Dlaczego kruszą się zęby?

Jednym z najczęstszych problemów, przez które pacjenci zgłaszają się do gabinetów stomatologicznych, jest ukruszony ząb. Niestety, choć mogłoby się wydawać, że jest to sytuacja rzadka, to dojść może do niej bardzo łatwo. Wystarczy twardszy kawałek jedzenia, by na zębie pojawił się ubytek. Niektórzy pacjenci lekceważą ukruszony ząb, tymczasem jest to bardzo poważny błąd. Każdy, nawet najmniejszy ubytek, należy natychmiast uzupełnić w celu zapobiegnięcia jego rozwojowi.

Ukruszony ząb – przyczyny

Badania jednoznacznie wykazują, że jedną z najczęstszych przyczyn, jeśli chodzi o kruszące się zęby, są ubytki próchnicowe. Niestety, higiena jamy ustnej wciąż pozostawia wiele do życzenia u mnóstwa osób, na skutek czego dochodzi do rozwoju bakterii, a w następstwie do pojawienia się zmian próchnicowych. Zniszczone przez próchnicę zęby są znacznie osłabione, dlatego często dotyczą ich urazy mechaniczne.

Pacjenci zadający pytanie, dlaczego kruszą się zęby, powinni wiedzieć, że jest to problem, z którym zmaga się ogromna liczba osób. Ubytki mogą pojawić się u osób, u których w jamie ustnej są martwe zęby. Te, które nie posiadają nerwów, są o wiele bardziej narażone na uszkodzenia mechaniczne. Warto także wiedzieć o tym, że przyczyną kruszenia się zębów może być niedobór witaminy D. W końcu to ona odpowiedzialna jest za wchłanianie wapnia, który bezpośrednio wpływa na twardość zębów.

Ukruszony ząb może być także spowodowany przez nieleczone wady zgryzu, powodujące niewłaściwe ułożenie zębów w jamie ustnej.

Przyczyn, dlaczego kruszą się zęby, jest tak naprawdę bardzo wiele. Warto wspomnieć również o kwasowej erozji szkliwa, zażywaniu narkotyków czy też choćby biżuterii. Nawet tak niewinny przedmiot jak kolczyk w języku czy też w jamie ustnej może mieć wpływ na kondycję zębów.

Leczenie ukruszonego zęba

Wiedząc już, dlaczego kruszą się zęby, pora odpowiedzieć na pytanie, w jaki sposób się je leczy. Przede wszystkim, nie warto zwlekać z wizytą u dobrego stomatologa. Ignorowanie ukruszonego zęba może doprowadzić do powstania poważnych schorzeń, które będą wymagać długiego i skomplikowanego procesu leczenia. Wszystko dlatego, że ukruszenie zęba bardzo często odsłania miazgę zębową, bardzo podatną na przenikanie różnego rodzaju bakterii. Mogą one spowodować szybki rozwój próchnicy, a także bolesny stan zapalny.

Nowoczesne gabinety stomatologiczne dysponują różnego rodzaju metodami, dzięki którym szybko i skutecznie można pozbyć się problemu ukruszonego zęba. Bardzo często sytuację udaje się naprawić już w trakcie jednej wizyty.

Na początku stomatolog z pewnością zajmie się wygładzaniem ostrej krawędzi ukruszonego zęba. Wykorzysta w tym celu specjalny, stomatologiczny pilnik. Następnie przeprowadzi fluorowanie powierzchni zębów, co zabezpiecza ją przed szkodliwym wpływem bakterii. Kiedy powyższe działania zostaną zakończone, przyjdzie pora na przywrócenie kształtu uszkodzonego zęba. Stomatolog może w tym celu wykorzystać kilka metod. To, na jaką się zdecyduje, zależne jest od wielu czynników – między innymi wielkości ubytku.

To czy ukruszony ząb w ogóle nadaje się do naprawy, zależne jest od tego, jakich rozmiarów jest uszkodzenie. Liczy się także czas, który upłynął od momentu ukruszenia do zgłoszenia się do gabinetu stomatologicznego. Zdecydowana większość ubytków, z którymi pacjenci zgłaszają się do gabinetów stomatologicznych, jest niewielka i można pozbyć się ich w trakcie jednej wizyty. Czasem jednak – kiedy uszkodzenie jest bardzo duże i rozległe – konieczne może okazać się założenie korony bądź też licówek. Wielu pacjentów decyduje się również na implanty, które jednak są rozwiązaniem bardzo drogim i nierefundowanym.

Ile kosztuje odbudowa zęba?

Wielu pacjentów zadających sobie pytanie, dlaczego kruszą się zęby, zastanawia się również, ile może kosztować ich naprawa.
Mnóstwo osób zwleka z wizytą w gabinecie stomatologicznym z uwagi na to, że wydaje im się, że koszt naprawy ukruszonego zęba będzie bardzo wysoki. Trzeba jednak wiedzieć, że jeśli uszkodzenie jest stosunkowo niewielkie, jego naprawa nie będzie zbyt kosztowna. Aby wypełnić drobne uszkodzenia, dentysta zapewne wykorzysta specjalny kompozyt – w tym przypadku koszt wizyty nie powinien przekraczać 300 zł. Wielu pacjentów decyduje się również w porozumieniu ze stomatologiem na licówki, które są jednak nieco droższym rozwiązaniem. Ich założenie może kosztować pacjenta nawet 1500 zł za jeden ząb. Warto jednak w tym miejscu zaznaczyć, że oba powyższe rozwiązania stosowane są jedynie w przypadku żywych zębów.

Jeśli u pacjenta doszło do martwicy zęba, zazwyczaj ostatnią deską ratunku są korony protetyczne. Ich koszt jest podobny do kosztu licówek. Jeśli zastosowanie powyższych metod leczenia jest niemożliwe, pacjentowi bardzo często pozostaje jedynie leczenie implantologiczne. Tutaj jednak trzeba dysponować naprawdę sporym budżetem, ponieważ ostateczny koszt zabiegu może wynieść nawet kilka tysięcy złotych za jeden ząb. Warto także wspomnieć o tym, że przed wyborem konkretnej metody leczenia, lekarz stomatolog zapewne zaleci pacjentowi wykonanie zdjęcia rtg, co nieco podniesie koszty leczenia.

Podsumowując, kruszące się zęby mogą być nie lada problemem. Dlatego zamiast zadawać sobie pytanie, dlaczego kruszą się zęby, warto zastanowić się, jak takiej sytuacji zapobiec. Przede wszystkim, pomóc może odpowiednia higiena jamy ustnej – zastąpienie tradycyjnej szczoteczki szczoteczką soniczną, stosowanie nici dentystycznych oraz płukanek do jamy ustnej. Koniecznie trzeba zadbać także o regularne odwiedzanie gabinetu stomatologicznego w celu przeprowadzenia kontroli – przynajmniej raz do roku.

Warto zwrócić uwagę na swój sposób odżywiania – aby zęby były mocne i zdrowe, należy dostarczać im minerałów i witamin wspomagających ich dobrą kondycję. Mowa tutaj między innymi o witaminie a i d, a także wapniu, synku, żelazie czy też fluorze.

Jak widać, w przypadku kruszących się zębów o wiele lepiej zapobiegać problemowi, niż później go leczyć. Jeśli jednak do ubytku już dojdzie – nie należy zwlekać z wizytą u lekarza stomatologa.