Prawidłowe dbanie o zęby powinno być elementem codziennej rutyny każdego z nas. Wbrew pozorom w prawidłowej rutynie nie zawiera się wyłącznie szczotkowanie zębów rano i wieczorem, ale także nitkowanie / stosowanie irygatora, a także płukanie zębów specjalnymi płukankami. Stosowanie nici dentystycznej jest proste, jest to narzędzie łatwo dostępne dla każdego — spora ilość nici to koszt rzędu 3-5 złotych. Jak to jest z nitkowaniem zębów? Jak prawidłowo nitkować zęby i kiedy nitkować zęby?
Kiedy nitkować zęby?
Przede wszystkim zastanówmy się jaka jest najlepsza pora na nitkowanie zębów — rano czy wieczorem? Osobiście uważam, iż jest to zależne od preferencji osoby. Można to robić na przykład po śniadaniu — i cieszyć się pięknym, czystym uśmiechem przez cały dzień. Nie ma też przeciwwskazań ku temu, by nić dentystyczną stosować po całym dniu — i zasnąć z dokładnie oczyszczonym uśmiechem. Nić dentystyczną możesz także stosować w trakcie dnia — na przykład by usunąć zalegające resztki między zębami.
Zęby powinno się nitkować przed szczotkowaniem, czy też po? W praktyce okazuje się, że nitkowanie zębów po szczotkowaniu jest dużo wygodniejsze. Z pomocą szczoteczki udaje się wymieść dużo resztek z jamy ustnej, natomiast pojedyncze kawałki, które zostały w przestrzeniach międzyzębowych, usuwamy z pomocą nici. Nie musimy w ten sposób wykonywać podwójnej pracy. Natomiast jest to tylko zalecenie czysto praktyczne, ze względów zdrowotnych nie ma przeciwwskazań, by nitkować zęby przed szczotkowaniem.
Jak prawidłowo nitkować zęby?
Wiesz już, jak często nitkować zęby. Teraz zastanówmy się, w jaki sposób powinno się wykonywać ten proces. W zależności od tego, jaki rodzaj nauki preferujesz, możesz skontaktować się ze stomatologiem na wizytę konsultacyjną, podczas której lekarz na „sztucznej szczęce” pokaże Ci, jak powinno się przesuwać nić i jak nią czyścić zęby. Prawidłowa technika nitkowania zębów powinna polegać na ruchu góra-dół, a nie tył-przód. Zawiń około 50 cm na palce wskazujące obu dłoni. Następnie wprowadź nić między zęby i delikatnie poprowadź ją po ściance, po czym wyciągnij ją gdy znajdzie się w okolicy dziąsła.
Czy nitkowanie zębów może być szkodliwe? Okazuje się, że niestety tak — ale tylko wtedy, gdy nitkowanie odbywa się niezgodnie z zalecaną techniką. Nieprawidłowe stosowanie nici dentystycznej może doprowadzić do uszkodzenia dziąseł, a nawet do powstawania groźnych stanów zapalnych. Z tego powodu, jeśli nie czujemy się pewnie ze stosowaniem nici, dużo lepiej jest zrezygnować z jej korzystania na rzecz irygatora lub minimum płynu antyseptycznego.
Cieszymy się, że dowiedziałeś się, jak często nitkować zęby, oraz jak powinien wyglądać ten proces. Mamy nadzieję, że chęć dbania o zęby sprawi, że twój uśmiech będzie wyglądać dużo lepiej. Na nitkowanie zębów każdego dnia musisz poświęcić maksymalnie 10 minut — a po wyćwiczeniu techniki czas ten będzie dużo krótszy. Naucz się dbać o swoje zęby i ciesz się pięknym uśmiechem! Życzymy powodzenia!