Jak złagodzić ból zęba?

Nie da się ukryć, że organizm ludzki bywa zawodny. Co roku człowiek łapie około 200 infekcji. Z większością z nich radzi sobie doskonale, natomiast część musi przechorować, wspierając się odpowiednim leczeniem. Często ludzi nie korzystają z wizyty lekarskiej, tylko samodzielnie leczą się dostępnymi środkami farmokologicznymi bądź metodami naszych babć. Jest jednak jedna kategoria dolegliwości, z którą nie sposób nie wybrać się do profesjonalisty – a mianowicie są to bóle zębów.

Jak złagodzić ból zęba? Nasze porady

Kiedy tylko człowiek zaczyna odczuwać pobolewanie w jamie ustnej, zaczyna odczuwać niepokój. Większość osób czeka jedną, dwie doby i obserwuje rozwój sytuacji. Spora jednak część od razu chwyta za telefon i dzwoni do gabinetu dentystycznego. Nierzadko jednak zdarza się, że odpowiedź sekretarki stomatologicznej jest zasmucająca – na wizytę trzeba będzie jeszcze trochę poczekać. Bardzo często otrzymuje się podstawowe porady na temat tego, jak załagodzić ból zęba. W oczekiwaniu na wizytę warto rzeczywiście coś działać na własną rękę, aby nie pozwolić na powstawanie coraz większego stanu zapalnego. Najłatwiejszym sposobem na złagodzenie bólu jest przyłożenie do policzka, gdzie boli ząb, woreczka z lodem. Schłodzenie zmniejszy obrzęk i nacisk na kanaliki krwionośne i unerwienie przy korzeniach zębów. Kolejne sposoby to korzystanie z przeróżnych płukanek – może być to szałwia czy napar z rumianku. Przestudzoną miksturą należy płukać dziąsło, najlepiej przy korzeniu, gdzie występuje stan zapalny.

Co pomaga na ból zęba?

Jeśli domowe środki zawiodą, czas na poszukanie metod farmakologicznych. W każdej aptece znaleźć można płyny do płukania jamy ustnej, które łagodzą stany zapalne. Mogą to być płyny z dodatkiem środka przeciwbólowego, na przykład ibuprofenu. Doskonale sprawdzają się również maści znieczulające. Można nawet skorzystać z maści na ząbkowanie, która stosowana jest u małych dzieci. Takie smarowidła powodują natychmiastowe znieczulenie a co za tym idzie, zmniejszenie bólu. Warto zapytać w aptece o sposób stosowania. Z tego typu środkami nie można w żadnym razie przesadzić. Zbyt częste stosowanie może negatywnie wpłynąć na późniejsze leczenie.

Jakie tabletki na ból zęba?

Nie da się ukryć, że najskuteczniejszą metodą na zniwelowanie bólu w jamie ustnej, są po prostu tabletki przeciwbólowe. Jeśli ból jest nie aż tak intensywny, z powodzeniem sięgnąć można po paracetamol. Można zażywać go co 6 godzin. Z kolei jeśli ból jest praktycznie nie do zniesienia, należy absolutnie sięgnąć po silniejsze leki – na przykład Ibuprom. Jego dawkowanie dla osoby dorosłej to 3 tabletki na dobę. Można również stosować oba leki na tak zwaną zakładkę. Oznacza to, że co 4h przyjmuje się na zmianę tabletkę na bazie paracetamolu i ibuprofenu. Odpowiadając na pytanie jak złagodzić ból zęba, należy również wspomnieć o terapii antybiotykiem, która jednak musi przepisać już sam stomatolog lub lekarz rodzinny. Aby całkowicie pozbyć się bólu trzeba odwiedzić fotel stomatologiczny.