Most protetyczny czy proteza ruchoma – co wybrać?

Protetyka stwarza pacjentom wiele dróg do tego, by wypełnić luki w uzębieniu. Możliwość wyboru w takiej sprawie jest niezwykle ważna, gdyż przypadki pacjentów są różne i nie u każdego pacjenta sprawdzą się określone formy leczenia protetycznego.

Jedną z dróg do odbudowania uśmiechu są protezy i mosty. Most protetyczny i proteza ruchoma mogą być zastosowane wyłącznie wtedy, gdy pacjent posiada naturalne zęby. Dowiedz się, które rozwiązanie jest lepsze – most protetyczny czy proteza ruchoma?

Zalety i wady mostu protetycznego

Most protetyczny to jedna z droższych form leczenia protetycznego. Faktem jest, że na zastosowanie protezy ruchomej może pozwolić sobie większe grono pacjentów. Warto jednak uwzględnić zalety mostu protetycznego i ocenić, czy warto do niego dopłacić.

Most protetyczny jest na zębach montowany na stałe. Estetyka takiego rozwiązania stoi na wysokim poziomie. Dodatkową korzyścią, wynikającą z tego sposobu montażu, jest większa siła żucia, niż ma to miejsce w przypadku protezy ruchomej. Oznacza to, że jedzenie twardych posiłków będzie łatwe, nieobarczone tak dużym ryzykiem uszkodzenia mostu, w porównaniu do protezy ruchomej.

Most protetyczny wymaga oszlifowania zębów filarowych – montuje się go na zębach znajdujących się po lewej i prawej stronie luki zębowej. Bez wątpienia zalicza się to do minusów – w przypadku, gdy taki ząb zostanie uszkodzony podczas szlifowania, będzie trzeba podjąć leczenie kanałowe.

Jakie problemy mogą wystąpić z protezą ruchomą?

Proteza ruchoma podlega swobodnemu wkładaniu i wyciąganiu przez pacjenta. Stanowi to pewną zaletę w odniesieniu do sytuacji, kiedy pacjent posiada most protetyczny, ponieważ dzięki temu utrzymanie protezy higieny na wysokim poziomie jest bardzo łatwe. Ruchomość protezy niesie za sobą również wady, które u niektórych pacjentów mogą całkowicie wykluczyć ją z zastosowania.

Proteza ruchoma nie ma tak dużej stabilności, jak most protetyczny. Przypadkowe wypadnięcie protezy, na przykład podczas śmiania się, nie jest tylko sceną wyjętą rodem z komedii. To poważna wada, która sprawia, że proteza na co dzień nie jest komfortowa w używaniu.

Z racji tego, że proteza ruchoma jest oparta tylko na dziąsłach, siła żucia jest dużo mniejsza, niż ma to miejsce w przypadku, gdy pacjent posiada most protetyczny. Oznacza to, że konieczne jest wyeliminowanie części produktów z diety, gdyż próba ich konsumpcji może spowodować, że proteza zostanie uszkodzona.

Zdarza się również, że proteza może utrudniać oddychanie. Podobnie w przypadku czucia smaków – proteza obniża odczucia podczas jedzenia, co niekorzystnie przekłada się na jakość spożywania posiłków.