Jak pokonać strach przed dentystą?

Piękny i śnieżnobiały uśmiech to coś o czym marzy większość z nas. Jednakże nie raz staje się przed koniecznością wsparcia nieco naszego uzębienia. Gdy odczuwa się silny ból zęba, nie pomoże nam nic innego jak wizyta u dentysty. Nasze zęby powinny być przede wszystkim zdrowe i mocne, aby służyły nam przez długie lata. Niestety, nie wszyscy odwiedzają regularnie gabinety stomatologiczne, ponieważ żywią przed tym wydarzeniem niemałe obawy.

Jak pokonać strach przed dentystą?

Aby odpowiedzieć sobie na pytanie, jak pokonać strach przed dentystą, należy przede wszystkim pomyśleć o tym, z czego ten strach się bierze. Być może z jakichś wcześniejszych doświadczeń? Może ktoś obawia się bólu podobnego do tego, którego doświadczył kilkadziesiąt lat temu, w dzieciństwie? Być może owe obawy są tak abstrakcyjne, że trudno znaleźć jest ich źródło? Jakiekolwiek nie byłyby przyczyny takiego stanu rzeczy, należy absolutnie podjąć pewne konkretne działania, które zniwelują ten problem do zera. Odpowiadając na pytanie, jak pokonać strach przed dentystą, należy przede wszystkim wybrać się do specjalisty, którego już się zna i któremu się ufa. Przed zabiegiem, warto szczerze porozmawiać z lekarzem o swoich obawach. Powiedzieć mu na przykład że boimy się bólu. Być może lekarz zaproponuje nam podanie jakiegoś znieczulenia, które również uspokoi nasze skołatane nerwy. Przed wizytą można wypić napar z melisy, zażyć lek uspokajający albo skorzystać z zabiegu sedacji. Polega on na dożylnym podaniu uspokajacza, który jest całkowicie neutralny i bezpieczny dla naszego organizmu. To rozwiązanie, które proponuje coraz więcej stomatologów przed poważniejszymi i bardziej bolesnymi zabiegami, takimi jak leczenie kanałowe, usuwanie ósemek czy zakładanie uzupełnienia protetycznego.

Jak zmniejszyć strach przed dentystą u małego dziecka?

Skoro dorośli potrafią bać się panicznie dentysty, nic dziwnego, że również i dzieci mogą odczuwać obawy przed wejściem na fotel stomatologiczny. Zwłaszcza jeśli jest to pierwsza tego typu wizyta maluszka. Warto na kilka dni przed planowanym terminem porozmawiać z dzieckiem o tym, co zadzieje się w gabinecie. Można w tym celu skorzystać z przeróżnych książeczek. Na rynku obecnie dostępne są przeróżne serie, które opowiadają o różnych bohaterach, tłumacząc przy tym dziecku świat. Należy wybrać tom, w którym poruszona jest wizyta u dentysty. Można również posilić się bajką w telewizji czy Internecie. Świetnym pomysłem jest zakupienie zestawu zabawkowego dla małego dentysty. Być może jeśli maluch oswoi się z różnymi przyrządami stomatologicznymi, znacznie łatwiej będzie mu być dzielnym na wizycie. Oczywiście, najważniejsza sprawa to zabranie dziecka do dentysty który ma podejście do dzieci. Niektóre gabinety wyposażone są stricte pod zabiegi dziecięce – na suficie wisi telewizor, na którym wyświetlają się bajki dla maluszków. Kiedy dziecko skupi się na tym, co jest wyświetlane, wówczas na pewno ani się obejrzy a zabieg będzie już miał za sobą. Super sprawą jest również obiecanie dziecku nagrody.

 

Zapraszamy serdecznie do kliniki https://verdeclinic.pl/