Jak długo krwawi dziąsło po wyrwaniu zęba?

Od czasu do czasu zdarza się taka sytuacja, gdy nawet pomimo usilnych starań, odpowiedniej higieny jamy ustnej czy też regularnych wizyt u stomatologa, trzeba dokonać ekstrakcji zęba. Jest to zabieg wysoce nieprzyjemny, który dodatkowo może wiązać się z kilkoma komplikacjami. Jedną z najczęściej pojawiających się po takim zabiegu dolegliwością jest krwawienie dziąsła. Warto więc przed zrealizowaniem tego zabiegu dowiedzieć się, jak długo krwawi dziąsło po wyrwaniu zęba i jak zapobiec pogarszaniu się gojenia dziąsła.

Przyczyny krwawienia dziąseł

Zanim jednak przejdzie się do tego, jak długo krwawi dziąsło po wyrwaniu zęba, najpierw warto się dowiedzieć tego, z jakiego powodu dziąsło w ogóle po takim zabieg krwawi. Jakie są tego powody i co należy robić po takim zabiegu, aby do tego nie doszło?


Wyrywanie zęba, czyli zabieg jego ekstrakcji, to stosunkowo prosta sprawa, mająca jednak spory wpływ na strukturę dziąsła. Ząb wyrywany jest oczywiście pod dużym znieczuleniem, lecz z reguły w sposób dość gwałtowny dla dziąsła, co doprowadza do jego podrażnienia i spowodowania krwawienia. Co więcej, pusty zębodół do swojego leczenia wymaga powstania tzw. zakrzepu, czyli naturalnego wypełnienia po usuniętym zębie.


Jak więc widać, krwawienie dziąsła po zabiegu jego wyrwania jest zjawiskiem zupełnie naturalnym, którym nie trzeba się specjalnie przejmować. Pomimo jednak tego stomatolog po przeprowadzeniu zabiegu poinstruuje pacjenta w zakresie odpowiedniego postępowania po zabiegu. Najczęstszą przyczyną przedłużającego się krwawienia dziąsła po zabiegu jest nieprzestrzeganie tych zasad, co może doprowadzić nawet do konieczności powtórnego odwiedzenia stomatologa.

Jak zapobiec krwawieniu dziąseł?

Jak więc widać, problemy związane z wyrywaniem zęba nie kończą się wcale na samym zabiegu, lecz ciągnąć się mogą jeszcze długo po nim. Zasadne jest więc to, aby wiedzieć, jak zapobiegać krwawieniu zęba po tym zabiegu.
Co więc trzeba widzieć po zabiegu ekstrakcji zęba? Przede wszystkim pamiętać trzeba, że w miejscu po zębie pojawi się obrzęk, który utrzymać się może nawet do 5 dni.

Przez 12 godzin po zabiegu powinno się powstrzymać od szczotkowania zębów, a przez kolejnych kilka dni nie należy szczotkować okolicy wyrwanego zęba. Co więcej, przez 24 godziny nie powinno się płukać jamy ustnej, a przez kolejne dni wykonywać to niezwykle delikatnie i ostrożnie. Dodatkowo nie powinno się zasysać śliny z okolicy zębodołu oraz pić przez słomkę.


Co jeszcze może spowodować przedłużenie się krwawienia z dziąsła? Na co trzeba dodatkowo uważać, posiadając krwawiące dziąsła? Niezwykle ważne jest to, aby nie pić przez minimum 24 godziny gorących napojów i nie jeść ciepłych posiłków. Nie powinno się palić ani pić alkoholu, a także powinno się unikać dużego wysiłku fizycznego.
Jak długo krwawi dziąsło po wyrwaniu zęba, jeśli przestrzega się wszystkich tych zaleceń?

Przyjmuje się, że niewielkie i zupełnie bezpieczne krwawienie może utrzymywać się nawet przez kilkanaście godzin po zabiegu. Gdyby jednak stało się ono intensywniejsze czy też utrzymywało się zbyt długo, najlepiej udać się w takiej sytuacji do stomatologa na ocenę stanu zębodołu.