Ortodoncja, pomimo tego, że jest dość znana wśród pacjentów, nadal kojarzy się niemalże wyłączenie z zakładaniem tradycyjnego aparatu ortodontycznego. To właśnie dlatego, w dzisiejszym artykule odpowiemy na najpopularniejsze z pytań dotyczących samej ortodoncji oraz udowodnimy, że wcale nie ma się czego obawiać w przypadku oddania się w ręce doświadczonego ortodonty!
Kiedy warto wybrać się do ortodonty?
Przede wszystkim warto odpowiedzieć na pytanie: kiedy należy wybrać się do ortodonty, który, gdy będzie to oczywiście potrzebne, założy aparat ortodontyczny? Odpowiedź na to pytanie nie jest tak jednoznaczna. Pierwsza wizyta w takim gabinecie powinna mieć miejsce nie później niż po 6 roku życia. To właśnie wtedy wyrzynanie rozpoczynają zęby stałe i na postawie już kilku z nich ortodonta może ocenić czy aparat będzie koniecznością!
Czy można założyć aparat ortodontyczny osobie dorosłej?
Co jednak z dorosłymi? Czy aparat dla nich to realna możliwość, nawet jeżeli posiadają oni komplet zębów stałych? Otóż tak, jednak należy pamiętać o jednej kwestii — aparat założony u osoby dorosłej, będzie potrzebował znacznie więcej czasu, aby doprowadzić zęby do pożądanego ustawienia. Dlaczego? Otóż kości utrzymujące zęby są bardziej uwapnione, przez co aparat potrzebuje więcej czasu, aby przemieścić zęby do pożądanej pozycji.
Dlaczego warto mieć prosty zgryz?
Mogłoby się wydawać, że prosty zgryz ma jedynie walory czysto estetyczne, jednak sytuacja ma się zgoła inaczej. Prosty zgryz ma także sporo pozytywnych konsekwencji na tle zdrowotnym, a należą do nich między innymi:
– Mniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia próchnicy – Łatwiejsza higiena jamy ustnej – Właściwe, bardziej naturalne ścieranie się zębów – Zmniejszone ryzyko wystąpienia zwyrodnień stawu skroniowo-żuchwowego – Odpowiedniejsze i dokładniejsze przeżuwanie pokarmów
Czy prostowanie zębów boli?
Pacjenci gabinetów stomatologicznych często obawiają się tego, że samo prostowanie zębów będzie zabiegiem bolesnym, ciągnącym się niemalże w nieskończoność. Nie jest to do końca prawda, gdyż największy dyskomfort powoduje okres przyzwyczajania się do aparatu. Zwykle trwa on około tygodnia, a jego źródłem jest fakt tego, że zęby nie są przystosowane do sił, jakie działają na nie poprzez obecność aparatu. Zwykle po tym okresie dyskomfort ustępuje, a może on powrócić w momencie wizyty kontrolnej, na której zakłada się nowy łuk.
Czy są aparaty ortodontyczne niewidoczne?
Doskonale rozumiemy też tych z was, którzy odczuwają dyskomfort wynikający z obecności i samej „widoczności” aparatu. Moglibyście się zastanawiać — czy istnieje jakiś aparat ortodontyczny niewidoczny? Okazuje się, że tak! Są to tak zwane aparaty estetyczne, których zamki wykonywane są z praktycznie przezroczystego materiału, który zlewa się z kolorem naturalnego szkliwa. Sprawia to, że jedyne co jest widoczne na powierzchni zęba to łuk aparatu odpowiedzialny za wywieranie siły. Pamiętajcie jednak, że ten łuk aparatu również może być przezroczysty, co zdecydowanie wpływa na jego ogólną estetykę!