Czy na krzywe zęby można założyć licówki? Prawdy i mity o krzywym uzębieniu

Każdy z nas chciałby mieć piękny, zdrowo wyglądający uśmiech. Niestety, w niektórych przypadkach okaże się to niemożliwe. Dodatkowo, czasem może dojść po prostu do zaniedbań, nawet mimo możliwości. Z tego powodu, zamiast podejmować działania w zakresie leczenia wady, niektórzy ludzie zastanawiają się, czy na krzywe zęby można założyć licówki, czy też jak zamaskować krzywe zęby. Ciekawa jest także kwestia, czy krzywe zęby są dziedziczne. Niezależnie od tego, jeśli mamy wadę zgryzu, to warto coś z tym zrobić, bo konsekwencje mogą być nieprzyjemne w skutkach.

 

Przede wszystkim, wada zgryzu to problem estetyczny. Prosty uśmiech zawsze wygląda atrakcyjniej, jednak ze względu na pytanie, czy krzywe zęby sś dziedziczne, może okazać się, że nie każdy z nas otrzyma taki właśnie uśmiech. Prócz tego, pod względem funkcjonalności taki uśmiech jest nieco upośledzony. Wada zgryzu sprzyja różnorakim chorobom, ze względu na to, że w przypadku zębów objętych wadą zgryzu kamień nazębny rozwija się bardzo szybko. A jak wiadomo, płytka nazębna i kamień nazębny to źródło chorób. 

 

Jeśli jednak nie chcesz zdecydować się na leczenie ortodontyczne, powinieneś dowiedzieć się, czy na krzywe zęby można założyć licówki. O tym dowiesz się w dalszej części artykułu.

 

Czy krzywe zęby są dziedziczne?

 

Kwestia tego, czy krzywe zęby są dziedziczne, jest bardzo interesująca. Okazuje się, że geny mają wpływ na to, jak rosną nam zęby. Nie jest to oczywiście jedyny wyznacznik tego, bo w przypadku zaniedbania rodziców, czy też naszego zaniedbania, również może dojść do rozwoju takiej wady zgryzu. Najważniejsze w tym, jak rosną nasze zęby, jest właśnie to, jak o nie dbamy. Geny rodziców, a konkretnie jednego rodzica (bo ujawniają się geny tylko jednego rodzica) są istotne, ale nie najważniejsze. Geny mogą mieć wpływ na przykład na wytrzymałość zębów – dlatego jedni pacjenci dbają o zęby i mają z nimi permanentny problem, a inni pacjenci w ogóle nie przykładają do tego uwagi i cieszą się brakiem chorób w obrębie zębów.

 

Jak zamaskować krzywe zęby?

 

Na pewno zastanawiasz się, jak w takiej sytuacji można zareagować. Istotnym pytaniem jest, czy na krzywe zęby można założyć licówki? Odpowiedź na pytanie „czy na krzywe zęby można założyć licówki” jest prosta – okazuje się, że jest taka możliwość! Nie stanowi to rozwiązania problemu, ale pozwoli go zamaskować. Warto jednak mimo wszystko zdecydować się na leczenie aparatem ortodontycznym, i dopiero wtedy wybrać licówki.

 

Jeśli posiadasz wadę zgryzu, to w zasadzie jedyne skuteczne rozwiązanie, pozwalające na zredukowanie widoczności. Możesz na przykład zastosować pewne sztuczki kosmetyczne, lub związane z ubiorem, pozwalające opcjonalnie na odwrócenie uwagi od twojego uśmiechu. Do takich sztuczek należy na przykład makijaż oczu, noszenie okularów czy też noszenie dużych kolczyków. Niemniej jednak, wszystko się sprowadza do tego, że tak czy siak konieczne będzie przeprowadzenie leczenia ortodontycznego.