Czy proteza może uczulać?

Protetyka stomatologiczna oferuje rewelacyjne rozwiązania, pozwalające na skuteczne odbudowanie uzębienia. Dzięki rozwiązaniom takim jak proteza zębowa, istnieje możliwość odbudowania uzębienia niezależnie od tego, w jakim stopniu ono ucierpiało. Na pomoc ze strony protez zębowych może liczyć każdy – osoba, która utraciła kilka zębów, a nawet cały łuk zębowy! To ich ogromna zaleta. Niemniej jednak, istnieją pewne przeciwwskazania co do protez, dlatego warto jest je rozważyć przed wykorzystaniem takiego rozwiązania. 

 

Jednym z pytaniem, które zadaje się przy tego typu sytuacji, jest „czy proteza może uczulać?”. Zastanowienie się nad tym, czy proteza akrylowa może uczulać, może uchronić pacjenta przed różnymi niekorzystnymi konsekwencjami zdecydowania się na ten rodzaj leczenia bez uprzedniego wykonania badań. Jest to ryzykowne, dlatego warto jest dowiedzieć się, z czego zrobiona jest proteza zębowa, aby wiedzieć, czy proteza może uczulać.

 

Z czego zrobiona jest proteza zębowa?

 

Jeśli zastanawiasz się, z czego zrobiona jest proteza zębowa, to ten akapit jest dla ciebie. Okazuje się, że do składu protezy zaliczają się między innymi jony niklu. W składzie protezy może znajdować się także kobalt, rtęć, pallad, miedź, srebro, a także platyna czy tytan. W składzie protezy akrylowej znajduje się również akryl, stanowiący właściwie główny składnik takiej protezy zębowej. 

 

Jak więc widać, skład najpopularniejszych protez może być bardzo bogaty. Natomiast może okazać się, że w przypadku niektórych pacjentów będzie można wykorzystać protezy typu acronowego czy też acetalowego. Ten rodzaj protez jest szczególnie rekomendowany pacjentom, którzy zastanawiają się, czy proteza może uczulać. W przypadku uczulenia na akryl czy też inne metale, zawierające się w składzie tradycyjnych protez, warto jest rozważyć alternatywny rodzaj protez, by być w stanie skutecznie uporać się z bezlitosnym problemem, jakim jest częściowe lub całkowite bezzębie.

 

Czy proteza akrylowa może uczulać?

 

Na pewno zastanawiasz się, czy proteza może uczulać. Jak dowiedziałeś się w poprzednim akapicie, okazuje się, że odpowiedź na pytanie, czy proteza może uczulać, brzmi „tak”. Jest to bardzo niekomfortowe i niewygodne, gdyż może okazać się, że pacjent wykonał już rozwiązanie protetyczne i chce je założyć, a dopiero wtedy okazuje się, że nie ma takiej możliwości. To bardzo trudna sytuacja, jednak niestety w takiej sytuacji będzie trzeba wykonać nową protezę. 

 

W przypadku pojawienia się alergii, a konkretnie – sygnałów oznaczających reakcje alergiczne, koniecznie trzeba zareagować. Pacjenci, u których pojawią się reakcje alergiczne związane z protezą, mogą spodziewać się następujących objawów – pieczenie, zaczerwienienie, obrzęk, grudki na śluzówce i nie tylko. Okazuje się, że jest to uzależnione od tego, w którym miejscu umiejscowiona jest proteza. W takiej sytuacji konieczne jest jak najszybciej zareagować i skontaktować się z lekarzem stomatologiem, aby jak najszybciej zlikwidować reakcję alergiczną.