Korony zębowe – ratunek estetyczny dla naszej jamy ustnej

Korony zębowe stosuje się w przypadku, gdy na skutek różnych działań – niekoniecznie zależnych od nas – utracimy część naszego zęba. Korony zębowe stosuje się także wtedy, gdy dojdzie do całkowitej utraty zęba – wówczas taką koronę można zamocować na implancie stomatologicznym. Określenie „korona protetyczna” również oznacza korony zębowe – warto jest wiedzieć, że obydwa określenia można stosować zamiennie.

Jeśli uważasz, że wiedza o tym, w jaki sposób zrekonstruować ułamanego czy utraconego zęba przyda ci się, przeczytaj ten artykuł. Korony zębowe to rozwiązanie stomatologiczne, które bardzo często przydaje się i dobrze jest wiedzieć, czym ono jest. 

Wskazania do założenia korony protetycznej

Korony zębowe to rozwiązanie protetyczne, które stosuje się w określonych sytuacjach. Warto jest zacząć od sytuacji, w której na skutek różnych czynników – choroby, czy też uszkodzenia mechanicznego – pacjent utracił uzębienie. Jeśli tak się stało, to korony zębowe idealnie wpiszą się w potrzeby pacjenta, który ucierpiał.

Korony zębowe stosuje się także w połączeniu z implantami stomatologicznymi. Korony zębowe, mocowane na implantach stomatologicznych, umożliwiają uzyskanie konstrukcji funkcjonalnie i estetycznie zbliżonej do naturalnego zęba. To spora zaleta, której aktualnie żadne inne rozwiązanie protetyczne nie doścignęło.

Z racji tego, ile kosztuje korona protetyczna, warto jest zastanowić się, czy inne rozwiązanie protetyczne nie rozwiąże naszego problemu. Korony zębowe są bardzo dobre, jednak małe ubytki warto jest rekonstruować z pomocą na przykład wypełnień inlay, czy też tradycyjnych wypełnień.

Rodzaje koron zębowych

Korony zębowe są wykonywane z różnych materiałów, dlatego rozróżnia się je po tym, z czego zostały wykonane. Pierwszym, stosunkowo popularnym materiałem, z którego wykonywane są korony zębowe, to kompozyt. Korony zębowe wykonane z kompozytu są całkiem tanie, w porównaniu do innych koron, a także oferują atrakcyjny, wytrzymały efekt. Takie korony zębowe są w stanie wytrzymać w jamie ustnej nawet kilka lat, co, zważając na ich cenę, jest bardzo dobrym wynikiem. 

Korony zębowe porcelanowe są droższe, jednak oferują jeszcze lepszy efekt, niż korony zębowe wykonane z kompozytu. Korony zębowe tego rodzaju charakteryzują się efektem zbliżonym bardziej do naturalnego zęba, przez co na pierwszy rzut oka są one bardzo trudne do rozróżnienia. Dodatkowo, ten rodzaj koron wytrzyma w jamie ustnej nawet przez kilkanaście lat.

Korony akrylowe są najtańsze, jednak mają wąskie zastosowanie. Korony akrylowe stosuje się między zabiegami, jako tymczasowe wypełnienie. Korony akrylowe nie nadają się do codziennego używania – korony akrylowe mają do tego zbyt słabą wytrzymałość.

Zalety koron protetycznych

Korony zębowe posiadają wiele zalet. Przede wszystkim, korony zębowe mogą poszczycić się sporą wytrzymałością. Korony zębowe bardzo dobrze naśladują naturalny ząb – nawet tańsze warianty. Dodatkowo, korony zębowe są w stanie bardzo dobrze przywrócić pełną funkcjonalność szczęki.