aparat retencyjny

Co to jest aparat retencyjny i po co się go stosuje?

Walka o piękny uśmiech czasem trwa latami. Częste wizyty u stomatologa, ortodonty i aparat, z którym długo nie można się rozstać, to najważniejsze obowiązki, jaki spoczywają na każdym, kto walczy o równe i zdrowe zęby. Po tym wszystkim zalecany jest również aparat retencyjny.

Jak wygląda aparat retencyjny?

Po okresie noszenia aparatu ortodontycznego wskazany jest również aparat retencyjny. Jego zadaniem jest utrwalenie efektów, jakie udało się uzyskać w procesie korekcji, m.in. wady zgryzu. Jest to ważne, ponieważ zęby lubią na powrót krzywić się i wracać na swoje miejsce. Wśród aparatów retencyjnych wyróżnia się przede wszystkim stałe oraz ruchome. W jednym i drugim przypadku tego rodzaju aparat wygląda nieco inaczej.

Retainer stały ma postać drutu retencyjnego, który zazwyczaj zakłada się po wewnętrznej stronie uzębienia, co sprawia, że jest on właściwie niewidoczny. Ma to niewątpliwe swoje zalety, ponieważ nie trzeba pamiętać o jego zakładaniu oraz zdejmowaniu. Zdarza się, że tego rodzaju aparat montowany jest dożywotnio. Wtedy zazwyczaj osadzany jest w rowku, który powstaje w szkliwie.

Ruchomy aparat to tzw. nakładki retencyjne, które mogą mieć różną postać. Często są to właśnie przezroczyste szyny wykonane z materiałów termoplastycznych lub erkoduru, tzw. przezroczyste płytki termoformowalne. Obejmują one całe powierzchnie zębów. Innym rodzajem są akrylowe płytki Hawleya, które nie pokrywają powierzchni żujących i siecznych i tym samym są bardzo wygodne w użytkowaniu. Jeszcze innym rozwiązaniem są silikonowe pozycjonery.

Czy aparat retencyjny prostuje zęby?

Nakładki retencyjne czy retainer stały mają za zadanie utrwalić efekty, jakie udało się osiągnąć przy pomocy aparatu ortodontycznego. Znaczy to, że z aparatem retencyjnym nie jest możliwe dalsze prostowanie zębów, ponieważ zaszło to już we wcześniejszych procesach. Jego rolą jest natomiast sprawić, aby uzyskane efekty pozostały z nami już na zawsze. Dlatego w niektórych przypadkach wskazane jest, aby tego rodzaju aparat nosić dożywotnio. O tym jednak ostatecznie decyduje lekarz ortodonta i również on może zalecić noszenie takiego aparatu przez kilka lat, kilkanaście, a nawet właśnie dożywotnio. Jednak według ogólnie przyjętej zasady powinna być to przynajmniej połowa tego czasu, który przeznaczyliśmy na noszenie aparatu ortodontycznego. W tym czasie należy również regularnie kontrolować stan naszego uzębienia u ortodonty.

Czy aparat retencyjny jest konieczny?

Bardzo często okazuje się, że efekty, na które tak długo pracowaliśmy, po zdjęciu aparatu ortodontycznego z czasem znikają. Zęby lubią powracać na swoje pierwotne miejsce i powoli zaczynają znów się krzywić. Na pewno nikt z takich efektów nie jest zadowolony, dlatego też w większości przypadków aparat jest konieczny, aby nie zaprzepaścić uzyskanych efektów, a cieszyć się nimi dożywotnio. Jeśli więc ortodonta zaleci noszenie aparatu retencyjnego, warto rozważyć tę kwestię i ostatecznie zdecydować się na tego rodzaju aparat. Z czasem na pewno okaże się to dobrym wyborem.