Dlaczego mam białe plamy na zębach

Chyba każdy z nas chciałby mieć prosty zgryz i piękne białe perełki w buzi. Niestety, większość ludzi została obdarzona wątpliwej urody uzębieniem. To właśnie dlatego większość gabinetów stomatologicznych pęka w szwach. Ból zęba, krzywy zgryz, ropiejące dziąsła, szkorbut czy inne przypadłości to coś z czym nie można zwlekać. Najlepiej od razu udać się do dentysty. Są jednak dolegliwości, które ludzie często bagatelizują. Niby zastanawiają się „dlaczego mam białe plamy na zębach?”, jednak nierzadko nic sobie z tego nie robią. Czy takie przebarwienia są groźne? Jak można je zwalczyć?

Dlaczego mam białe plamy na zębach?

Przebarwienia na zębach mogą różnie wyglądać i mieć różne przyczyny. Niekiedy są one ciemne innym razem wręcz przeciwnie – to białe punkciki, znacznie jaśniejsze niż naturalna kość naszego zęba. Jakiekolwiek by one nie były, zazwyczaj wyglądają mało estetycznie, ponieważ nierówny koloryt zęba zawsze będzie wyglądał niekorzystnie. Białe plamki na zębach mogą mieć różne przyczyny. U małych dzieci najczęściej są one niegroźne i wynikają z fluorazy, czyli nadmiernej ilości fluoru w szkliwie. Nie jest to niebezpieczne dla zdrowia. Zazwyczaj dotyczy to zębów mlecznych. Zęby stałe wyrastają już o równym kolorycie. Nieco bardziej skomplikowana jest sytuacja występowania białych plam na zębach u osób dorosłych. Chociaż i u nich zdarza się fluoraza, to najczęściej przebarwienia wynikają z innych przyczyn.

Co oznaczają białe plamy na zębach u dorosłych?

Najczęściej nierówny koloryt na zębach wynika u osób dorosłych ze zbyt dużej bądź zbyt małej ilość różnych pierwiastków. Białe plamy najczęściej oznaczają zbyt duże braki wapnia. Niestety jest to dość problematyczna sytuacja, której należy zapobiegać. Odwapnienie bardzo często prowadzi do powstania próchnicy, która może pochłaniać ząb po zębie i być naprawdę trudna do wyleczenia. Niekiedy szkliwo zostaje zdemineralizowane, ponieważ przez dłuższy czas było na nie nakładane jakieś ciało obce. Dzieje się tak na przykład podczas noszenia aparatu ortodontycznego. Wówczas większa powierzchnia zęba przykryta jest zamkiem i klejem, przez co ząb nie może wchłaniać wszystkich pierwiastków, jakie powinien. Również białe plamki mają nieraz związek z bardzo nieumiejętnym procesem wybielania.

Jak zlikwidować białe plamy na zębach?

Kiedy już odpowiemy sobie na pytanie, dlaczego mam białe plamy na zębach, należy podjąć odpowiednie kroki, aby je zwalczyć. Jeśli naszym problemem jest fluoraza, można próbować wybielić zęby na przykład u dentysty lub przy pomocy nakładek. W ostateczności, można założyć sobie licówki, które przykryją nieestetyczny ząb. Z kolei jeśli naszym problemem jest demineralizacja, należy przede wszystkim przyjrzeć się swojej diecie. To z niej organizm czerpie wszelkie potrzebne mu pierwiastki. Osoby, których dieta oparta jest o słodycze powinny absolutnie zrezygnować z tego typu wyrobów. Często przydatna okazać się może dieta antyrefluksowa, jednak należy ustalić ją z dietetykiem. Samemu można wyrządzić sobie jeszcze większą krzywdę.