Miesięczne wynagrodzenie stomatologa zależne jest od wielu czynników. Najważniejszym z nich okazuje się być miejscowość, w której świadczy on usługi. W dużych miastach, takich jak Warszawa, Wrocław czy Kraków zarobki są znacząco większe od tych, na jakie można liczyć dla przykładu w Kaliszu czy Rzeszowie. Kolejną istotną kwestią, która wpływa na pensje jest doświadczenie jakim stomatolog może się pochwalić. Szczytowe zarobki osiągane są zazwyczaj po przepracowanych co najmniej dziesięciu latach, natomiast średnia krajowa zarobków dla stomatologa przekraczana jest już po 3 latach pracy. Czynnikiem, który znacząco zwiększa wielkość wypłaty, jest również sam pracodawca. Lekarz stomatologii, który pracuje na podstawie zatrudnienia o pracę przez Narodowy Fundusz Zdrowia w 30% przypadków zarabia blisko dwa razy mniej od tego pracującego na zatrudnieniu w formie prywatnej.
Co robi stomatolog?
Jak każdy z zawodów związanych z medycyną, tak i ten jest obarczony sporą odpowiedzialnością, wszak stomatolog bezpośrednio ingeruje w ludzki organizm. Praca stomatologa opiera się na profilaktyce oraz leczeniu wielu schorzeń związanych bezpośrednio z dziąsłami, kościami szczęk zwanych potocznie zębami, językiem, przyzębiem oraz błoną śluzową jamy ustnej. W ramach stomatologii wykształciły się pomniejsze specjalizacje, których koncentracja skupiona jest na poszczególnych problemach związanych z jamą ustną. Tak też, profilaktyką oraz naprawą zniszczonych zębów zajmuje się stomatolog zachowawczy. Głównymi zabiegami, jakie przeprowadza są leczenie kanałowe, odbudowa brakujących zębów przy pomocy mostu, kosmetyczna odbudowa koron zębów oraz leczenie występujących stanów pourazowych zębów stałych. Kolejnym z stomatologów jest ortodonta. Do jego zadań należą zajmowanie się korygowaniem wad zgryzu oraz leczeniem wszelakich występujących nieprawidłowości zębowych. Spośród pozostałych specjalizacji wymienić można stomatologa dziecięcego, zajmującego się profilaktyką chorób zębów u dzieci oraz stomatologa protetyka, będącego dentystą przygotowującym dla pacjentów różnego rodzaju protezy zębowe. Najmniej popularnymi stomatologami są periodontolodzy, chirurdzy stomatologiczni oraz chirurdzy szczękowo twarzowi.
Ile zarabia stomatolog w Polsce.
Zarobki stomatologów w Polsce zależne są od wielu czynników. Miesięczne wynagrodzenie całkowite w formie średniej oscyluje w granicach 4 800 złotych. Blisko pięćdziesiąt procent czynnych stomatologów posiada zarobki z przedziału od 3220zł do 7640zł. Jedna czwarta lekarzy stomatologii pracujących w Polsce, głównie z uwagi na miejsce zlokalizowania gabinetu (poza dużymi miastami) i stosunkowo niewielką ilość klientów, nie przekracza zarobków wynoszących 3220zł. Co ciekawe, również aż jedna czwarta z nich może poszczycić się nad wyraz wysokimi zarobkami wynoszącymi niekiedy ponad 7640zł. Na pensję stomatologa wpływa zatem wiele czynników. Każdy z przypadków warto więc rozpatrywać indywidualnie, a powyższe dane brać jedynie za przybliżone wartości.