DKDental

Jama ustna niemowlaka – jak o nią dbać?

W społeczeństwie wciąż powszechne jest przekonanie, że o jamę ustną niemowlaka nie trzeba szczególnie dbać, ponieważ zęby mleczne, które się w niej z czasem pojawią, i tak w końcu wypadną. Niemniej jednak jama ustna niemowlaka to miejsce, które narażone jest na działanie szkodliwych drobnoustrojów w stopniu nie mniejszym niż jama ustna osoby dorosłej. Dlatego warto wiedzieć, w jaki sposób pielęgnować jamę ustną niemowlaka.

Pielęgnacja jamy ustnej niemowlaka

Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że pierwsze zabiegi pielęgnacyjne rodzice powinni rozpocząć tuż po narodzinach dziecka. Jama ustna niemowlaka, a zwłaszcza dziąsła powinny być regularnie przemywane ciepłą, przegotowaną wodą przy pomocy zwyczajnego, jałowego gazika. Rodzic może owinąć go sobie dookoła palca i przed położeniem dziecka na nocny odpoczynek, delikatnie przecierać wnętrze jamy ustnej. Pozwala to na usunięcie resztek pokarmów z dziąseł, a także języka. Osoby, które chcą zadbać o jamę ustną niemowlaka, powinny pamiętać o tym, by przed czynnościami pielęgnacyjnymi dokładnie umyć ręce , a także upewnić się, że woda, w której moczy się gazik, jest w idealnej temperaturze. Jama ustna niemowlaka może być także czyszczona przy pomocy miękkiej, silikonowej szczoteczki, którą nakłada się na palec rodzica. To doskonałe rozwiązanie, ponieważ przyzwyczaja dziecko do późniejszego szczotkowania zębów

Jak myć jamę ustną niemowlakowi?

W momencie, kiedy w jamie ustnej niemowlaka pojawiają się pierwsze ząbki – to jest około 4-6 miesiąca i jego życia – dziąsła stają się mocno opuchnięte. Osoby, które chcą użyć swojemu dziecku w cierpieniu, mogą masować dziąsła przy pomocy wspomnianego wyżej gazika. Aby przynieść ulgę w bólu, można zamoczyć go w specjalnej maści, która zmniejszy dolegliwości bólowe i pozwoli spokojnie maluchowi przespać noc.

Jama ustna niemowlaka to miejsce bardzo wrażliwe i narażone na gromadzenie resztek pokarmowych. W procesie jej czyszczenia duży udział mają także gumowe gryzaki w kształcie szczoteczki do zębów. Nie tylko łagodzą uczucie swędzenia, ale także oswajają dziecko z faktem, że w przyszłości będzie szorować zęby przy pomocy szczoteczki.

Na początku szczotkowanie jamy ustnej niemowlaka może przebierać formę zabawy – maluch musi oswoić się ze szczoteczką. Dobrze więc, jeśli rodzic pozwoli mu pobawić się nią, obejrzeć jej wygląd. Kiedy jama ustna niemowlaka posiada już swoje pierwsze zęby, przychodzi czas na stałe szczotkowanie zębów, które w świadomości malucha powinno zapisać się jako codzienny rytuał. Ważne, by rodzic wybrał odpowiednią szczoteczkę – musi posiadać miękkie włosy, zaokrągloną główkę, a także uchwyt dopasowany i wyprofilowany specjalnie dla dziecięcej dłoni. Pastę można wprowadzić dopiero wtedy, kiedy maluch dobrze opanuje odruch jej wypluwania.

Nie ma co ukrywać – niemowlęta zamiast szczotkować zęby zazwyczaj skupiają się na gryzieniu szczoteczki i zlizywaniu z niej pasty – dlatego też do trzeciego roku życia na szczoteczkę nakłada się zaledwie znikomą ilość pasty – koniecznie z obniżoną zawartością fluoru. Na koniec mycia bardzo ważne jest, by dziecko dokładnie wypłukało swoją jamę ustną. Jeśli nie jest w stanie tego jeszcze zrobić samodzielnie, rodzic może mu w tym pomóc przy pomocy namoczonego wodą gazika.

Jak często myć dziąsła niemowlakowi?

Rodzice często zdają sobie sprawę z tego, że ich dzieci nie zawsze chętnie współpracują, jeśli chodzi o mycie dziąseł. Niemowlęta niekoniecznie podchodzą do tej czynności z dużym entuzjazmem. Trzeba jednak pamiętać o tym, że regularne oczyszczanie jamy ustnej z zalegających w niej resztek pokarmowych jest bardzo ważne, jeśli nie chce się dopuścić do pojawienia się próchnicy na zębach mlecznych, które niedługo wyjdą na światło dzienne. Dlatego konieczne jest mycie dziąseł niemowlakowi przynajmniej raz dziennie – w porze wieczornej – tuż przed położeniem się na nocny odpoczynek. Czysta jama ustna w nocy to gwarancja, że nie będą rozwijać się w niej szkodliwe drobnoustroje, które mogą wspierać rozwój próchnicy w przyszłości.

Osoby, które chcą nauczyć swoje dzieci prawidłowych nawyków, muszą pamiętać o tym, że maluchy najczęściej biorą z nich przykład. Dlatego doskonałym rozwiązaniem jest wprowadzenie codziennych rytuałów – wspólne mycie zębów może być świetną zabawą, a przy okazji nauką dobrych nawyków.

Podsumowując, wiele osób jest wciąż przekonanych, że mycie zębów niemowlakowi to czynność nieco na wyrost, która wcale nie jest konieczna. Tymczasem lekarze stomatolodzy biją na alarm, że u większości dzieci w wieku przedszkolnym występuje już próchnica, która często jest skutkiem zaniedbań higieny jamy ustnej w okresie niemowlęcym. Świadomi rodzice coraz częściej zdają sobie sprawę z tego, że regularne myśli dziąseł warto przeprowadzać już u noworodka. Jeśli u niemowlaka pojawiły się już pierwsze zęby, należy niezwłocznie zająć się ich regularnym myciem. Wszystko po to, by ograniczyć groźne konsekwencje zaniedbań, a jednocześnie zapewnić swojemu maluchowi przepiękny, zdrowy uśmiech w przyszłości.