Czy złamany ząb można przykleić? Co robić w niespodziewanej sytuacji?

Myślisz o tym, czy złamany ząb można przykleić? Okazuje się, że w niektórych przypadkach przyklejenie zęba może okazać się skomplikowaną sytuacją. Na pewno warto byłoby w takiej sytuacji wiedzieć, czym skleić złamany ząb. Bardzo możliwe, że na własną rękę trudno będzie to zrobić, więc tę wiedzę w szczególności powinien posiadać stomatolog. Jeśli nie jesteś w stanie podjąć działań na własną rękę, to zastanów się także, jak uratować złamany ząb.

 

A czy złamany ząb boli? To też jest zależne od sytuacji, z którą w danym momencie zderzy się pacjent. Niemniej jednak, warto mieć całkowite rozeznanie w tym zakresie, czy złamany ząb można przykleić, a także czy to, że złamany ząb boli, jest naturalne. 

 

Niestety, złamanie zęba może spotkać każdego z nas. Szczególnie narażone są na to osoby, które uprawiają sporty – na przykład jeżdżą rowerem czy też na deskorolce. Może także zdarzyć się, że niefortunnie przewrócimy się, czy też ktoś nas uderzy – to też zwiększa ryzyko złamania zęba. To pokazuje, że dbanie o profilaktykę zębów jest ważne, ale może nie uchronić nas od wizyty u dentysty.

 

Czy złamany ząb boli?

 

Ważnym pytaniem jest, czy złamany ząb boli? Okazuje się, że taki ząb niestety może zaboleć – szczególnie wtedy, gdy przy takim złamaniu ucierpi miazga zęba. Niestety jest to stosunkowo powszechne i trudno jest uniknąć złamania w takiej sytuacji. Jeśli uderzymy w coś bardzo mocno, albo odwrotnie – to ktoś w nas uderzy bardzo mocno, to uszkodzenie miazgi nie wydaje się wcale czymś, z czym dany pacjent nie będzie się zmagać.

 

Na szczęście, nawet złamanie zęba nie oznacza, że konieczne okaże się jego wyrwanie z zębodołu. Taki ząb, nawet z uszkodzoną miazgą, w dalszym ciągu może posłużyć do odbudowy protetycznej. Do odbudowania wykorzystuje się na przykład korony protetyczne. Jeśli jednak miazga nie zostanie naruszona, to odpowiedź na pytanie „czy złamany ząb można przykleić” najprawdopodobniej będzie brzmieć „tak”. 

 

Czym skleić złamany ząb?

 

Wiesz już, czy złamany ząb można przykleić. Skoro wiesz już, czy złamany ząb można przykleić, to warto także wiedzieć, jak uratować złamany ząb poprzez jego sklejenie. Po utracie części zęba, powinno się tę część jak najszybciej zabezpieczyć ząb w soli fizjologicznej, mleku lub w wodzie. Taki ząb można przechowywać w lodówce nawet przez 2-3 dni, wtedy w dalszym ciągu nada się do odbudowy, jednak im szybciej zareagujemy, tym lepiej. 

 

Warto jest wykorzystać do odbudowy własny ząb – pod warunkiem, że nie doszło do uszkodzenia miazgi. W takiej sytuacji możliwe będzie odbudowanie go z wykorzystaniem naturalnego materiału, zamiast z korzystania z kompozytu, który może wyróżniać się na tle zębów. Złamanie zęba warto jest kontrolować, nawet poprzez zwrócenie uwagi dentyście podczas wizyty kontrolnej, aby się mu przyjrzał. Robi się to po to, by uniknąć sytuacji, w której miazga zacznie obumierać. Jest to absolutnie niewskazane, a jeśli tak się zdarzy, to trzeba szybko zareagować, by przeprowadzić leczenie kanałowe.