolwiek istnieje kilka uniwersalnych zasad, które musimy znać. A mianowicie wygląda to tak: Przez 2 godziny bezpośrednio po zabiegu musimy unikać jedzenia i picia. Nie warto również żuć gumy przez ten okres, przez co najmniej dobę unikać barwiących produktów oraz przez 12 godzin po zabiegu lakierowania nie należy myć zębów.

Jak przebiega zabieg?

Istnieje kilka metod na przeprowadzenie zabiegu fluoryzacji. Najczęściej stomatolog na dokładnie oczyszczone zęby pacjenta nakłada warstwę specjalnego żelu, lakieru lub pianki. Taki preparat ma pozostawać na zębach przez kilka godzin. W dniu fluoryzacji można zrezygnować z mycia zębów, jednak nie jest to wymagane.

Podsumowanie

Przypomnijmy sobie najważniejsze zasady. Czy po fluoryzacji mozna jesc? Nie, nie można. Musimy odczekać 2 godziny. Jeśli zdecydujemy się na taki zabieg, pierw skonsultujmy wszystko z odpowiednim lekarzem, który odpowiednio nas poprowadzi.