Plastyka wędzidełka języka

Powszechnie wiadomo, że każdy rodzic chce jak najlepiej dla swojego dziecka. Stara się zapewnić mu możliwie jak najlepsze warunki do życia, dba o jego edukację, ale też o stan zdrowia. Szczególnie ta ostatnia kwestia wymaga wielu poświęceń i stanowi spore wyzwanie. Często bowiem konieczne jest podejmowanie trudnych, lecz potrzebnych decyzji. Jedną z nich jest na pewno plastyka wędzidełka języka. Czym jest wędzidełko języka, dlaczego wymaga ono zabiegu operacyjnego, a także jakie mogą pojawiać się po jego przeprowadzeniu powikłania? Na sam koniec dowiedzieć się oczywiście trzeba, jakie korzyści osiągnie się, stosując taki zabieg i co dziecko może zyskać, jeśli rodzice podejmą się takiego ryzyka. Plastyka wędzidełka języka — wszystko, co trzeba wiedzieć o tym zabiegu operacyjnym.

Proponowany zabieg operacyjny

Wędzidełko języka, które często nazywane jest także wędzidełkiem podjęzykowym, to niezwykle elastyczny fałd skóry, który stanowi połączenie środkowej części języka z dnem jamy ustnej. Wystarczy tylko unieść język do góry, aby wędzidełko stało się doskonale widoczne gołym okiem.
Dlaczego ten element budowy ciała jest tak ważny? Jeśli wędzidełko charakteryzuje się poprawną długością, możliwe jest dotknięcie językiem właściwe każdego zakamarka jamy ustnej. Co niezwykle ważne, ma ono ogromne znaczenie dla poprawności wymawiania słów. Jest ono bowiem konieczne do wymawiania zgłosek. Zdarza się jednak, że dzieci z powodu wad anatomicznych mają wędzidełko o nieprawidłowej długości, co rzecz jasna pociąga za sobą olbrzymie problemy. Konieczna jest w takiej sytuacji plastyka wędzidełka języka.
Jak jednak mogą rozpoznać, że zabieg ten jest potrzebny? Co konkretnie dzieje się z dzieckiem, co może wskazywać, że zaproponowany zostanie przez lekarza taki zabieg? Przede wszystkim zalecany jest on wtedy, gdy zauważy się u swojego dziecka, że ma ono problem ze swobodnym poruszaniem językiem po jamie ustnej. Co więcej, dziecko nie może podnieść języka do góry, ponieważ szybko pojawia się duże naprężenie i pogrubienie wędzidełka, czemu może towarzyszyć także ból. Na koniec wspomnieć jeszcze trzeba, że nieprawidłowa długość wędzidełka wyraźnie zaburza codzienną mowę dziecka, czyli przykładowo może być źródłem seplenienia.

Powikłania pooperacyjne

Jak więc widać, w pewnych okolicznościach przeprowadzenie zabiegu podcięcia wędzidełka języka jest po prostu konieczne. Zanim się jednak jako rodzice zdecydujemy na jego realizację u naszego dziecka, warto się najpierw dowiedzieć jeszcze o tym, jak sam zabieg przebiega, a także jakie są jego możliwe powikłania. Jak wygląda plastyka wędzidełka języka?
Zabieg ten realizowany jest w bardzo krótkim znieczuleniu ogólnym dziecka, aby nie powodować u niego niepotrzebnego stresu. Gdy dziecko będzie już znieczulone, chirurg przecina błonę znajdującą się pod językiem, dzięki czemu uwalnia zrosty. Umożliwia mu to odpowiednie dostosowanie długości wędzidełka. Na koniec ranka jest zszywana przy pomocy specjalnych samowchłanialnych nici, które nie wymagają usuwania.
Jak więc widać plastyka wędzidełka języka to zabieg naprawdę bardzo prosty i niestanowiący większego zagrożenia dla dziecka. Żeby jednak mieć całkowicie czyste sumienie, koniecznie trzeba dowiedzieć się, czy temu zabiegowi nie towarzyszą żadne powikłania. Jak można się domyślić, pewne dolegliwości oczywiście mogą się pojawić. W końcu mowa tu jest o chirurgicznej ingerencji w ciało dziecka. Najczęściej malec przez około tydzień odczuwa w okolicy jamy ustnej ból. Dodatkowo przez około 2 tygodnie dziecko może mieć nieprzyjemny zapach z ust o charakterze ropnym. Oczywiście pojawić się może także niewielkie krwawienie z rany oraz może dojść do lekkiego podwyższenia temperatury ciała dziecka przez okres nawet do 10 dni.

Korzyści i zalety

Jak wiec widać po powyższym opisie, zabieg podcięcia wędzidełka języka u dziecka jest dość prosty, a także same jego skutki uboczne i powikłania zaliczyć można do raczej lekkich i niestanowiących większych problemów. Rzecz jasna dziecko odczuwać będzie pewien dyskomfort, spowodowany choćby samą obecnością szwów, lecz wygojenie się rany zajmuje niewiele czasu i po najwyżej kilkunastu dniach wszystko wraca do normy.
Na sam koniec dowiedzieć się jeszcze trzeba najważniejszej sprawy związanej z tym zabiegiem, czyli jakie konkretnie przynosi on dziecku korzyści. Jakie są zalety, które powodują, że taki zabieg powinien być wykonywany właściwie bez zastanowienia? Zdecydowanie najważniejszą zaletą przeprowadzenia tego zabiegu, jest umożliwienie dziecku poprawnej wymowy słów w dorosłym już życiu. Jeśli zaniecha się tego zabiegu, malec prawdopodobnie już jako dorosła osoba do końca swojego życia będzie nieprawidłowo wymawiał zgłoski, co rzecz jasna będzie dla niego źródłem ogromnej frustracji, braku pewności siebie, a być może nawet niepowodzeń na polu życia zawodowego i osobistego.
Co ciekawe, wielu rodziców niee zdaje sobie również sprawy tego, że jeśli nie podetnie się wędzidełka na wczesnym etapie życia dziecka, może ono mieć problemy nie tylko z mówieniem, lecz nawet z poprawnym jedzeniem. Powszechnie obserwuje się bowiem sytuacje, gdy dziecko ma problemy ze ssaniem mleka z sutka matki czy też później z butelki. Prowadzi to do zaburzenia wzrostu i rozwoju dziecka.