Czy diastema jest dziedziczna? Jak powstaje diastema? Odpowiadamy na pytania!

Myślisz, czy diastema jest dziedziczna? Jeśli zastanawiasz się, czym jest diastema – odpowiadamy, że na pewno widziałeś ją u wielu gwiazd światowego formatu. Wbrew pozorom, jest to popularne zjawisko i da się z diastemą żyć, niemniej jednak, niektórzy uważają ją za defekt estetyczny. Szpara między górnymi jedynkami – to właśnie odpowiedź na pytanie, czym jest diastema. Niemniej jednak, może ona spowodować pewne problemy, dlatego w zależności od przypadku warto jest rozważyć leczenie diastemy.

 

W związku z tym, warto jest podjąć lekturę na temat tego, co to jest diastema. Nie jest to do końca coś, z czym konieczne trzeba walczyć, każdy pacjent powinien ocenić to indywidualnie z pomocą specjalisty. Niemniej jednak, dla wielu pacjentów jest to defekt. Warto jest dowiedzieć się, czy diastema jest dziedziczna, jak powstaje diastema i co zrobic z diastema. Jeśli nie wiesz, co zrobic z diastema, to ten artykuł jest dla ciebie. 

 

Czym jest diastema?

 

Diastema jest charakterystyczną szparą między górnymi jedynkami. Niezależnie od tego, jaką szerokość ma dana szpara, nazywa się ją diastemą. Niemniej jednak, od szerokości diastemy uzależnione jest to, jak mamy ją interpretować. Jeśli nie przekracza ona szerokości 2 milimetrów, to z reguły nie powinna ona stwarzać jakichkolwiek problemów. Powyżej tej szerokości diastema może powodować różne wady zgryzu, a także problemy z wymową. 

 

Na pewno zastanawiasz się, jak powstaje diastema. Wyróżnia się kilka najpopularniejszych przyczyn rozwoju diastemy. Okazuje się przede wszystkim, że odpowiedź na pytanie czy diastema jest dziedziczna brzmi tak. Jeśli zastanawiałeś się, czy diastema jest dziedziczna, to być może nie będziesz zaskoczony, że naprawdę stoją za nią względy genetyczne. Jednak zastanawianie się nad tym, czy diastema jest dziedziczna, nie powinno stanowić jedynego elementu do rozważania. Prócz tego, wyróżnia się przecież inne przyczyny jej rozwoju.

 

Jednym z przykładów jest na przykład przerost wędzidełka wargi górnej. Do tego, można doliczyć także brak górnych siekaczy bocznych. Poza tym, diastema pojawia się także u dzieci między 7 a 9 rokiem życia – jest to diastema fizjologiczna.

 

Co zrobić z diastemą?

 

Chciałbyś wiedzieć, jak zlikwidować diastemę? To proste! Pierwszym rozwiązaniem są licówki. Licówki to rozwiązanie z zakresu stomatologii estetycznej, z którym jednak będziesz w stanie łatwo i skutecznie zamknąć diastemy. Prócz tego, jeśli zależy ci na skutecznym zwalczeniu diastemy, a nie jedynie na jej zamaskowaniu, to powinieneś rozważyć leczenie ortodontyczne. Proces leczenia ortodontycznego może się różnić – nie jest jednolity, dlatego trudno jest opisać jedną drogę leczenia w takim przypadku. Prawie pewne jest, że będziesz musiał skorzystać ze stałego aparatu ortodontycznego. Istnieją jednak przypadki, na przykład diastema rozbieżna, gdzie istnieje możliwość leczenia z wykorzystaniem aparatu ruchomego.To bardzo wygodne, dlatego warto jest skontaktować się z ortodontą.