Każdy doskonale wie, jak ważne jest odpowiednie dbanie o swoje zęby. Regularne i dokładne ich mycie zapewnia nie tylko świeży oddech, lecz także zabezpieczenie zębów przed powstawaniem na nich próchnicy. A nawet jeśli już dojdzie do jej pojawienia się na zębach, profilaktyczne wizyty u dentysty będą w stanie takie kłopoty szybko rozwiązań, zanim przerodzą się w coś poważniejszego. Czasem jednak w wyniku zaniedbania stanu zębów problem rozrasta się do tak dużego poziomu, że konieczne jest leczenie kanałowe. Wiele osób zastanawia się wtedy, czy po leczeniu kanałowym ząb ciemnieje.
Czy ząb po leczeniu kanałowym zmienia kolor?
Jeśli ktoś chce się dowiedzieć, czy po leczeniu kanałowym ząb ciemnieje, a jeśli tak, to, jak można sobie z tym poradzić, w pierwszej kolejności powinien zrozumieć, na czym polega taka forma leczenia i z jakiego powodu w wyniku jego przeprowadzania może dojść do zmiany barwy zęba.
Prawdopodobnie każdy wie, jak wygląda próchnica zęba. Jest to ubytek w szkliwie, który przedostaje się do coraz głębszych fragmentów zęba, niszcząc go i rozkruszając. Jeśli próchnica dojdzie do miazgi zębowej, czyli silnie unerwionej części zęba, wtedy pacjent zaczyna odczuwać ogromny ból. Co bardzo ważne, zakażona miazga zębowa nie ma umiejętności zregenerowania się, nawet po usunięciu próchnicy. Powoduje to, że jedyną formą leczenia jest usunięcie próchnicy razem z miazgą. A z racji tego, że miazga umieszczona jest nie tylko w zębie, lecz także w dochodzących do niego kanałach nerwowych, leczenie to nazywane jest kanałowym.
Co jednak z najważniejszym pytaniem, czyli czy po leczeniu kanałowym ząb ciemnieje? Jak się okazuje, istnieje takie ryzyko i co najważniejsze taki efekt zdarza się stosunkowo często. Z racji tego, że miazga zębowa odżywia dany ząb w składniki odżywcze, tlen i mikroelementy, jej brak oznacza posiadanie martwego zęba. Jeśli do zęba nie dostarcza się składników odżywczych, z czasem zacznie on ciemnieć.
Jak wybielić zęby po leczeniu kanałowym?
Czy po leczeniu kanałowym ząb ciemnieje? Jak się niestety okazuje, jest to dość powszechne zjawisko, które spotyka praktycznie każdego pacjenta, u którego przeprowadzone zostało takie leczenie. O ile przebarwienie to nie jest specjalnie dużym problemem, jeśli mowa o zębach trzonowych, tak już jednak ciemne zęby przednie mogą oznaczać znaczne pogorszenie się estetyki uśmiechu. Z tego też powodu wielu pacjentów zastanawia się nad tym, jak można wybielić zęby po leczeniu kanałowym. Czy są jakieś polecane metody w tym zakresie?
Przede wszystkim wiedzieć trzeba to, że ząb, który ciemnieje w wyniku leczenia kanałowego, nie nabiera przebarwień zewnętrznych, jak np. zęby, które zmieniają barwę z powodu picia dużej ilości kawy lub palenia papierosów. Zmiana koloru w tym wypadku następuje od środka. Oznacza to, że do wybielenia takiego zęba zupełnie nieskuteczne będą tradycyjne metody wybielania, czyli np. paski wybielające czy też pasty do zębów ze składnikiem wybielającym. Konieczne jest zastosowanie o wiele lepszego rozwiązania w tym zakresie.
Zdecydowanie najlepszą metodą wybielenia zęba, który ściemniał po leczeniu kanałowym, jest podanie specjalnego środka wybielającego do jego wnętrza. W tym celu należy oczywiście dany ząb otworzyć, a następnie bardzo dokładnie i precyzyjnie zabezpieczyć jego kanały. Jest to bardzo ważne, ponieważ substancja wybielająca może być potencjalnie niezwykle niebezpieczna dla organizmu, jeśli przedostałaby się do krwioobiegu. Po podaniu środka wybielającego ząb należy zabezpieczyć opatrunkiem. Nie ma sensu zakładać stałej plomby, ponieważ substancja wybielająca musi być podana kilkukrotnie, aż do osiągnięcia zakładanego wybielenia zęba.
Oczywiście nie jest to jedyna metoda walki z przebarwieniem powstałym w wyniku leczenia kanałowego. Często pacjenci obawiają się podawania substancji wybielającej do zęba czy też nie chcą wielokrotnie powtarzać samego zabiegu wybielania. W takim wypadku polecane są np. licówki, czyli specjalne nakładki na zęby, które montuje się na nie przy pomocy silnego kleju.
Na czym polega odbudowa zęba po leczeniu kanałowym?
Czy po leczeniu kanałowym ząb ciemnieje? Zdecydowanie tak jest takie ryzyko, że ząb znacznie zmieni swoją barwę. Jak długo to może zając? Oczywiście wiele tu zależy od pacjenta, lecz przeważnie w mniej niż rok po zabiegu zaczną się pojawiać pierwsze problemy ze zmianą barwy zęba.
Na sam koniec dowiedzieć się jeszcze trzeba jednej bardzo ważne rzeczy. Chodzi w tym wypadku oczywiście o to, na czym polega odbudowa zęba po leczeniu kanałowym. Standardowo i najczęściej stosowane jest zwykłe wypełnienie, tak samo, jak przy klasycznym usuwaniu próchnicy. Czasem jednak ząb jest na tyle zniszczony, że wymagana jest jego rekonstrukcja. W takim wypadku stosuje się na zębie koronę protetyczną, która do złudzenia przypomina prawdziwy ząb. Oczywiście tak odbudowany ząb może być normalnie użytkowany i nie trzeba bać się o jego uszkodzenie. Dzięki temu pacjent może komfortowo korzystać z pięknego, białego i w pełni zdrowego zęba.