Jak dbać o dziąsła?

Zdrowe dziąsła to niezwykle ważny element jamy ustnej. Dbanie o nie jest równie ważne, co opieka nad prawidłowym stanem uzębienia. Warto wiedzieć, że choroby dziąseł, na przykład paradontoza, również powodują ból, wypadanie zębów i inne niekorzystne objawy. Dowiedz się, jak dbać o dziąsła i jednocześnie zapobiegać powstawaniu chorobom dziąseł.

Choroby, na które naraża nas brak higieny dziąseł

Brak odpowiedniej higieny jamy ustnej naraża pacjenta na szereg chorób. Dotyczą one nie tylko uzębienia, ale także dziąseł. Warto pamiętać, że brak higieny o dziąsła to nie jedyny powód występowania chorób z nimi związanych. To także permanentny stres, spożywanie kawy w nadmiernych ilościach, cukrzyca, niedobory w diecie. Do powodów występowania chorób dziąseł można także doliczyć wady zgryzu, które utrudniają przeprowadzanie prawidłowej higieny jamy ustnej.

Najczęściej występującą chorobą dziąseł jest paradontoza, nazywana także zapaleniem przyzębia. Choroba ta jest pokłosiem nieusuwania nagromadzonej płytki nazębnej, w której znajdują się szkodliwe bakterie oddziałujące na zęby.

Wspomniane bakterie powodują wytwarzanie kwasów, które powodują erozję szkliwa. Rozwój paradontozy można zaobserwować po zmianie koloru dziąseł, ich krwawieniu, nieprzyjemnym smaku odczuwanym w ustach.

Zaobserwowane anomalie, które mogą przerodzić się w paradontozę, powinny być jak najszybciej skonsultowane z lekarzem stomatologiem. Stomatolog sprawdzi stan jamy ustnej i oceni, czy pacjent boryka się z paradontozą. Szczęśliwie, dokładna diagnostyka jest w stanie wykryć tę chorobę nawet na wczesnym etapie jej rozwoju, co ujawnia największą zaletę regularnych przeglądów jamy ustnej.

Jak dbać o zdrowe dziąsła?

Dbanie o zdrowe dziąsła jest niezwykle ważne. W ten sposób pacjent może zapobiegać powstawaniu ich chorób i cieszyć się ich kondycją. Dodatkowo, procesy profilaktyczne są łatwe w wykonaniu, dlatego nie warto jest ich zaniedbywać.\

Ważną rolę w dbaniu o zdrowe dziąsła gra szczoteczka do zębów. Dobrze jest korzystać ze szczoteczek rotacyjnych, które masują dziąsła, jednocześnie poprawiając ich ukrwienie. Warto zapoznać się z prawidłowym sposobem szczotkowania, który nie powoduje nadwrażliwości zębów.

Zaleca się stosowanie pasty, która wykazuje niską zawartość substancji ściernych. Ich nadmiar może powodować nadwrażliwość zębów, co przekłada się również na kondycję dziąseł. Jakość higieny poprawia również używanie nici dentystycznej, dzięki której pacjent jest w stanie wyczyścić przestrzenie znajdujące się między zębami.