Czy węgiel aktywny wybiela zęby?

Wybielanie zębów to proste zagadnienie — wiele osób decyduje się na skorzystanie z pomocy stomatologa i po krótkim czasie cieszy się pięknym efektem. Niemniej jednak nie każdy jest przekonany do korzystania z usług stomatologów specjalizujących się w zakresie estetyki uśmiechu. Część pacjentów preferuje rozwiązania domowe — łatwo dostępne, tanie i najlepiej skuteczne. Powszechność past wybielających z węglem aktywnym poprawiła świadomość pacjentów na temat tej substancji, niemniej jednak nie jest do końca jasne, jak węgiel aktywny działa na zęby i czy węgiel aktywny wybiela zęby. W tym artykule wyjaśnimy, jak wybielać zęby węglem i na czym polega czyszczenie zębów węglem aktywnym.

 

Czyszczenie zębów węglem aktywnym

 

Zastanówmy się, czy węgiel aktywny wybiela zęby. W tym miejscu warto jest zaznaczyć, że w przypadku węgla aktywnego proces ten polega na starciu osadów z powierzchni zęba, przez co mogą one wydawać się nieco bielsze. Natomiast nie powinno się mówić o pełnoprawnym wybielaniu zębów — takim jak ma miejsce w gabinetach stomatologicznych, gdyż nie jest to tożsame.

 

Wybielanie zębów w gabinecie to proces, który powoduje rozjaśnianie szkliwa, przez co zęby faktycznie stają się jaśniejsze. Tymczasem działanie węgla aktywnego można porównać bardziej do zabiegu piaskowania, dzięki któremu udaje się usunąć osady i przebarwienia z powierzchni zębów. Zaletą tego rozwiązania jest wysoka dostępność — węgiel tego rodzaju można dostać w praktycznie każdej aptece. Dodatkowo węgiel aktywny jest bardzo tani, w związku z tym nie trzeba dużych nakładów pieniężnych, by poprawić estetykę uśmiechu.

 

Mimo tego, że węgiel aktywny powoduje jedynie powierzchowne czyszczenie zębów, to i tak warto skorzystać z węgla aktywnego. Jeśli pijemy dużo kawy, herbaty czy barwne napoje, to taki środek raz na jakiś czas mógłby stanowić ratunek dla estetyki uśmiechu. Dodatkowo warto jest zauważyć, iż węgiel aktywny wykazuje działanie antybakteryjne. Z tego powodu zaleca się, aby zębów bezpośrednio po szczotkowaniu nie przepłukiwać, a po prostu przytrzymać taką papkę przez około 2 minuty.

 

Jak wybielać zęby węglem?

 

Wiesz już, czy węgiel aktywny wybiela zęby. Teraz zastanówmy się, jak wykorzystać węgiel aktywny, aby rozjaśnić nim zęby. Przede wszystkim trzeba zakupić węgiel aktywny — nie jest to duży koszt, podobnie jak w przypadku jego przygotowania do „wybielania”. Natomiast aby przygotować węgiel aktywny do działania, należy go zmieszać z wodą w takim stopniu, by miał on konsystencję pasty. Tak przygotowany węgiel aktywny należy nałożyć na szczoteczkę i szczotkować nim zęby.

 

Węgiel aktywny można stosować zamiennie wraz z normalną pastą do zębów. Takie rozwiązanie powinno się stosować maksymalnie przez kilka dni pod rząd, gdyż węgiel aktywny może spowodować powstawanie nadwrażliwości zębów. Nie jest to pożądane, dlatego kwestia tego, czy węgiel aktywny wybiela zęby, nie powinna być zbyt często rozważana w ciągu roku. Rozsądnie jest korzystać z takiego rozwiązania przez kilka dni, raz na 3-4 miesiące, by oczyścić zęby z osadów.