Jak wygląda konsultacja implantologiczna?

Leczenie implantologiczne jest stosunkowo długim rodzajem leczenia, mogącym trwać nawet kilkanaście miesięcy. Dzieje się tak ze względu na to, że pewne procesy, które zachodzą w organizmie, zajmują długi czas. Do takich procesów zalicza się między innymi osteointegracja implantu – proces, podczas którego implant łączy się z kością.

Nim jednak pacjent przystąpi do leczenia implantologicznego, konieczne jest przeprowadzenie konsultacji implantologicznej. Konsultacja implantologiczna to rodzaj wizyty u implantologa, podczas której pacjent dowiaduje się, w jaki sposób leczenie implantologiczne może zostać przeprowadzone; dodatkowo pacjent dowie się, jakie przeszkody stoją na drodze do wszczepienia implantu.

Dowiedz się, na czym polega konsultacja implantologiczna i dlaczego jej rola w procesie leczenia jest niezwykle ważna. Z tego artykułu dowiesz się, czym jest konsultacja implantologiczna i jak wygląda badanie przed implantacją.

Wywiad na konsultacji

Pierwsza konsultacja implantologiczna polega na ogólnym zbadaniu pacjenta, zebraniu informacji na temat stanu zdrowia pacjenta, zabiegach które przeszedł i nie tylko. W tym celu implantolog przeprowadza swojego rodzaju ankietę, podczas której padają takie pytania jak: czy pacjent zmaga się z osteoporozą, jakie leki przyjmuje na co dzień, a także jakie operacje pacjent odbywał w ciągu ostatnich dziesięciu lat.

Konsultacja implantologiczna to także rozwiewanie wątpliwości pojawiających się z drugiej strony, czyli od strony pacjenta. Na takiej wizycie pacjent może dowiedzieć się, na jaki sposób leczenia może liczyć, jaki będzie potencjalny koszt leczenia implantologicznego, jakie czynności trzeba podjąć, aby uzyskać ostateczny zadowalający efekt.

Badanie kliniczne przeprowadzane przez implantologa

Badanie kliniczne przeprowadzane przez implantologa jest konieczne, by zweryfikować pewne istotne czynniki. Przede wszystkim, za sprawą takiego badania implantolog jest w stanie zweryfikować jakość tkanek miękkich – grubość, kolor i nie tylko. Podczas badania klinicznego pacjent może dowiedzieć się także, jak wygląda poziom jego codziennej higieny jamy ustnej i jakie efekty udaje się dzięki niej uzyskać.

Celem uzyskania jeszcze większej ilości informacji, między innymi na temat jakości tkanki kostnej, wykonywane jest badanie pantomografem. Zdjęcie pantomograficzne jest nieocenionym źródłem informacji, pozwalającym na dowiedzenie się między innymi grubości błony śluzowej czy wysokości wyrostka zębodołowego. W przypadku implantacji to istotna informacje.