Pacjenci decydują się na implanty, gdyż ze wszystkich rozwiązań protetycznych to właśnie one mają najwięcej zalet. Przed podjęciem zabiegu implantacji warto jest sięgnąć po wiedzę, która pozwoli lepiej zinterpretować podejmowane czynności. Zapoznaj się z drugą częścią serii, w której przedstawiamy najważniejsze informacje na temat implantów stomatologicznych.
Jaki implant wybrać?
Wybór implantu nie należy do zero-jedynkowych decyzji. Pacjenci, którzy decydują się na wszczepienie implantu, często stoją przed trudnym wyborem spośród kilku, a nawet kilkunastu modeli implantów. Dla pacjenta, który z tematem styka się po raz pierwszy, taki wybór jest trudny – nie można wymagać od pacjenta, jakoby miał rozeznanie w markach, właściwościach implantów i innych danych.
Podjęcie decyzji powinno leżeć po stronie pacjenta, natomiast w kwestiach wyboru i rady powinno się liczyć na implantologa przeprowadzającego zabieg. Lekarz prowadzący posiada więcej danych, niż pacjent, i na ich podstawie jest w stanie dobrać dużo bardziej pasujący implant stomatologiczny, niż miałoby to miejsce w przypadku wyboru pacjenta.
Co to są implanty hybrydowe?
Implanty hybrydowe wyróżniają się budową – można zauważyć, iż posiadają powierzchnię szorstką oraz gładką, co jest niespotykane w tradycyjnych implantach. Za ich użyciem stoi szereg zalet, o których warto porozmawiać ze stomatologiem prowadzącym leczenie.
Czy każdy stomatolog może wszczepić implant?
Do przeprowadzenia zabiegu implantacji upoważniony jest każdy lekarz dentysta. Warto mieć jednak na względzie, czy chcemy, aby zabieg implantacji został przeprowadzony przez lekarza, który nie posiada stosownych certyfikatów, potwierdzających jego doświadczenie w zakresie implantologii. Warto jest zweryfikować, czy stomatolog oferujący implantację ma ukończone szkolenie zwieńczone certyfikatem, realizowane m.in. przez Ogólnopolskie Stowarzyszenie Chirurgii i Implantoprotetyki Stomatologicznej OSIS-EDI.
Czy o implanty zębów trzeba dbać?
Implanty i mocowane na nich korony są szczególnie atrakcyjne, z racji tego, iż nie podlegają problemom związanym z próchnicą. Warto mieć jednak na względzie, iż higiena implantów jest równie ważna, co higiena naturalnych zębów. Względy zdrowotne są tu najważniejsze – brak odpowiedniej higieny mógłby doprowadzić do utraty stabilności implantu, co mogłoby spowodować konieczność usunięcia implantu. Dodatkowo, implanty najczęściej są objęte gwarancją, która nie obowiązuje, gdy problem z implantem wynikł z racji braku higieny jamy ustnej.