Niewidzialny aparat na zeby

Białe i proste zęby wyglądają pięknie. Jednak nie każdy ma szczęście, aby mieć ładny zgryz. Niestety już u najmłodszych zęby mleczne zaczynają rosnąć krzywo. Jeśli rodzice nie podejmą interwencji, to wówczas zęby stałe również będą rosły w niewłaściwych miejscach, a to w konsekwencji może doprowadzić nawet to uszkodzenia ruchomości szczęki.

Na pewno nie wolno lekceważyć wad zgryzu, gdyż te nie tylko wyglądają mało estetyczne, ale również mogą powodować różne problemy zdrowotne. Warto zatem jak najszybciej udać się na wizytę do gabinetu ortodontycznego, aby przeprowadzić szczegółowe badania i rozpocząć leczenie. Najpopularniejszą metodą jest oczywiście stały aparat ortodontyczny. Jednak nie każdy chce nosić przez minimum dwa lata taki widoczny aparat. Dodatkowo może powodować on dyskomfort podczas codziennego funkcjonowania. Warto zatem pomyśleć o innym rozwiązaniu. Dobrą opcją jest niewidzialny aparat na zeby. Co to takiego jest? Ile kosztuje taki aparat?

Niewidzialny aparat ortodontyczny – co to jest?

Coraz więcej osób decyduje się na leczenie wad zgryzu innymi metodami niż noszenie stałego aparatu. W ostatnim czasie bardzo popularne stały się nakładki do prostowania. Jest to przeźroczysty niewidzialny aparat na zeby, który wyciąga się podczas jedzenia i picia, a także do mycia zębów. Noszenie aparatu nakładkowego jest dużo przyjemniejsze niż aparatu stałego. Nie jest on praktycznie widoczny, a leczenie trwa znacznie krócej.

Ogólnie się przyjmuje, że nakładki są noszone mniej więcej połowę krócej, niż ma to miejsce w przypadku stałego aparatu. Oprócz nakładek można wybrać także niewidzialny aparat na zeby lingwalny. Jest to aparat taki sam jak stały, ale mocuje się go po wewnętrznej stronie zębów. Zatem nie jest on widoczny. Z tej metody korzysta spora liczba osób, które chcą wyprostować zęby, ale przy okazji nie chcą pokazywać, że noszą aparat.

Niewidzialny aparat ortodontyczny – czy warto?

Niewidzialny aparat na zeby jest skutecznym rozwiązaniem problemów występujących ze zgryzem. Można na co dzień normalnie funkcjonować i nie trzeba się obawiać, że ktoś zauważy taki aparat na zębach. Do wyboru są różne opcje, dzięki czemu pacjent może zdecydować, która metoda jest dla niego odpowiednia.

Oczywiście wszystko odbywa się po szczegółowych badaniach przeprowadzonych przez ortodontę. To w sumie lekarz daje pacjentowi konkretne opcje do wyboru. Wybierając aparat nakładkowy, można w znacznie krótszym czasie cieszyć się pięknym uśmiechem. Dodatkowo w każdej chwili można taki aparat ściągnąć. Pacjent poznaje koszt leczenia na samym początku, a więc może zdecydować, czy stać go na taką terapię. Wizyty odbywają się mniej więcej co około dwa miesiące, ale są bezpłatne. Nakładki powinny być zmieniane co 10 dni, chyba że lekarz zaleci inaczej.

W przypadku aparatu lingwalnego można liczyć również na szybsze efekty, a więc krótszy czas leczenia. Jedynie na początku pacjenci mogą mieć problemy z wyraźną mową. Językiem często w pierwszych dniach zahacza się o aparat, co może doprowadzić do delikatnych podrażnień. Jednak są to detale, a piękny uśmiech wymaga niekiedy poświęceń.

Niewidzialny aparat ortodontyczny – cena

Ceny aparatów ortodontycznych są różne i ciężko jest określić, ile będzie kosztować całkowite leczenie. Przede wszystkim każdy przypadek jest inny, a więc i koszt będzie różny w zależności od wybranej metody, długość leczenia czy ilości wykonanych badań laboratoryjnych. Jeśli chodzi o aparat nakładkowy, to cena może wynieść od około 6000 złotych do nawet 22 000 złotych. Rozbieżność jest dość duża. Na szczęście ten koszt można poznać przed rozpoczęciem leczenia, co dla wielu osób jest bardzo istotne.

Pacjenci, którzy zdecydują się na niewidzialny aparat na zeby lingwalny, muszą liczyć się z kosztem około 9000 złotych. Jednak to nie wszystko. Do tego dochodzą jeszcze wizyty kontrolne, które są płatne oraz po zdjęciu aparatu stałego bardzo często jest wymagane jeszcze noszenie retainera, który także generuje kolejne koszty. Ogólnie się przyjmuje, że za niewidzialny aparat ortodontyczny płaci się trochę mniej niż za aparat stały. Wszystko jest jednak ustalane indywidualnie.

Ile trwa leczenie niewidzialnym aparatem ortodontycznym?

Leczenie wad zgryzu jest dość czasochłonnym procesem. Długość terapii zależna jest przede wszystkim od wielkości wady. Jeśli zęby nie są mocno krzywe, to czasami wystarcza pół roku, aby doprowadzić zgryz do perfekcji. W innych wypadkach konieczne jest noszenie nakładek lub aparatu lingwalnego przez okres nawet dwóch lat. Takie kwestie są omawiane zawsze podczas spotkania z ortodontą.

Po przeprowadzeniu szczegółowej diagnostyki lekarz daje pacjentowi kilka opcji do wyboru i wyjaśnia, jakie są plusy i minusy każdego z rozwiązań. Pacjent z pomocą lekarza powinni wspólnie zdecydować, który aparat wybrać, a następnie wdrożyć leczenie. Im szybciej aparat będzie założony, tym wcześniej będzie się można cieszyć pięknymi i prostymi zębami. Również szybsze podjęcie leczenia pozwala zniwelować koszty.