Szczoteczka soniczna do zębów – garść wiedzy

Każdy z nas chce posiadać piękny i zdrowy uśmiech, który jest oczywiście efektem zdrowych i mocnych zębów. Z tego też powodu jak tylko się da, staramy się dbać i swoje zęby, czyszcząc je przy pomocy odpowiednich narzędzi. Rewelacją ostatnich lat jest z pewnością szczoteczka soniczna. Co warto o niej wiedzieć?

Co to jest szczoteczka soniczna?

Jest to specjalny rodzaj szczoteczki, który do złudzenia przypominać może bardzo popularny model elektryczny. Tak właściwie, to jest ona jej dalekim kuzynem. Szczoteczka soniczna jest rozwinięciem i dopracowaniem technologii jeszcze z roku 1939, gdy wymyślona została szczoteczka elektryczna. To, co je różni, to oczywiście sposób działania. Szczoteczka elektryczna przy pomocy obecnej w niej baterii generuje ruch główki szczoteczki uruchamiany działaniem niewielkiego silnika, co ma symulować przesuwanie się manualnej szczoteczki przy pomocy dłoni. Model soniczny natomiast to wersja, która została wynaleziona w roku 1987 i wykorzystuje do usuwania zanieczyszczeń fale dźwiękowe.

Jak działa i czy warto korzystać ze szczoteczki sonicznej?

Jak się okazuje, jest to znacznie prostsze niż się może wydawać. Choć wygląda ona dokładnie tak samo jak model elektryczny, to jednak zamiast niewielkiego silniczka w jej główce obecny jest generator fal dźwiękowych o bardzo precyzyjnie dobranej częstotliwości. Dzięki częstotliwości wynoszącej dużo powyżej 260 MHz możliwe jest usuwanie nawet samych bakterii. Co więcej, szczoteczka ta wykonuje ogromną ilość ruchów na minutę, bez trudu sięgając wartości 30 tysięcy, a w najlepszym modelach nawet zbliżając się do 60 tysięcy. Dla porównania przeciętna szczoteczka elektryczna najczęściej pracuje przy około 8 tysiącach ruchów na minutę.
Co oprócz tego dzieje się podczas mycia taką szczoteczką? Fale dźwiękowe oprócz tego, że niszczą bakterie i poruszają włóknami szczoteczki, dodatkowo są w stanie wprawiać w ruch cząsteczki śliny, wraz z pastą. Dzięki temu zachodzi zjawisko o nazwie kawitacja, wskutek którego usuwany jest osad nazębny wraz z bakteriami.

Czy warto mieć taką szczoteczkę? Jak widać po tym, jaka jest jej zasada działania, a tym samym, jaka jest wszechstronność w usuwaniu zanieczyszczeń z zębów, odpowiedź może być tylko jedna – szczoteczka soniczna jest zdecydowanie warta zakupu.

Czy lepsza szczoteczka soniczna czy elektryczna?

Na koniec pozostaje jednak pytanie, czy nie lepszym pomysłem byłoby kupienie szczoteczki elektrycznej, zamiast sonicznej, chociażby z racji tego, że jest ona wielokrotnie tańsza? Jak się okazuje, jeśli chce się dbać o swoje zęby w najlepszy możliwy na rynku sposób, zdecydowanie lepszym pomysłem będzie kupienie modelu sonicznego. Powód jest bardzo prosty – szczoteczka elektryczna jest jedynie ułatwieniem i powtórzeniem tego, co się wykonuje przy ręcznym myciu zębów. Natomiast szczoteczka soniczna to zupełnie inne, znacznie skuteczniejsze podejście do tematu higieny jamy ustnej. Sprawia to, że nie ma sobie obecnie równych.