Urazy uzębienia zdarzają się dzieciom, a także osobom dorosłym. Są skutkiem uszkodzeń mechanicznych, jak również zaawansowanej próchnicy. Na szczęście współczesna stomatologia dysponuje różnymi środkami, które mogą zaradzić w przypadku gdy ukruszy się ząb, lub też dojdzie do jego złamania. Ważne jest jednak, żeby nie bagatelizować takich sytuacji. Domowe sposoby nie pomogą, a rekonstrukcja i odbudowa zęba jest możliwa jedynie w gabinecie stomatologicznym. Im szybciej zostanie wdrożone odpowiednie leczenie, tym lepiej dla zdrowia i samopoczucia pacjenta.
Ukruszony ząb – przyczyny
Przyczyny uszkodzeń uzębienia są różne. Złamany lub ukruszony ząb może być wynikiem urazów mechanicznych wskutek upadków. Dotyczy to zwłaszcza małych dzieci, które uczą się chodzić. Często też próbują gryź twarde przedmioty, co powoduje pęknięcia szkliwa ich przednich zębów. W starszym wieku przyczyną urazów są wypadki komunikacyjne np. podczas jazdy na rowerze, a także wskutek uprawiania sportu.
Ząb może się kruszyć przy postępującej próchnicy. Jest ona wynikiem nieprawidłowej higieny jamy ustnej oraz zaniedbywania wizyt kontrolnych u stomatologa. Słaba kondycja szkliwa, to również wpływ niedoboru witamin w organizmie oraz niektórych biopierwiastków, szczególnie witaminy D i wapnia.
Na uszkodzenia bardziej narażone są zęby po leczeniu kanałowym, martwe, a także te o zbyt dużym wypełnieniu. Do urazów może też dochodzić podczas gryzienia twardych pokarmów oraz używania zębów niezgodnie z ich przeznaczeniem np. podczas otwierania kapsli od butelek. Przyczyną uszkodzeń są również nadmierne wady zgryzu oraz bruksizm.
Objawy ukruszonego zęba
Wykrycie uszkodzenia zęba nie jest trudne. Pacjent przede wszystkim najczęściej odczuwa ból o różnym nasileniu. Następnie w jamie ustnej pojawia się ukruszony fragment zęba. Należy go wyjąc i zabezpieczyć. Gdy ktoś chce sprawdzić wielkość uszkodzenia powinien uważać, żeby nie poranić języka ostrymi krawędziami znajdującymi się w miejscu pęknięcia. Ukruszony ząb charakteryzuje się zmienioną strukturą. Poza tym staje się wrażliwy na działanie temperatur podczas spożywania gorących i zimnych pokarmów.
Co zrobić z ukruszonym zębem?
Uszkodzenie zęba to problem, z którym trzeba jak najszybciej udać się do dentysty. Zaniedbania w tym zakresie przyczyniają się do poważnych powikłań, dolegliwości bólowych oraz zwiększonych kosztów leczenia. Tylko działania specjalisty mogą pomóc w uratowaniu zęba i jego odbudowie. Nawet niewielkie i niewidoczne dla osób postronnych ukruszenie szkliwa niejednokrotnie wywołuje negatywne skutki. W wyszczerbionym miejscu często osadzają się resztki pokarmu, co stanowi doskonałą pożywkę dla drobnoustrojów. Ząb po ukruszeniu jest też bardziej narażony na urazy termiczne. Lekkie uszkodzenia są dość łatwe do naprawienia. W przypadku większych trzeba liczyć się z poddaniem różnym zabiegom stomatologicznym oraz sporymi kosztami jakie należy przeznaczyć na leczenie.
Jak naprawić ukruszony ząb?
Z naprawą ukruszonego zęba nie należy zwlekać, ponieważ może to doprowadzić do dalszej destrukcji. Nie tylko dojdzie do pogłębienia ubytków, ale również uszkodzenia miazgi. Gdy ukruszenie nie jest zbyt duże, wtedy stomatolog wygładza powierzchnię zęba. Czasami pęknięte szkliwo, a także zębinę pokrywa specjalnym preparatem, żeby w ten sposób zapobiec nadwrażliwości. Jeśli urazowi uległ ząb po leczeniu kanałowym, wtedy stosuje się licówki np. wykonane z porcelany, które kolorem i kształtem są dopasowane do pozostałych zębów. Przy głębokim uszkodzeniu lub też złamaniu korzenia można skorzystać z zamocowania mostu protetycznego wypełniającego lukę, chociaż czasami konieczne jest dokonanie ekstrakcji. Po usunięciu zęba rozwiązaniem bywa zamocowanie implantu. Przy ukruszeniu zęba stosuje się też korony zębowe.
Czym wypełnić ukruszony ząb?
Lekkie ukruszenie zęba można łatwo naprawić, skutecznie poprawiając estetykę uśmiechu. Osiąga się to poprzez zastosowanie metody bondingu. Jeśli jest taka konieczność, to stomatolog wcześniej szlifuje uszkodzoną część zęba, a następnie wykonuje zabieg, który ma na celu bezpośrednią jego odbudowę. Na uszkodzoną część nakłada światłoutwardzalny materiał kompozytowy. Ma on barwę dopasowaną do koloru zęba, dzięki czemu nie widać różnicy po dokonanym leczeniu. Zastosowana plomba jest odporna na uszkodzenia i zapewnia pacjentowi komfort w trakcie spożywania pokarmów. Zabieg nie wymaga dużego nakładu czasu.
Do odbudowy uszkodzonych zębów stosuje się również korony, najczęściej z porcelany lub ceramiki, a także licówki.s