Palenie papierosów, a trwałość implantu stomatologicznego

Jeśli mielibyśmy powiedzieć o jednej rzeczy, którą wszyscy lekarze odradzają jednym tchem, to byłyby to papierosy. Papierosy, a konkretnie – tytoń to jeden z najpopularniejszych czynników, powodujących różne schorzenia, nowotwory i nie tylko. Palenie papierosów niesie za sobą wiele niekorzystnych konsekwencji, mogących ujawnić się w najmniej oczekiwanym momencie.

 

Dym papierosowy ma szczególnie negatywne działanie na jamę ustną, gdyż przechodzi on między innymi przez nią. Po drodze powoduje ogólne pogorszenie stanu jamy ustnej – zmianę koloru zębów i ich osłabienie, nowotwory w obrębie jamy ustnej. Podobne sytuacje mogą być związane z implantami stomatologicznymi, a rozsądnie jest im zapobiegać.

 

Dowiedz się, czy palenie papierosów może niekorzystnie wpłynąć na to, w jaki sposób przebiega osteointegracja implantu i czy implant stomatologiczny może krócej utrzymać się w jamie ustnej przez to, że pacjent nałogowo pali papierosy.

 

Czy palenie papierosów może wpłynąć na trwałość implantu stomatologicznego?

 

Implanty stomatologiczne stosuje się w przypadku, gdy pacjent ma częściowy lub całkowity ubytek z uzębieniu. Dotyczy to całkowitej utraty zęba, a nie jedynie jego części – bo w takim przypadku stosuje się wypełnienia onlay, inlay czy też korony protetyczne. 

 

Implanty protetyczne świetnie zastępują naturalny korzeń zęba, dlatego ich zastosowanie staje się coraz powszechniejsze. Ze względu na to, że inne rozwiązania protetyczne nie są w stanie jeszcze zaoferować tak wysokiego poziomu rekonstrukcji braków w uzębieniu, a także wysokiej efektywności. Niestety, istnieją pewne czynniki, które obniżają skuteczność leczenia z wykorzystaniem implantów stomatologicznych.

 

Jednym z najważniejszych czynników, który wpływa na to, jak implant się przyjmie, jest to, czy pacjent pali papierosy, czy też spożywa inne wyroby tytoniowe. Papierosy mają ogromny wpływ na to, jak przebiega proces gojenia – zarówno po zabiegu wszczepienia implantu, czy też po innych zabiegach. 

 

Zostało udowodnione naukowo, że papierosy mają bezpośredni wpływ na to, jak wygląda skuteczność leczenia implantologicznego w przypadku nałogowych palaczy papierosów. Okazało się, że implanty stomatologiczne przyjmują się dużo rzadziej u pacjentów, którzy palą papierosy.

 

Odsetek odrzuceń implantu przy założeniu, że pacjent pali od 31 do 40 papierosów dziennie, wynosi nawet 10%. Oznacza to, że co 10 pacjent, który pali papierosy w takiej ilości, musi liczyć się z tym, że implant nie przyjmie się.