Jak usunąć przebarwienia z zębów?

Każdego dnia wiele osób zadaje sobie pytanie, jak wybielić zęby. Jak się bowiem okazuje, problem ten jest zdecydowanie powszechniejszy, niż może się wydawać. Wiele osób może sądzić, że to rozchwiane zęby, choroby przyzębia czy też po prostu próchnica spędzają sen z powiek pacjentom, lecz to właśnie nieestetyczne przebarwienia na zębach są ogromnym problemem. Z tego też powodu koniecznie należy dowiedzieć się, jakie są przyczyny powstawania takich przebarwień, a także jak się je powinno usuwać.

Poznaj przyczyny

Zanim przejdzie się do tego, jak usunąć przebarwienia z zębów, w pierwszej kolejności dowiedzieć się trzeba tego, z jakiego powodu pojawiają się one na zębach. Jakie są przyczyny powstawania nieestetycznych przebarwień na powierzchni zębów?
Jak się okazuje, przyczyny powstawania przebarwień na zębach mogą być bardzo zróżnicowane. Przede wszystkim zacząć trzeba od tego, że duże znaczenie ma grubość obecnego na zębach szkliwa. Im będzie go więcej, tym zęby będą bielsze. Zmniejszanie się grubości szkliwa może być uwarunkowane genetycznie, lecz może być spowodowane także wieloma najróżniejszymi czynnikami. Co więc konkretnie powoduje, że zęby tracą swój piękny biały kolor?
Po pierwsze wiedzieć trzeba to, że zęby mogą się przebarwiać nie tylko u dorosłych, lecz również u dzieci. Co więcej, takie zjawisko nie dotyczy wszystkich zębów, lecz może dotknąć dosłownie pojedyncze zęby, podczas gdy inne nadal będą pięknie się prezentowały. Zdecydowanie najczęstszym powodem pojawiania się takiego problemu jest nieprawidłowa dieta. Wystarczy tylko, że obecna w nim będzie zbyt duża ilość cukru, a zęby mogą powoli tracić swój piękny kolor. Co więcej, za powstawanie przebarwień w bardzo dużym stopniu odpowiadają także różnego rodzaju silnie barwiące produkty. Warto więc wymienić w tym wypadku przede wszystkim kawę oraz wino, lecz duży wpływ na barwę zębów będzie miało także to, jak często i w jakich ilościach będzie się spożywało np. buraki. Nie da się zaprzeczyć także temu, że kolosalne znaczenie dla wyglądu zębów ma to, czy pali się papierosy. Palacze w znacznie większym stopniu zmagają się z przebarwienia na zębach niż osoby, które stronią od tytoniu. Na koniec warto się jeszcze dowiedzieć, że niezwykle negatywny wpływ na kolor zębów ma to, czy i jak dużo pije się alkoholu.
Rzecz jasna nie tylko sama dieta odpowiada za przebarwienia na zębach. Oprócz tego duże znaczenie ma to, jakie i w jakich ilościach przyjmuje się leki. Oczywiście spore znaczenie ma również to, jak poszczególne zęby były leczone, ponieważ pewnego rodzaju wypełnienia mogą z czasem nieestetycznie zmieniać kolor, co rzecz jasna negatywnie odbije się również na barwie zęba, w którym się ono znajduje. Bez względu jednak na to, jaki jest konkretnie powód zmiany koloru zęba, warto dowiedzieć się, jak usunąć przebarwienia z zębów i które metody są polecane.

Metody usuwania przebarwień

Jak więc widać po powyższym opisie, zmiana koloru zębów może mieć wiele zróżnicowanych przyczyn. Począwszy od przyjmowanych leków, po kiepsko wykonane wypełnienie czy też oczywiście skończywszy na diecie. Bez względu jednak na to, jaki jest tego powód, koniecznie trzeba się dowiedzieć, jak usunąć przebarwienia z zębów. Jak można to zrobić najlepiej?
Proces wybielania zębów warto rozpocząć od metod zdecydowanie najprostszych, a także najtańszych. Mowa tu jest więc przede wszystkim o odpowiedniej korekcie diety, czyli wyeliminowaniu z niej nadmiernej ilości cukru, a także ograniczenia alkoholu, wina czy też np. silnie barwiących buraków. Po tej czynności następnie można przejść do stosowania specjalnej wybielającej pasty do zębów. Dzięki odpowiedniemu składowi może ona przyczynić się do tego, że zęby zostaną nieco wybielone.
Oczywiście pasta do zębów to metoda najprostsza, a przez to nie ciesząca się dużym uznaniem z powodu niepewnej skuteczności. Jak usunąć przebarwienia z zębów zdecydowanie skuteczniej? Bardzo ciekawą domową metodą na wybielenie zębów jest stosowanie specjalnych pasków i żelów wybielających. Jak to dokładnie działa? Paski tego rodzaju kupić może w każdej aptece. Po rozpakowaniu należy przykleić je na zęby i pozostawić przez około 30 minut. Taki zabieg należy realizować przez kilka bądź kilkanaście dni, najlepiej dwa razy każdego dnia.
Jak jednak można się bez trudu domyślił, wszelkiego rodzaju domowe metody wybielania zębów nie mogą się równać z tym, jakie efekty osiąga się dzięki stosowaniu odpowiednich zabiegów w gabinecie stomatologicznym. W pierwszej kolejności warto zacząć od scalingu, czyli usuwaniu przy pomocy specjalnej końcówki kamienia nazębnego. W wielu przypadkach to właśnie on odpowiada w dużej mierze za przebarwienie i możliwe dzięki temu jest skuteczne pozbycie się nieestetycznego kolory z zębów. Inną ciekawą propozycją jest także piaskowanie zębów, czyli poddawanie je działaniu powietrza oraz niezwykle drobnego piasku. Taki zabieg pozwala skutecznie usunąć z zębów wszelkie zanieczyszczenie, a także przebarwienia.
Zdecydowanie najlepszą metodą jest jednak laserowe wybielanie zębów. W tym wypadku na zęby nakładany jest specjalny żel, który następnie naświetlany jest promieniem lasera. W wyniku reakcji chemicznej dochodzi do skutecznego wybielenia zębów.
Na koniec warto jeszcze mieć na uwadze to, że wygląd zębów dość dobrze można poprawić, stosując np. licówki czy też korony.

Która opcja to najlepszy sposób na wybielenie zębów?

Skoro już wiadomo, jak usunąć przebarwienia z zębów, warto się teraz dowiedzieć, które z powyższych rozwiązań jest najlepsze i na które konkretnie powinno się zdecydować.
Jak bez trudu można to zauważyć, decyzja w tym wypadku nie jest prosta. Jak się jednak okazuje, nie da się polecić jednego konkretnego rozwiązania tego problemu. Wszystko bowiem w tym wypadku zależy od tego, jakie ma się środki na wybielanie zębów, a także jaki jest ich stan. W przypadku początkowych zmian i pierwszych oznak przebarwień naprawdę dobre rezultaty może przynieść stosowanie prostej wybielającej pasty do zębów. Jeśli jednak ma się do czynienia z naprawdę poważną sytuacją, najlepiej wtedy sięgnąć po najskuteczniejsze rozwiązania, czyli laserowe wybielanie. Co prawda jest ono bardzo kosztowne, lecz przynosi najlepsze rezultaty.