Jak wybielić zęby?

Odkładanie się na zębach przebarwień pochodzących z pokarmów, napojów, papierosów, a także niektórych leków, to zupełnie naturalne zjawisko, ale wcale nie oznacza to, że łatwo jest je zaakceptować. Każdy chce mieć piękne, białe i lśniące zęby, gdyż są one bardzo ważnym elementem wizerunku i dodają wiele urody. Jak można to osiągnąć?

Sposoby na wybielenie zębów

Współczesna stomatologia, farmacja, a nawet kosmetyka znają wiele sposobów na wybielanie zębów, wobec czego nikt, kto ma widoczne przebarwienia, nie musi mieć z tego powodu kompleksów. Można wybierać wśród różnych metod. Przede wszystkim trzeba zdecydować, czy chce się skorzystać z profesjonalnych usług, czy też wybielić zęby samodzielnie w domu. Każde z tych rozwiązań ma swoje zalety i wady. Zabiegi w gabinetach stomatologicznych są niewątpliwie kosztowne, ale można mieć gwarancję, że zęby zostaną wybielone o wiele odcieni. W dodatku niektóre rodzaje zabiegów pozwalają osiągnąć efekt wybielenia podczas jednej wizyty, podczas gdy na efekty wybielania we własnym zakresie trzeba czekać nawet kilka tygodni. Poza tym w gabinecie można mieć pewność, że nie dojdzie do poważnego osłabienia szkliwa zębów. Jest to bardzo niebezpieczne zjawisko, mogące skutkować wzmożoną podatnością zębów na uszkodzenia takie jak pęknięcia i kruszenie się, do czego nie wolno dopuścić.

Zabiegi na wybielenie zębów

W gabinetach stomatologicznych oferujących wybielanie zębów zwykle korzysta się z dwóch metod: wybielania lampą, a także z metody nakładkowej. Ta pierwsza pozwala uzyskać efekt znacznego rozjaśnienia szkliwa w czasie jednej wizyty. Na efekty metody nakładkowej trzeba poczekać dłużej, ale dla wielu pacjentów dogodny jest fakt, że przeprowadza się ją częściowo w domu. Stomatolog pobiera wyciski i na ich podstawie wykonuje dla pacjenta specjalne nakładki, a także zaopatruje go w żel wybielający. Należy aplikować go na zęby w domu i zabezpieczać je nakładkami, a potem trzymać przez określony czas. Taka metoda wymaga nieco zachodu, ale ma zalety w postaci niższych koszów, a także możliwości przyzwyczajenia się do bielszych zębów. Ich nagłe wybielenie może być swoistym szokiem dla właściciela i początkowo mu się nie podobać ze względu na nienaturalny efekt (oczywiście wrażenie to szybko mija).

Zabiegi na wybielenie zębów

Co ciekawe, podobną metodę można wykorzystać też w domowych warunkach, gdyż w drogeriach i aptekach można znaleźć takie żele do stosowania z nakładkami silikonowymi. Ich stężenie jest jednak znacznie mniejsze, by pacjent sam sobie nie zrobił mimowolnie krzywdy. Niemniej jest to jedna ze skuteczniejszych metod wybielania.
W ogóle wybielanie zębów w domu jest o tyle wygodne, że znaleźć można bardzo różne preparaty rozjaśniające szkliwo, każdy może więc dopasować odpowiednią dla siebie formę. Prócz wspomnianych żeli, są to też specjalne paski wybielające, preparaty przypominające swą formą lakier do paznokci („maluje” się nimi zęby), a także cała gama past i płynów do płukania ust, które zapewniają co prawda dużo słabszy efekt, ale za to są bezpieczne i tanie.