Jakie-leczenie-zebow-jest-refundowane-przez-nfz

Jakie leczenie zębów jest refundowane przez nfz?

Ból zęba i konieczność wizyty u stomatologa kojarzy się z koniecznością przygotowania dużej ilości pieniędzy, jednak nie zawsze jest to konieczne. Okazuje się, że część zabiegów jesteśmy w stanie wykonać na NFZ, a najwięcej możliwości mają dzieci oraz osoby niepełnosprawne. Jakie leczenie zębów jest refundowane przez NFZ?

Przegląd jamy ustnej

Jeśli potrzebujemy skontrolować stan naszego uzębienia, ponieważ pojawią się widoczne ubytki, drobny ból np. podczas picia zimnych napojów czy też większy ból, to warto udać się do placówki stomatologicznej mającej kontrakt z NFZ. Ubezpieczenie gwarantuje możliwość wizyty w dowolnym gabinecie stomatologicznym na terenie naszego kraju, a na wizytę jesteśmy się w stanie dostać nawet tego samego dnia, szczególnie jeśli zgłosimy silny ból zęba.

Ubezpieczenie z NFZ gwarantuje możliwość dwóch darmowych wizyt kontrolnych na rok dla osoby dorosłej, wykonania dwóch zdjęć wewnątrzustnych oraz jednego zdjęcia pantomograficznego raz na trzy lata. Natomiast dzieci do lat 18 mogą przejść pięć wizyt kontrolnych na rok, wykonać do 5 zdjęć wewnątrznustnych oraz dwóch pantomograficznych.

Leczenie próchnicy

Próchnica, a więc nadmierne gromadzenie się kamienia nazębnego, to najpowszechniejszy ubytek w naszej jamie ustnej. Ubytek tego typu jest niegroźny we wczesnej fazie, jednak jeśli utrzymuje się przez miesiące czy lata, to może prowadzić do groźnych powikłań, a nawet konieczności usunięcia zęba. Dlatego tak ważne jest codzienne i dokładne mycie zębów, a szczególnie po posiłkach, żeby zapobiegać powstawaniu próchnicy, oraz okresowe wizyty kontrolne wraz z zabiegiem usuwania kamienia nazębnego.

Jeśli dojdzie do próchnicy i ząb wymaga leczenia, to musimy liczyć się ze znacznymi kosztami lub udać się do placówki NFZ, która nie stawia granicy co do ilości leczonych zębów, a jedyne co do rodzaju plomb.

Jakie leczenie zębów jest refundowane przez NFZ? Osoby dorosłe lecząc się na NFZ, mogą otrzymać plomby chemoutwardzalne jedynie na przednich zębach, a więc jedynkach, dwójkach i trójkach, a do pozostałych zębów zostaną zastosowane plomby amalgamatowe. Plomby światłoutwardzalne otrzymają dzieci do lat 18 na przednich zębach oraz osoby niepełnosprawne na wszystkich zębach o ile istnieją ku temu odpowiednie przesłanki medyczne.

Darmowe leczenie zębów dla dzieci

Dzieci to grupa osób, która, poza osobami niepełnosprawnymi, ma największe możliwości leczenia w placówkach posiadających kontrakt z NFZ. Jakie leczenie zębów jest refundowane przez NFZ?

  1. Leczenie i lakierowanie mleczaków oraz zabiegi mające na celu poprawę rozwoju uzębienia u dzieci. Może to być: operacyjne odsłonięcie zatrzymanego zęba, usunięcie powstających zębów, gdy brakuje na nie miejsca i wpłynęłyby na nieprawidłowy rozwój uzębienia oraz resekcję wierzchołków korzeni w zębach przednich. Zabieg lakierowania zębów do 18 roku życia jest całkowicie bezpłatny, natomiast można go wykonać nie częściej niż raz na kwartał.
  2. Leczenie ortodontyczne, a więc leczenie wad zgryzu przysługuje jedynie dzieciom do 12 roku życia, a do 13 roku życia mogą korzystać z leczenia retencyjnego, które ma na celu podtrzymanie efektów wcześniejszego leczenia ortodontycznego.
  3. Leczenie endotyczne, czyli kanałowe. Dzieci do 18 roku życia mają możliwość leczenia wszystkich zębów kanałowo na NFZ, a dorośli mogą leczyć w ten sposób tylko zęby przednie. Podczas leczenia można skorzystać z bezpłatnego znieczulenia.
  4. Dzieci, jak zresztą dorośli, mogą skorzystać z finansowanego przez NFZ zabiegu usuwania kamienia nazębnego raz na rok.