Rodzaje protez ruchomych

Proteza ruchoma to komfortowe rozwiązanie protetyczne. Cechą charakterystyczną dla protez jest to, że można je wyciągać z jamy ustnej w dowolnym momencie. Proteza jest stosowana w wielu przypadkach, na przykład wtedy, gdy pacjent boryka się z problemem częściowego braku uzębienia w szczęce. 

Może się także zdarzyć, że pacjent nie posiada wszystkich zębów – w takim przypadku protezy również się sprawdzą. Jak więc państwo widzą, proteza posiada wiele zastosowań i jest wysoce uniwersalna, dlatego warto jest rozważyć jej zastosowanie podczas leczenia protetycznego. Sprawdź, czym jest proteza ruchoma i jakie są jej rodzaje. 

Proteza częściowa

Pierwsza z protez, o jakiej warto wspomnieć, to protezy częściowe. Jej nazwa wynika z tego, jaki obszar obejmuje. Protezy częściowe obejmują zaledwie część zębów, co jednak w zupełności wystarczy tym, którzy mają częściowe, a nie całkowite braki w uzębieniu.

Protezy częściowe, ze względu na to, do jakiej grupy są kierowane, są warte rozważenia. Za sprawą jednego rozwiązania pacjent jest w stanie kompleksowo rozwiązać problem swojego bezzębia, co jest bardzo komfortowe.

Warto sprecyzować, co oznacza częściowy brak w uzębieniu. Oznacza to, że pacjent nie posiada jednego lub kilku zębów, a całkowity – że w górnej i/lub dolnej linii zębów nie posiada zębów w ogóle. 

Proteza akrylowa

Protezy akrylowe stanowią większość protez, które są w użytku. Taka nazwa pochodzi od materiału, z którego protezy są z reguły wykonywane. Otóż większość protez wykonuje się z masy akrylowej – plastycznego materiału, który można przetwarzać zgodnie ze swoimi potrzebami. Jest to bardzo wygodne, dlatego też protetycy zdecydowali właśnie o wykorzystaniu akrylu w produkcji protez.

Proteza szkieletowa

Protezy szkieletowe to protezy, które do mocowania wykorzystują naturalne zęby pacjenta. Można je także zamocować na implantach stomatologicznych. Takie protezy charakteryzują się tym, że są bardzo komfortowe w użytkowaniu, gdyż są dobrze ustabilizowane. Taki rodzaj stabilizacji nie jest osiągalny w przypadku protez osiadających, które sporadycznie mogą przesuwać się, a nawet wypadać.

Proteza całkowita

Protezy całkowite są szczególnym rodzajem protez, gdyż stanowią one pomoc dla wszystkich pacjentów, chcących jednym rozwiązaniem załatwić problem braku zębów w górnej lub dolnej linii zębów. To bardzo wygodne rozwiązanie, zwłaszcza, że można je ustabilizować na implantach. Protezy całkowite wyglądają całkiem atrakcyjnie i są wygodne na co dzień.