Czemu tworzą się zajady i czy są zaraźliwe? Odpowiadamy na nurtujące kwestie

Bez wątpienia chciałbyś dowiedzieć się, czemu tworzą się zajady. Możliwe, że chciałbyś wiedzieć, czym wyleczyć zajady – najlepiej skutecznie, aby już nigdy nie powróciły. Zajady wydają się być mało inwazyjną chorobą, niegroźną. Zajady najczęściej pojawiają się w okresie jesienno zimowym, co akurat jest związane z ich specyfiką. Dowiedz się, czemu tworzą się zajady i czy zajady są zaraźliwe.

 

Czy zajady i opryszczka to to samo?

 

Pacjenci zastanawiają się, czy zajady i opryszczka to to samo. Okazuje się, że nie jest to ten sam problem, choć jest on stosunkowo podobny. Obydwie zmiany są mało atrakcyjne, a wręcz przeciwnie – nie zachęcają do kontaktu z daną osobą. Zmiany skórne wywoływane zarówno przez zajady, jak i przez opryszczkę, stanowią źródło zaniżenia atrakcyjności danej osoby. 

 

Zastanówmy się najpierw, czemu tworzą się zajady i czym one są. Nazywa się je także kątowym zapaleniem warg. Zajady rozwijają się w kącikach ust, przyspiesza to między innymi przerwanie naskórka w kącikach ust, dlatego warto zadbać, by nie było to takie częste, np stosując pomadki. Kąciki ust są ciepłym i wilgotnym miejscu, dlatego jest to miejsce ulubione przez czynniki powodujące to schorzenie. Stąd wiadomo, czemu tworzą się zajady.

 

Obydwa problemy różni między innymi to, że wywołują je zupełnie dwa różne czynniki. W przypadku zajadów, problem rozwija się między innymi dlatego, że działają grzyby i bakterie. Teraz już wiesz, czemu tworzą się zajady. Natomiast w przypadku opryszczki, ulega ona rozwojowi przez wirusa Herpes Siplex typ I. Jak chodzi o przenoszenie choroby, to niestety obydwie choroby można roznosić poprzez kontakt z drugą osobą. Na przykład podczas pocałunku mogą zostać przekazane grzyby czy bakterie, które w okresie spadku odporności u drugiej osoby mogą spowodować zajady. Natomiast przekazanie opryszczki polega na przekazaniu wirusa powodującego tę chorobę.

 

Czy zajady są zaraźliwe?

 

Jeśli zastanawiasz się, czy zajady są zaraźliwe, odpowiadamy – poniekąd tak. Jest to po części odpowiedzią na pytanie, czemu tworzą się zajady. Z tego powodu warto jest wiedzieć, czym wyleczyć zajady, gdyż jesteśmy na nie bardzo narażeni. Aby leczyć zajady, przede wszystkim konieczne jest sprawienie, by nie doszło do ponownej infekcji. Oznacza to, że kąciki ust należy utrzymywać w stanie czystym i suchym. Do tego, konieczne jest stosowanie maści przeciwgrzybicznej – pod warunkiem, że zajady zostały spowodowane przez grzyby. W przypadku zarażenia bakteriami, konieczne jest stosowanie preparatu przeciwbakteryjnego.

 

Natomiast może zdarzyć się, że kątowe zapalenie ust nie powstały z powodu zakażenia bakteriami czy grzybami. To spory plus, dlatego warto jest dokonać rozeznania w tym zakresie. W takiej sytuacji trzeba po prostu utrzymać kąciki w odpowiednim stanie, smarować je na przykład maścią nawilżającą, aby zapewnić im odpowiednie nawilżenie i zapobiec dalszemu rozwojowi choroby. Warto na pewno zrezygnować z kwaśnych potraw, mogących sprawić, że stan zapalny rozwinie się.