Ile nosi się aparat na zęby? Odpowiadamy na to pytanie

Aparat ortodontyczny to komfortowy sposób leczenia wad zgryzu. W obecnych czasach stanowi on najskuteczniejszą formą leczenia wszelkich wad związanych z ułożeniem zębów. Czasami leczenie ortodontyczne łączy się z operacją z zakresu chirurgii stomatologicznej. Niemniej jednak, warto jest podjąć takie leczenie — bo zamiast zmagać się z wadą zgryzu i jej konsekwencjami przez całe życie, można nosić aparat przez… no właśnie, ile nosi się aparat na zęby? I ile najkrócej można nosić aparat ortodontyczny? Na pytanie „ile nosi się aparat ortodontyczny” postaramy się udzielić odpowiedzi w tym artykule.

Ile nosi się aparat ortodontyczny?

Nie sposób zaprzeczyć, iż leczenie ortodontyczne z wykorzystaniem aparatu na zęby to obecnie najlepsza droga do wyleczenia wad zgryzu. Zdarza się jednak, że pacjenci, gdy już dowiedzą się, ile nosi się aparat na zęby, tracą swój entuzjazm i stopniowo wycofują się z tego pomysłu. Dobrze jest wiedzieć, ile nosi się aparat na zęby, by być w stanie odpowiednio przygotować się do tego psychicznie.

Przede wszystkim zacznijmy od wyróżnienia form leczenia ortodontycznego. Najczęściej w przypadku dzieci stosuje się aparat ruchomy — niestety nie obejmuje on każdego rodzaju wady zgryzu. Nie stosuje się go w przypadku, gdy dzieci zmagają się ze skomplikowanymi wadami. Taki aparat nie oferuje możliwości obracania i przesuwania zębów, dlatego jego zastosowanie jest dość wąskie.

Czas trwania leczenia z wykorzystaniem takiego aparatu ustalany jest przez ortodontę — z reguły mówi się o dwóch latach noszenia aparatu ruchomego zgodnie z zaleceniami lekarza. W przypadku, gdy pacjent nie będzie współpracować i, przykładowo, będzie nosić aparat rzadziej, niż zostało to określone przez ortodontę, czas trwania leczenia przedłuży się.

Prócz tego, stosuje się aparat stały, przy którym zdecydowanie łatwiej o efekty. Przede wszystkim nie ma wątpliwości co do tego, czy pacjent będzie nosić taki aparat — z racji przymocowania aparatu na stałe, nie ma potrzeby dbania o regularność noszenia go. Współpraca między pacjentem a lekarzem ortodontą gwarantuje rewelacyjne efekty w stosunkowo krótkim czasie — większości pacjentów w zupełności wystarczą dwa lata noszenia aparatu ortodontycznego, by zniwelować wadę zgryzu. Po noszeniu aparatu następuje jednak okres retencji — czyli noszenia aparatu retencyjnego, którego głównym celem jest utrwalenie uzyskanego efektu.

Ile najkrócej można nosić aparat ortodontyczny?

Dwa lata noszenia aparatu ortodontycznego mogą dla wielu pacjentów nie brzmieć zbyt zachęcająco. Niestety przyspieszenie leczenia ortodontycznego nie jest możliwe — trzeba poświęcić na nie dokładnie tyle czasu, ile zostało zalecone przez lekarza. Zazwyczaj takie leczenie trwa od 1,5 roku do 2 lat — istnieją jednak pewne odstępstwa w jedną i drugą stronę, choć jest to kwestia konkretnego przypadku. Dobry ortodonta będzie w stanie określić przybliżony czas trwania leczenia jeszcze przed rozpoczęciem go — wtedy możesz określić, czy się na nie zdecydujesz.