Protezy zębów ruchome

Protezy ruchome to sposób na to, by przywrócić funkcjonalność uśmiechu za pomocą jednego, sprytnego rozwiązania. Z pomocą protez ruchomych pacjent jest w stanie zrekonstruować ubytek każdego stopnia – nawet, jeśli pacjentowi brakuje wszystkich zębów, to jest on w stanie zrekonstruować je z pomocą protez.

 

Protezy ruchome warto jest zastosować, gdyż oferują one bardzo zadowalający efekt. Dowiedz się, czym są protezy ruchome i w jakich przypadkach się je stosuje. 

 

Protezy ruchome częściowe

 

Protezy dzieli się na dwa rodzaje. Jednym z nich są protezy częściowe, które odpowiadają na potrzeby pacjentów, mających ubytek wynoszący kilka zębów. Nie da się ukryć, że rekonstruowanie takich ubytków z pomocą implantu stomatologicznego mogłoby okazać się dość drogie, dlatego proteza idealnie wpisuje się w potrzeby osób, które jednocześnie chcą oszczędzić trochę pieniędzy.

 

Proteza ruchoma może być osiadająca, można ją także ustabilizować na korzeniach zębów czy też na samych zębach pacjenta. Nie da się ukryć, że proteza, która wykorzystuje naturalne zęby pacjenta, cieszy się największym zadowoleniem wśród pacjentów – jest ona świetnie ustabilizowana, przez co nie zachodzi ryzyko, że taka proteza przemieści się w jamie ustnej.

 

Protezy ruchome całkowite

 

Innym rodzajem protez, o którym chcielibyśmy opowiedzieć, są protezy całkowite. Protezy całkowite, adekwatnie do swojej nazwy, odpowiadają na potrzeby pacjentów, którzy z różnych przyczyn utracili swoje naturalne zęby w całości. Proteza ruchoma całkowita jest w stanie sprawić, że całkowity ubytek, obejmujący wszystkie zęby znajdujące się albo w górnej, albo w dolnej linii zębów, da się w mniejszym lub większym stopniu zrekonstruować z pomocą rozwiązania, jakim jest proteza. 

 

Proteza całkowita najczęściej wykonywana jest z akrylu, gdyż materiał ten świetnie wpisuje się w specyfikę rozwiązania, jakim jest proteza. Jest stosunkowo wytrzymały i bardzo plastyczny, dlatego łatwo jest dopasować go do pacjenta i opcjonalnie wprowadzać w nim dalsze zmiany – oczywiście, nie na własną rękę, gdyż tak można uszkodzić protezę.

 

Higiena protezy zębów

 

Proteza ruchoma może być czyszczona bardzo prostymi metodami. Niewymagane są skomplikowane metody, które mogłyby nawet doprowadzić do uszkodzenia rozwiązania, jakim jest proteza. W zupełności wystarczy, że proteza będzie czyszczona z pomocą ciepłej wody i pasty antybakteryjnej. Pod żadnym pozorem proteza nie może być czyszczona z wykorzystaniem pasty do zębów, gdyż może to doprowadzić do jej uszkodzenia.